Breast Prosthesis

پروتز سینه

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

پروتز سینه یکی از پرطرفدارترین عمل‌های جراحی پلاستیک طی دو سال گذشته به شمار میرود زیرا اکثر خانم ها در جهت بهبود بخشیدن به شکل و اندازه سینه خود به پروتز سینه روی می‌آروند. پروتز و کاشت سینه بدون تردید روشی موثر برای بزرگتر و خوش فرم‌تر کردن سینه میباشد. پروتز سینه روشی قطعی برای برآورده کردن خواسته خانم هایی مناسب میباشد که آرزوی داشتن سینه‌هایی بزرگ و برجسته را دارند و با استفاده از ورزش نتوانسته اند به ارزوی خود برسند. البته این امکان هم وجود دارد که برخی از بانوان بعد از بارداری و شیردهی به علت تحلیل رفتن و بدشکلی سینه نیز با هدف زیباسازی سینه به پروتز سینه روی میاورند. گروهی دیگر از افراد، کسانی میباشند که به سرطان سینه دچار شده اند و پس از درمان و بریدن سینه تمایل به بازسازی  سینه خود دارند.

عمل پروتز سینه

اندازه سینه در طول عمر مورد تغییرات زیادی قرار میگیرد و برای انجام این عمل زیبایی اقدامات زیادی همانند بزرگ کردن سینه، کوچک کردن سینه ، لیفت سینه صورت میگیرد.

در جراحی بزرگ کردن سینه از دو روش استفاده می شود:

 • تزریق چربی
 • استفاده از پروتز

در روش تزریق چربی، از نقاط مختلف بدن که دارای چربی زیادی است براشته شده و سپس چربی آماده شده در زیر بافت چربی و پوست سینه تزریق می شود که اغلب نتایج خوب و زیبایی را به همراه دارد اما هرگز این نکته را فراموش نکنید که نیاز به مراقبت های طولانی مدت دارد. روش پروتز سینه شایع ترین روشی است که کاملا بدون زیان میباشد. این پروتزها متناسب با وضعیت بیمار مجاورت بافت پستان یا در زیرعضله سینه قرار می گیرند. در هر بیماری با توجه به شرایط و شکل سینه ای که او دارد، پزشک سعی می کند بهترین شکل، پروتز و قوام را برای بیمار انتخاب کند.

Breast Prosthesis

قرینه سازی سینه

پزشک معالج شما با استفاده و امتحان کردن  سایزهای مختلف پروتز سینه قرینه سازی آن را انجام خواهد داد اما بعضی مواقع این عمل کارایی لازم را ندارد و نیازمند استفاده از روش های دیگری در کنار آن میباشد مانند استفاده از تزریق چربی یا لیفت سینه استفاده کرد تا به این قرینگی کمک کند. برش هایی که برای تزریق پروتز روی سینه انجام می شود شامل:

برش دور سینه و برش زیر سینه

برش دورسینه اغلب برای اشخاصی  که هم سینه آنها کوچک میباشد و هم به دلیل حاملگی و شیردهی پوست آن شل شده، استفاده و صورت میگیرد. برش زیرسینه معمولا در دختران جوانتر که سینه های کوچکی دارند، استفاده می شود.

 

انتخاب نوع برش

در نظر داشته باشید که عمل پروتز سینه با هدف افزایش حجم، به هر حال نوعی جراحی محسوب میشود. پس نیاز است قبل از گرفتن هرگونه تصمیم قطعی به خوبی  تمام جوانب این جراحی را بسنجید. معمولا قبل از عمل پروتز سینه، جراح با مشورت بیمار سایز پروتز را انتخاب میکند. هرچند تا حد زیادی انتخاب سایز مورد نظر به شرایط بدنی بیمار بستگی دارد، اما با این حال نظر بیمار می‌تواند تا حدی باعث تغییر اندازه پروتز شود. در پروتز سینه، جراح با مهارت و تخصصی که دارد و همچنین متناسب با شرایط فیزیکی فرد و نوع پروتزی که قرار است استفاده کند، برشی به ابعاد ۲ الی ۴ سانتیمتر و یا ۴ الی ۵ سانتیمتر ایجاد کرده و سپس پروتز را جایگذاری می‌کند.

با توجه به شرایط اندامی فرد و نوع پروتزی که مورد استفاده قرار می‌گیرد میتواند در نواحی مختلف از جمله: زیر بغل، دور ناف، اطراف آلوئل (هاله سینه) و زیر بافت سینه یا همان چین سینه ایجاد شود.

 

Breast Prosthesis

برش دور ناف به ندرت و در موارد خیلی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و همه بیماران،  کاندید انجام این روش نیستند، چراکه این برشی معمولا سختی جراحی را بیشتر کرده و فقط در مواردی که جنس پروتزها سالینی یا به اصطلاح آب نمکی میباشد می‌توان از این روش استفاده کرد.

برش زیر بغل  اغلب به علت اسکار کمی که به جای میگذارد، طرفداران زیادی دارد.

برش اطراف هاله سینه معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد قصد دارد همزمان با انجام پروتز سینه، لیفت سینه را هم انجام دهد.

بهترین و کاربردی‌ ترین نوع برش، برش زیر چین سینه می‌باشد که اغلب اسکار خیلی کمی به جای می‌گذارد. چون بافت سینه روی آن قرار می‌گیرد اصلاً جای بخیه مشخص نمیشود، علاوه بر این انجام پروتز و جاگذاری آن از طریق این برش سینه بهتر و راحت‌تر بوده و توصیه می‌شود خانم‌های جوان از این برش استفاده کنند.

 

افراد مناسب برای پروتز سینه

متقاضیان مناسب برای پروتز سینه، بانوان غیرسیگاری و سالمی میباشند که پوستی با خاصیت ارتجاعی خوب و انتظاراتی واقع‌ بینانه از نتیجه عمل دارند. بیماران باید از دستورات مربوط به آمادگی قبل از عمل و همچنین مراقبت بعد از عمل پیروی کنند تا روند التیام به بهترین نحو سپری شود و نتیجه بهینه به دست آید.

انواع پروتز سینه

پروتز سینه بر اساس مدل، مواد تشکیل دهنده و سایز به انواع مختل تقسیم شده است که در ادامه کاملا برای سشما توضیح داده میشود.

Breast Prosthesis

بر اساس مدل

پروتز سینه گرد

پروتز گرد در حالت رخ و نیم رخ متقارن وشبیه نیمکره است. در انواع پروتزسینه با شکل گرد این پروتزها شکل ثابت و نسبتا پری نسبت به دیگر انواع پروتز ها دارند. شما برای اینکه سینه با برآمدگی و برجستگی بیشتری داشته باشید میتوانید از این نوع پروتز سینه استفاده کنید

پروتز سینه اشکی

 پروتز اشکی پروتزی میباشد که در این نوع پروتز سینه قسمت بالایی پروتز سینه به نسبت قسمت پایین ضخامت کمتری دارد.

این نوع پروتز به سینه های  شما فرم طبیعی تری را میبخشد چراکه در این نوع پروتز قسمت بالاترازقسمت پایین خالی تر است و به همین دلیل سینه فرم طبیعی برای شما به همراه می اورد.

 براساس مواد تشکیل دهنده

 پروتزهای سینه براساس مواد تشکیل دهنده شامل دو نوع مختلف میشود و این دو نوع پروتز سینه توسط اکثر پزشکان مورد استفاده قرار میگیرد.  پروتز سینه سالینی ، پروتز سینه سیلیکونی

پروتز سالینی یا  آب نمکی

Breast Prosthesis

پروتزهای سالینی تشکیل شده از آب نمک استریل میباشد. پروتزسینه سالینی به این خاطر که از جدارغیرقابل نفوذ تشکیل شده است  سفت تر از سایر پروتز ها میباشد. این پروتز می تواند شکل طبیعی سینه را تغییر داده وظاهر سینه ها را به دلیل بزرگی و حجیم کردن به صورت مصنوعی جلوه دهد. برای اینکه پزشک بتواند پروتزسالینی را دربافت سینه قرار و جای دهد یک برش کوچک ایجاد خواهد کرد.ازاین نوع پروتزبرای خانم ها با سن بالای ۱۸ سال استفاده میشود. زمانی که می خواهید یکی از انواع پروتز سینه را انتخاب کنید حتما در انتخاب پروتز سالینی به این نکته توجه کنید که درصورتی که این نوع پروتز دچار پارگی شود، مایع موجود درآن که از آب نمک استریل تشکیل شده است بعد از مدتی جذب بدن  بیمار می شود. از لحاظ هزینه پروتزهای سالینی نسبت به دیگر پروتزها  ارزانتر است.

 پروتز سیلیکونی

پروتز های سیلیکونی از دیگر انواع پروتز هستند که معمولا با ژل سیلیکون پرمی شوند و همچنین به بافت طبیعی سینه  شما بسیار شباهت دارند. البته پزشکان برای اینکه این پروتز سینه را در بدن فرد قرار دهند باید ازبرش بزرگتری در این ناحیه استفاده کنند واین نکته نیز قابل توجه است که  این پروتزها گرانتراز سایر پروتزها میباشد. پروتزها درصورتی که دچار  پارگی شوند خالی نخواهند شد و در بدن فرد باقی می ماند البته پارگی این نوع پروتز  به ندرت اتفاق می افتد اما برای اینکه شما دچار این مشکل نشوید باید بعد از عمل زیبایی ودرفواصل منظم به‌ وسیله جراح ویزیت شوید تا ازسالم بودن این پروتز مطمئن شوید.خانم های با سن بالای ۲۲ سال می توانند این جراحی را انجام دهند.

Breast Prosthesis

 براساس سایز

سایز مناسب پروتز سینه برای هر شخص با توجه به آناتومی بدن آن والبته  نظرجراح تعیین می شود وجراح براساس سایزسینه یکی از انواع پروتز ها را برای فرد انتخاب میکند.

پروتزسینه  کامل یا استاندارد

 پروتز کامل یا استاندارد اکثرا برای اشخاصی مورد استفاده قرار میگیرد که  به هر دلیلی پروتز سینه خود را ازدست داده اند  و سینه آنها به هر دلیلی به  طور کامل برداشته‌ شده است این مدل پروتزها  در بیشتر افراد بر روی قفسه‌سینه قرار می‌گیرند. و در صورتی که شخصی به هر دلیلی  هر دو سینه خود را از دست داده باشد در جراحی سینه می تواند ازهر نوع و شکلی از پروتز سینه برای جراحی سینه خود استفاده کند. در صورتی که برای یک سینه بخواهد پروتز قرار دهد باید مناسب با سینه خود پروتز را انتخاب کند.

پروتز سینه شل

این پروتزسینه معمولا برای اشخاصی استفاده می شود که سینه‌هایی با اندازه و سایز متفاوت دارند. این نوع پروتز بیشتر از جنس ژل سیلیکونی هستند و جنس آنها از پوسته ا‌ی نرم میباشد. این نوع پروتز بیشتر درزنانی انجام می شود که در جراحی پستان نامؤفق بوده اند وبعد از جراحی نتوانسته‌اند سینه‌های متقارنی  با هم داشته باشند.

 

چگونه بهترین اندازه ی پروتز را انتخاب کنیم؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، پروتز سینه انواع و اندازه‌ های مختلفی دارند و امکان دارد برای هر فرد متفاوت ‏باشد. پروتز سینه با اندازه‌ های مختلف، در زمان مختلف، نتایج متفاوتی را  ایجاد خواهد کرد. ‏مهم ‌ترین اصل در انتخاب پروتز این است که به شما ظاهری موزون ‌تر و مناسب‌ تر را ارائه بدهد که ‏این کار باید توسط پزشک صورت گیرد. پزشک در زمان مشاوره، سینه و قفسه سینه ی ‏شما را اندازه می ‌گیرد تا اندازه مناسب شما را به دست آورد و با این اندازه ‌گیری‌ ها ظاهر ‏شما را با بهترین اندازه سینه تصور می‌ کند و در نظر می‌ گیرد. عامل محدود کننده در انتخاب ‏اندازه سینه، فضای در دسترس در زیر سینه است. همان طور که حجم هر نوع پروتز افزایش ‏می‌ یابد به پهنای آن نیز اضافه می ‌شود. بنابراین در صورتی که شما پروتزی را انتخاب کنید که بیش از ‏اندازه سایز بزرگی داشته باشد، لبه‌ ها و کناره ‌های آن ممکن است از اطراف بافت سینه اصلی بیرون بزند ‏و حتی تا گودی زیر بغل نیز برسد که این حالت برای اغلب افراد نامطلوب است. همچنین ‏امکان چروک، چین‌ خوردگی و دیگر مشکلات نیز افزایش می ‌یابد.‏

Breast Prosthesis

پروتز سینه در کجا قرار می‌ گیرد؟

برای جایگیری پروتز سینه اغلب ۲ مکان یا ۲ نوع پاکت وجود دارد.

 • زیرغده‌ای در جلوی ماهیچه ‏سینه

در روش زیرغده‌ای اشکالی که وجود دارد این است که شکل ظاهری و نمای بیرونی سینه ‏کاشته شده در زنان لاغر چشمگیرتر خواهد بود و ظاهر سینه‌ ها، روی قفسه سینه تشخیص ‏داده می‌ شود که در این موارد توصیه می ‌شود که پروتز را به صورت زیرماهیچه ‌ای قرار دهید. ‏اگرچه برخی از انواع پروتزها وجود دارند که برای روش زیرغده‌ای مناسب ‌تر هستند. این زنان ‏اغلب سینه اصلی ‌شان زمانی بزرگ ‌تر از حال شان بوده است. زمانی که کاهش حجم بسیار ‏زیادی در سینه اصلی وجود داشته است و در اندازه پوست پوشیده شده در اطراف بافت ‏سینه میزان کمی جمع‌ شدگی و افت وجود دارد پس شکلی ایجاد می ‌شود که به آن کیف ‏خالی می‌ گویند. تحت این شرایط، گاهی اوقات بهتر است که پروتز در موقعیت زیرغده‌ای ‏قرار بگیرد تا بتواند پوستی که سینه اصلی را پوشانده، پُر کند.‏

 • زیرماهیچه

دومین مکان، مکان زیرماهیچه‌ ای بین ماهیچه دیواره قفسه سینه و خود قفسه سینه می‌ ‏باشد. مکان زیرماهیچه‌ ای، پوشش و پوشیدگی شکل و ظاهر پروتز سینه را زیاد می ‌کند. ‏این مکان در زنانی که بافت سینه بسیار کمی دارند یا اصلا ندارند، بسیار مفید است. با ایجاد ‏پوشش زیاد در این شرایط نهایتا بعضی عوارض نامساعد که روی ظاهر سینه وجود دارد، ‏کاهش می‌ یابد. مزیت دیگر این روش این است که در این حالت ماموگرافی با کیفیت بهتری ‏انجام می‌ شود. اشکال این روش این است که ممکن است درد یا ناراحتی بیشتری بعد از ‏عمل وجود داشته باشد و پروتز سینه، با حرکات معین ماهیچه حرکت کند.‏

 

هدف از پروتز سینه چیست؟

 • بزرگ کردن حجم سینه‌هایی که به صورت طبیعی کوچک است.
 • بازیافتن شکل اولیه سینه بعد از حاملگی، کاهش وزن و یا شیر دادن به نوزاد.
 • بازیافتن تقارن سینه هنگامی که بر اثر گذشت زمان یا یک اتفاق سینه شکل متقارن خود را از دست می‌دهد.
 • بازیابی شکل اولیه سینه بعد از جراحی.

توجه داشته باشید که به طور کلی عمل‌های جراحی پلاستیک به دو دسته‌ کلی عمل‌های بازیابی و عمل‌های زیبایی تقسیم می‌شود.

جراحی بازیابی و بازسازی سینه که معمولا بعد از سرطان سینه انجام می‌شود در دسته اول قرار می‌گیرد، اما جراحی افزایش حجم سینه جزو جراحی‌های پلاستیک با هدف زیبایی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که دانشگاه فلوریدا در خصوص عمل پروتز سینه انجام داد، این عمل نقش بسزایی در بالا بردن اعتماد به نفس افراد داشته است و همچنین احساس آنها را نسبت به جاذبه زنانه شان بهبود بخشیده است.

Breast Prosthesis

مراقبت های بعد از پروتز سینه

 • بعد از پروتز سینه اغلب به مدت ۳ الی ۴ ساعت در کلینیک می مانید.
 • پس از تایید متخصص بیهوشی و معاینه پزشک مورد نظر خود از کلینیک ترخیص خواهید شد.
 • بعد از پروتز سینه نیز باید مایعاتی همچون آب، چای و یا غذاهایی میل کنید که سریع تر هضم می شوند.
 • ممکن است پس از جراحی، در سینه ها احساس فشار و انقباض و در نوک سینه ها احساس سوزش داشته باشید.
 • توجه داشته باشید که سینه های بعضی از افراد ممکن است برای مدتی بی حس باقی بماند.
 • همچنین امکان دارد یکی از سینه ها  نسبت به دیگری درد و ورم بیشتری داشته باشد.
 • ورم سینه ها در روز سوم به اوج خواهد رسید و سپس به مرور فروکش می کند.
 • به طور کلی بهبودی پس از جراحی پروتز سینه حدود ۳ الی ۷ روز طول می کشد.
 • در صورتی که پروتز زیر عضله قرار گرفته باشد یا به روش دوگانه جاگذاری شده باشد، بهبودی کمی بیشتر به طول می انجامد.

خطرات پروتز سینه

بعضی از خطرات و عوارض احتمالی پروتز سینه عبارت است از:

 • در پی داشتن جراحی های بعدی که می تواند به دلایل مختلف و بدون خارج سازی پروتز انجام گیرد.
 • انقباض کپسولی که منجر به شکل گیری بافت اسکار در اطراف پروتز و فشرده شدن پروتز می شود.
 • درد سینه
 • تغییر در حس نوک سینه و کل سینه
 • ترکیدن و خالی شدن پروتز های سالین
 • ترکیدن پروتز های سیلیکونی با علائم و یا بدون هیچ نشانه ای که به آن ترکیدن خاموش گفته میشود.

تشکیل کپسول

 • تشکیل بافت اسکار در اطراف پروتز سینه می تواند منجر به انقباض، سفتی و گاهی مواقع دردناکی سینه ها شود.
 • امکان دارد انقباض شدید سینه ها بلافاصله بعد از جراحی پروتز سینه و یا یک سال بعد از آن رخ دهد.
 • توجه داشته باشید که امکان پیش بینی زمان وقوع این انقباض شدید وجود ندارد.
 • اما می توان گفت که با گذشت زمان احتمال وقوع آن هم افزایش می یابد. (بعد از ۱۰ سال خطر ابتلا به آن به ۱۰ تا ۱۲ درصد می رسد).
 • ممکن است انقباض کپسولی در یک سینه و یا در هر دو سینه رخ دهد.
 • گفتنی است که امکان وقوع این مشکل در کسانی که پروتزشان روی عضله ی سینه قرار گرفته است، بیشتر می باشد.
 • این انقباض کپسولی می تواند با جراحی خارج سازی پروتز یا جابه جایی پروتز با پروتزی دیگر درمان شود.
 • اما ممکن است پس از این جراحی نیز دوباره باز گردد.

Breast Prosthesis

استعمال دخانیت

کسانی که سیگار می کشند و یا از تنباکو و مواد نیکوتین دار استفاده می کنند بیشتر از دیگر افراد در خطر مشکلاتی همچون: عدم بهبود جای زخم، پوست پوست شدن و.. می باشند.

البته اشخاصی که در معرض دود سیگار یا سایر دخانیات باشند نیز امکان دارد به مشکلات این چنینی برخورد کنند.

علاوه بر این استعمال دخانیات می تواند اثرات منفی روی بیهوشی فرد بیمار در طی جراحی بگذارد و خطر خونریزی را افزایش دهد.

افراد دیگر کمتر دچار چنین مشکلاتی خواهند شد.

افراد سیگاری باید حداقل از ۲ هفته قبل از جراحی و تا پایان روند بهبودی از کشیدن سیگار اجتناب کنند.

آیا پروتز سینه در بارداری اختلال ایجاد می کند؟

با توجه به اینکه پروتز سینه در زمان بارداری نیز می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی همچون فشار و انقباض سینه ها شود، اما نمی تواند مشکلات خاص و غیر عادی را در خصوص ایجاد اختلالات در بارداری را به همراه داشته باشد. همانطور که میدانید سایز سینه ها در زمان بارداری به طور طبیعی افزایش پیدا می کند که به این پدیده تراکم خون (engorgement)  گفته میشود و به هیج عنوان ارتباطی به خود پروتز سینه ندارد.

بعضی از مادران که پروتز سینه انجام میدهند، ترجیح می دهند که از شیر خشک و یا مکمل به جای شیر خود به فرزندشان بدهند. اما این در بین سایر مادران که پروتز هم ندارن شایع است. لازم به ذکر است که هیچ کدام از برش هایی که در جراحی پروتز سینه انجام می شود نمی تواند مانع از شیر دهی شود. پروتز هایی که در زیر عضله پستان قرار می گیرند نیز دارای نوعی  لایه حفاظتی بین پروتز و مجرای شیری  هستند و در عکس برداری ها و ماموگرافی ها بهتر نشان داده می شوند و هم سینه از نظر ظاهری و لمسی طبیعی تر خواهد بود.

Breast Prosthesis

سوالات متداول در مورد پروتز سینه

آیا نیازی به کشیدن بخیه محل عمل پروتز سینه است؟

بخیه های محل عمل قابل جذب هستند و از ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل فقط گره های دو طرف قطع خواهد شد.بعد از قطع گره های بخیه محل عمل و اطمینان از کامل بودن ترمیم زخم، دستور استفاده از کرم یا ژل های آنتی اسکار که مانع از ایجاد گوشت اضافه یا برجستگی محل برش می شود، به بیمار داده خواهد شد.

آیا بعد از عمل جراحی سینه نیازی به بستن سوتین می باشد؟

توصیه می شود به مدت ۲ تا ۳ ماه بعد از عمل از سوتین طبی استفاده شود.

استفاده از سوتین فنردار به مدت ۳ ماه بعد از عمل ممنوع می باشد.

استفاده از سوتین های معمولی بدون فنر، در صورتی که cup آن کل پستان را بپوشاند، بلامانع است.

چه مدت بعد از عمل جراحی  می توان استحمام کرد؟

از ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی می توان استحمام کرد. بهتر است که محل برش دستکاری نشود و دوش ساده گرفته شود و بعد از آن پانسمان طبق روال قبلی صورت گیرد. در صورت لزوم هنگام استحمام در روزهای اول بدلیل محدودیت حرکتی می توان از کمک همراهان استفاده کرد.

Breast Prosthesis

 انجام فعالیت های ورزشی، از چه زمانی بعد از عمل  بلامانع می شود؟

– پیاده روی از روز بعد از عمل جراحی بلامانع است.

– از انجام ورزش های بالاتنه حداقل به مدت ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل پروتز سینه باید خودداری شود.

– استفاده از استخر اگر جنبه آبتنی داشته باشد ، از ۲ هفته بعد از عمل (بعد از ترمیم کامل زخم) بلامانع است ولی شنا کردن (انجام کرال سینه یا کرال پشت و یا شیرجه زدن) به مدت ۶ تا ۸ هفته ممنوع می باشد.

انجام چه اقداماتی می تواند در کاهش تورم و کبودی محل عمل جراحی  کمک کننده باشد؟

 • تورم بعد از عمل به ویژه در قسمت فوقانی سینه ها کاملا طبیعی می باشد و طی چند روز تا چند هفته فروکش می کند و در صورت لزوم در جلسه اول ویزیت بعد از عمل در صورت وجود تورم در قسمت فوقانی پستانها و بالا بودن پروتز ها ، در صورت صلاحدید پزشک معالج از wrap یا stabilizer (باند یا نوار دور سینه) استفاده خواهد شد.
 • در صورت پایین نبودن فشار خون بیمار، استفاده از آناناس و آب کرفس در کاهش کبودی موثر است. استفاده از کپسول خوراکی Anaheal که حاوی آناناس می باشد نیز کمک کننده می باشد.
 • در طی دو هفته اول بعد از عمل جراحی، حتی الامکان از مصرف ترکیبات آسپرین، ایبوبروفن، ژلوفن و انیدومتاسین خودداری شود.
 • استفاده از مشروبات الکلی از ۲ هفته قبل تا ۳ هفته بعد از عمل به منظور کاهش شانس خونریزی ممنوع است.

دستورات غذایی بیمار بعد از عمل جراحی  به چه صورت است؟

بعد از هوشیاری کامل بیمار و نداشتن استفراغ ، استفاده از مایعات مانند آب، آب میوه و چایی بلامانع می باشد و در صورت تحمل، استفاده از کمپوت، بیسکوئیت نرم شده یا کیک شروع می شود.

در شب عمل غذای سبک مانند سوپ یا جوجه و از روز بعد از عمل رژیم غذایی عادی شروع می شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *