فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل

Posted on Posted in خلیج فارس

فیزیوتراپی دست در منزل:

فیزیوتراپی دست در منزل : بیمارانی که آسیب های جدی برای این ناحیه از بدنشان ایجاد شده میتوانند از فیزیوتراپی دست در منزل بهره ببرند. چراکه درمانگری حرفه ای به شمار میرود و کمک میکند که بیمار سریعتر بهبود یابد و به زندگی عادی خود بازگردد.کسانی که به فیزیوتراپی دست در منزل روی می آورند به این خاطر است که احتمالا بدنبال تصادف ویا اصابت ضربه آسیب دیده باشند.این گونه آسیب ها میتواند شامل: آسیب به تاندون ها واعصاب ،شکستگی و یا حتی از دست دادن انگشت یا دست یاتمام اندام برای بیمار اتفاق افتاده باشد. موارد دیگری که بیمار میتوان به فیزیوتراپی دست در منزل مراجعه کند عبارتند از شرایطی از جمله سندرم تونل کارپال و یا بیماری آرنج تنیس بازان و هم چنین کسانی که ازبیماریهای مزمن مثل آرتریت و یا یک بیماری عصبی رنج میبرند (مثلا سکته مغزی).

آناتومی دست

یکی از انتهایی ترین قسمت اندام فوقانی، دست است که با استفاده از مچ دست به بقیه اندام متصل می شود. گرچه مردم در بسیاری اوقات کلمه دست را معادل با اندام فوقانی بکار می برند ولی از لحاظ آناتومی دست به قسمتی از اندام فوقانی می گویند که پایین تر از مچ دست قرار گرفته است. علائه بر این، انسان برای ایجاد تغییر در پیرامون خود به مهمترین عضو بدن خود یعنی دست نیاز دارد. دو حرکت مهم دست، گرفتن اشیاء با کف دست و انگشتان (برای انجام حرکات قوی) و گرفتن اشیاء ظریف با انگشتان می باشد. مهم‌ترین انگشت دست شست است که در مقابل چهار انگشت دیگر قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مشکلات دست که سبب مراجعه افراد به پزشک یل فیزیوتراپی می‌شود درد، محدودیت حرکت و تورم است و گاهی اوقات کاهش قدرت، تغییر شکل، تغییر حس لمس و یا آسیب‌های خارجی به دست علت مراجعه است.

فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل برای انواع آسیب ها

 • شکستگی ها
 • پارگی و آسیب تاندون پارگی
 • آسیب عضلات و عصب
 • آرتروز ها
 • روماتیسم مفصلی
 • بیماری های نورلوژی
 • بیماری های مادر زادی و… 

توانایی عضو آسیب دیده و بهبود با بازیابی قدرت و انعطاف پذیری همراه میباشد که برای این کار می توان از دستگاههای که در ادامه توضیح داده میشود بهره برد.

 • جریان های الکتریکی ضد درد : که سبب دریافت مجدد حرکات بهبود عصب و کم شدن درد و التهاب میشود.
 • لیزر کم توان و پرتوان : این دستگاه هم برای کاهش التهاب و درد و تورم استفاده میشود و ترمیم بافت ها را سریعتر میکند.
 • اولتراسوند: برای کاهش تورم و درد و چسبندگی استفاده میشود و سرعت ترمیم بافت ها را افزایش می دهد.
 • مگنت : نیروی مغناطیسی تاثیر بسیار چشمگیری در کاهش درد دارد و همچنین به جوش خوردن استخوان های دست نیز کمک میکند و بیشتر برای استخوان هایی که جوش نخورده است استفاده میشود.
 • هات بک : گرما جهت نرم شدن بافت نرم در فیزیوتراپی دست در منزل قبل از شروع  درمان ها بصورت دستی و برای کم کردن از هات بک استفاده می شود چراکه گرما به نرم کردن باف نرم آسیب دیده کمک زیادی می کند.
 • سرما درمانی : از سرما برای کم کردن التهاب و درد و تورم استفاده میکنند زیرا جریان خون را در محل آسیب دیده کم میکند و التهاب فرو کش میکند.
 • حمام سرد و گرم بصورت همزمان : درصورتی که سرما درمانی و گرما درمانی همزمان و بصورت متوالی با هم انجام شود تاثیر بسیار بیشتری در کاهش درد و تورم دارد.

البته توجه داشته باشید که برای انجام فیزیوتراپی دست در منزل همراه با دستگاه حتما باید به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه نموده و این کار را زیر نظر یک فیزیوتراپیست مجرب انجام دهید.

فیزیوتراپی دست در منزل

روش ها و ابزارهای فیزیوتراپی دست در منزل

در صورتی که دست شما دچار آسیب دیدگی و یا اختلال حرکتی شده باشد، پزشک متخصص شما را به فیزیوتراپی در منزل ارجاع خواهد داد. در این حالت فیزیوتراپی در منزل برای شما از روش ها و ابزار های خاصی جهت تقویت پروسه درمانی به منظور دستیابی به اهداف بازتوانی استفاده خواهد کرد. با توجه به شرایط و نیاز بیمار، گزینه های درمانی توسط فیزیوتراپیست انتخاب خواهد شد. احتمال دارد این ابزار ها منجر به کاهش درد و التهاب شما شده و یا مثل تمرین درمانی باعث افزایش استقامت، قدرت، دامنه حرکتی و چالاکی شما خواهد شد. معالجه گر شما باید در مورد علت کاربرد هرکدام از این ابزار و نحوه اثرگذاری آن و انتظاراتی که از آن می توان داشت اطلاعات و توضیح کافی به شما دهد.

    تمرین درمانی چیست و به چه صورت انجام می شود؟

به فشار فیزیکی کنترل شده و معین که برای افزایش قدرت، دامنه حرکتی و یا انعطاف به بدن اعمال می شود، تمرین درمانی می گویند.
تمرین درمانی به سه دسته تقسیم میشوند که عبارت اند از:

فیزیوتراپی دست در منزل
 • فعال
 • غیر فعال
 • فعال کمکی


هنگامی که شخص دیگری فشاری به ناحیه مورد نظر بدن شما می آورد در حالیکه  شما به حالت آرام استراحت می کنید و امکان دارد آن فشار سبب حرکت آن قسمت شود و یا نشود. برای مثال کشش همسترینگ برای افراد ورزشکاری که دچار حادثه و کشیدگی این عضله شده اند. در این حالت فیزیوتراپی دست در منزل،  پای بیمار را در حالت طاق باز به سمت بالا می آورد تا پشت ران کشیده شود. مثال دیگر این نوع تمرین حرکات انجام شده برای بیماران بستری است تا آنها دچار سفتی مفصلی نشده و از کوتاهی عضلانی و اختلال خونی عروق جلوگیری شود.

تمرین فعال زمانی انجام می شود که شما با نیروی خود حرکتی کرده و یا فشار یا کششی به بدن خود وارد می کنید. مثل حرکت دادن دست و پا، دویدن، بلند کردن وزنه و … .

تمرین فعال کمکی زمانی هست که فرد به تنهایی قادر به شروع یا انجام کامل و صحیح تمرین نبوده، اما با کمک این کار را به خوبی انجام می دهد. برای مثال، بلند شدن از روی صندلی با کمک یک فرد دیگر و یا بلند کردن دست یا پا با کمک فرد یا ابزار دیگر مثل فنر و … .

 • فراصوت چیست؟

یکی از روش های بی خطر و بدون عوارض جانبی به منظور انتقال انرژی به داخل بافت بدن، فراصوت می باشد و با توجه به پارامتر های آن می تواند منجر به تولید گرما، ماساژ بافتی و تحریک ترمیم و آزادسازی مواد ضد درد شود. از این ابزار برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی مثل التهاب تاندون، پیچ خوردگی یا کشیدگی استفاده می شود. امواج فراصوت توسط دستگاه فراصوت تولید شده و با توجه به تنظیمات فیزیوتراپی دست در منزل اثرات خود را نشان خواهد داد. این دستگاه یک دسته اعمال موج داشته و از طریق پروپ موجود بر روی دسته امواج را ساطع خواهد کرد. برای عبور بهتر این امواج باید سطح بدن با ژل اولتراسوند آغشته شود. این پروپ در مسیرهای دایره ای در اطراف محل آسیب حرکت داده خواهد شد تا امواج همه آن ناحیه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • طریقه انجام تحریکات الکتریکی

این تحریکات برای کاهش درد و التهاب و یا انقباض یک یا گروهی از عضله به منظور بازآموزی آن ها صورت می گیرد. در این روش جریان الکتریکی به وسیله الکترود های پهن و اسفنج های مرطوب وارد بدن شده و بسته به نوع جریان ممکن است حس سوزن سوزن شدن، ضربه و یا بی حسی شود. ممکن است این پیام ها منجر به بلوکه شدن مسیر درد و کاهش درد و اسپاسم و سفتی عضلانی شود. در بیمارانی همچون سکته مغزی و ای ال اس برای باز آموزی و تقویت عضلات ممکن است از تحریکات انقباضی استفاده شود. خوشبختانه با پیشرفت علم و فناوری امروز دستگاه های موچک، سبک و قابل حمل برای انجام فیزیوتراپی در منزل موجود است. همچنین، یونتوفروزیس نیز حالت خاصی از تحریکات الکتریکی است که به همراه تحریکات الکتریکی یک نوع ماده درمانی یا دارو به کمک جریان وارد بدن می شود تا بر روی عضلات، تاندون ها و رباط ها اثر کند.

 • فونوفروزیس چگونه انجام می شود؟

با استفاده از امواج فراصوت میتوان این روش را انجام داد و در آن مواد دارویی از طریق پوست با کمک امواج صوتی وارد بدن می شود. برای این کار از دستگاه فراصوت و ژل پزشکی در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. معمولا از این روش برای وارد کردن مواد دارویی مثل دگزامتازون یا پیروکسیکام و دیکلوفناک استفاده می شود. این روش اثرات جانبی اثبات شده ندارد.

 • نور درمانی چگونه انجام می شود؟
فیزیوتراپی دست در منزل

نور درمانی شامل استفاده از لیزر ‌ها و دیود‌ های نوری می باشد که باعث بهبود پروسه ی ترمیم بافت آسیب دیده می شود. نور درمانی با استفاده از پرتو خالص یا همگن با طول موج خاص باعث کمک به بازسازی بافت آسیب دیده، کاهش درد، کاهش التهاب می شود این روش درمان همانند هر ابزار درمانی در صورت استفاده صحیح و استاندارد، بدون درد و عوارض جانبی بوده و معمولا ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می کشد. فیزیوتراپی در منزل با توجه به نوع و محل آسیب پارامتر ‌های نور تابشی را تنظیم کرده و به صورت مستقیم به محل مورد نظر اعمال می کند. انواع تابش ها ممکن است برای افزایش خون رسانی، افزایش خاصیت ارتجالی بافت های بدن، افزایش جریان خون و برداشته شدن مواد التهابی و تامین مواد غذایی لازم جهت بهبود ناحیه آسیب دیده می شود. نور درمانی ممکن است برای درمان درد های مزمن، التهاب، انواع زخم ها از جمله زخم های دیابتیک استفاده شود. مکانیزم اثر نور درمانی در فیزیوتراپی بدین صورت می باشد که فوتون ها یا بسته های نوری، انرژی را با خود حمل کرده و با توجه به نوع نور کاربردی به عمق یا سطح بافت بدن می رسانند و منجر به بهبود فعالیت های ترمیمی بافت در بعد سلولی شده و سرعت ترمیم و کاهش درد را تسریع می کند. انواع پرتو های کاربردی در این زمینه شامل تابش های فروسرخ یا اینفرارد، لیزر های کم توان و پرتوان و اشعه فرابنفش خواهد بود.

 • ابزار ها و وسایل کمکی چه چیز هایی هستند؟

بیمار امکان دارد به منظور حرکت بهتر و یا حمایت ناحیه آسیب دیده و یا محدود کردن و ثابت نگه داشتن قسمتی از بدن نیاز به ابزار های خاصی داشته باشد که به آن ها ارتز می گویند. تجویز و آموزش استفاده از این ابزار ها وظیفه فیزیوتراپی دست در منزل می باشد. چنان چه عضوی از بیمار قطع شده باشد پزشک فیزیوتراپی دست در منزل با تجویز اعضای مصنوعی و آموزش استفاده صحیح از آن ها سبب بهبود کیفیت زندگی بیمار می شود برای مثال فیزیوتراپی مچ دست در منزل برای بیماری که پای خود را از دست داده و یا جراحی شده نحوه ی بالا و پایین رفتن از پله ها، نشستن و برخاستن، دراز کشیدن و انجام کار های روزانه را آموزش می دهد.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • وسایل کمکی


بیمار امکان دارد به ناچار به شرایط خاص نیازمند استفاده از وسایل کمکی باشد در این صورت انتخاب و تجویز وسیله‌ی مناسب و نحوه ی استفاده از آن به عهده‌ی فیزیوتراپیست می باشد.

این وسایل کمکی شامل موارد زیر هستند:

•    کراچ ها.

•    واکر‌ های استاندارد یا چرخدار.

•    ویلچر‌ ها.

•    عصا‌ های استاندارد.

•    عصا‌ های سه یا چهار پایه.

•    کراچ های بازویی.

این وسایل کمکی راه رفتن، ایستادن و تحرک را آسان تر می  کند ابزارهای کمکی دیگری نیز ممکن هست برای حمایت سایر جا های بدن مثل زانو ‌ها آرنج ها و شانه ها و … استفاده شود.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • انجام جریان های الکتریکی TENS به چه معناست؟

 تحریکات الکتریکی عصبی فراپوستی یا TENS به معنی گروهی از جریان های تحریک کننده ی اعصاب از روی پوست می باشند. این جریان ها توسط دستگاه های مجهز کلینیکی و یا در مواردی دستگاه های پرتابل خانگی برای کاهش درد از طریق اعمال جریان الکتریکی هستند که جریان الکتریکی توسط الکترود های قرار گرفته بر روی ناحیه مد نظر وارد می شود. با اعمال این جریان ها حس سوزن سوزن شدن بر روی پوست و عضله قرار گرفته در زیرالکترود ها احساس می شود. این سیگنال های تولید شده ی حسی باعث بلوکه شدن حس درد در اعصاب در برگیرنده ی ناحیه آسیب دیده می شوند که با اتمام این جریان بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. با کاهش حس درد انجام کار های فیزیوتراپی همانند حرکت در مفاصل انقباضات عضلانی و مانیپولاسیون راحت تر و با درد کمتری قابل انجام خواهد بود.

شکستگی انگشتان

متناسب با نوع شکستگی و محل دقیق شکستگی، روش های درمان متفاوت هستند. اگر نوع شکستگی ثابت باشد، با بستن انگشت آسیب‌دیده به انگشت مجاور، می‌توان شکستگی را درمان کرد. اما در صورتی که شکستگی از نوع جا به جا شده باشد، توصیه می شود که انگشتان با استفاده از وسیله دیگری کاملا بی حرکت شوند. پس از این که پزشک شما، استخوان‌های شکسته را در راستای صحیح قرار داد، انگشت شما را گچ می‌گیرد یا در آتل قرار می‌دهد و با استفاده از آتل به بی حرکت ماندن انگشتانتان کمک میکند. در صورتی که شکستگی از نوع جا به جا شده باشد، انکان دارد نیاز باشد که روی انگشت شما جراحی صورت گیرد. رایج ترین مواردی که ممکن است جراحی نیاز باشد عبارت اند از:

فیزیوتراپی دست در منزل
 • وجود تکه‌های شکسته شده‌ی استخوان که از استخوان اصلی جدا شده و در بافت‌های اطراف رها شده‌اند.
 • آسیب مفصلی
 • وجود چند شکستگی به صورت همزمان
 • وجود شکستگی متحرک؛ جا به جا شدن استخوان‌ها یا شکستگی باز
 • آسیب به رباط‌ها یا تاندون‌ها
 • شکستگی بر اثر فشار زیاد یا له شدن انگشتان

فیزیوتراپی شکستگی انگشتان در منزل

پس از درمان و جوش خوردگی استخوان های شکسته، یکی از مهم ترین موارد در دوره ی بهبودی، بازتوانی انگشتان برای بازیابی توانایی‌ قبلی فرد است. فیزیوتراپی دست در منزل از روش‌های متعددی به منظور بازتوانی شکستگی انگشتان استفاده میکند. در کنار ورزش و حرکات اصلاحی انگشت، متخصص فیزیوتراپی از دیگر روش‌ها از قبیل ماساژ، درمان دستی، ا‌ولتراسوند و لیزر‌تراپی در جهت کاهش درد و همچنین افزایش سرعت بهبودی شکستگی‌ها مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه نمونه‌هایی از ورزش‌های فیزیوتراپی دست در منزل که فیزیوتراپیست به بیمار ارائه می دهد آمده است. توجه داشته باشید که هر یک از این تمرینات را حتما در ابتدا باید به آرامی آغاز کنید. در صورتی که در طی انجام هر حرکتی احساس درد داشتید، بلافاصله تمرین را سبک‌تر و آرام‌تر انجام دهید. پزشک یا فیزیوتراپیست به شما آموزش خواهد داد که چه زمانی قادر به شروع انجام این تمرینات هستید و کدام یک از این تمرین‌ها برای شما مناسب هستند.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • صاف کردن انگشت

با دستی که آسیب ندیده است، انگشت شکسته‌ی خود را نگه دارید. انگشت شست شما، روی انگشت آسیب‌دیده و درست در زیر مفصل بالایی (نزدیک ناخن) قرار می‌گیرد.

به آرامی مفصل انگشت خود را (مفصل نزدیک به ناخن۹ خم کنید و این حالت را برای ۶ ثانیه نگه دارید.

این تمرین را ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

 • باز کردن PIP (همراه با باز کردن MP)

دست سالم خود را روی میز بگذارید به طوری که کف دست رو به بالا باشد. دست دیگر که انگشت آن آسیب‌دیده است را روی دست سالم خود قرار دهید.

با استفاده از شست و انگشتان دست سالم خود، ناحیه ی پایینی مفصل میانی انگشت آسیب‌دیده را بگیرید.

دو مفصل بالایی انگشت خود را خم و سپس راست کنید.

این حرکت را ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

 • خم کردن PIP به صورت تکی

دست آسیب‌دیده‌ی خود را روی میز قرار دهید به نحوی که کف دست رو به بالا باشد. با دست دیگر خود بر روی انگشتانی که آسیب ندیده‌اند فشار بیاورید. در این حالت انگشت آسیب‌دیده‌ی خود را می‌توانید آزادانه حرکت دهید.

به آرامی انگشت خود را خم کنید. این حالت را برای ۶ ثانیه نگه دارید و سپس دوباره انگشت خود را صاف کنید.

این حرکت را ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

سایر نرمش های فیزیوتراپی انگشتان در منزل

مشت کردن دست

دست خود را مشت کنید، طوری که شست شما روی بقیه انگشتان باشد.

۳۰ تا ۶۰ ثانیه مشت خود را نگه دارید. سپس مشت خود را باز کنید و انگشتان خود را بکشید.

این نرمش را حداقل ۴ بار، با هر دست انجام دهید.

فیزیوتراپی دست در منزل

کشیدن انگشتان دست

این نرمش منجر به کاهش درد و بهبود حرکت دست ها می شود.

دست خود را روی یک سطح صاف مثل میز قرار دهید.

کف دست خود را کاملا به سطح میز بچسبانید، بدون اینکه فشاری به مفاصل انگشتان وارد شود، یعنی نباید خیلی دست خود را فشار دهید تا درد بگیرد.

۳۰ تا ۶۰ ثانیه دست خود را در این حالت نگه دارید و سپس رها کنید.

این نرمش را حداقل ۴ بار برای هر دست خود انجام دهید.

تقویت مچ دست

این نرمش ، باز کردن دستگیره درب و نگه داشتن وسایل را در دست ها بدون اینکه بیفتند، آسان می کند.

یک توپ نرم پلاستیکی را در کف دست خود گرفته و تا جایی که می توانید آن را فشار دهید.

چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس رها کنید.

این حرکت را ۱۰ تا ۱۵ بار برای هر دست انجام دهید.

فیزیوتراپی دست در منزل

شما می توانید این حرکت را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید، اما بایستی ۴۸ ساعت بین هر جلسه تمرین فاصله زمانی باشد.

–اگر مفصل انگشت شست شما آسیب دیده است، این نرمش را نباید انجام دهید.

تقویت نیشگون دست

این نرمش ورزشی عضلات انگشتان دست شما را قوی می کند و به شما کمک می کند تا راحت تر کلید را در درب بچرخانید، و یا درب بسته بندی مواد خوراکی (مثل در کنسروها) را باز کنید و اتومبیل خود را بنزین بزنید (یعنی راحت تر شیر پمپ بنزین را دستتان نگه دارید).

یک توپ اسفنجی نرم را با سر انگشتان دست خود فشار دهید.

۳۰ تا ۶۰ ثانیه دست خود را در این حالت نگه دارید و سپس رها کنید.

این حرکت را ۱۰ تا ۱۵ بار برای هر دست انجام دهید.

شما می توانید این حرکت را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید، اما بایستی ۴۸ ساعت بین هر جلسه تمرین فاصله زمانی باشد.

اگر مفصل انگشت شست شما آسیب دیده است، این نرمش را نباید انجام دهید.

فیزیوتراپی دست در منزل

بلند کردن انگشت دست

این حرکت ورزشی، دامنه حرکت و انعطاف پذیری انگشتان دست را زیاد می کند.

کف دست خود را روی یک سطح صاف مثل میز قرار دهید.

یکی از انگشتان خود را به آرامی بلند کنید و سپس پایین بیاورید.

این نرمش را برای بقیه انگشتان دست خود تکرار کنید.

این نرمش را ۸ تا ۱۲ بار برای هر دست انجام دهید.

نرمش های فیزیوتراپی مچ دست در منزل

 • حرکت پرونیشن

حرکت پرونیشن، به حالت ایستاده و یا نشسته باشید و دست های خود را در دو طرف نگه دارید، آرنج خود را ۹۰ درجه خم کنید به گونه ای که کف دست شما در جلو تر از شما و رو به زمین قرار بگیرد.

ساعد خود را بچرخانید تا کف دست شما رو به بالا قرار گیرد و دوباره به جای اول خود برگردد.

 • چرخش شعاعی مچ دست

چرخش شعاعی مچ دست مانند حرکت اول از یک حوله لوله شده استفاده کنید و مچ دست خود را بر روی آن قرار داده، به گونه ای که شست شما رو به بالا باشد.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • خم کردن مچ دست

یک حوله را به شکل لوله جمع کنید و بر روی یک لبه قرار دهید و ساعد خود را بر روی حوله لوله شده قرار دهید و دست های خود را با حالت آزاد آویزان کنید.

دست های خود را تا آنجایی که احساس کنید عضلات و تاندون های شما به آرامی کشیده شده اند بالا بکشید.

بعد از ۵ تا ۱۰ ثانیه دست خود را رها کنید (مانند حالت اول)

این نرمش را می توانید برای آرنجتان نیز انجام دهید.

علت درد مچ دست

دلایل درد مچ دست بسیار متنوع و متعدد است. امکان درد این نوع از درد به علت خستگی یا دلایل جدی‌تری بروز بدهد. به صورت معمول، رایج ترین علت درد، ضربه است. تحت فشار قرار گرفتن اعصابی که از این ناحیه دست عبور می‌کنند هم یکی از دلایل ایجاد درد است. رایج‌ترین علل به شرح زیر است:

 • نشانگان مجرای مچ دستی یا سندروم تونل کارپ

این سندروم وضعیتی است که با ضخیم شدن رباط دست بروز می‌دهد و اعصاب را تحت شعاع قرار می‌دهد. هنگامی که اعصاب تحت فشار قرار می‌گیرند، درد، بی‌حسی و ضعف در دست‌ها به‌وجود می‌آید. کسانی که دچار چاقی مفرط هستند یا مبتلا به دیابت و آرتروز می باشند بیشتر در خطر این سندروم هستند. این مشکل به علت فعالیت‌های زیاد دست مانند بلند کردن اشیا، تایپ کردن و استفاده از اشیایی که باعث حرکت دست می‌شوند نیز ایجاد می‌شود.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • آرتروز

آرتروز نیز سبب التهاب مفاصل می‌شود و که در نهایت منجر به ساییدگی غضروف‌ استخوان‌ها می باشد. این موضوع می‌تواند مفاصل بخش‌های متفاوت ازجمله مفصل دست را تحت تأثیر قرار بدهد. این مشکل بیشتر در افراد میان‌سال و مسن روئیت می‌شود و سابقه‌ی ارثی آن نیز در ابتلا بی تاثیر نیست.

 • آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) یکی از بیماری های خودایمنی است که طی آن سیستم ایمنی بدن، بافت‌های سالم را از بین می‌برد و در صورتی که مفاصل دست تحت تأثیر قرار بگیرند، درد مچ دست رخ می دهد.

 • بیماری دِکوروان

این بیماری سبب می‌شود تا تاندون‌ها و مچ دست در ناحیه‌ی پوشش اطراف شست ملتهب و متورم بشود. علت دقیق دکوروان مشخص نیست، اما در بیشتر موارد به‌خاطر کار کردن زیاد با دست یا صدمه و ضربه دیدن ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به صدای مفاصل در قسمت داخل مچ اشاره کرد. تورم و ضعف در مچ، ساعد و شست نیز از سایر نشانه‌ها است.

 • سندروم آسیب فشار تکراری

همان‌طور که از نام این سندروم مشخص است، علت ابتلا به آن انجام مداوم کارهای دستی مانند تایپ کردن و بافتن و… است. کار کشیدن زیاد از مچ دست باعث تورم و فشار آمدن به اعصاب اطراف آن می‌شود. این سندروم مفاصل مختلفی ازجمله مچ دست را در بدن درگیر می‌کند.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • آسیب شدید فیبروکارتیلاژ مثلثی

غضروف رشته‌ای (فیبروکارتیلاژ) در قسمت صورتی مچ دست قرار دارد و مانند لایه‌ یا پوششی حمایتی برای استخوان‌های کوچک عمل می‌کند. ممکن است غضروف در طول زمان ازبین برود یا بر اثر صدمه پاره بشود.

 • تاندونیت مچ دست

تاندونیت نیز ازجمله انواع درد مچ دست است که به‌خاطر پارگی‌های جزئی، آزردگی و التهاب مچ ایجاد می‌شود. این وضعیت هم معمولا به‌خاطر کار کشیدن زیاد از مچ دست رخ می‌دهد.

 •  آماس مچ دست

بورس یا کیسه‌ی سینوویال، کیسه‌ای حاوی مایع سینوویال است که بین دو بافت قرار می‌گیرد و حرکت آنها را نسبت به هم ساده می‌کند. وقتی این کیسه‌ها ملتهب می‌شوند، تورم رخ می‌دهد. این مشکل در نقاط مختلف بدن مثل مچ دست رخ می‌دهد. از علائم آن می‌توان به ناراحتی در مچ دست، قرمز شدن این ناحیه و تورم اشاره کرد.

 • کیست گانگلیون

این درد مچ دست به‌خاطر کیست‌های بافت نرمی است که با مایع پر شده‌اند و اغلب روی مچ دست در مقابل کف دست و ناحیه‌ی مفاصل کف دست ایجاد می‌شوند. کیست‌های کوچک‌تر معمولا بیشتر از کیست‌های بزرگ‌تر آسیب ایجاد می‌کنند.

فیزیوتراپی دست در منزل
 • رگ‌به‌رگ شدن مچ دست

رگ‌به‌رگ شدن یا پیچ خوردن مچ دست معمولا زمانی ایجاد می‌شود که مچ به‌شکل برعکس و به‌سمت عقب خم می‌شود و پیچ می خورد. این خمیدگی و پیچ‌خوردگی در برخورد با زمین و سطحی مشخص رخ می‌دهد و باعث کشیدگی رباط دست می‌شود.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان درد مچ دست

شما زمانی باید به پزشک مراجعه کنید که:

 • درد در روند انجام کارهای روزانه اختلال ایجاد می‌کند؛
 • بی‌حسی و مورمور شدن دست شدید می‌شود و دست‌ها و انگشتان حس خود را از دست می‌دهند؛
 • حرکات ساده‌ی دست دیگر مقدور نیست؛
 • ضعف دستان باعث می‌شود تا اشیا به‌سختی در دست نگه داشته بشوند.

عوارض درد در مچ دست به صورت بسیار مشکلی در گرفتن و نگه داشتن اشیا و ناتوانی در انجام برخی از فعالیت‌ها مثل کار کردن با صفحه‌کلید خود را نشان می‌دهد.

فیزیوتراپی دست در منزل

تشخیص درد مچ دست

بعد از بررسی نشانه‌ها و معاینه، پزشک با روش‌های زیر سعی در کشف و تشخیص علت اصلی درد می‌کند:

 • تصویربرداری پزشکی: استفاده از سی‌تی‌اسکن، MRI، اشعه ایکس؛
 • آرتروسکوپی: با این روش، برش کوچکی در ناحیه‌ی مچ دست ایجاد می‌شود. ابزاری کوچک که به دوربینی ریز مجهز است از ناحیه‌ی برش وارد دست می‌شود و تصاویری که از درون مچ دست گرفته می‌شود به یک صفحه نمایش مخابره شده و پزشک ازطریق آن اوضاع را بررسی می‌کند؛
 • مطالعه هدایت عصبی: با این روش، میزان سرعت حرکت ایمپالس‌ها یا تغییرات عصبی در ناحیه‌ی تونل کارپ سنجیده می‌شود.

نکاتی در خصوص فیزیوتراپی انگشتان دست در منزل

دست را به آرامی مشت کنید و انگشت شست را روی انگشت های دیگر قرار دهید. به مدت۳۰ الی ۶۰ ثانیه نگهدارید سپس انگشت ها را کاملا باز کنید. برای هر کدام از دست ها ۴ مرتبه تمرین را تکرار کنید.

این تمرین را برای تسکین درد و بالا بردن دامنه حرکات انجام دهید:

 1. کف دست را روی سطح صافی مثل میز قرار دهید.
 2. انگشت ها را بدون این که به مفاصل فشار وارد شود تا جایی که می توانید بکشید.
 3. ۳۰ الی ۶۰ ثانیه نگه دارید و رها کنید.

برای هر کدام از دست ها ۴ مرتبه تمرین را تکرار کنید.

این تمرین دامنه حرکات دست ها را افزایش می دهد:

 1. دست ها را روبروی خود بگیرید. کف دست به سمت خودتان باشد.
 2. سر انگشت ها را طوری خم کنید که بند پایه انگشت ها را لمس کنند.
 3. ۳۰ الی ۶۰ ثانیه نگه دارید سپس رها کنید. برای هر کدام از دست ها ۴ مرتبه تمرین را تکرار کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *