buttlift

پروتز باسن

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

پروتز باسن، یک پروتز از جنس سیلیکون است که در حین جراحی در بافت باسن قرار داده می شود و درواقع باسن را برجسته و بزرگتر می کند. پروتز باسن اغلب در اشکال گرد یا بیضی میباشند که مشابه پروتز سینه سطح آنها تار و پودی یا کاملا صاف می باشد. درون پروتز باسن معمولا از سیلیکون جامد که ماده ای مقاوم در برابر جابه جایی، پارگی و یا تورفتگی ناشی از وارد شدن فشار می باشد، پر شده است. این دوام از این نظر بسیار حائز اهمیت است که به دلیل نشستن و برخاستن های متوالی پروتز باسن بایستی دائما وزن زیادی را تحمل کنند بدون اینکه آسیب دیده و یا پاره شوند. پروتز باسن یا ایمپلنت باسن جراحی ای پیچیده، مهم و البته پر ریسک میباشد که در جهت بزرگ کردن باسن و خوش فرم شدن آن به طور دائمی صورت میگیرد.جراح زیبایی باسن متبحر، پروتز باسن را به بهترین نحو و با تکنیک های مختلف بسته به وضعیت باسن فرد جایگذاری می کند تا مطلوب ترین نتیجه به دست آید. بعد از پروتز باسن در صورتی که عمل به درستی انجام شده باشد و عوارض پروتز باسن حداقل باشد، فرد از نتیجه کار رضایت خواهد داشت و در نتیجه اعتماد به نفس بالاتری پیدا خواهد کرد. گفتنی است که پروتز باسن روشی تهاجمی و دائمی است که در ایران حدودا به مدت ۲۰ سال است که انجام می شود و بیشتر مورد استقبال کشورهایی است که جزء کشورهای پیشرفته و توسعه یافته نیستند، به عنوان مثال ایمپلنت باسن در آمریکایی جنوبی، برزیل و شیلی بیشترین آمار استقبال را دارد.

انواع پروتز باسن

پروتزهای باسن برخلاف پروتز سینه استحکام بیشتری دارد و همچنین سفت تر است و از لایه های ضخیم تری تشکیل شده که از سیلیکون جامد هستند. از نظر جنس نیز دو نوع پروتز باسن داریم:

buttlift

 

پروتز از جنس سیلیکون ژلی

این نوع پروتز باسن مناسب افرادی است که عضلاتشان خوب است و نیازی به افزایش تون عضلات باسن ندارند.

پروتز از جنس سیلیکیون الاستیک

این نوع پروتز برای افرادی که به دلایلی همانند شلی و پتوز ناحیه باسن ، نیاز به افزایش تون باسن و تقویت عضلات آن دارند مناسب است. همچنین افرادی که در ناحیه باسن دچار بدشکلی مادرزادی یا اکتسابی هستند و یا باسن آنها دچار عدم قرینگی میباشد و همینطور کسانی که قرار است عمل دیگری برای بزرگ کردن باسن انجام دهند نیز گزینه های مناسبی برای استفاده از پروتز سیلیکونی با قوام سفت می باشند.

اینکه کدام یک از این ۲ پروتز باسن در زمان جراحی استفاده شود، به قوام عضله باسن بیمار بستگی دارد. قوام باسن در جلسه معاینه توسط پزشک تشخیص داده می شود.

بهترین کاندید جراحی پروتز باسن

جراحی پروتز باسن را می‌توان در جهت سفت شدن و اصلاح شکل طبیعی باسن در افرادی که از شکل و حجم ناحیه باسن خود راضی نیستند، انجام داد. راه بزرگ شدن باسن با جراحی همچنین برای اضافه کردن حجم و شکل گرد باسن در افرادی که باسن صاف یا کوچک دارند، صورت میگیرد. کاندیداهای مناسب برای جراحی بزرگ کردن باسن، خانم‌ها و آقایانی هستند که می‌خواهند برجستگی باسن خود را بیشتر کنند و شکل آن را بهبود ببخشند. نکته حائز اهمیتی که باید به خاطر داشته باشید آن است که این عمل به مانند عمل لیپوساکشن برای حل مشکل بیمارانی که اضافه وزن دارند مناسب نیست. در واقع فقط بیمارانی که وزن ایده‌آل و در محدوده وزن سالم دارند می‌توانند برای فرم دادن به مناطقی از باسن خود که اصلاح آن از طریق ورزش و رژیم غذایی ممکن نیست، این عمل جراحی را انجام دهند. برای مثال این عمل برای فرم‌دهی و اصلاح شکل ناحیه پایین کمر و بالای باسن‌ها انجام می‌شود.

buttlift

عوارض احتمالی پروتز باسن

محبوبیت عمل تقویت حجم باسن در حال افزایش است و این تا حدودی به علت محبوبیت افراد مشهوری است که با ورزش کردن بسیار، باسن خود را خوش‌فرم می‌کنند. با این حال روش‌های متعارف و سنتی پروتز باسن، خطراتی را به همراه دارد که بهتر است آنها را بدانید. گفتنی است که روش‌های پروتز باسن تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شوند که این خطرات جدی را به دنبال خواهد داشت؛ از جمله اینکه زمان بهبودی طولانی‌تر از روش‌هایی است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند. پروتز باسن با استفاده از تزریق سیلیکون نیز بسیار خطرناک است. سیلیکون یک عنصر ناپایدار است و می‌تواند از ناحیه‌ی تزریق حرکت کند و جابجا شود. اگر سیلیکون به سمت ریه و یا جریان خون حرکت کند، می‌تواند بسیار کُشنده باشد. از دیگر عوارض پروتز باسن  می توان به از شکل افتادگی (تغییر شکل بد) دائمی نیز اشاره کرد. معمولا برای تزریق‌های غیرقانونی و برای روش‌های پروتز کردن، از سیلیکون‌های با درجه تجاری استفاده می‌شود؛ لازم است بدانید این نوع سیلیکون مورد تأیید سازمان FDA نیست. ممکن است بدن فکر کند سیلیکون یک ماده خارجی است و نسبت به آن واکنش منفی نشان دهد. خطر بالقوه‌ای که وجود دارد این است که احتمال توسعه آبسه یا عفونت وجود دارد که می‌تواند باعث بیماری‌های شدیدی شود.

دیگر خطرات بالقوه پروتز باسن عبارتند از:

 • امکان خونریزی بیش از حد وجود دارد که در این صورت برای متوقف کردن خونریزی باید عمل جراحی دیگری انجام داد.
 • این احتمال وجود دارد که مایعاتی در اطراف پروتز جمع شوند و از طریق برش‌ها به بیرون نشت کنند. ممکن است برای رفع این مشکل به عمل جراحی دیگری نیاز شود.
 • امکان آسیب رسیدن به عصب‌ها وجود دارد.

فرم دهی به باسن در چه مواردی ضرورت دارد؟

 

buttlift

باسن قسمت مهمی از اندام انسان است که در زیبایی نقش مهمی دارد. در ایام جوانی باسن فرم دار و برجستگی خاص خود را دارد با افزایش سن و یا کاهش وزن زیبایی فرم باسن از بین می‌رود و عضله‌های باسن ضعیف می‌شود.

به عبارت دیگر، در این زمان چربی های باسن شل می‌شود و کلاژن های پوست حالت فنری خود را از دست می‌دهد، بنابراین افتادگی باسن شایع است. این اتفاق در خانمهایی که وزن کم می‌کنند و یا ورزش نمی‌کنند دیده می‌شود و حالت بدفرم ایجاد می‌کند، به طوری که پهلوها از باسن برجسته تر می‌شوند و باسن در قسمت زیر چین جمع می‌شود.

در این موارد باید فرم باسن را با استفاده از روشهای زیبایی بهتر کرد. در برخی از افراد بطور ارثی باسن تخت است و این عمل کمک بزرگی به زیبایی اندام در آنها می‌کنند همچنین پروتز در افرادی که بسیار لاغر هستند و چربی ندارند تا تزریق چربی برای آنها انجام شود ضرورت دارد.

در افرادی که باسن بسیار شلی دارند که افتادگی دارد و وزن زیادی از دست داده‌اند پروتز خیلی جوابگو نیست بلکه لیفت جراحی انجام می‌شود روش کار به این صورت است که پوست اضافه را از بالای چین باسن برداشته و بخیه می‌زنند.

 مقایسه دو روش پروتز باسن و تزریق چربی

هر کدام از روش‌های پروتز مزیت‌ها و عوارض مربوط به خود را دارد که با توجه به خواسته بیمار ممکن است تجویز شود.

از آنجایی که ایمپلنت‌های باسن شامل بخشی خارجی می‌شوند، خطر پس زدن و عفونت وجود دارد. لیفت باسن و یا انتقال چربی به باسن، با استفاده از چربی طبیعی خود بدن که پس از آن به بافت گلوتئال پیوند داده می‌شود، انجام می‌گیرد و ظاهری خوش فرم تر به باسن شما خواهد داد. با این حال، ایمپلنت باسن استفاده از ایمپلنت‌های سیلیکونی یعنی یک جسم خارجی است. هر زمان که یک جسم خارجی را در بدن خود قرار دهید، خطر پس زدن و عفونت نیز وجود دارد. به همین علت، انتقال چربی به باسن یک روش ایمن‌تر برای بزرگ کردن باسن در خانم‌هایی است که تمایل به انجام این کار دارند. لیفت باسن و ایمپلنت‌های باسن دارای زمان‌های مختلف بهبود هستند. انتقال چربی به باسن جهت انجام لیفت باسن دائمی است، در حالی که ایمپلنت‌های باسن ماندگار نیستند.

buttlift

محدودیت‌های فعالیت پس از بزرگ کردن باسن

پس از بزرگ کردن باسن، مهم است که در رختخواب نمانید. برای حفظ پمپاژ خون و اجازه دادن به ریه‌ها برای عملکرد کامل، انجام فعالیت لازم است. ماندن در کل مدت روز در رختخواب می‌تواند به بروز عوارض بعد از عمل منجر شود. بنا بر آن چه گفته می‌شود، انجام برخی فعالیت‌ها بسیار آسان است. اکثر مردم در عرض چند روز احساس می‌کنند که باید آگاهانه فعالیت‌های خود را محدود کنند. در حالیکه فعالیت بیش از حد نیز منجر به بروز تورم و وارد آمدن نیرویی می‌شود، که هر دو باعث آسیب رسیدن به چربی انتقال یافته می‌شوند. با این حال، فعالیت بیش از حد، باعث تورم می‌شود. مایعی که با تورم همراه است، ایجاد منبع خون برای چربی‌های تازه انتقال یافته را دشوار می‌سازد و شکل باسن را تغییر می‌دهد.

هزینه پروتز باسن

اشخاصی که به دنبال جراحی پروتز باسن هستند باید ابتدا یک جراح زیبایی متخصص برای انجام این کار پیدا کنند. اغلب جراحان زیادی هستند که توانایی انجام این عمل جراحی را دارند. در طول زمان مشاوره، دکترها می توانند اطلاعات زیادی را در خصوص بیماران بدست آورند و بیماران نیز می توانند با ویژگی های پزشک خود آشنا شوند. این ملاقات به دکتر شانس ارزیابی وضعیت فعلی پوست بیمار و صحبت درباره انتخاب هایی که می تواند به بیمار برای دستیابی به ظاهر مناسب کمک کند را می دهد. جلسات مشاوره همچنین به بیماران این شانس را می دهد که اهداف و انتظارات خود از عمل جراحی را بیان کنند و سوالات خود را از دکتر بپرسند. این ملاقات ها همچنین به دکتر امکان می دهد بیمار خود را از مزایا، اقدامات احتیاطی، عکس العمل به روش درمانی، واکنش های معکوس، روش انجام عمل و دیگر اطلاعات مهم مربوط به آن مطلع کنند. در جراحی های زیبایی باسن هم می توان باسن را کوچک و یا بزرگ کرد و همچنین می توان باسن را بالا کشید که همان عمل لیفت باسن است. پروتز باسن در افرادی که باسن کوچک یا صاف دارند انجام می شود البته از طریق تزریق چربی نیز می توان سایز باسن را بزرگ کرددر جراحی زیبایی باسن پروتز مورد استفاده از جنس سیلیکون است که خود سیلیکون می تواند از نوع سیلیکون ژلی و یا از نوع سیلیکون الاستیک با قوام سفت باشد. پروتزی که برای باسن استفاده می شود محکم تر از پروتز مورد استفاده در جراحی زیبایی سینه می باشد.

لازم به ذکر است که نوع پروتز باسن در معاینه ای که قوام عضله باسن سنجیده می شود ، تعیین می گردد. از پروتز سیلیکون الاستیک با قوام سفت در افرادی که باسن غیر قرینه دارند و یا دچار افتادگی و شلی باسن و یا دفرمگی باسن هستند ، برای افزایش حجم و سفتی باسن استفاده می شود. در موارد غیر از این از سیلیکون ژلی استفاده می شود.

buttlift

انتقال چربی به باسن

بزرگ کردن باسن با تزریق چربی در ابتدا با لیپوساکشن شروع می‌شود. چربی از مناطقی مانند شکم و کمر گرفته می‌شود. در صورت نیاز به چربی بیشتر دیگر مناطق نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. در این مرحله، به نظر می‌رسد فرم باسن به نحو چشمگیری بهتر است. بر خلاف روش معمول لیپوساکشن، چربی در یک ظرف مخصوص استریل جمع آوری می‌شود. این کار برای حفظ سلولهای چربی بدون آسیب زدن به آن‌ها طراحی شده است. در حال حاضر، به جای دور انداختن چربی، آن را آماده تزریق مجدد می‌کنند:

 • ابتدا باید سلولهای چربی را از تمام مایعات، لیپید و بافت همبند جدا کرده. این کار را می‌توان با استفاده از گرانش یا با استفاده از سانتریفوژ انجام داد تا چربی شناور شود.
 • سپس مایعات و لیپیدهای ناخواسته تخلیه می‌شوند و فقط سلول‌های چربی خوب و سالم نگهداری می‌شوند.
 • در این مرحله اغلب تعداد زیادی سرنگ پر از چربی وجود دارد که در یک سینی مخصوص قرار داده شده است. یک کانول، که یک ابزار باریک و کند است، برای تزریق چربی در باسن استفاده می‌شود. نشانه گذاری قبل از عمل برای هدایت قرار دادن و کانتورینگ استفاده می‌شود.
 • زمانی که تمام چربی تزریق می‌شود و شکل ایجاد میشود، یک لباس مخصوص طراحی شده برای قالب سازی منطقه و حفظ شکل استفاده می‌شود.

اکنون بقیه فرایند به طور کامل به خود بیمار بستگی دارد. نکتهٔ حائز اهمیت این است که فشار روی این منطقه وارد نشود. دوری از وارد آمدن فشار بسیار مهم است، چراکه سلول‌های چربی حساس به زمان نیاز دارند که یک منبع خون تولید کنند، و این یکی از عواملی است که مقدار چربی را تعیین می‌کند که به صورت طولانی مدت باقی می‌ماند.

backprotes

ریسک و ایمنی پروتز باسن

تصمیم به انجام پروتز باسن بسیار شخصی است. باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای این روش می تواند شما را به اهدافتان برساند یا خیر؟ ضمن این که باید خطرات و عوارض احتمالی را نیز در نظر داشته باشید و آگاه باشید.

عوارض ناشی از پوتز باسن شامل موارد زیر است:

 • عفونت
 • خونریزی
 • ایجاد سوراخ یا افتادگی پروتز به طوری که نیاز به جراحی مجدد جهت برداشتن پروتز باشد
 • زخم
 • آسیب عصبی
 • کاهش ثبات و استحکام
 • پارگی ایمپلنت
 • حرکت کردن پروتز
 • تجمع مایع (سرووم)
 • فشار عصب سیاتیک
 • ریسک بیهوشی

عوارض ناشی پروتز باسن با تزریق چربی شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن بیش از حد خون
 • لخته شدن خون
 • کبودی
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد
 • بی حسی و درد
 • آمبولی چربی، تزریق چربی به جریان خون که موجب التهاب در ریه ها می شود
 • عفونت
 • تغییر سیالات و مسمومیت با لیدوکائین
 • عوارض لیپوساکشن
 • عوارض بیهوشی
 • تورم و کبودی
 • عدم تقارن
 • نیاز به جراحی مجدد برای تزریق چربی
 • بافت چربی عمیق در پوست ممکن است از بین برود (نکروز چربی)
 • ریسک بیهوشی
 • کیست چربی
 • هماتوم
 • ترک خوردگی پوست
 • سلولیت

احتمال این خطرات بسیار جزئی است و در صورتی که توسط پزشک مجرب و در مرکز معتبر انجام شود، احتمال وقوع آن ها بسیار کم است.

backprotes

آماده سازی قبل از پروتز باسن باسن

قبل از انجام این عمل نیاز است که اقدامات زیر را انجام دهید:

 • آزمایش خون انجام دهید
 • داروهای خاصی را که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید
 • سیگار نکشید
 • از مصرف آسپرین و بعضی از داروهای ضد التهاب دوری کنید چراکه امکان دارد این داروها خونریزی را افزایش دهند.

توجه داشته باشید که پروتز باسن  را باید در یک مرکز جراحی معتبر و توسط متخصص مجرب انجام دهید. این کار برای امنیت شماست. پس قبل از انجام عمل از این دو مورد مطمئن شوید.

 

مراقبت های بعد از پروتز باسن

امروزه پروتز باسن در کشورمان متقاضی فراوانی را به خود جذب کرده است که مانند دیگر جراحی های زیبایی نیازمند رعایت بعضی از نکات می باشد. در این مقاله به بیان مراقبت های پس از پروتز باسن می پردازیم تا روند بهبودی و دستیابی به نتیجه نهایی تسریع یابد.

مراقبت های پس از عمل پروتز باست عبارت اند از:
● پس از انجام پروتز باسن هیچ گونه فشاری به باسن نباید وارد شود ، حتی در زمان خوابیدن نیز بیمار باید به روی شکم خود بخوابد؛ رعایت این مسئله تا دو هفته پس از عمل شدیدا پیشنهاد می شود.
● از جمله مراقبت های پس از پروتز باسن استفاده از گن های فشاری به مدت ۶ الی ۱۲ هفته بعد از عمل است.
● بیمار می بایست فقط آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را مصرف کند و از مصرف خودسرانه دارو به طور جدی دوری کند.
● عدم انجام فعالیت های فیزیکی به خصوص فعالیت های فیزیکی سنگین در هفته اول، یکی دیگر از مراقبت های پس از پروتز باسن می باشد. لازم به ذکر است از هفته دوم پس از عمل فرد میتواند فعالیت های فیزیکی روزانه خود را به تدریج آغاز کند.
● به مدت سه هفته پس از انجام پروتز باید مراقب بود هیچ نوع فشاری به باسن وارد نشود.
● همچنین به مدت سه هفته پس از پروتز باسن از تماس مستقیم آفتاب با پوست باسن باید دوری کرد .
● بهتر است خاطر نشان شود دوران ریکاوری (نقاهت) جراحی پروتز باسن ۴ الی ۶ هفته می باشد و ترمیم باسن حدود ۶ الی ۸ ماه زمان می برد.
● جهت تسریع روند بهبودی بهتر است بیمار تا سه هفته پس از جراحی پروتز باسن از رفتن به استخر پرهیز کند.
● با رعایت اصول بهداشتی از زخم ها مراقبت نماید تا دوران نقاهت کاهش یابد.
● برای انجام مراقبت های پس از پروتز باسن به بیمار نحوه صحیح لباس پوشیدن آموزش داده شده و توصیه می شود از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کند.
رعایت نکات توصیه شده جهت جلوگیری از پاره شدن پروتز باسن و عدم بروز مشکلات، الزامی می باشد.

backprotes

نتایج حاصل از پروتز باسن

گفتنی است که نتایج پروتز باسن بلافاصله پس از عمل قابل روئیت میباشد . با گذشت زمان، تورم پس از جراحی از بین می رود و خطوط برش محو خواهند شد. رضایت از تصویر بدنتان باید پس از جراحی کم کم بهبود یابد. خطوطی که  برش ایجاد شده تقریبا دائمی می باشند اما به مرور زمان کمرنگ خواهند شد. نتایج حاصل از جراحی پروتز باسن با ایمپلنت در عرض چند ماه مشخص می شود. چراکه در این بازه ایمپلنت باید شکل باسن و موقعیت خود را پیدا کند. در صورتی که روش پروتز باسن با تزریق چربی باشد، حدودا به مدت یک سال طول می کشد تا نتایج نهایی به دست آید. مقداری از چربی هایی که در طی جراحی به بافت باسن تزریق شده اند، توسط بدن شما دوباره جذب می شوند. نتایج حاصل از پروتز باسن اغلب طولانی مدت است. اما به مرور زمان و با بالا رفتن سن و همچنین تاثیر نیروی گرانش زمین، ممکن است فرم باسن تغییر کند. بنابراین در صورتی که می خواهید نتایج جراحی را به مدت بیشتری روی بدن نگه دارید این دو نکته را فراموش نکنید:

 • وزن خود را حفظ کنید.
 • سبک زندگی سالمی داشته باشید.

در صورتی که عمل جراحی با انتقال چربی انجام شود، مهم است که بدانید این چربی می تواند مانند هر چربی دیگری در بدن شما رفتار کند. بنابراین اگر وزنتان افزایش پیدا کند، چربی باسن نیز امکان دارد رشد کند. اگر وزن کاهش پیدا کند، ممکن است حجم باسن کم شود. زیرا چربی این ناحیه نیز مانند چربی سایر نواحی با کاهش وزن، آب می شود.

backprotes

پروتز باسن چه کارکردی دارد؟

با انجام این عمل پروتز باسن می توانید به اهداف زیر دست یابید:

 • پر کردن، گرد کردن و فرم دهی به باسن
 • بهبود توازن شکل باسن
 • بهبود تصویر بدن و افزایش اعتماد به نفس

این جراحی برای افرادی مناسب است که شکل و فرم باسن خود را دوست ندارند و یا به دنبال ایجاد توازن در فرم بدن خود هستند. همانطور که قبلا به این موضوع اشاره کردیم، این عمل اغلب با یکی از دو روش زیر انجام می شود:

 • کاشت بافت ایمپلنت
 • تزریق چربی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *