لیفت سینه

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

لیفت سینه به نام ماموپلاستی نیز شناخته شده است و درواقع روش هایی هستند که در جهت کاهش حجم سینه و یا اصلاح افتادگی سینه از آن استفاده می شود. افتادگی سینه و حجم زیاد آن یک از شایعترین و رایج ترین مشکلات زنان میباشد. حجم و وزن بالا سینه منجر به ایجاد خستگی و درد در ناحیه گردن خواهد شد. از این روش همچنین برای کاهش حجم و اصلاح افتادگی و غیرقرینگی سینه ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که شکل و فرم سینه ها تاثیر قابل توجهی در زیبایی ظاهری اندام زنان دارد. علاوه بر این نقش به سزایی در تقویت اعتماد به نفس نیز ایفا میکند.  لیفت سینه با استفاده از ایجاد برش هایی در قسمت زیرین سینه و خارج کردن پوست و بافت های اضافی داخل آن صورت میگیرد. این عمل اغلب به همراه لیفت سینه بصورت همزمان انجام می شود. در زمان معاینه اولیه، انتظارات مراجعین در خصوص سایز و شکل دلخواه مطرح می شود و پیشنهادات و توضیحات لازم در این زمینه به بیمار ارائه داده میشود. چندین گزینه برای انجام این روش وجود دارد که شما و جراح پلاستیک می توانید در خصوص اینکه کدام روش برای شما مناسب است، تصمیم گیری و مشورت کنید. توجه داشته باشید که لیفت سینه منجر به افزایش اندازه سینه نمی شود و در واقع، احتمال دارد کمی از حجم خود را نیز از دست بدهد. اگر می خواهید به حجم سینه اضافه کنید، می توانید از روش بزرگ کردن سینه و یا ترکیبی از بزرگ کردن سینه و ماستوپکسی استفاده کنید. بسته به اهداف زیبا شناختی شما، ماستوپکسی نیز می تواند با عمل جراحی کاهش اندازه سینه ترکیب شود .

نحوه آمادگی برای لیفت سینه

 در ابتدا با یک جراح پلاستیک در مورد لیفت سینه خود صحبت خواهید کرد. در جلسه اول ممکن است جراح پلاستیک اقداماتی را که در پایین توضیح داده شده اند، انجام دهد.

بررسی سابقه بیماری شما

در این جلسه آمادگی پاسخ به سوالات در مورد شرایط پزشکی گذشته و کنونی خود را داشته باشید. در صورتی که سابقه خانوادگی سرطان سینه داشته اید پزشک خود را مطلع کنید. نتایج ماموگرام ها و نمونه برداری ها از سینه را به اشتراک بگذارید. درباره هر گونه موارد پزشکی که در حال انجام آن بوده یا هستید، و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید، با پزشک خود مشورت کنید

یک معاینه فیزیکی انجام دهید

پزشک برای مشخص کردن روش درمانی تان، سینه هایتان را آزمایش می کند – از جمله وضعیت نوک پستان و هاله اطراف آن. علاوه بر این وضعیت پوست شما را نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پوست سینه که متعادل است، بعد از لیفت، سینه ها را در موضع بهتری قرار می دهد. همچنین احتمال دارد پزشک تصویری از سینه های شما به عنوان گزارش پزشکی بگیرد.

breastlift

صحبت درباره انتظارات بیمار

 توجه داشته باشید که حتما به عنوان بیمار توضیح دهید که به چه علت قصد دارید که لیفت سینه انجام دهید و امیدوارید بعد از جراحی در ظاهر سینه چه تغییراتی رخ دهد. آگاهی کافی در زمینه مزایا وخطرات این جراحی از جمله جای زخم و تغییر در نوک پستان و حساسیت سینه را داشته باشید.

عمل جراحی لیفتینگ سینه چگونه انجام می شود؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد جراحی لیفت سینه سنتی که به نام ماستوپکسی نیز شناخته می شود اغلب شامل خارج کردن پوست اضافه است. سپس بافت باقی مانده سینه به سمت هم کشیده شده و به هم بخیه زده می شوند. این فرایند سینه را سفت میکند و در عین حال آن را بالا کشیده و لیفت می کند. روش ها و انواع مختلفی از لیفت سینه وجود دارد که به میزان افتادگی، موقعیت قرارگیری نوک پستان و میزان شلی پوست بستگی دارند.

لیفت هلالی (برش هلالی)

در این روش، برش فقط در بالای ناحیه اورئال (هاله تیره رنگ دور سینه) انجام میشود. این تکنیک برای افرادی که افتادگی سینه هایشان کم هست مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که بیمار می خواهد سینه اش ظاهر خوش فرم تری داشته باشد و فقط با انجام لیفت به آن نمی رسد این عمل با جراحی زیبایی پروتز سینه ترکیب می شود. در این عمل زخم ها به خوبی پنهان خواهند شد و هنگامی که بهبود پیدا کردند اغلب تا حدود زیادی محو می شوند و به چشم نمی آیند.

لیفتینگ عمودی سینه (لیفتینگ آبنباتی شکل)

در این روش، یک برش اطراف هاله سینه ایجاد می شود و همچنین یک برش عمودی که از پایین هاله سینه شروع شده و به شکل عمودی تا چین زیر سینه ادامه پیدا می کند و چیزی شبیه آبنبات چوبی به نظر می رسد. این نوع لیفتینگ برای سفت کردن و لیفت سینه استفاده می شود. و همین طور می توان برای تغییر شکل گسترده سینه از این روش استفاده کرد. میزان زخم ایجاد شده توسط این روش متوسط است.

breastlift

لیفت آرئولار (لیفت دوناتی یا لیفت دایره ای)

در این روش، برش در اطراف هاله سینه ایجاد می شود. این روش یک لیفتینگ جزئی در سینه ایجاد می کند که برای افرادی که افتادگی جزئی دارند طراحی شده است. این عمل گاهی با عمل جراحی زیبایی سینه ترکیب می شود مثلا زمانی که بیمار قصد دارد سایز هاله دور سینه را کم کند یا بی قرینه بودن نوک سینه ها را درمان کند. زخم های ایجاد شده در طول ناحیه آرئول (هاله دور پستان) به خوبی پنهان می شوند.

لیفتینگ لنگری (لیفتینگ T معکوس یا لیفت کامل سینه)

در این روش، یک برش در اطراف هاله سینه، یک برش عمودی از زیر هاله سینه تا چین زیر سینه و یک برش افقی در طول چین زیر سینه و در هر دو سمت ایجاد می شود. معمولا برای زنان با افتادگی شدید سینه یا برای افرادی که می خواهند سایز سینه را کاهش دهند توصیه می شود. از بین همه این تکنیک  ها لیفتینگ لنگری بیشترین سفتی و تغییر شکل را در سینه ایجاد می کند. با این که این روش موجب ایجاد زخم می شود اما به طور کلی می توان گفت با گذشت زمان جای زخم ها (اسکارها) محو می شوند.

چه کسانی بهترین کاندید برای لیفت سینه هستند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند بهترین نامزد برای انجام لیفت سینه (ماستوپکسی) هستند:

 • کسانی که از لحاظ جسمی سالم هستند و وزن پایداری دارند.
 • افرادی که سیگار نمی کشند.
 • کسانی که از شکل، حجم و افتادگی پستان ها شکایت دارند.
 • افرادی که سینه هایشان در حالت عادی به سمت زمین کشیدگی دارد.
 • افرادی که بدون استفاده از سوتین نوک پستان هایشان زیر چروک سینه می رود.
 • کسانی که نوک پستان ها و آرئول هایشان به سمت پایین متمایل است.
 • کسانی که پوست پستان هایشان به قدری زیاد شده است که آرئول را می پوشاند.
 • افرادی که یک پستانشان پایین تر از دیگری است.

جراحی لیفت سینه یک روش بسیار شخصی است و شما باید آن را فقط در شرایطی انجام دهید که شرایط بالا را دارید نه به دلیل فشاری که دیگران به شما وارد می کنند.

breastlift

مراحل جراحی لیفت سینه

در ابتدا جراح مورد نظر شما از یک ماژیک جراحی در جهت علامت گذاری روی پوست سینه تان استفاده می کند که نشانگر قسمتهایی از سینه است که باید برداشته شوند. این علامت گذاریها بسیار مهم هستند چراکه وقتی دراز بکشید شکل سینه هایتان تغییر خواهد کرد و دیگر امکان ارزیابی مناسب وجود نخواهد داشت. لیفت سینه اغلب با ایجاد برش هایی روی سینه ، برداشتن پوست اضافی و شکل دادن مجدد به آن انجام می پذیرد .  در صورتی که کمبود حجم سینه در حدی باشد که نیاز به استفاده از پروتز سینه برای بهتر کردن نتایج باشد ، می توان از همین برش ها در همراهی با لیفت سینه از آنها استفاده کرد. الگو و شکل برشهای مورد استفاده برای لیفت سینه شما ، براساس شکل و اندازه سینه ها، میزان آویزان بودن آنها و محل قرار داشتن هاله سینه و پوستی که بایدبرداشته شود ،و همچنین خواسته های شمااز عمل ، و توصیه جراح تعیین می شود. با هر کدام از روشهای موجود می توان قطر هاله سینه را اگر بیش از حد بزرگ باشد کاهش داد. از وسیله ای دایره ای که قطری بین ۳۸ تا ۴۵ میلی متر دارد برای این کار استاده می شود.

مرحله اول: بیهوشی

 • در اکثر موارد بیهوشی عمومی استفاده می شود.

مرحله دوم: برش جراحی

برش اغلب در مکان هایی داده می شود که احتمال اسکارهای قابل مشاهده در آینده حداقل باشد. شما و جراح تان در خصوص محل برش ، قبل از عمل صحبت کرده و بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کرده اید.

مرحله سوم: برداشتن پوست و شکل دادن به بافت سینه

بعد از ایجاد برش جراحی و برداشتن پوست اضافی بر اساس الگویی که طراحی شده در قبل از بیهوشی ، هاله سینه – پس از کاهش قطر و اندازه اش در صورت نیاز – در حالیکه متصل به منشا خونرسانی قابل اطمینانی است ،به سمت بالا تغیر محل داده می شود  و بر همان اساس بافت سینه بالا آورده شده و  با بخیه هایی از عمق به سطح شکل داده می شوند .

breastlift

مرحله چهارم: بستن زخم ها و پانسمان

برای شکل دادن به سینه کوچک جدید ، برش ها باید به یکدیگر رسانده شوند .در داخل عمق سینه ، بخیه هایی برای حمایت و شکل دادن به سینه و سفت کردن آن زده شده و سپس  بافت های زیرجلدی و در نهایت پوست در چند لایه بسته می شوند . در نهایت پانسمان روی زخم ها قرار داده شده و بر اساس سلیقه جراح ممکن است  سینه بند طبی در همان پایان عمل بسته شود.

آمادگی برای لیفت سینه

امکان دارد جراح متناسب با سن و سابقه‌ی خانوادگی شما، یک آزمایش ماموگرافی (اشعه ایکس سینه) را قبل از عمل جراحی توصیه کند. ایشان همچنین دستورالعمل‌های خاصی درباره‌ی چگونگی آماده شدن برای عمل جراحی، از جمله نکاتی در مورد خوردن و نوشیدن، سیگار کشیدن، مصرف و یا اجتناب از ویتامین‌ها و داروهای خاص را به شما اطلاع خواهد داد. فراموش نکنید که در حین آماده سازی خود برای این عمل، حتماً فردی همراه را برای بردن شما به خانه بعد از عمل جراحی و مراقبت و کمک به شما برای چند روز آینده (در صورت نیاز) در نظر بگیرید.

مدت زمان جراحی لیفت سینه

عمل لیفت سینه اغلب به مدت یک و نیم الی سه ساعت و نیم به طول می انجامد. همانطور که در بالا به آن اشاره شد، تکنیک‌های این عمل متفاوت میباشد، اما رایج‌ترین روش شامل ایجاد یک برش لنگری در امتداد خط کانتور طبیعی سینه است. لیفت سینه معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، به این معنی که شما در طی این عمل، در خواب و بی‌هوشی کامل به سر می‌برید. برشی در اطراف منطقه‌ی مورد نظر ایجاد می‌شود‌. این برش، محلی را که قرار است پوست اضافی سینه برداشته شود و نیز مکان جدید نوک سینه را تعریف می‌کند. زمانی که پوست اضافی سینه حذف شد، نوک سینه و هاله‌ی سینه به موقعیت بالاتری منتقل خواهد شد. سپس جراح، پوست اطراف آرئول را پایین آورده و برای بازسازی شکل سینه، آن را جمع می‌کند. سپس بخیه‌هایی را در اطراف آرئول و در امتداد یک خط عمودی از ناحیه‌ی نوک سینه و در راستای چین زیر سینه، ایجاد می‌کند. بعضی از بیماران، به ویژه اشخاصی که دارای سینه‌های نسبتاً کوچک و با حداقل افتادگی هستند، احتمال دارد برای روش‌های اصلاحی، نیاز به برش کمتری باشند. اگر شما می‌خواهید عمل پروتز سینه را همراه با لیفت سینه‌های خود انجام دهید، جراح، پروتز را درون یک کیسه یا اصطلاحاً یک جیب دقیقاً در زیر بافت سینه (یا عمیق‌تر) و در زیر عضلات قفسه سینه‌ی شما قرار می‌دهد.

breastlift

مراقبت های لازم پس از جراحی لیفت سینه

 • بعد از لیفت سینه، ممکن است سینه ها با یک گاز یا سینه بند جراحی پوشیده شود. لوله های کوچکی احتمال دارد در محل زخم در سینه قرار داده شوند تا خون و مایعات اضافی را جذب کند
 • سینه ها معمولا به مدت دو هفته کبود و متورم می شود.
 • اطراف زخم، احساس درد و سوزش خواهید داشت که تا چند ماه صورتی یا قرمز خواهد بود.
 • کمرنگ شدن نوک پستان، هاله دور آن و پوست سینه ممکن است تا شش ماه به طول بیانجامد.
 • در چند روز اول بعد از لیفت سینه، داروهای مسکن طبق تجویز پزشک را مصرف کنید.
 • از فشار دادن، خم کردن و بلند کردن اجتناب کنید.
 • به پشت یا پهلو بخوابید تا فشاری روی سینه ها نباشد.
 • از فعالیت های جنسی به مدت یک یا دو هفته بعد از لیفت سینه دوری کنید.
 • برای انجام فعالیت های روزانه مانند شستن مو و استحمام با پزشک خود مشورت کنید.
 • لوله های جذب ممکن است نزدیک زخم ها قرار داده شوند و معمولا طی چند روز برداشته می شوند.
 • وقتی پزشک این لوله ها را برداشت، احتمالا باند شما را تعویض کند یا بردارد.
 • در خصوص زمان و امکان کشیدن بخیه ها با پزشک خود مشورت کنید البته توجه داشته باشید که برخی بخیه ها خود به خود جدا می شوند و برخی دیگر باید اغلب بعد از یک یا دو هفته بعد از جراحی، در مطب پزشک کشیده شوند.
 • هم چنان تا سه یا چهار روز پستان بند های جراحی را بیست و چهار ساعت بزنید. سپس تا سه یا چهار هفته تنها پستان بند های نرم استفاده کنید.
 • پزشک شما ممکن است استفاده از چسب یا ژل سیلیکونی بر روی زخم هایتان را به شما پیشنهاد کند تا درمان سریع تر انجام شود
 • در حین بهبودی، سینه ها را در معرض نور خورشید قرار ندهید.

 

breastlift

 • برش دایره ای به دور هاله سینه(dounut)

تنها در دور هاله سینه داده می شود و برای افرادی که درجه خفیف تا متوسط پایین آمدن سینه ها داشته باشند مناسب است. این روش هنگامی که در همراهی با قرار دادن پروتز سینه و بوسیله جراح ماهر انجام شود می تواند با کمترین جای برش جراحی نتایج رضایت بخشی را برای فرد ایجاد کند.

 • طراحی به صورت سوراخ کلید (lolly pop, keyhole)

شامل برش دور هاله و خط عمودی از زیر آن تا چین طبیعی زیر سینه می باشد.این برش در زنان با درجه متوسط افت سینه که نمی توان با برش تنها در دور هاله سینه نتایج مناسب را بدست آورد و در فردی که راضی به گذاشتن همزمان پروتز سینه نیست بکار می رود.

 • طراحی لنگر شکل یا T معکوس (anchor, wise patern)

باز ۳ خط برش شامل برش دور هاله و برش عمودی از هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به موازات چین زیر سینه تشکیل شده است.این روش با بیشترین میزان برش جراحی همراه است.در زنانی کاربرد دارد که افت شدید سینه و نوک آنرا دارند و نمی توان با روشهای قبلی نتایج مطلوب را بدست آورد.این روش که قدیمی ترین آنها نیز است معمولا برای انجام همزمان لیفت سینه با کوچک کردن آن انجام می شود.

 • لیفت هلالی (crescent )

که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد،از یک برش در حاشیه نیمه بالایی هاله سینه استفاده می شود.قسمتی هلالی شکل از پوست بالای هاله سینه برداشته می شود وپوست اطراف آن مجددا به هاله سینه نزدیک می شود.این نوع از لیفت سینه معمولا” در همراهی با پروتز سینه و در زنان با کمترین درجه افت سینه بکار می رود.با این روش نمی توان انتظار نتایج بدست آمده با روشهای قبلی را داشت.

breastlift

عوارض ناشی از جراحی لیفت سینه

تصمیم گیری در مورد انجام انواع جراحی پلاستیک بسیار شخصی است و شما باید تصمیم بگیرید که آیا مزایا این روش شما را به اهدافتان می رساند یا خیر و اگر خطرات و عوارض بالقوه ای در جراحی پستان وجود دارد آیا قابل قبول هستند یا خیر؟

در هر روش جراحی خطرات و عوارض جانبی وجود دارد. خطرات بالقوه جراحی لیفت سینه نیز عبارتند از:

 • ریسک بیهوشی
 • خونریزی یا تشکیل هماتوم
 • عفونت
 • ضعف در درمان جای جراحی
 • تغییر در احساس نوک پستان که ممکن است موقت یا دائمی باشد
 • بی نظمی در شکل پستان
 • عدم تقارن پستان
 • از بین رفتن بافت چربی موجود در عمق پوست (نکروز چربی)
 • تجمع مایع
 • از دست دادن نوک پستان و بخشی از هاله آن
 • ترومبوز وریدی عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • احتمال نیاز به جراحی اصلاحی

قبل از انجام جراحی حتما در مورد این عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

breastlift

سوالات متدوال در مورد لیفت سینه

 • ماندگاری لیفت سینه چقدر است ؟

همیشه این سوال مطرح می شود که ماندگاری جراحی لیفت سینه چقدر است ، جراحان سینه برای پاسخ به این سوال نمی توانند زمان دقیقی را بیان کنند ، علت این امر هم عوامل مختلفی می باشد که در لیفت سینه تاثیر گذار هستند .

 • آیا لیفت سینه نیازمند عمل تکمیلی است ؟

بالا رفتن سینه ها را با عمل لیفت سینه می توان انجام داد ، اما با جراحی لیفت سینه نمی توان در اندازه سینه ها تغییری ایجاد کرد ، اگر بیمار همزمان با بالا کشیدن سینه ها قصد حجیم کردن سینه ها را دارد می تواند همزمان با پروتز سینه لیفت سینه را نیز انجام دهد .

 • آیا بانوان باردار می توانند لیفت سینه را انجام دهند ؟

خیر – جراحان سینه به بانوان باردار پیشنهاد می کنند که لیفت سینه را پس از دوران بارداری و شیردهی انجام دهند .

 • آیا شخصی که بیماری فیبروکیستیک دارد می تواند لیفت سینه را انجام دهد ؟

بله این اشخاص نیز می توانند جراحی لیفت سینه را انجام دهند ، چرکه این جراحی هیچ ارتباطی به لیفت سینه ندارد .

 • آیا جراحی لیفت سینه نیاز به بی هوشی دارد ؟

برای جراحی لیفت سینه هم می توان از تزریق داخل وریدی استفاده شود و همچنین از بی هوشی عمومی استفاده گردد .

 • چه تفاوتی میان لیفت سینه و پروتز سینه وجود دارد؟

هدف از جراحی پروتز سینه ، افزایش حجم و بزرگ شدن سینه می باشد. اما هدف از لیفت سینه ، بالا کشیدن پوست شل و افتاده سینه. حال می خواهید سینه بزرگ تری داشته باشید، و یا از افتادگی سینه هایتان ناراضی هستید ؟ این تصمیم بر عهده شما و جراح می باشد.

 • آیا امکان شیردهی بعد از لیفت سینه وجود دارد ؟

از آن جایی که در لیفت سینه، نوک سینه برداشته می شود و مجدد پیوند زده می شود، مادر برای شیر دادن با مشکل رو به رو خواهد شد .

 • دوره نقاهت جراحی لیفت سینه به چه صورت می باشد ؟

بسته به میزان پوستی که در این جراحی برداشته می شود، دوره نقاهت از دو روز تا دو هفته متغیر می باشد .

انجام فعالیت های شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین، به مدت ۱۴ روز ممنوع می باشد.

بسته به میزان سنگینی عمل، زمان مناسب شروع فعالیت کاری از طرف جراح تعیین می گردد.

داروهای مسکن جهت تسکین درد برای فرد در نظر گرفته می شود .

التهاب و تورم سینه، چند روز بعد از جراحی برطرف خواهد شد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *