loosing weight

پیکرتراشی

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

 

پیکرتراشی جراحی است که در جهت لاغر شدن از آن استفاده می شود. گفتنی است که بکارگیری امواج اینفراسونیک برای ایجاد نوسان و ارتعاشاتی که منجر به جدا سازی سلول های چربی می شود را پیکرتراشی می گویند. اصولا در روش پیکرتراشی سلول های چربی تخریب نخواهند شد بلکه پس از جدا سازی سلول های چربی از همدیگر، به وسیله ی ساکشن از زیر پوست خارج می شوند. به وسیله دستگاه لیپوماتیک می توان همه ی نواحی مختلف بدن را به فرم دلخواه و ایده آل خود رساند و از شر چربی های اضافی خلاص شد. در واقع  پیکر تراشی لیپوماتیک عملی است که بدون تیغ جراحی صورت می گیرد. چربی های اضافی بدن در این روش بدون درد و خونریزی خارج خواهند شد پس جای هیچ نگرانی نیست.

پیکرتراشی برای کدام نواحی بدن انجام میشود؟

 • شکم و پهلو
  • ران
  • باسن
  • کمر
  • غبغب
  • صورت
  • سینه
  • غبغب
  • بازو
  • پشت
  • ساق و کنار زانو
  • ناحیه ژنیتال در خانمها

چه آزمایشاتی قبل از پیکرتراشی باید انجام شود؟

 • آزمایش کم خونی و بارداری در بانوان
 • گرفتن تست بیماری هایی مانند HIV و هپاتیت برای رعایت موارد ایمنی درعمل
 • انجام تست انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی هنگام عمل.
 • فرم رضایت نامه توسط بیمار پر وامضاء شود.
 • قبل از انجام پیکرتراشی از ناحیه هایی که تحت درمان قرار می گیرد عکس گرفته و در پرونده بایگانی می گردد.

loosing weight

 

انجام چه اقداماتی قبل از جراحی ضروری است؟

قبل از انجام پیکرتراشی باید اقدامات زیر انجام شوند:

 • دو روز قبل و بعد از جراحی سیگار نکشید.
 • به مدت ده روز قبل از عمل، آسپرین، محصولات حاوی آسپرین، ویتامین E یا داروهای ضد التهابی مصرف نکنید.
 • حداقل دو روز قبل از جراحی، داروهای گشاد کننده بورونش مانند افدرین یا داروهای آسم را مصرف نکنید و روز عمل جراحی داروی تیروئید استفاده نکنید.
 • حداقل دو روز قبل از جراحی تمام رژیم‌های غذایی را متوقف کنید.
 • لاک ناخن‌هایتان را پاک کنید.
 • قبل از جراحی یک صبحانه یا ناهار سبک بخورید.
 • بعد از نیمه شب کافئین مصرف نکنید.
 • روز جراحی با خود پماد بیاورید. روز قبل از جراحی، روز جراحی، و هر روز بعد از پایان آن، مصرف آنتی بیوتیک خوراکی را شروع کنید.
 • لباس‌های گشاد بپوشید، مانند شلوار کردی. آرایش نکنید و از جواهرات استفاده نکنید، جوراب‌های گرم و لباس بیاورید. کفش‌های آسان پوش یا دمپایی لا انگشتی پس از جراحی ساده‌تر پوشیده می‌شوند.

نحوه ی انجام جراحی پیکرتراشی

در اندامی که پیکرتراشی انجام می شود ،سوراخی به قطر ۲ الی ۵ میلی متر ایجاد می شود .سپس از طریق سوراخ ایجاد شده، دستگاه مورد نظر جراحی وارد بافت چربی بدن می شود و با استفاده از امواج اینفراسونیک، بافت چربی را از بین می برد. لازم به ذکر است که در این جراحی، محلولی در جهت ایجاد بی حسی و همچنین جلوگیری از خونریزی در محل عمل تزریق می شود . در طول عمل ،جراح لوله ای را وارد بافت چربی می کند . هدف از وارد کردن این لوله، جابه جایی چربی ، آزادسازی چربی میباشد و در نهایت خارج کردن چربی توسط مکش از بدن صورت میگیرد. در آخر چربی به همراه محلول بیهوشی از طریق همان برش ،خارج خواهد شد. دستگاه تعبیه شده برای انجام عمل تیکل لیپو Tickle Lipo ،دارای سیستم ایمنی فعال است که در زمان مواجهه با بافت بدون چربی متوقف خواهد شد . این ویژگی خطر پارگی اندام ها و سوختگی پوست را به کمترین حد ممکن می رساند. پیکرتراشی برای کاهش وزن استفاده نمی شود بلکه برای سفت کردن مناطقی که دارای خاصیت الاستیکه خوبی هستند استفاده می شود. این جراحی می تواند موجب متعادل سازی اندام از جمله سفت کردن عضلات شکمی یا باریک شدن کمر شود.  ترکیب روشهای مختلف می تواند به شما در دستیابی به نتایج مطلوب کمک کند ، چراکه پیکرتراشی فقط برای یک هدف خاص استفاده می شود.

loosing weight

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

 • رژیم غذایی

در صورتی که تخلیه چربی با بی حس کننده موضعی انجام شده است، بیمار می تواند فورأ به رژیم غذایی معمول خود باز گردد. توجه داشته باشید که به مقدار کافی آب، آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی در جهت جلوگیری از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشیدنی های الکلی به مدت ۴۸ ساعت قبل و بعد از جراحی دوری کنید.

 • فعالیت فیزیکی

استراحت مطلق به مدت چند ساعت بلافاصله بعد از جراحی شدیدا توصیه می شود. به ۱۸ ساعت رانندگی نکند. پیاده روی کوتاهی  در روز و یا عصردر جهت تخلیه چربی، می توان انجام داد. در صورت شل بودن اولیه پوست در ناحیه شکم به مدت ۳ الی ۵ روز بیمار را از نشستن ۹۰ درجه باید منع کرد چراکه پوست شل شده، چین خواهد خورد و مایعات در بین سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده موجب سفتی پوست زیر شکم می شود. این مشکلی است که خیلی از پزشکان بعد از تخلیه چربی با آن مواجه خواهند شد وبه دنبال راه حلی برای آن هستند. برای جلوگیری از این امر به بیمار پیشنهاد می شود که در این مدت بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن لم بدهد.

 • پوشیدن گن های ویژه تخلیه چربی

برای ترغیب درناژ مایعات از محل های برش و همچنین جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی باید از گن های ویژه ای متناسب با سایز بیمار استفاده کرد که بلافاصله پس از پانسمان شدن، بیمار از آن استفاده کند. روز بعد از جراحی، بیمار می تواند گن را فقط در طول روز استفاده کند و فقط برای رفتن به حمام، گن را بیرون آورده وشسته و پس از خشک شدن مجددأ بپوشد. پوشیدن مداوم گن را باید به مدت ۲۴ ساعت بعد از اینکه درناژ مایعات کاملأ متوقف شد، ادامه دهد. پوشیدن گن پس از درمان فقط به مدت ۷ تا ۱۰ روز پیشنهاد میشود و پس از آن اجازه داده می شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به کشیده شدن نماید.

 • ضعف و سرگیجه

احتمال دارد بیماران احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه کنند که اغلب در زمان در آوردن لباس ها و یا تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده بروز میکند. در این حالت بیمار باید سریعأ در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.

loosing weight

 • از حال رفتن بعد از ادرار کردن

بیماری که تخلیه چربی انجام داده است باید بعد از ادرار کردن در ۲۴ ساعت اول پس از عمل به آرامی بایستد. به منظور اجتناب از آسیب دیدگی جدی ناشی از افتادن، اگر سرگیجه اتفاق افتد، بیمار باید نشسته یا روی زمین دراز بکشد.

 • مدیریت درناژ بعد از عمل

بیمار باید انتظار خروج مقدار زیادی خونابه و ماده بی حسی را از محل های برش در طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از تخلیه چربی را داشته باشد. در کل، هر چه درناژ و مایعات بیشتر باشد، کبودی و تورم کمتری باقی خواهد ماند. در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پیشنهاد می شود علاوه بر پانسمان از پدهای بسیار جاذب بر روی نواحی درملن شده و زیر گن استفاده شود. بعد از اینکه بیشتر درناژ متوقف شد، بیماران فقط نیاز به قرار دادن پدهای جاذب بر روی برش هایی دارند که مایع از آنها تخلیه می شود.

 • مراقبت از زخم و حمام کردن

بیمار باید سوراخهای کوچک ایجاد شده را تمیز نگه دارد. پس از ۴۸ ساعت یک یا دو مرتبه در طول روز حمام کردن پیشنهاد می شود. پس از شستن دست ها ابتدا باید پوست محل تخلیه چربی را تا حدودی ماساژ داده تا به درناژ کمک شود سپس سوراخهای کوچک را به آرامی با آب و صابون شسته و سپس با حوله تمیزی خشک کرد. محل برش را دوباره پانسمان کنید و از پد های جاذب جدید استفاده کنید. زمانی که به مدت ۲۴ ساعت از محل برش تخلیه نشود، دیگر نیازی به پانسمان کردن و استفاده از پد نیست.

عوارض احتمالی پیکرتراشی

 هرچقدر عمل پیکرتراشی از سایر جراحی های کاهش وزن ساده تر باشد باز هم یک عمل تهاجمی محسوب میشود و عوارض جانبی خاص خود را به همراه دارد که عبارتند از:

التهاب: امکان دارد التهاب و ورم حاصل از این جراحی حدود ۶ ماه ادامه پیدا کند و مایعات از قسمت های سوراخ شده ترشح کنند.

ترومبوفلبیت: شکل گرفتن یک لخته خون در رگ است که منجر به التهاب و مشکلات بعد از آن می شود.

کبودی شدید: این کبودی ها تا هفته ها روی پوست باقی خواهد ماند.

 بی حسی: قسمتی که جراحی روی آن انجام شده، ممکن است برای مدتی بی حس باشد اما این حالت معمولا موقت است.

عفونت: به ندرت پیش می آید که پس از انجام عمل پیکرتراشی عفونت پوستی رخ بدهد. گاهی این عفونت ها باید از طریق جراحی درمان شوند که خطر ایجاد زخم نیز دارند.

سوراخ شدن اعضای داخلی بدن: این اتفاق بسیار نادر است.

 آمبولی ریه: چربی وارد یک رگ خونی می شود و به ریه ها می رود. سپس سبب مسدود شدن جریان درون ریه ها می شود. این مشکل جان فرد را به خطر می اندازد.

بی نظیمی کانتور: اگر قابلیت ارتجاعی پوست ضعیف باشد یا اگر زخم ها به صورت غیر طبیعی التیام پیدا کنند و یا اگر حذف کردن چربی ها به صورت نامساوی انجام بگیرد ممکن است پوست به صورت موج دار یا برآمده برآمده خود را نشان دهد.

ورم ریوی: گاهی وقتی محلول به بدن تزریق می شود در ریه جمع می شود و ایجاد ورم می کند.

مشکلات قلبی یا کلیوی:  مایعات تزریق یا مکیده می شوند. بنابراین تغییر در سطح مایعات بدن میتوان موجب بروز مشکلات قلبی یا کلیوی شود.

واکنش آلرژیک: بیمارانی که احتمال دارد به داروها یا مواد در حین عمل جراحی حساسیت داشته باشند دچار واکنش آلرژیک خواهند شد. به همین خاطر است که مشاوره قبل از انجام عمل پیکرتراشی بسیار اهمیت دارد.

 سوختگی پوست: حرکت دستگاه ویبریشن در طول عمل امکان دارد به پوست یا عصب ها آسیب وارد کند.

loosing weight

آیا عمل پیکرتراشی بدن برای من مناسب است؟

جراحی های کاهش وزن به صورت آنی مقدار زیادی چربی را حذف خواهند کرد و شاید از نظر اکثر افراد معجزه به حساب بیایند اما باید دقیق تر به این موضوع نگاه کنید. این جراحی و سایر جراحی هایی که چربی را با ساکشن از بدن خارج می کنند فقط روی چربی های زیر پوستی تمرکز می کنند. چربی های زیر پوستی در واقع بی خطر ترین نوع چربی در بدن محسوب میشوند و مشکل اصلی کسانی که اضافه وزن دارند چربی های احشایی است، که متاسفانه خودمان از آنها بی خبر هستیم. چربی های احشایی به چربی هایی گفته می شود که اطراف اعضای حیاتی بدن را در بر می گیرند. میزان متعادل این چربی ها بد نیست و از اندام های حیاتی محافظت می کنند اما شخص مبتلا به اضافه وزن مسلما چربی احشایی زیادی هم دارد. چربی احشایی از عوامل ایجاد التهاب و بالا بردن خطر بیماری های مزمن دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی، سکته مغزی و انواع سرطان ها است.

بنابراین جراحی هایی همانند عمل پیکرتراشی فقط شما را از چربی های زیر پوستی و سطحی خلاص خواهد کرد در حالی که اصل مشکل همچنان سر جای خود باقی است. پس از جراحی شاید ظاهرتان بهتر شود اما خطر اصلی را هنوزاز خود دور نکرده اید. کم کردن میزان زیادی وزن بدون هیچگونه تلاشی یکی دیگر از ایرادات این جراحی به شمار میرود.این به این معنیست که در سبک زندگی و همچنین نوع مصرف مواد غذایی در طول روز خود  تغییری ایجاد نکرده اید. هدف از رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی تغییر دادن سبک زندگی و نه کاهش وزن است. مشکل بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند نداشتن صبر است.  کاهش وزن با رژیم غذایی به صبر و زمان زیادی نیاز دارد اما در آخر شما یاد گرفته اید چگونه غذا خوردن و فعالیت بدنی خود را مدیریت کنید و از همه مهمتر علاوه بر چربی های زیرپوستی مقدار چربی های احشایی را نیز کاهش داده اید.هرگز فراموش نکنید اضافه وزنی که امروز با آن دست و پنجه نرم می کنید یک شبه به سراغتان نیامده که بخواهید در عرض چند ساعت خود را از آن رها کنید پس صبور باشید و آهسته پیش بروید. در جراحی های کاهش وزن امکان بازگشت وزن کم شده بسیار زیاد است چراکه فرد از دانش و اهمیت تغییر سبک زندگی و غذا خوردن برخوردار نیست. بنابراین امکان دارد عادات غذاخوردن ناسالم خود را تکرار کند اما با رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی امکان بازگشت وزن بسیار کاهش میابد.

 

رو ش های پیکرتراشی

 • لیپوماتیک

لیپوماتیک یک روش برای خارج کردن چربی‏ها‎ی اضافه است. در روش لیپوماتیک چربی ‏ها‎ی اضافه از بدن خارج می‏شود بدون اینکه به بافت اصلی بدن آسیبی وارد شود. در این روش، جراح نقش اصلی را ایفا می‏کند و همانند یک مجسمه ساز، پیکرتراشی بیمار را بر عهده می‏گیرد. یکی از نکاتی که بیماران باید به آن توجه نمایند، بهبود شرایط فعلی می‏باشد. این در حالی است که انتظارات و توقعات آنها از لیپوماتیک بالا است. از این رو رعایت مواردی همچون ورزش، رژیم غذایی مناسب، خودداری از پرخوری و … از جمله نکاتی است که پس از عمل باید مد نظر بیماران قرار بگیرد تا از برگشت به حالت قبل جلوگیری شود.

 • روش لیپوساکشن

لیپوساکشن یا مکش چربی‌های مازاد بدن به سه روش دیگر دسته بندی می‏شود که عبارتند از؛ لیپوساکشن مکانیکی، لیپوساکشن اولتراسونیک و لیپولیز لیزری.

lipomatic

 • لیپوساکشن مکانیکی یا تورکسی

در این روش ابتدا محل مورد نظر با ترکیبی از سرم نمکی و داروی بی‌حسی و نیز منقبض کننده عروق، متورم و محل مورد نظر بی‌حس می‏شود تا رگ‌های آن منقبض و باریک شود. این کار در جهت کاهش صدمات در حین جراحی انجام می‏شود. سرم نمکی نیز منجر به متورم شدن سلول‌های چربی و آزاد شدن چربی درون آنها می‏شود. این چربی‌ها توسط لوله‌های باریک تراشیده شده و همزمان به داخل دستگاه ساکشن انتقال می‏یابد. حفظ تعادل مایعات بدن یکی از نکات مهم در زمان پیکرتراشی به وسیله لیپوساکشن می‏باشد. زمانی که حجم لیپوساکشن افزایش پیدا کند، امکان به هم خوردن تعادل مایعات بدن نیز بیشتر می‏شود.

 • لیپوساکشن مکانیکی

این شیوه پیکرتراشی توسط بی‌حسی موضعی انجام می‏گیرد و در نواحی کوچک از جمله غبغب و یا سینه آقایان که به بیهوشی نیاز ندارند، قابل استفاده می‏باشد. بعد از اتمام کار، مکانی که در آن عمل صورت گرفته، بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت بی حس می‏ماند و به مسکن نیاز ندارد. اگر بیمار بیهوش نشود و در عین حال میزان ۵ لیتر چربی ساکشن شود، ممکن است دچار آمبولی شود. یکی از معایب این روش امکان شل و آویزان شدن پوست و تورم محل جراحی می‏باشد. کاهش سایز بدن تا یکسال پس از جراحی ادامه دارد. در این مدت پوشیدن گن‏ها‎ی مخصوص الزامی است.

 • لیپوساکشن اولتراسونیک

این روش به لیپوساکشن مکانیکی شباهت زیادی دارد با این تفاوت که برای تراشیدن چربی‌ها از دستگاه اولتراسوند استفاده می‌شود و هزینه آن به مراتب بیشتر است. روش کار به سهولت انجام می‏شود. همچنین در این روش به دلیل تورم، استفاده از شکم بند و گن‏ها‎ی مخصوص ضرورت دارد.

 • لیپوساکشن لیزری یا لیپولیزر

در این روش برای تراشیدن چربی‌ها از نیروی لیزر استفاده می‌شود و به علت هزینه بالای دستگاه لیزر، قیمت آن نسبت به لیپوساکشن اولتراسونیک گران‌تر می‏باشد. در لیپوساکشن لیزری، تراشیدن چربی با حجم کمتر از CC500 به ساکشن نیاز ندارد و چربی‌ها از طریق کبد و کلیه‌ها دفع می‌گردد. در صورتی که حجم چربی بیشتر از CC500 باشد، باید به طور هم‌زمان ساکشن چربی‌ها نیز صورت بگیرد.  کاهش درد و کاهش میزان آویختگی و شل بودن پوست از جمله مزایای این روش می‏باشد. همچنین میزان کبودی پوست پس از عمل تا حدی زیادی کاهش یافته می‏یابد. برش‏ها‎ کوچک است و میزان انرژی لیزر بر اساس میزان شتاب دست جراح تنظیم می‌شود.

 • کرایولیپولیز

در این روش از سرمای شدید برای شکستن سلول‏ ها‎ی چربی استفاده می‏شود. در کرایولیپولیز، سلول‌های چربی تا حد زیادی تخریب می‏شوند و سپس سرما موجب فریز شدن آن در مرکز بافت می‏شود. در نهایت چربی‏ها‎ شکسته و وارد خون می‏شوند که از راه ادرار از بدن خارج می‏گردند. در این روش امکان ایجاد عارضه‌های پوستی از قبیل تاول و قرمزی وجود ندارد. در حالی که روش لیپوساکشن نمی تواند در افراد با بیماریهای قلبی ـ عروقی، کبدی و کلیوی انجام شود، این روش هیچ محدودیتی برای بیماران ندارد.

lipomatic

مزایای لیپوساکشن

 • سرعت عمل برای حذف چربی های اضافه بدن
 • امکان حذف چربی ها از نقاط دشوار بدن (سینه، چانه و غیره)
 • دوران نقاهت مختصر
 • تغییرات مثبت با لیپوساکشن در سطح فشار خون و کلسترول
 • رفع بیمارهای مرتبط با چاقی اعم از درد مفاصل، مشکلات تنفسی، دیابت
 • داشتن انگیزه بیشتر برای ادامه زندگی با اندامی بهتر

ذکر این نکته نیز ضروری است که با رعایت رژیم غذایی بعد از لیپوساکشن می توانید نتایج بهتر و مطلوب تری را بگیرید و نداشتن یبوست به سریع تر خارج شدن خونابه ها و ترشحات بعد از عمل از قسمت سوراخ های ایجاده برای خارج کردن چربی بسیار کمک کننده خواهد بود.

عوارض و معایب لیپوساکشن

 • تورم های طولانی مدت از جمله در پاها
 • هزینه ی بالای لیپوساکشن
 • ناصافی در بدن
 • شل شدن پوست و یا چین خوردگی ها در بدن
 • رنگ غیرطبیعی نواحی لیپوساکشن
 • آسیب دیدن پوست و عصب ها، عروق های خونی، عضلات، ریه و احشاء شکمی
 • عفونت ها
 • وجود لخته های خونی
 • وجود لخته های چربی گلوله ای شکل
 • بقایای جای زخم و اسکار
 • قرینه نبودن بدن
 • دردهای طولانی مدت
 • نیاز به جراحی های مجدد
 • تجمع مایع و از دست دادن مایعات بدن
 • سوختگی های ناشی از استفاده از از ابزارهای جراحی
 • تغییرات حسی پوستی (لامسه)
 • خطرات و عوارض ناشی از بیهوشی
 • برخی مشکلات مربوط به ترمیم جای زخم ها
 • عوارض قلبی و ریوی

lipomatic

افرادی که نباید لیپوساکشن شوند؟

 • افرادی که فشار خون بالا داشته باشند
 • بیماری های ریوی و تنگی نفس
 • افرادی که حساسیت های بالای دارویی دارند
 • افراد سیگاری
 • افرادی که مشروبات و الکل مصرف می کنند
 • افرادی که جریان خون محدودی دارند
 • دیابتی ها
 • افرادی که بیماری های قلبی و عروقی دارند
 • افرادی که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند.

البته ناگفته نماند که این افراد نیز می توانند زیر نظر متخصصان و کنترل کردن بیماری شان عمل جراحی پیکرتراشی را به راحتی و زیر نظر پزشکان مختلف انجام دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *