Hair transplantation

کاشت مو

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

کاشت مو درحال حاضرتنها راه درمان والبته ترمیم موهای ازدست رفته میباشد که این پیوند درنواحی مختلف بدن که عبارت اند از: سر – ابرو – ریش – سبیل – مژه – نواحی اسکار،  صورت میگیرد . کاشت مو اولین بار درسال ۱۹۳۹توسط پزشکی ژاپنی مطرح شد وسپس درسال  ۱۹۵۹توسط پزشکی آلمانی عملی شد. درسالهایی که سپری شد، تجارب و روش های متعدد و متفاوتی موردآزمایش قرارگرفت و درنهایت امروزه بابهرگیری ازتکنولوژی جدید از دسته های کوچکترمو (میکروگرافت)  استفاده می شود که موجب نتایج رضایت بخش و همچنین ظاهری طبیعی شده است وامری که تاچندی پیش حتی تصورش هم دشوارو دور از ذهن بود، امروزه به یکی جراحی های سرپایی وبسیار سبک بدل شده است که برپایه برداشت سالم ریشه های موی شخص وکاشت آنها درنقاط مورد نظر استوار می باشد.

چه موهایی در سر برای کاشت مو مورد استفاده می قرار میگیرند؟

در کاشت با توجه به روش پیوند  انتخابی، موهای خود شخص از پشت سر و یا ناحیه ای از بدن برداشته می شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های موهای برداشته شده، به صورت تک تک جدا می شوند و با همان ظرافتی که جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی در حد یک میلی متر پیوند زده می شود. بدن بیمار به موهای کاشته شده واکنشی نشان نمی دهد و در واقع یکی از بارز ترین حسن پیوند موی طبیعی همین میباشد. از دیگر حسن های کاشت مو توسط موهای طبیعی میتوان به این اشاره کرد که با توجه به این که عضو پیوندی از بدن فرد بیمار تهیه می شود، احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. اگر پزشک کاملا باتجربه باشد آنقدر ظریف این موها را برمی دارد که فقط یک خط بسیار باریک به جای می ماند.البته توجه داشته باشید زمانی که موها کاشته می شوند بعد از ۴ تا ۶ ماه می ریزند و بعد از آن مجددا موها رشد خواهند کرد، به همین علت نباید نگران باشید چراکه ریزش بعد از کاشت مو، امری کاملا طبیعی است.

Hair transplantation

نکاتی که باید پیش از کاشت مو در نظر بگیرید

علت ریزش مو

ریزش مو میتواند علل بسیار زیادی را در بر داشته باشد اما در بسیاری از مردان، دلیل ریزش مو و طاسی سر، ارثی و یا داشتن تغذیه نامناسب، استرس و فشارهای روحی به آنهاست. لذا در این زمینه باید فرد موارد تعیین کننده و مهم در این زمینه را با مشورت پزشک در نظر بگیرد.

میزان مهارت و تجربه تیم درمانی و پزشکی کاشت مو

تا حد بسیار زیادی از رسیدن به موفقیت در کاشت مو و نتیجه مطلوب بستگی به تجربه و میزان مهارت تیم پزشکی کاشت مو دارد. مسائل مختلف دیگری نیزدر این میان اهمیت دارد، از جمله میزان راحتی بیماران و دستورالعمل های دقیقی که پیش و یا بعد از پیوند مو به آنها داده می شود، تکنیک های جداسازی گرفت ها و فولیکول مو و سپس شیوه صحیح کاشت آنها در این زمینه اهمیت دارند.

آیا به کاشت مو نیاز دارید؟

حتما زمانی که تصمیم به انجام کاشت میگیرید، این سوال به ذهنتون خطور خواهد کرد که آیا من واقعا به کاشت مو نیاز دارم؟ در خصوص پاسخبه این سوال باید گفت که این مسئله ای است که تشخیص آن به پزشک و متخصص کاشت مو بستگی دارد. برای اکثر افرادی که دچار کم پشت شدن مو و یا طاسی موی سر به صورت ارثی شده اند، معمولا روش های کاشت مو تجویز می شود. به ویژه کاشت مو به روش SUT  که جزو جدیدترین و بهترین روش ها میباشد. در مواردی که فرد به اندازه کافی هنوز مو بر سر دارد و ریزش مو شدید نشده و یا سن و سالش مناسب است، از روش هایی همانند روش prp و یا مزوتراپی می توان استفاده کرد که البته مجدد لازم به ذکر است که تشخیص اینکه کدام تکنیک و روش مناسب است بر عهده پزشک میباشد.

Hair transplantation

جایگزین های کاشت مو

از روش های درمان ریزش مو، می توان به ترمیم مو به روش HRT و استفاده از پکیج تقویتی PRP ، مزوتراپی، ویتامین درمانی و لیزرتراپی استفاده کرد توجه داشته باشید استفاده از داروهایی همانند ماینوکسیدیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا در طولانی مدت با قطع مصرف این داروها، مجددا ریزش موها شروع می شود. به همین علت باز هم نظر پزشک متخصص و اینکه کدام درمان برای ریزش موها بهتر است، حائزاهمیت میباشد.

تحقیق درباره هزینه کاشت مو

اکثر بیماران در خصوص هزینه کاشت ، تحقیق می کنند و بعضی از آنها متاسفانه فقط به دنبال هزینه پایین هستند. در صورتی که باید آگاه باشید که کاشت مو امکان دارد نیاز به کمک تعداد پرسنل بالایی باشد که شامل تکنیسین ها و پرستاران هستند. گاهی حتی بیش از ۱۰ نفر مشغول کار بر روی سر فرد بیمار میشوند که به بهترین نحو ممکن، عمل کاشت مو انجام شود. علاوه بر این مسئله، تجهیزات و دستگاه های بکار رفته در کاشت مو و همچنین هزینه های جانبی آنها را هم به این لیست باید اضافه کرد. حال متوجه خواهید شد که چرا این گونه عمل ها زمانی که در بهترین کلنیک ها و یا مراکز کاشت انجام شوند، هزینه ها چندان پایین نیست. اما در عوض نتایج ماندگار و با دوام آنها در دراز مدت مسلما ارزش آنرا دارد و می تواند شما و سایر افرادی که به آن کلینیک و متخصص مراجعه کرده اید را راضی نگه دارد.

سن کاشت مو

کاشت مو سن خاص خود را دارد و اغلب در سنین زیر ۲۳ سال، انجام این عمل پیشنهاد نمی شود و معمولا انجام نمیشود. مسئله دیگر در زمینه سن داوطلبان کاشت مو این است که چگونه بر روی طرح موهای کاشته شده تاثیر می گذارد. احتمال دارد افرادی که سن بالایی دارند، پس از عمل همچنان در نواحی دیگر سر دچار ریزش باشند هر چند که این مسئله معمولا کمتر پیش می آید اما بهر حال متخصصین کاشت مو باید این مسئله حیاتی را در زمان طراحی فرم موهایی که قرار است کاشته شوند را در نظر بگیرند.

Hair transplantation

نوع روش کاشت مو

اینکه از کدام تکنیک کاشت مو در جهت درمان طاسی سر و یا متوقف کردن ریزش موها استفاده شود، مهم است. قبلا روش هایی همانند کاشت مو به روش FUT و کاشت مو به روش FIT مورد استفاده قرار می گرفتند که تنها تفاوت آنها نوع برداشت گرفت های مو از ناحیه اهدا کننده (معمولا در پشت سر) بود. این تکنیک ها امروزه قدیمی شده اند و هر یک عوارض زیادی بعد از عمل داشتند از جمله نیاز به استراحت طولانی، خونریزی، جای زخم و بخیه، تورم و پانسمان طولانی، مراجعات مکرر و عدم امکان شستشوی موها تا چند روز و غیره… در حال حاضر روش کاشت مو SUT و کاشت مو FUE  از بهترین و جدیدترین روش های کاشت مو در دنیا به شمار میروند.

پس از چه مدتی بعد از عمل می توان به سر کار برگرشت؟

اینکه بدانید پس از کاشت مو تا چه مدتی نیاز به استراحت دارید از جمله موارد مهمی است که باید قبل از کاشت مو از پزشک خود سئوال کنید. قبلا لازم بود که فرد چند روز استراحت کند ولی در حال حاضر در روش SUT نیازی به استراحت طولانی نیست و فردی که کاشت مو بر روی سرش انجام شده فردای روز کاشت مو می تواند به محل کار یا محل تحصیل خود بازگردد.

درصد موفقیت عمل کاشت مو

داوطلبانی که کاشت مو را انجام داده اند، حدودا بیش از  ۹۸% آنها، گرفت های کاشته شده به خوبی رشد کرده و جایگزین موهای از دست رفته و ریخته شده اند. بطوری که مدتی پس از کاشت ، براحتی بدون هیچ اثری، این تارهای مو بطور طبیعی رشد کرده و ماندگار تا آخر عمر می باشند و افراد احساس بسیار خوبی از این مسئله دارند. آگاهی از درصد موفقیت عمل کاشت مو می تواند استرس شما را کاهش داده و تصمیم گیری را برایتان راحتتر کند.

 

Hair transplantation

معایب انواع روش های کاشت مو

کاشت هم همانند دیگر جراحی های زیبایی دارای یک سری مشکلات ومحدودیت هایی است که قبل از عمل باید به آن ها توجه داشت و به آنها آگاه باشید. یکی از مهمترین معایب کاشت مو محدود بودن جلسات آن میباشد. علت این محدودیت، آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو بیشتر از حد مشخصی نیست (حدود ۸ تا ۱۰ هزار تار مو).
امکان ایجاد عفونت در صورتی که از لوازم استریل ومناسب استفاده نشود، وجود دارد.

به جا ماندن حفره های موی کاشته شده و اسکار ناشی از دستگاه های اتوماتیک در قسمت برداشت مو، آسیب جدی به بانک موی شخص وارد خاهد کرد.

در کاشت ، یک گرافت از طریق ایجاد یک شکاف بسیار ظریف وارد پوست می شود. این سوراخ (با این که بسیارکوچک است) به هرحال فضایی را اشغال می کند. اگر منطقه مد نظر کاملاً طاس باشد، هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد اما در صورتی که بخواهیم کاشت  مو را درلابه لای موهای موجود (به خصوص اگر این موها ضخیم و باکیفیت باشند) انجام دهیم، نیاز است فضای کافی بین موها وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ایجاد کرد.

تا زمانی که بیشتراز ۵۰ درصد از تراکم موها کاسته نشده است، به دلیل ناکافی بودن فضای خالی ازمو در بین موهای موجود بیمار، نمی توان در میان آن ها شکاف ایجاد کرد و اگر هم به زور این کار را انجام دهیم اولاً امکان دارد به ریشه موهای اطراف آسیب وارد شود و ثانیاً حتی در صورتی که آسیبی به ریشه موهای اطراف وارد نشود، این ریشه ها مزاحم ریشه موی کاشته شده خواهند بود و لذا در زمان رشد موی کاشته شده به احتمال زیاد کیست مویی و جوش های چرکی بدفرم ایجاد خواهد شد.

hair transplant

روش های کاشت مو

 •  کاشت مو FUT

 یکی از قدیمی ترین روش های اولیه کاشت موی سر این روش است که در آن فرد با استفاده از مقدار زیادی دارو بیهوش می شد. بخش هایی از پوست پشت سر که دارای بانک موی مناسبی بود، از جا بریده شده و در نواحی جلوی سر که دچار ریزش مو و یا طاسی شده است، پیوند زده می شد. این روش عوارض جانبی زیادی از جمله کم بودن تعداد گرفت های کاشته شده، بیهوشی، درد های پس از عمل، بجا ماندن خط بخیه کاشت مو (اسکار مو) را به دنبال دارد. از این رو پس از مدتی روش های جدیدتری جهت درمان ریزش مو و کاشت موی سر مورد استفاده قرار گرفت.

 •  کاشت مو FIT

پس از مدتی روش کاشت مو FIT توسط محققان و کارشناسان علم کاشت مو عرضه شد که از روش FUT بهتر بود و تعداد گرفت های کاشته شده و نتیجه نهایی کاشت مو بسیار بهتر بود اما این روش هم معایب خاص خود را به همراه داشت همانند دوران نقاهت، نیاز به استراحت بعد از عمل، خونریزی، نیاز به جلسات مکرر، تورم در برخی نواحی سر و… که همه اینها باعث شدند این تکنیک هم بعد از مدتی از رونق بیفتد. در این تکنیک کاشت مو، تارهای مو از بخش هایی از نواحی متفاوت پشت سر جهت پیوند زدن به نواحی دچار ریزش، کنده و در آنجا پیوند زده می شد. در واقع این روش نوع پیشرفته و بهبود یافته تکنیک کاشت مو FUT بود.

 • کاشت مو BHT

این روش مشابه روش های دیگر است با این تفاوت که در این تکنیک کاشت موی سر، از نواحی دیگر بدن موها گرفته شده و به نواحی از سر که دچار طاسی یا ریزش مو شده بودند، پیوند زده می شد. این روش هم عوارض و معایب خاص خود را دارد و بازدهی لازم و نتایج عالی را در بر ندارد.

hair transplant

 •  کاشت مو SUT

این روش کاشت موی سر، در حال حاضر بهترین روش است که برای بسیاری از مراجعه کنندگان و افرادی که دچار مشکل ریزش موهای سر شده اند، استفاده می شود. این روش دارای کمترین عوارض است و عمل جراحی آن بسیار ساده و بی دردسر صورت می گیرد. نتایج عمل ماندگار و عالی بوده و این روش امروزه در بهترین کیلینک های کاشت مو در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف روش های قبلی که عمل به صورت دستی انجام می شد، در این روش از دستگاه های پیشرفته استفاده می شود. جدیدترین و کامل ترین روشی که برای کاشت موی سر تاکنون معرفی شده است، کاشت مو به روش sut نام دارد. در این روش تا ۱۴۰۰۰ تاری موی واقعی را می توان کاشت کرد و بدون جراحی، بدون درد، بدون خونریزی و دوران نقاهت می باشد از مزایای این روش انجام کاشت مو با دستگاه اتوماتیک می باشد و حتی رکورد کاشت ۶۰ تار مو در یک سانتی متر بنام این روش ثبت شده است.

عوارض کاشت مو

 • خونریزی

هرچند خونریزی مستمر به ندرت رخ می دهد اما یکی از عوارض احتمالی کاشت مو  است. البته می توان انتظار کمی خونریزی را داشت که با اعمال کمی فشار متوقف خواهد شد اما در صورت بروز خونریزی مستمر، نیاز به بخیه وجود خواهد داشت.

 • عفونت

امکان ابتلا به عفونت پس از کاشت مو هم وجود دارد؛ ولی کم است. از هر ۱۰۰۰ نفر، ۱ نفر دچار این موضوع می شود. خوشبختانه می توان با مصرف آنتی بیوتیک، از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

 • نازک شدن موقت مو

گفنتی است که یکی از عوارض کاشت مو ،نازک شدن موقت مو است که موجب می شود تا موی پیوند زده شده پس از جراحی معمولا دچار ریزش میشود. اما این موها دوباره رشد خواهند کرد. احتمال ریزش موهای قبلی نیز وجود دارد؛ اما این نوع ریزش پایدار نیست و پس از ۱-۲ ماه برطرف می شود.

hair transplant

 •  زخم ماندگار

در صورتی که جای زخم روی پوستتان می ماند، باید نگران این عارضه باشید. این مشکل اغلب در کسانی رخ می دهد که استعداد آن را دارند. بعضی مواقع دیده می شود که افراد به صورت ژنتیکی مستعد جای زخم های ماندگار هستند.

 • خارش

خارش یکی از عوارض کاشت مو است که اکثر بیماران پس از پیوند مو تجربه می کنند. اگر با این عارضه به درستی برخورد نشود، احتمال دارد که به یک مشکل جدی تبدیل شود. خارش به علت به وجود آمدن زخم های پوستی ایجاد می شود و می توان با شامپوی عادی آن را برطرف کرد اما در صورتی که این مشکل از حد تحمل فراتر رفت، باید به سرعت با یک متخصص پوست یا جراح زیبایی مشورت کرد. روغن های مرطوب کننده خاصی برای رفع این مشکل وجود دارد.

 •  کیست

کیست اغلب زمانی رخ می دهد که فلوکول های مو به پوست آسیب بزنند و به لایه های زیرین نفوذ کنند. کیست ها معمولا برجستگی هایی به اندازه جوش هستند و اغلب آسیبی نمی رسانند. البته نباید آن را دست کم گرفت و باید بدون تأخیر با پزشک مشورت کرد. در اکثر موارد، کیست ها خود به خود محو می شوند.

 • درد

درد از عوارض کاشت مو است. هرچند می توان درد را تحمل کرد و اکثر بیمارها بدون نیاز به دارو درد را تحمل می کنند. این درد موقتی است و در نهایت پس از بهبود پوست سر، مشکل برطرف می شود.

hair transplant

 •  سکسکه

سکسه در بیمارانی که کاشت مو انجام داده اند، تا حدودی شایع است؛ به طوری که ۵ نفر از ۱۰۰ نفر دچار آن می شوند. هرچند دلیل آن مشخص نیست، احتمال دارد که سکسه بین چند ساعت تا چند روز ماندگار شود. این عارضه بیشتر در بیماران کاشت مو دیده می شود تا بیماران کاهش پوست سر!

 •  تورم

هرچند تورم به ندرت رخ می دهد، می تواند روی پیشانی و اطراف چشم ها را تحت تأثیر قرار دهد. این تورم می تواند به مدت ۲ روز ادامه پیدا کند و در بعضی موارد (یک درصد) پای چشم سیاه شود.

 •  بی‌ حسی

بی حسی بعد از کاشت مو اجتناب ناپذیر است. این بی حسی در ناحیه برداشت مو رخ می دهد و تا ۱۸ هفته ادامه پیدا می کند. اگر بعد از ۱۸ هفته این مشکل رفع نشد با پزشک صحبت کنید.

Hair transplantation

سوالات رایج در خصوص کاشت مو

چه زمانی و چگونه می توان موها را شست ؟

زمانی که کلینیک را ترک می کنید، یک شامپوی مخصوص به شما داده می شود که پیشنهاد می کنیم در زمان ریکاوری از آن استفاده کنید. شما می توانید موهای خود را روز بعد از کاشت مو بشویید و تا ۱۴ روز بعد از این شامپو استفاده کنید. به سادگی موهای خود را با آب گرم بشویید، همانطور که همیشه انجام می دهید. پس از این، شما قادر به بازگشت به انتخاب معمول خود برای شامپو و شستن موهای خود به طور طبیعی هستید.

پس از کاشت مو چه کارهایی را نمی توانم انجام دهم؟

اگر چه ناحیه ی پیوند موی شما بهبود تقریبا سریعی دارد، چند مورد وجود دارد که شدیدا پیشنهاد می کنیم تا برای مدتی از انجامشان دوری کنید:

 • ما توصیه می کنیم که بین ۷ الی ۱۴ روز مرخصی کاری بگیرید، این بستگی به وسعت منطقه ای که کاشت مو انجام شده و ویژگی های فردی شما دارد، این چیزی است که پزشک مورد نظر شما قبل از انجام کاشت مو با شما راجع به آن صحبت خواهد کرد.
 • به مدت ۱۴ روز پس از عمل خود شنا نکنید، مخصوصا در استخرهای شنای عمومی، چراکه محتوای کلری هستند که می تواند بسته به مکان بسیار متفاوت باشد.

hair transplant

 • برخی از بیماران راجع به رفتن به تعطیلات بعد از عمل سوال می پرسند. توصیه ما این است که حتما این کار را بکنید. این تعطیلات می تواند استراحت عالی برای شما باشد، با این وجود، مهم است که از دستورالعملهای مراقبت پس از عمل پیروی کنید و تا ۱۴ روز پس از عمل در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید (بنابراین حمام آفتاب گرفتن نیز منتفی است).
 • همچنین توصیه می شود که به مدت ۷ روز پس از عمل از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید، و بسیار مهم است که روز بعد از عمل خود حتما از نوشیدن الکل بپرهیزید.

چه موقع موها را کوتاه کرده و حالت دهید؟

بیمار بعد از سه ماه از درمان خود متوجه نتایج کاشت خود خواهد شد، پس از شش ماه بسیار قابل توجه خواهند شد و نتایج نهایی را در ۱۲ ماه خواهد دید. همانطور که در این روش موهای شما تراشیده می شود، احتمالا موهای شما در حدود ۳ ماه به حالت طبیعی باز می گردد و ما فکر می کنیم زمان خوبی برای رفتن به آرایشگاه است. موهای شما ظاهری پرتر خواهند داشت و شما می توانید موهای جدید را با مدل های جدید کوتاه کنید

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *