Eyebrow transplantation

کاشت ابرو

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

 

کاشت ابرو یک روش درمانی به شدت هنری میباشد که در آن ابرو بطور حرفه ای و خاصی با توجه به نوع صورت، ویژگی‌های آن، و همچنین نتایج مورد انتظار شما توسط پزشک طراحی می‌شود. ابرو یکی از اعضای صورت میباشد که شاید به نظر نقش چندانی در صورت نداشته باشد، در صورتی که ابرو در واقع یکی از مهمترین اعضای صورت میباشد به این خاطر که نه تنها وظیفه محافظت از چشم (عضو بینایی) را به عهده دارد بلکه نقش مهمی در زیبایی جذابیت و روان فرد را نیز بازی میکند. ابروهایی که پرپشت هستند، ظاهر متناسب و زیبایی دارند و اغلب توجه دیگ افراد را به خود جلب نمی‌کنند. اما چیزی که منجر به جلب شدن توجه دیگران می‌شود، وجود ابروهای نازک یا خالی است که می‌تواند به صورت نا خاسته توجه سایر افراد را به سمت شما جلب کند.

 کاشت ابرو روشی بی‌خطر است مختص اشخاصی که موی ابروی خود را از دست داده‌اند و یا اثر زخمی در ناحیه ابرو دارند. با کاشت ابرو می‌توانند به  نتایجی فوق العاده طبیعی دست یابند. کاشت ابرو, درمانی موثر وکارساز برای ریزش جزئی و کلی موی ابرو است. و همچنین ترمیم ابرو یک راهکار مؤثر برای جایگزینی ابرو یا اصلاح بخش‌های کوچک  موهای از بین رفته است که به خاطر برداشتن بیش از حد موی ابرو، اثرات ناشی از زخم‌ها، یا مسائل ژنتیک در افراد قابل رویت است. جالب است بدانید که برای کاشت ابرو هم  از تکنیک‌های مشابه کاشت مو استفاده می‌شود و در این روش مقدار کمی از موهای بالای ناحیه گوش در ناحیه ابرو کاشته می‌شود.

Eyebrow transplantation

چه کسانی بهترین کاندید کاشت ابرو هستند؟

در ابتدا نکته ای که باید مورد بررسی قرار گیرد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بررسی علت کاهش، ریزش مو و یا از بین رفتن ابرو میباشد. علت این بررسی مهم و اولیه به این خاطر است که در برخی از موارد بدون درمان علت حتی کاشت ابرو هم نمی تواند درمان دائمی باشد و امکان ریزش مو های کاشته شده ابرو در صورت عدم درمان بیماری وجود دارد.

بهترین کاندید کاشت ابرو کسانی هستند که

اصلا ابرو نداشته باشند
قسمتی از ابرو را کاملا از دست داده باشند
پوست سالم در منطقه مورد نیاز کاشت داشته باشند

اکثر مراجعان کاشت ابرو خانم هایی میباشند که به دلیل اصلاح زیاد یا نامناسب یا تراشیدن ، موی ابروی خود را از دست داده اند این افراد در بیشتر موارد و برای جبران ابرو از تاتو استفاده می کنند بنابراین ما با دو حالت برخورد  می کنیم:

افرادی که از تاتوی خود راضی هستند و می خواهند در محل تاتو کاشت ابرو انجام دهند.
افرادی که از تاتوی خود ناراضی اند و مایل اند آن را پاک کرده و سپس با طراحی دیگر کاشت ابرو انجام دهند.

 

علت از بین رفتن ابروها

از بین رفتن ابرو میتوان علل متفاوت و متعددی را به دنبال داشته باشد که عبارت اند از: کندن عصبی ابروها ( تریکوتیلومانیا )، کم کاری تیروئید، کم پشتی ژنتیکی، ضربه، و آلوپسی آرئاتا و حتی ضربه می تواند منجر به کاهش رنگدانه ابروها شود و به این طریق نمای ظاهری ابروها را کمرنگ تر کند. همه ی افرادی که ابرو های خود را از دست داده اند و فاقد ابرو هستند یا ابروهای بسیار نازک و کم پشت دارند می توانند با استفاده از کاشت ابرو این مشکل را برای همیشه حل کنند. روش های کاشت ابرو در زمره اولین شیوه های کاشت مو هستند که در نیمه اول قرن بیستم معرفی شده اند. جالب است بدانید که بهترین فولیکول ها برای کاشت در محل ابرو، فولیکول های سر هستند و در این میان افرادی که موی سر صاف تا کمی حالت دار دارند، بهترین انتخاب ها برای جراحی کاشت ابرو محسوب میشودند. گفتنی است که موهای مجعد و خیلی حالت دار مناسب کاشت ابرو نیستند. محل قرارگیری ابروها در آقایان اصولا افقی و روی لبه استخوانی حدقه چشم است و در خانم ها محل کاشت ابرو از لبه استخوانی فاصله گرفته و قوس می زند. یکی دیگر از علل ریزش ابروها، وجود یک الگوی وراثتی و ژنتیکی است که از والدین به ارث می رسد. در صورتی که والدین شما هم دچار ریزش ابرو هستند، احتمال دارد که شما نیز به این عارضه دچار شود. بنابراین علل ژنتیکی بسیار حائز اهمیت هستند. همچنین علاوه بر عوامل ژنتیکی، علل دیگری نیز وجود دارند. نگهداری نادرست و استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد و یا زیاده روی در استفاده از این مواد می تواند در نهایت موجب ریزش ابروهای شما شود. همچنین  امکان دارد در اثر یک تصادف، شما ابروهایتان را از دست بدهید. زخم و خراش در ناحیه ابرو هم یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو است. همچنین به کم کاری غده تیروئید نیز میتوان به عنوان یکی دیگر از مهم ترین دلایل برای مسئله ریزش ابرو اشاره کرد. اگر شما هم دچار ریزش ابرو هستید، ممکن است غده تیروئید شما کم کار باشد.

eyebrowntransplanet

ناحیه های کاشت ابرو

نواحی اهدا کننده مو شامل پوست سر می شود و زمانی که موی این ناحیه به ابرو پیوند زده شد، به صورت دائمی رشد خواهد کرد و معمولا باید ماهی یک بار کوتاه و اصلاح شوند. برای بدست آوردن نتایج بهتر و مطلوب تر ، موهای برداشت شده در ابتدا یکی یکی و گاهی اوقات دو تا دوتا پیوند زده می شود که شیوه طبیعی رشد ابروها می باشد. کاشت ابرو فرآیند بسیار ظریفی دارد و نیازمند قرار دادن موها در برش های بسیار ریز  نیم میلی متری است که دقیقا در جهت مناسب زاویه بندی شده اند و به گونه ای قرار می گیرند که شبیه رشد طبیعی ابرو باشند. استفاده از گرافت هایی که خیلی ریز تقسیم بندی شده اند موجب می شود که قرارگیری با کوچکترین برش های احتمالی امکان پذیر باشد تا کمترین جای زخم و آسیب دیدگی به موهای قبلی وارد شود.

 

مراحل کاشت ابرو

همانطور که در بالا اشاره شد، روش های کاشت ابرو تا حدودی شبیه به روش های کاشت مو میباشند. اولین مرحله کاشت ابرو، طراحی ابرو میباشد. توصیه میشود که طراحی با توجه به نظر بیمار و همچنین مشاوره متخصص صورت گیرد. اکثر افرادی که میخواهند عمل کاشت ابرو را انجام دهند از دستگاهWand   استفاده می کنند، دستگاهی که هرگونه درد را کاهش می دهد. اما باید به این نکته هم توجه کنید که استفاده از این دستگاه حین کاشت ابرو راحت نیست.

موهایی که قرار است اهدا شوند اغلب از پشت سر شخص بیمار برداشته میشوند، که هم روش FUE و هم در روش نوار FUT مرسوم می باشد. روش عمل کاشت ابرو متناسب با هدف بیمار از کاشت ابرو، نژاد و همچنین مدلی که مد نظر دارند تعیید میشود. در حین کاشت ابرو باید به مکان رشد مو دقت کرد چراکه از این طریق می توان زاویه و میزان رشد مو را تعیین کرد.

 هنگامی که موهای پیوندی زیر میکروسکوپ آماده عمل شدند، متخصص مکان های گیرنده را ایجاد میکند و سپس جهت و زاویه رشد ابرو را تعیین خواهد کرد. بعد از آن موهای پیوندی در مکان های آماده شده وارد می شوند و روند پروسه کاشت ابرو توسط متخصص نظارت می شود (در صورت لزوم بارها و بارها این بررسی توسط او صورت می گیرد). هدف از نظارت کاشت ابرو این است که مشخص شود آیا پروسه در راستای مشخص شده اجرا می شود یا خیر و نیز میزان تراکم ابروها مورد بررسی قرار میگیرد. پروسه  عمل کاشت ابرو تا زمانی که بهترین حالت برای ابرو ایجاد نشود متوقف نخواهد شد. بسته به اینکه چه تعداد ابرو کاشته شود، پروسه کاشت ابرو اغلب ۴ ساعت به طول می انجامد. انتظار می رود پوسته نازک ایجاد شده در اطراف هر مو کاشته شده و مقداری قرمزی حاصل از عمل تا ۵ روز بعد باقی خواهد ماند و پس از آن کمی صورتی رنگ می شود و می توان آن را با آرایش کردن پوشاند.  در موارد نادری امکان دارد کمی خون مردگی و تورم به مدت ۳ روز در اطراف چشم برای بعضی بیماران مشاهده شود.در صورتی که از بخیه در کاشت ابرو استفاده شود جای آن پس از چند هفته از بین می رود ولی جای زخم باقی می ماند، اما اگر از روش FUE استفاده شود هیچگونه جای زخم خطی باقی نمی ماند و نیازی به بخیه نیست.

Eyebrow transplantation

بهبودی کاشت ابرو

دوره ی بهبودی بعد از کاشت ابرو، بسیار سریع و بی درد میباشد هر چند احتمال ایجاد ورم و کبودی در اطراف چشم‌ها به مدت ۳ تا ۴ روز پس از عمل جراحی وجود دارد، اما در روز پنجم عموما هیچ نشانه ای از کاشت ابرو در صورت بیمار مشاهده نمی‌شود و ظاهر جدید ابرو برای دیگران جلب توجه خواهد کرد. نتایج حاصل از کاشت ابروی کامل یا جزئی دائمی است، اما برای مشاهده نتایج کامل ناشی از درمان نیاز به زمان وجود دارد. بلافاصله پس از عمل جراحی، تغییر در ظاهر و تراکم ابرو برای بیمار قابل مشاهده است، اما بسیاری از موهای کاشته شده در طول دو هفته می‌ریزد. این شرایط کاملاً عادی است و نیازی به نگرانی درباره آن وجود ندارد. در حقیقت این ریزش ابرو بخشی از فرآیند بهبودی بعد از کاشت ابرو است و رشد موها مجدداً در محل کاشت آن‌ها شروع می‌شود. معمولاً مشاهده نتایج کامل حاصل از این درمان به ۱۲ ماه زمان نیاز دارد.موهای کاشته شده با گذشت زمان به رشد خود ادامه می‌دهند و به همین خاطر لازم است که ظاهر ابرو هر ماه یک بار اصلاح شده و مرتب شود. این نگهداری می‌بایست به صورت منظم انجام شود تا به این ترتیب بتوان ظاهر ابروها را به صورت مطلوب و مناسب حفظ کرد.

 

 نتایج کاشت ابرو 

نتایح کاشت ابرو دائمی هستند و خیلی سریع تفاوت ایجاد شده قابل روئیت خواهد بود. در یک کاشت موی FUE، معمولا نتایج کامل در عرض ۱۲ ماه بدست می آیند. برای کاشت ابرو، نتایج کامل در زمان کمتری بدست می آید، اما باز هم حدودا چندین ماه به طول می انجامد. جالب است بدانید که مو در سه مرحله رشد می کند، پس در صورتی که بعد از کاشت موی ابرو شاهد ریزش مو بودید نگران نباشید چرا که کاملا طبیعی و نرمال است. رشد مو در افراد مختلف، متفاوت است و با تداوم رشد موی کاشت شده، همانند ناحیه اهدا کننده اولیه، باید موها را مرتب کنید تا ظاهری مناسب داشته باشید. این مساله برای بیماران مشکل ساز نیست، چزاکه اغلب آنها به زیر ابرو برداشتن یا اصلاح قسمتی از بدن خود به صورت منظم عادت دارند.

eyebrowntransplanet

مزایای کاشت ابرو 

مطمئنا زیبایی یکی از برجسته تربن و مهم ترین مزایا و دلایلی است که عده بسیار زیادی به کاشتن ابرو می پردازند. همانطور که میدانید ابروهای پر پشت و زیبا، صورت شما را نیز زیبا خواهند کرد. اما در صورتی که شما ابروهایی داشته باشید که در بعضی از نواحی آن دارای طاسی باشند، این زیبایی شما را به میزان بسیار زیادی کاهش خواهد داد و پیشنهاد ما به شما این است که از روش کاشتن ابرو با موهای طبیعی استفاده کنید و بهره ببرید. به استفاده از کاشت ابرو با موی طبیعی شما علاوه بر این که ابروهای شاداب و پرپشت به دست خواهید آورد، بلکه به زیبایی شما می افزایند و در نهایت چهره شما را نیز قرینه نشان می دهند. ابروهای پرپشت در قرینه نشان دادن صورت کمک بسیار شایانی می کنند. و همچنین قرینه بودن صورت به زیبایی آن تا حد چشمگیری می افزاید. روش کاشت ابرو، نسبت به دیگر روش ها، بسیار موثرتر و ماندگارتر است. همچنین این روش، یک روش طبیعی نیز محسوب میشود. طبیعی بودن و ماندگاری طولانی، موارد بسیار مهمی در روش های جوانسازی و از شاخصه های مهم این روش هستند.

 

عوارض کاشت ابرو

عوارض و مشکلات احتمالی کاشت ابرو عبارت اند از:

 همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، موها و گرافت هایی که برای ناحیه ابرو انتخاب می شوند، از مناطقی غیر از ابرو برداشته می شوند. در بیشتر مواقع از قسمت های پشت گوش گرافت ها را انتخاب میکنند. همین جابجایی گرافت باعث می شود تا قدرت رشد آنها کمتر شود. با این وجود بیمار می تواند مدت زمانی بین ۶ تا ۹ ماه را صبر کند تا رویش ابروها مشخص شود. در صورتی که نتیجه دلخواه نباشد، می توان مجدد برای کاشت اقدام کرد.

Eyebrow transplantation

در خانم های باردار توصیه میشود که کاشت ابرو بعد از زایمان انجام شود. استفاده از مواد بی حسی موضعی که در ناحیه ابرو استفاده می شود، احتمال دارد برای جنین خطرناک باشد. هر چند در این مورد نظر قطعی وجود ندارد.

 موهایی که در قسمت ابرو کاشته می شود، از همدیگر فاصله دارند. هر چند این کار با استفاده از وسایل میکروسکوپیک و ظریف انجام می شود. به همین دلیل باید کاشت ابرو را در جلسات دوم و سوم انجام داد تا فاصله میان موهای ابرو کمتر و کمتر شود و ابرو طبیعی تر به نظر برسد. بعضی از پزشکان ترجیح می دهند و توصیه میکنند که در زیر ابروی شخص تاتو باشد تا زمینه ابرو تیره رنگ شود و در نتیجه موها پرتراکم به نظر برسند. این کار مطابق با سلیقه بیمار انجام می شود.

زاویه موهای ابرو در شکل ظاهری آنها اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که پزشک در انتخاب زاویه دچار اشتباه شود، ابروهای کاشته شده کاملا تصنعی و موهای ابرو سیخ می شود. در حالی که موها باید حالت خوابیده داشته باشند. به همین علت دقت در زاویه کاشت ابروها ضرورت دارد که پزشک باید به آن مسلط باشد. اگر که زاویه ابروها دقیق و مرتب نباشد و نتیجه کار هم چندان مورد نظر بیمار نباشد، می توان از روش پانسمان فشاری استفاده کرد. این کار پس از مدتی به خوابیدن موهای ابرو کمک می کند. چرب کردن موهای پیوند زده نیز می تواند به خوابیدن ابروها کمک کند.

 موهای ابرو همیشه خاصند و تفاوت زیادی با موهای دیگر نقاط  بدن دارد. برای شباهت بیشتر موهای پیونده زده با موهای قبلی ابرو، گرافت ها را از ناحیه پشت گوشت بر می دارند. در حالی که ممکن است تنها از نظر ظرافت شبیه به ابروها باشند و رنگ بین این گرافت ها و ابروهای طبیعی متفاوت باشد. برای رفع این مشکل یک راه حل بهتر هم وجود دارد و آن رنگ کردن ابروها است تا به صورت یکدست شوند.

 موهای ابرو با وجود ظرافت، پیچ و تاب خاص خود را دارند. زمانی که گرافت ها از دیگر قسمت های بدن در این ناحیه کاشته می شود، ممکن است در ابتدا تفاوت زیادی با اصل ابروها داشته باشند. اما با گذشت زمان و خوابیدن ابروها، تفاوت ظاهری آنها از بین می رود و موهای پیوند زده هم مانند موهای قبلی حالت خوابیده و یکدست می شوند.

 یکی دیگر از مشکلات کاشت ابرو در بانوان، رشد مدام و سریع ابروهاست. به طوری که ابروهای پیوند شده بیشتر و سریعتر از ابروهای قبلی رشد می کنند. بنابراین نیاز به مرتب کردن مداوم خواهند داشت.

 

Eyebrow transplantation

کاشت ابرو در چه مواردی قابل انجام می‌باشد؟

  • قسمتی از ابرو کاملا ریزش کرده و به‌مدت ١ سال رویش مجدد نداشته است. برای مثال در اشخاصی که در اثر بیماری‌های پوستی و یا خالکوبی دچار ریزش دائمی ابرو می‌شوند.
  • خط شکستگی در ابرو وجود داشته باشد.
  • موهای ابرو کاملاً کم‌پشت باشد. گفتنی است که در اکثر موارد از موهای سر به‌عنوان موهای جایگزین استفاده می شود که دارای رویش دائمی است و نیاز به اصلاح و مرتب کردن دارد. پیوند ابرو بسیار عملی تخصصی است و نیاز به آشنائی کامل جراح با فیزیولوژی مو و جهت رویش موهای ابرو در نقاط مختلف دارد, به همین علت در بسیاری از موارد پیوند غیر صحیح منجر به تصویر نامناسب و دائمی میگردد.

 

سوالات رایج کاشت ابرو

کاشت ابرو چه مدت دوام دارد؟

موهایی که از فولیکول پیوندی رشد می‌کنند، دائمی میباشد. مو به همان اندازه که موهای سرتان رشد می‌کرد، رشد خواهد کرد تا طول آن همانند موی موجود در ابروی شما شود. بسیاری اززنان امروزه ابروی خود را آرایش می‌کنند. برای حفظ طول مناسب باید موهای پیوند شده نیز آرایش شوند، تا ظاهری همانند دیگر موهای ابرو داشته باشند.

eyebrowntransplanet

چه تعداد مو یا فولیکول مو برای کاشت ابرو مورد نیاز است؟

برای مخفی کردن جای زخم‌ها، بعضی مواقع دوازده مو یا فولیکول مو و یا تعداد بیشتر همه آن تعداد مویی است که لازم است تا با توجه به مشکل شما، در ابروی شما کاشت شود. با این حال، در صورت تغییر شکل با حجم ابرو، در هر نقطه از محل ابرو ۵۰ تا ۲۵۰ پیوند در هر نقطه تعداد رایج و معمولی است. تعداد پیوند‌ها (فولیکول‌ها) مورد نیاز برای کاشت به شکل، حجم مورد نظر و تراکم موجود بستگی دارد.

 

آیا من در منطقه ای که مو از آنجا گرفته شده است، لکه کچلی خواهم داشت؟

پاسخ این سوال خیر میباشد. در زمان برداشت مو برای کاشت در ابرو، از هر ۳ یا ۴ مو یکی برداشته می‌شود. در نتیجه حتی اگر تعداد موی برداشتی زیاد هم باشد چون از نواحی مختلفی با تعداد کم برداشته می‌شود، قابل تشخیص نخواهد بود.

Eyebrow transplantation

آیا برای پیوند و کاشت ابرو نیاز به بیهوشی است؟

بیماران از آغاز تا پایان کاشت بیدار و هوشیار خواهند بود. داروهای آرام بخش خوراکی و خفیفی قبل از شروع عمل به بیمار داده می‌شود. همچنین نیازی به تزریق آرام بخش‌های وریدی نیست.

 

چه مدت پس از عمل می‌‍توانم سر کارم بازگردم؟

به طور کلی، شما می‌توانید بلافاصله بعد از سه روز به کار و فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. با این حال، احتمال دارد بخواهید پنج یا هفت روز منتظر بمانید تا تمام علائمی که بعد از عمل در صورت شما ایجاد شده است، کاملا برطرف شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *