فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

Posted on Posted in خلیج فارس

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل:

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل: سکته مغزی زمانی رخ می دهد که رگ های مغز پاره و یا بسته شوند و این گرفتگی سبب نرسیدن اکسیژن و مواد مغذی به بافت های مغز می شود. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند منجر به پارگی و یا بسته شدن عروق مغز شود.  در واقع در سکته مغزی، سلول های مغز شروع به مردن می کنند و به همین دلیل عملکرد زودهنگام بسیار ضروری است و میتواند عوارض و آسیب های متعددی را برای بیمار به همراه داشته باشید. برای مثال، بیمار بر اثر سکته مغزی میتواند توانایی حرف زدن خود را از دست بدهید، یک طرف بدن دچار فلج شود و مشکلات مغزی را نیز به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که سکته مغزی با استفاده از راهکار های که در ادامه در خصوص پیشگیری و درمان به شما ارائه داده میشود، قابل درمان است.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

انواع سکته مغزی

 سکته مغزی از نظر خفیف و شدید بودن و همچنین نوع آن به سه دسته تقسیم کی شوند که به شرح زیر می باشد.

سکته مغزی ایسکمیک

این نوع سکته زمانی رخ می دهد که بست شدن سرخرگی که خون را به مغز می رساند ایجاد شود. یکی از رایج ترین عاملی که منجر به بسته شدن سرخرگ می شود، رسوب چربی در شریان ها است. ممکن است گاهی بی نظمی ضربان قلب سبب ایجاد لخته خونی در قلب شود. لخته خون ایجاد شده در یک جای بدن به صورت ثابت نمی ماند و به دیگر نقاط بدن می رود تا در نهایت به سرخرگ ذکر شده می رسد و راه رسیدن خون به مغز را می بندد. این نوع سکته از خطرناک ترین نوع های سکته به شمار می رود.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

سکته مغزی هموراژیک

سکته مغزی هموراژیک در اثر پارگی یکی از رگ های خونی مغز بروز می دهد. لازم به ذکر است که عوامل بسیار متعددی می تواند منجر به پاره شدن رگ خونی مغز شود.

حمله ایسکمیک گذرا

این نوع سکته در واقع سکته خفیفی محسوب می شود که گرفتگی رگ های خونی منجر به بروز آن می شود. این سکته سبب آسیب دائمی به مغز نمی شود اما توجه داشته باشید که موجب بروز علائم سکته می شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول به طول می انجامد.

مهم ترین علایم سکته مغزی

گفتنی است که داشتن آگاهی کافی در خصوص علائم سکته مغزی، به شما این امکان را می دهد که اگر خودتان و یا یکی از اطرافیانتان دچار این علائم شود، با اطلاع به موقع به اورژانس و انجام اقداماتی که لازم است، خطرات و عوارض سکته مغزی را تا حد چشمگیری کاهش خواهید داد. علائم سکته مغزی به شرح زیر میباشند.

 • مشکل در راه رفتن:  ممکن است احساس سرگیجه ناگهانی داشته باشی و تعادلتان را از دست بدهید و یا تلو تلو بخورید.
 • مشکل در صحبت و ادراک: امکان دارم احساس گیجی کنید و در زمان حرف زدن، دچار مشکل شوید و برخی از کلمات را حذف کنید.
 • سردرد:  سردردی شدید و ناگهانی که منجر به سرگیجه، استفراغ و یا کاهش هشیاری میشود نیز ممکن است نشانه ی سکته مغزی باشد.
 • مشکلات بینایی در یکی و یا هردو چشم: امکان دارد بصورت ناگهانی دچار تاری، سیاهی دید و یا دچار دوبینی شوید.
 • فلج شدن و یا بی‌حسی صورت، دست و یا پا: امکان دارد در صورت، دستها و یا پاهای خود به صورت ناگهانی دچار بی‌حسی، ضعف و یا فلج شدن، شوید. در صورتی که این علائم را حس کردید حتما تلاش کنید که هردودست خود را به صورت همزمان بالای سرتان ببرید،‌اگر یکی از دست‌ها افتاد، ممکن است دچار سکته شده باشید. همچنین ممکن است موقع خنده یک طرف از دهان شما دچار افتادگی شود.
 • بیهوش شدن فرد
 • به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است.
فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

به یاد داشته باشید که اگر دچار یکی و یا چند مورد از علائمی که در بالا ذکر شد، شدید حتما با اورژانس تماس بگیرید حتی در صورتی که علائم سریع رفع شوند چراکه اگر دچار سکته مغزی شوید، هر لحظه مهم و حیاتی است پس تحت هیچ شرایطی منتظر از بین رفتن علائم نمانید. به منظور بیشترین بهره‌وری در درمان، شما باید تا سه ساعت بعد از ظاهر شدن اولین نشانه به بیمارستان مراجعه کنید. 

چه کسانی در خطر سکته مغزی می‌باشند؟

عوامل موثر بر سکته مغزی به دو دسته ی قابل تغییر و غیر قابل تغییر تقسیم می شوند. ممکن است آن دسته از افرادی که بیشترین تعداد عوامل موثر بر سکته مغزی را دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سکته مغزی باشد. تحقیقات نشان داده است که سابقه سکته مغزی ریسک ابتلا به زوال عقل را تا ۷۰ درصد افزایش می‌دهد و موارد جدید سکته این ریسک را بیش از دو برابر افزایش می‌دهند. پیشگیری از سکته و همچنین مراقبت های پس از سکته مغزی، نقش بسیار بسزایی در پیشگیری از زوال عقل را ایفا می کند. با توجه به تحقیقاتی که محققان وپزشکان متخصص انجام داده اند، دریافتند که ارتباط بین سکته مغزی و همچنین افزایش ریسک زوال عقل حتی بعد از در نظر گرفتن فشارخون، دیابت و بیماری قلبی، همچنان وجود دارد. آمار سازمان بهداشت جهانی، نشان می دهد که سالانه حدود ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به سکته می‌شوند. حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به زوال عقل هستند و پیش بینی می‌شود که هر ۲۰ سال این نرخ ۲ برابر شود و تا سال ۲۰۵۰ به ۱۳۱ میلیون نفر برسد.

موثرترین راه های جلوگیری از سکته مغزی

یک لیوان ماءالشعیر

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

مطالعات و تحقیقات انجام شده، نشان داده است که در صورتی که فردی یه مدت یک ماه، نوشیدن روزی یک لیوان ماءالشعیر، به کاهش سطح کلسترول و فیبرینوژن بسیار کمک می کند. علاوه بر این سبب افزایش آنتی اکسیدان های مفید در خون می شود. بجای استفاده از ماءالشعیر میتوانید از اب انگور قرمز نیز استفاده کنید اما توجه داشته باشید که هر دو را با هم مصرف نکنید.

دوچرخه سواری روزانه

تحقیقی انجام شده است که چندین مرد مبتلا به درد خفیف در قفسه ی سینه یا بیماری مانند آنژین مورد بررسی قرار داده اند و از برخی از آنها خواسته شده است که روزانه به مدت ۲۰ دقیقه دوچرخه سواری کنند. از دیگر افراد خواستند که تحت یک روش پاکسازی عروق به نام آنژیوپلاستی قرار بگیرند. نتیجه به دست آمده از این آزمون به این صورت بود که یک سال پس از آنژیوپلاستی، ۲۱ مرد دچار حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی ، یا مشکل دیگری شدند در مقایسه با تنها ۶  نفر از دوچرخه‌سواران که از این مشکلات رنج بردند.

ضبط کردن صدای خروپف

توجه داشته باشید که اگر صدای خروپف خود را می شنوید و یا همسرتان حسابی از سر و صدایی که شب‌ها در خواب به راه می‌اندازید شاکی است، فراموش نکنید که حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار اختلالی باشید که سبب متوقف شدن تنفس شما شود. علاوه بر این میتواند موجب فشار خون بالا و سایر مشکلات پزشکی و حتی حملات قلبی و سکته مغزی شود.

 یک ساعت زودتر به رختخواب بروید

لازم به ذکر است که افرادی که در طول شبانه روزی کمتر از ۷ساعت می خوابند، بیشتر دچار حملات قلبی و مغزی می شوند. تحقیقات نشان داده است که کمبود خواب منجر به افزایش استرس هورمون‌ها و همچنین بالا رفتن فشار خون می‌شود و و بر میزان قند خون نیز تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که خواب بیشتر از ۹ ساعت نیز مضر است چراکه منجر به افزایش ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می شود.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

حداقل یک بار در هفته ماهی بخورید

نحوه مصرف ماهی اصلا مهم نیست که به صورت کباب شده، پخته شده، یا برشته شده باشد اما به خاطر داشته باشید که حتما آن را در برنامه‌ی غذایی هفتگی‌تان قرار دهید. جالب است بدانید که افرادی که در هفته یک بار ماهی می خورند، ریسک مبتلا شدن به سکته های مغزی و قلبی را یک سوم کمتر ازفرادی است که در ماه یکبار ماهی مصرف می کنند. علاوه بر این مصرف منظم ماهی ریسک فیبریلاسیون دهلیزی را ( ضربان قلب سریع و بی نظم) که یکی از علل اصلی مرگ ناگهانی است،‌ کاهش می‌دهد.

کمی تخم کتان آسیاب شده روی ماست‌تان استفاده کنید

 با استفاده از تخم کتان شما قادر به دریافت حدود ۲ گرم از اسیدهای چرب امگا ۳ خواهید بود. این نوع چربی ها، چربی‌های سالمی هستند که سبب جلوگیری از بیماری‌های قلبی و همچنین کاهش خطر ابتلا به مرگ ناگهانی ناشی از اختلالات ریتم قلب کمک می‌کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

به منظور جلوگیری از آسیب دائمی به سلول های مغز، فرد مبتلا به سکته مغزی باید در کوتاهترین زمان تحت درمان فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل قرار بگیرد.  در اولین مرحله درمان، پزشک مورد نظر داروهای مخصوص را به منظور کنترل علائم بیماری تجویز می کند و علائم بیمار در بیمارستان زیر نظر گرفته می شوند. پس از بررسی علائم و وضعیت کلی بیمار و ثبات شراط بیمار، تحت درمان فیزیوتراپی در منزل قرار می گیرد. فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل از مهم ترین روش های کاهش عوارض و همچنین بازگشت سریع تر توانایی های حرکتی فرد به وضعیت طبیعی است. به طور کلی،  درمان سکته بدون فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل، نا تمام است. فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل درمانی موثر در جهت بهبود عوارض ناشی از سکته مغزی و همچنین  بهبود توانایی های حرکتی فرد است. با استفاده از تمرینات ارائه شده در فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل عضلات ضعیت شده ی بیمار تقویت شده و به بازگشت حرکات اندام ها به وضعیت قبل کمک بسیار چشمگیری می کند. متخصص فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل وسایل کمک حرکتی همچون واکر یا عصا را نیز به منظور کمک به وضعیت راه رفتن بیمار در دوران نقاهت تجویز می کند. مدالیته های درمانی که شامل:  تمرین درمانی ، الکتروتراپی و آب درمانی میباشند نیز برای مبتلایان سکته مغزی بسیار مناسب است که توسط فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار می گیرد. روش های تمرینی مخصوصی متناسب با شرایط هر بیمار توسط متخصص فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل طراحی و آموزش داده می شود که این نوع طراحی و آموزش مستلزم دانش و آگاهی کافی می باشد. مهم ترین اصل در میزان بهبودی بیمار و کاهش عوارض پس از سکته مغزی، پیگیری منظم برنامه توسط فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل تهران است.

برخی از تمرین‌های ورزشی فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل
 • به پشت روی تختی دراز بکشید. انگشت‌های خود را در هم گره بزنید و دست‌ها را روی شکم قرار دهید. بازوها را آهسته تا شانه به صورتی بالا بیاورید که آرنج‌ها خم نشود. دست‌ها را به حالت اول و روی شکم برگردانید. توجه داشته باشید، در صورت بروز درد، حرکت شانه را در محدوده حرکتی شانه انجام دهید تا تمرین بدون درد صورت گیرد، سپس به تدریج دامنه حرکت را افزایش دهید. فراموش نکنید که نباید در صورت تحمل درد بیش از حد به بازو فشار بیاورید، بلکه دامنه حرکتی بدون درد را بر اساس برنامه روزانه افزایش دهید. انجام این تمرین به منظور حفظ توانایی حرکتی شانه پیشنهاد می‌شود و افرادی که به سختی قادر به چرخیدن در رختخواب هستند، نیز می‌توانند این حرکت را انجام دهند.
 • به پشت روی تخت دراز بکشید. انگشت‌ها را در هم گره کنید و دست‌ها را روی شکم بگذارید.دست‌ها را آهسته تا روی قفسه سینه بالا بیاورید و توجه داشته باشید که آرنج‌ها را خم نکنید. دست‌ها را به آهستگی از یک سمت به سمت دیگر حرکت دهید. پس از کامل کردن مراحل بالا، آرنج‌ها را خم کنید و دست‌ها را روی شکم برگردانید. در صورت بروز درد شانه، دست‌ها را صرفاً تا نقطه‌ای حرکت دهید که بدون درد است. در صورت استمرار درد، از انجام این حرکت اجتناب کنید.

ناتوانایی هایی که ممکن است در نتیجه سکته ایجاد شود کدامند؟

متناسب با ناحیه ای از مغز که آسیب دیده است، نوع و شدت ناتوانی هایی که به دنبال سکته ایجاد می متفاوت می باشند. به طور کلی سکته می تواند پنج نوع ناتوانی شایع و رایج را ایجاد کند:

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل
 • فلج یا اختلال در کنترل حرکت
 • اشکال در استفاده یا فهم زبان
 • اشکال در توانایی فکر کردن و حافظه
 • اختلالات حسی و درد
 • اختلالات عاطفی

در ادامه به دو مورد خواهیم پرداخت:

 • فلج یا اختلال در کنترل حرکت

فلج یکی از ناتوانایی های شایعی است که سکته مغزی آنها به دنبال دارد. فلج معمولا در یک سمت بدن و در سمت مقابل آسیب موجود در مغز بروز می دهد. احتمال دارد  صورت، یک دست، یک پا یا یک نیمه ی بدن را به صورت کامل درگیر کند. به این فلج در نیمه ی بدن همی پلژی گفته می شود ( و به ضعف عضلات در یک سمت بدن، همی پارزی گفته می شود). افرادی که دچار همی پلژی یا همی پارزی هستند، در فعالیت های روزانه از قبیل راه رفتن یا گرفتن اشیا ممکن است مشکل داشته باشند.

برخی از بیماران به دنبال سکته ی مغزی در عمل بلعیدن نیز به مشکل بر می خورند. به این اختلال بلع “دیس فاژی” گفته می شود. علت این اختلال آسیب به بخشی از مغز است که عضلات مربوط به بلعیدن را کنترل می کند.

آسیب به مخچه می تواند توانایی هماهنگی حرکات را تحت تاثیر قرار دهد. این ناتوانی که آتاکسی نامیده می شود، سبب بروز مشکلاتی در راه رفتن، تعادل، بستن دکمه و … می شود.

 • اختلالات حسی و درد

امکان دارد بیماران سکته ی مغزی توانایی حس لمس، درد، دما و وضعیت مفاصل و اندام ها را از دست بدهند. اختلال حس ممکن است باعث شود بیمار نتواند نوع شیئی را که در دست گرفته تشخیص دهد یا حتی آنقدر شدید باشد که بیمار نتواند اندامش را تشخیص دهد و درنتیجه، آن را نادیده بگیرد.

برخی از بیماران سکته ی مغزی احساس درد، بی حسی یا حتی گزگز و سوزن سوزن شدن در اندام های فلج یا آسیب دیده دارند؛ که به این علائم پارستزی می گویند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل
 • از شایع ترین ناتوانایی هایی که اتفاق می افتد، بی اختیاری ادراری بلافاصله بعد از رخ دادن سکته شایع است. و غالبا درنتیجه ی ترکیبی از اختلالات حسی و حرکتی است. این بیماران ممکن است احساس نکنند که نیاز به تخلیه دارند یا توانایی کنترل عضلات مثانه را نداشته باشند. بعضی از آنها نمی توانند خودشان را به موقع به سرویس بهداشتی برسانند. از دست دادن کنترل دفع مدفوع و یا یبوست هم ممکن است ایجاد شود.

بی اختیاری ماندگار بعد از سکته شایع نیست. با این حال از دست دادن موقت کنترل دفع ادرار و مدفوع روی عواطف و احساسات نجات یافتگان سکته اثر منفی برجای خواهد گذاشت.

 •  این دسته افراد اغلب امکان دارد دچار دردهای مزمنی شوند که به علت آسیب به سیستم عصبی است که به بعد از بروز سکته ایجاد شده است. در بعضی از بیماران راه های حسی مغز آسیب دیده است و این آسیب ها سبب انتقال پیام های اشتباه می شود. این پیام های اشتباه موجب احساس درد در اندام یا اندام هایی که اختلال حس دارند می شود.

رایج ترین این سندروم های درد، سندروم درد تالاموس است. این سندروم درنتیجه ی رخ دادن سکته در تالاموس مغز بروز می دهد. تالاموس قسمتی از مغز است که در درک اطلاعات حسی نقش اساسی دارد. متاسفانه درمان قطعی این مشکل هنوز کشف نشده است. البته برخی از دردهایی که افراد بعد از سکته احساس می کنند، به علت آسیب سیستم عصبی نیست، بلکه ناشی از مشکلات مکانیکال است که معمولا به علت ضعف اندام ها ایجاد می شود. آن دسته از افرادی که ضعف شدید در بازو و دست خود احساس می کنند، معمولا درد متوسط تا شدیدی از ناحیه شانه به دستشان می کشد. اکثر اوقات این درد حاصل بی حرکتی یا حرکت ناکافی در یک مفصل برای مدت نسبتا طولانی است. در این مورد لیگامان ها و تاندون های اطراف مفصل هم انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. به این حالت مفصل یخ زده می گویند که در شانه رایج تر است و به شانه ی یخ زده شناخته شده است. انجام حرکات پسیو (حرکاتی که به وسیله تراپیست برای اندام ضعیف انجام می شود) به منظور پیشگیری از این دردها ضروری است. و این حرکات به انجام روان و آسان حرکات بعد از بازگشت قدرت عضلات کمک می کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

تفاوت سکته مغزی و حمله قلبی و علائم آنژین

در صورتی که قلب شما مسدود شده یا تنگ شده باشد، ممکن است به درد در قفسه سینه یا آنژین دچار شده باشید. تنها یک پزشک متوسط قادر به تشخیص این است که آیا این درد منشا سکته است یا خیر – پس بلافاصله آن را چک کنید. عارضه حمله قلبی و آنژین مربوط به اختلال خون در شریان های کرونر هستند، اما یک اختلاف اساسی بین این دو وجود دارد. در آنژین صدری، جریان خون هنگامی که قلب لازم است کار بیشتری انجام دهد ، کاهش پیدا می کند . این کاهش جریان خون عضله قلب، سبب ایجاد درد و ناراحتی سینه می گردد. دردهای آنژین صدری موقت هستند و یک تا پنج دقیقه به طول می انجامند.

برخی از علائم رایج آنژیون به شرح زیر می باشند:

 • قفسه سینه شما در طول فعالیت بدنی درد ایجاد می کند، چراکه قلب انسان برای کار کردن پمپاژ سخت تر کار می کند.اغلب درد قفسه سینه ۵ دقیقه یا کمتر است.
 • شما احساس سوزش بدی می کنید.
 • درد از سینه به پشت و یا دیگر نقاط بدن گسترش می یابد.
 • با استراحت یا استفاده از داروهای قلب مانند نیتروگلیسرین درد آرام میشود.

اگر بیمار یک خانم باشد، ممکن است نشانه های دیگر از قبیل احساس بی حالی، حالت تهوع یا استفراغ و درد شدید در معده یا قفسه سینه داشته باشید. برای آقایون، انسداد معمولا در شریانهای بزرگتر قلب وجود دارد. استرس، سیگار کشیدن، دماهای شدید و وعده های سنگین می تواند باعث درد شود. این باعث ایجاد صدمه به قلب شما نمی شود، اما این یک هشدار اولیه در مورد بیماری های قلبی است، به همین خاطر آن را چک کنید. همیشه در صورت احتیاط، اگر شما فکر می کنید که شما مبتلا به حمله قلبی، سکته مغزی، یا آنژین هستید آن را جدی بگیرید. چراکه افراد تمایل دارند از این علائم چشم پوشی کنند. این مسائل جدی هستند، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

علت ضرورت فیزیوتراپی بعد از بروز سکته مغزی

 • انعطاف پذیری سیستم عصبی بعداز سکته هدایت شده و کنترل شده نیست.فیزیوتراپیست خاصیت انعطاف پذیری(نروپلاستیسیتی) سیستم عصبی بعد از آسیب را در جهت صحیح هدایت می کند.
 •  در زمان های اولیه آسیب(به ویژه شش ماه اول), نروپلاستیسیتی بیشتر است.
 •  درمان فیزیوتراپی براساس ارزیابی های اولیه و مجدد بیماران صورت می گیرد.ازنظر یک فیزیوتراپیست هر بیمار سکته مغزی منحصر به فرد بوده و به درمان خاص خود نیاز دارد.
 •  فیزیوتراپیست به دلیل آگاهی از آناتومی عضلات اندام های فوقانی,تحتانی و تنه نقش مهمی در تنظیم یک برنامه درمانی موثر دارد.
 • فیزیوتراپیست سبب بهبود انعطاف پذیری در مفاصل(جهت جلوگیری از کوتاهی های عضلانی و خشکی مفاصل به علت بی حرکتی) براساس اصول علمی می گردد.
 • فیزیوتراپیست موفق,برنامه اصلی خود را با توجه به وضعیت بیمار بر آموزش های حرکتی و تمرینات متمرکز می کند.سطح تمرینات با پیشرفت بیمار گسترده تر می شود.
 •  ارزیابی قدرت عضلات اندام ها به صورت فعال,به فیزیوتراپیست این امکان را می دهد که با توجه به وضعیت بیمار,او را از یک سطح پایین تر به یک سطح بالاتر ارتقائ دهد.
 • فیزیوتراپیست به دلیل آشنایی با علم نوروآناتومی,نوروفیزیولوژی و علوم اعصاب, با دیدگاه علم کنترل حرکتی(Motor Control)به بیمار می نگرد.علم کنترل حرکتی علاوه بر سیستم عضلانی,اهمیت ویژه ای برای سیستم عصبی درنظر می گیرد.
 •  فیزیوتراپیست با شناختی که از کل مفاصل بدن و نوروفیزیولوژی دارد,وضعیت های صحیح ایستادن و راه رفتن را به بیمار و همراهان او آموزش می دهد.چراکه آموزش های غلط منجر به الگوهای حرکتی ناصحیح می گردد و درنهایت باعث اختلال در میزان بهبودی و کیفیت آن می شود.
 •  با توجه به اینکه در بسیاری از موارد ترمیم و بازسازی مغزی بعد از تروما و آسیب عروقی,از یک الگوی هدف مند پیروی نمی کند و گاها با ایجاد پدیده ای بنام اسپاستیسیتی(Spasticity) الگوهای غلطی را در اندام ها ایجاد می کند,فیزیوتراپیست با آگاهی از این مسئله از همان ابتدای درمان تا حد زیادی این حالت نامناسب را کنترل می کند.
 • فیزیوتراپیست ها با تجربه ای که در درمان بیماران سکته مغزی دارند,نحوه انجام تمرینات عملکردی را با توجه به شرایط بیمار به او آموزش می دهند.تمرینات عملکردی باعث به کارگیری مفاصل بیشتری در یک عمل خاص می گردد و به تدریج با پیشرفت بیمار,سرعت تمرین و سطح آن افزایش می یابد.
 • تنظیم یک برنامه منظم جهت افزایش هماهنگی و تعادل میان گروه های عضلانی در وضعیت های مختلف که با توجه به شرایط و پیشرفت بیمار تغییر می یابد.
فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

عوامل موثر بر میزان کیفیت درمان فیزیوتراپی بیماران سکته مغزی

 • تاکید بر انجام تمرین (Exercise)طبق نظر فیزیوتراپیست
 • آموزش صحیح تمرینات به بیمار و همراهان او طبق نظر فیزیوتراپیست
 • درمان های دارویی طبق نظر متخصص مربوطه
 • میزان همکاری بیمار
 • انگیزه و اراده بیمار
 • سن و وزن بیمار
 • تکرار تمرینات در منزل توسط بیمار و با همکاری خانواده فرد
 • سطح آسیب و میزان توانایی مغز جهت بازسازی مجدد
 • وجود یا عدم اختلالات عضلانی -اسکلتی و بیماری های مفصلی
 • وجود یا عدم بیماری قلبی-عروقی,بیماری تنفسی و بیماری های دیگر
 • زمان کافی و طولانی فیزیوتراپی
 • روحیه فرد و تلاش برای بهتر شدن
 • میزان امید به زندگی

تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

 از دیگر روش های درمانی سکته مغزی، تحریک مغناطیسی مغز است که در واقع، یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین مدالیته های درمانی در فیزیوتراپی بیماران سکته مغزی است. تحریک مغناطیسی مغز درمانی کاملاً ایمن و غیرتهاجمی برای توانبخشی پس از سکته مغزی محسوب می شود. در این روش با اعمال تحریک مغناطیسی بر شبکه‌ها و ساختارهای آسیب دیده بهبود بسیار چشمگیری در وضعیت بیمار ایجاد می‌شود. به طور کلی TMS عملی سرپایی است که هیچگونه نیازی به بستری شدن یا بیهوشی ندارد، بیمار به خوبی آن را تحمل می‌کند و معمولاً با هیچ اثر جانبی نیز روبه‌رو نمی‌شود. بیمار در جلسه TMS روی صندلی مخصوص قرار می گیرد. در اولین جلسه اقدامات بسیار متفاوتی انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سیم پیچ TMS به درستی بر روی سر بیمار قرار می‌گیرد. سپس سیم پیچ تا ناحیه پیشین مغز بیمار رو به جلو آورده می‌شود و درمان آغاز می‌گردد. بیمار در طول درمان مجموعه‌ای از صداهای کلیک مانند می‌شنود و زیر سیم پیچ ضربه‌های کوچکی را احساس می‌کند. این روش درمانی اغلب در چند جلسه تقریباً ۴۰ دقیقه‌ای، هر هفته ۵ روز به مدت ۴ تا ۶ هفته انجام می‌شود. البته تعداد جلسه‌ها به پاسخ بیمار به درمان بستگی دارد. یک سمت مغز پس از سکته مغزی بیش فعال می‌شود و بار بیش از اندازه بر مدارهای آن تحمیل می‌شود. توصیه می‌کنیم درمان TMS را امتحان کنید تا به احتمال زیاد بتوانید دیگر بار تعادل بین دو سمت مغز را به حالت طبیعی برگردانید.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

برخی از ورزش های توانبخش به شرح زیر می باشند:

تمرین‌های تعادلی

قربانیان سکته مغزی غالباً تعادل مناسبی ندارند، به همین دلیل یکی از نخستین مواردی که بیمار باید در توانبخشی سکته مغزی فرابگیرد، توانایی حفظ تعادل در حالت نشسته است. تمرین‌های تعادلی در حالت نشسته بر تقویت عضله‌های مرکزی یا ساختمان عضلانی بدن متمرکز می‌شود؛ حال آن که تمرین‌های تعادلی در حالت ایستاده توانایی بیمار را در ثابت ایستادن و راه رفتن یا انجام فعالیت‌های روزانه بدون از دست دادن تعادل بهبود می‌بخشد. انجام این تمرین‌ها در جلوگیری از افتادن و زمین خوردن بسیار مؤثر است.

مهارت‌های حرکتی درشت

تمرین‌های هماهنگی مرتبط با مهارت‌های حرکتی درشت بر حرکت‌های هماهنگ عضله‌های بزرگ، یعنی مواردی چون راه رفتن، پرتاب کردن و حرکت دادن دست و پا به شیوه‌ای هماهنگ، متمرکز می‌شود.

مهارت‌های حرکتی ظریف

چابکی و فرزی دست برای برداشتن اشیاء، غذا خوردن، بستن دکمه، نوشتن و فعالیت‌های گوناگون دیگر ضروری است. تمرین‌های حرکتی ظریف به بیمار کمک می‌کند تا بتواند دستان خود را برای استفاده مناسب از اشیاء ظریف به شیوه‌ای بهتر به کار بگیرد.
حرکت درمانی بر اساس ایجاد محدودیت ـ این روش توانبخشی پس از سکته مغزی که گاهی اوقات درمان بر اساس کاربرد اجباری نیز نامیده می‌شود، محدود ساختن حرکت‌های سمت قوی بدن و به فعالیت واداشتن سمت ضعیف‌تر را شامل می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *