nosejob

عمل بینی

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

عمل بینی  از رایج‌ترین و البته شایع‌ترین نوع از جراحی‌ زیبایی در میان زنان و مردان به شمار میرود که اگر چه با هدف زیبایی و داشتن ظاهری متناسب میان مردم جا افتاده است، اما در صورتی که این جراحی با همراهی و مشاوره یک متخصص و جراح زیبایی کار بلد و ماهر با تجربه انجام شود. در صورتی که قصد دارید بینی خود را عمل کنید و تغییری اساسی در ظاهر خود به وجود آورید، توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی با پزشک مورد نظر خود صحبت و مشورت کنید.

انواع بینی و خصوصیات آنها

بر اساس نوع بافت و غضروف بینی، بینی ها به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی قابل تقسیم بندی هستند و تفاوت آن ها در بافت و غضروف بینی می باشد که بینی های استخوانی دارای غضروف مقاوم و بینی های گوشتی دارای غضروف و استخوانی ضعیف هستند. گفتنی است که رشد بیش از حد غضروف بینی در اثرعواملی همچون وراثت و وارد آمدن ضربه به استخوان بینی رخ می دهد. بینی استخوانی در قسمت پل بینی، دارای حالت خمیدگی و برآمدگی است.

بینی استخوانی

بینی استخوانی که در اصطلاح به آن بینی عقابی یا قوز دار نیز گفته  می شود دارای پوستی نازک است و همین ویژگی به ظرافت تراش استخوان بینی در طی عمل بینی کمک بسیاری می کند تا بازتاب جراحی بینی های استخوانی بسیار زیبا جلوه نماید.

لازم به ذکر است که به طور کلی بینی استخوانی متشکل از ۳ لایه اصلی است.

 • لایه اول، یک لایه عضلانی ظریف است که به قسمت زیرین خود متصل می باشد.
 • لایه دوم، اسکلت استخوانی غضروفی بینی است.
 • لایه سوم، لایه پوشاننده از مخاط و پوست است که در قسمت داخلی بینی قرار دارد.

rinoplastya

هدف از عمل بینی استخوانی

 • عمل زیبایی بینی: به منظور رفع ایرادات ظاهری بینی مانند قوز بینی، بزرگ بودن حفره های بینی و غیره صورت می گیرد.
 • عمل درمانی بینی: به منظور بهبود عملکرد طبیعی بینی و رفع مشکلاتی نظیر پولیپ بینی و انحراف بینی صورت می پذیرد.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که جراحی بینی فقط با ایجاد برش و انجام تغییرات استئوتومی در جهت رفع ایرادات بینی انجام می شود. به همین علت باید به افرادی که می خواهند عمل بینی استخوانی طبیعی داشته باشند یا در مواردی می خواهند عمل بینی درواقع بدون جراحی انجام دهند و حتی گاها در سایت های اینترنتی عمل بینی استخوانی توسط لیزر را مشاهده کرده اند باید تذکر داد که اصلاح بینی استخوانی به کمک انجام عمل بینی امکان پذیر است. جهت رسیدن به نتایج مطلوب، حفظ عملکرد تنفسی و به حداقل رساندن عوارض عمل بینی، باید تحت نظارت جراحی ماهر انجام پذیرد. عمل بینی در این نوع بینی مشکلاتی همچون انحراف تیغه بینی، کجی بینی، پولیپ بینی، شکستگی بینی و غیره را درمان و رفع می نماید.

بینی گوشتی

 • نوک بینی بزرگ و پهن
 • نوک بینی افتاده
 • غضروف و استخوان و ساختار بینی ضعیف
 • پوست ضخیم بینی
 • دارای غدد چربی فراوان در نوک بینی

برخلاف تصور عموم بینی گوشتی دوباره به حالت اول بر نمی گردد اما فرو کش کردن ورم بینی های گوشتی بعد از عمل بسیار طولانی تر از بینی های استخوانی است. عمل بینی گوشتی در آقایان که پوست ضخیم تری نسبت به خانم ها دارند موفقیت کمتری را به دنبال دارد و در مشاوره قبل از عمل به آنها توصیه می شود انتظار بازدهی بیش از ۳۰ درصد را از عمل بینی خود نداشته باشند. در نهایت بیماران با بینی گوشتی باید انتظارات معقول تری از پزشک جراح بینی خود داشته باشند، و لازم به ذکر است که شاید نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی گوشتی هرگز مانند بینی استخوانی نباشد.

مزیت عمل بینی به روش بسته

 • برش پوستی در ناحیه کلوملا را ندارد.
 • زمان عمل در این روش حدود یک ربع کمتر از روش باز است.
 • تورم بعد از عمل کمتر است.

rinoplastya

علت مشکل عمل بینی های گوشتی

گفتنی است که جنس پوست بینی گوشتی در عمل بینی  همواره تعیین کننده نتیجه عمل بینی است.در عمل بینی، بینی های گوشتی به علت تغییرات در اسکلت بینی ، که به معنی ایجاد جا به جایی غضروف و استخوان می باشد و از آنجایی که جنس  پوست این نوع بینی ها ضخیم است مدت زمان بیشتری برای بهبودی و شکل دهی مورد لازم است.

بازگشت بینی های گوشتی بعد از جراحی بینی گوشتی

یکی از رایج ترین سوالاتی که افراد دارای بینی گوشتی از جراح عمل بینی  خود می پرسند این است که آیا پس از عمل بینی امکان بازگشت وجود دارد یا خیر ؟ لازم به ذکر است که بینی های گوشتی به علت اینکه پوست ضخیم و چربی دارند، هنگامی که برای منقبض شدن پوست نیاز است نسبت به بینی های استخوانی بیشتر می باشد.  به همین خاطر در  عمل بینی های گوشتی پزشک مورد نظر شما باید دقت کند فضای اسکلت بینی و نوک بینی یعنی همان آلارم بینی نباید بیش از استاندارد کوچک شود چرا که با عث ایجاد گوشت اضافه یا همان اسکار  می شود. بنابراین انتخاب یک جراح با تجربه می تواند شما را از این نگرانی نجات خواهد داد.

برخی از محدودیت های جراحی بینی های گوشتی

در بینی های گوشتی اغلب تورم پس از عمل بینی در برخی از اشخاص بیشتر از حالت عادی می باشد و امکان دارد به مدت دو سال به طول بیانجامد. توجه داشته باشید که سایز بینی های گوشتی را نمی توان خیلی خیلی کوچک کرد . پزشکان متخصص در این زمینه،  عمل بینی را در صورتی به افرادی با بینی گوشتی پیشنهاد می کند که بیشتر به فکر اصلاح عیوب بینی باشند و تلاش در تقویت ساختار بینی داشته باشند . جراحان متخصص بینی گوشتی با بکار گیری تکنیک های روز پزشکی به تقویت ساختار بینی گوشتی می پردازند ، این امر موجب می شود که نه تنها بینی گوشتی بر نگردد بلکه گذشت زمان منجر به کاهش تورم بینی می شود و در نهایت بینی ساختار زیبایی تری پیدا خواهد کرد .

nosejob

داروهایی که مصرف آن ها قبل از عمل بینی ممنوع است

 • حداقل به مدت دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین استفاده نمایید چراکه آسپرین از انعقاد طبیعی خون جلوگیری می کند.
 •  نیکوتین منجر به تنگ شدن رگهای خونی می شود و می تواند باعث اختلال در گردش خون بعد از جراحی شود. به همین خاطر باید ۲ هفته قبل از عمل و حداقل ٢ هفته بعد از آن از مصرف دخانیات اجتناب کنید.
 • سیگار اکسیژن خون را کم کرده و احتمال مشکلات تنفسی در حین عمل را افزایش میدهد. یکی از مواردی که در حین عمل به دقت توسط دستگاه کنترل می شود و در نمایشگر نشان داده می شود میزان اکسیژن موجود در خون است.
 • مصرف الکل قبل از عمل جراحی ممنوع می باشد.
 • بعضی از داروهای گیاهی باعث می شوند که احتمال خونریزی بعد از عمل زیادتر شود . داروهای حاوی سیر ، جنسینگ ، زنجبیل و جینکو بیلبوا از این دسته هستند . همچنین ویتامین E و روغن ماهی هم می توانند موجب افزایش خونریزی شوند. موارد فوق باید ۲ هفته قبل از عمل و یک هفته بعد از عمل استفاده نشوند .

اقداماتی که شخص باید قبل از عمل بینی انجام دهد

 • حتماً از ۸ ساعت قبل از عمل ( شب قبل از عمل بینی ) ناشتا باشید. یعنی هیچ چیز حتی آب نباید در طول این مدت مصرف شود .به عنوان مثال اگر شما ساعت ۸ صبح روز دوشنبه وقت جراحی بینی دارید باید از ساعت ۱۲ شب یکشنبه چیزی نخورید و ناشتا باشید. چراکه در زمان بیهوشی اگر چیزی داخل معده باشد، ممکن است محتویات معده برگشت کرده و وارد  مجرای تنفسی شوند. هرچند که وجود یک لوله پلاستیکی در نای شما در هنگام جراحی خطر این حادثه را پائین می آورد، اما اگر معده خالی نباشد باز هم احتمال خطر وجود دارد.
 • شب قبل از عمل، حتما دوش بگیرید و چانچه مضطرب هستید از یک آرام‌بخش ضعیف برای کمک به خوابتان استفاده کنید.
 • شب قبل از عمل بهتر است نیم ساعت پیاده روى کنید.
 • صبح روز عمل حتما صورت خود را با صابون ملایمی بشوید و از مصرف هرگونه ماده آرایشی حتی کرم بروی پوستتان خودداری کنید.
 • بهتر است در روز جراحی بینی لباسی بپوشید که از جلو دکمه داشته باشد و نیازی نباشد که آن را از سرتان خارج کنید.
 • آقایان بهتر است در صورت امکان صورت خود را اصلاح کنند.
 • خانم ها باید لاک ناخن و یا ناخن مصنوعی نداشته باشند این کار به دلیل مسائل بهداشتی است. و کنترل کردن تغییر رنگ ناخن ها بعد از عمل بینی مهم می باشد که داشتن لاک یا ناخن مصنوعی مانع از این کار می شود.
 • حداقل یک نفر همراه داشته باشید.
 • شب قبل، ساعت عمل خود را با خانم منشی قطعى فرمایید.
 • دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشید.

rinoplastya

نحوه چسب زدن بعد از عمل بینی

بعد از انجام عمل، بینی متورم می‌شود و چسب زدن بینی بسیار حائز اهمیت است و به کاهش ورم ایجاد شده کمک می‌کند و همچنین روند بهبودی تسریع خواهد شد. چسب زدن علاوه بر کاهش میزان التهاب و تورم بینی، باعث می‌شود بینی شکل بهتری به خود بگیرد.
در صورتی که چسب بینی به صورت اصولی و صحیح زده شود، موجب می‌شود فشار صحیح بر روی پوست بینی ایجاد شده و تمام قسمت‌های بینی به شکل یکسان و متعادل کاهش تورم داشته باشد. بسیاری از بیماران تصور می کنند پس از عمل بینی هرچقدر چسب را محکم تر و طولانی تر بزنند از افتادگی بینی بعد از عمل جلوگیری می‌کنند و به نتیجه ی دلخواه تری خواهند رسید. در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه است. چسب زدن بینی پس از عمل بینی به دو دسته تقسیم می شود :
چسب زدن بینی در دوران ۳ هفته ی اول پس از عمل و چسب زدن بینی پس از سه هفته ی ذکر شده .
توجه داشته باشید که در سه هفته ی اول پس از عمل با چسب زدن، بیمار به بخیه های داخلی نیز کمک می کند تا فرم بینی را متناسب تر نمایند. برای مثال در نوک بینی فرد بخیه های زیادی در جهت نگهداری فرم بینی به حالت سربالا وجود دارد که با  چسب  زدن به آنان کمک می شود تا به همان حالت سربالا فرم بگیرند وفشار زیادی روی آنها نباشد. یک سری چسب نیز مختص پوست روی بینی می باشد که با زدن چسب روی قسمت بالای نوک بینی باعث می شود پوست بینی که جدا شده است دوباره به بینی چسبیده و فرم بگیرد.البته نباید فراموش کرد که اگر در این سه هفته ی اول چسب خیلی محکم زده شود باعث می شود پوست حالت کم خون گرفته و دچار التهاب و ورم های بسیار شود . پس به این علت به هیچ عنوان محکم زدن چسب روی بینی پیشنهاد نمی شود چراکه باعث خط افتادن و زخم روی بینی می شود که نتیجه ی نامطلوبی برای بیمار به همراه خواهد داشت. مورد دوم چسب زدن پس از سه هفته ی اول بعد ازعمل بینی است که اصولا نقش عمده ای روی بینی ندارد و صرفا زنگ خطری برای بیمار و اطرافیان بیمار می باشد تا ضربه ای به بینی وارد نشود.از نظر بسیاری از پزشکان دو ماه برای چسب بینی کافی می باشد زیرا در طول این مدت زمان، بینی مستعد ضربه می باشد و پس از دو ماه معمولا هیچگونه تاثیری نه در فرم بینی ،نه در محافظت از بینی و نه در بهبود ورم دارد.

مراحل چسب زدن بینی

 • مرحله اول

انتخاب چسب مناسب

چسب ۱ سانتی‌متری کاغذی مارک ۳M مورد تایید است.

 • مرحله دوم

تمیز کردن پوست صورت

در ابتدا صورت خود را تمیز با آب و صابون بشویید و پس از آن با استفاده از پنبه آغشته به الکل پوست روی بینی و گونه‌ها را با دقت تمیز کنید. سپس ۱۰ دقیقه صبر می‌کنید تا صورت کاملا خشک شود.

rinoplastya

 • مرحله سوم

برش چسب‌ها به ابعاد مورد نیاز

با توجه به سایز بینی خود چسب را در ابعاد زیر برش می‌دهیم:

۶ الی ۸ قطعه چسب به اندازه ۳ الی ۴ سانتی‌متر

۲ قطعه چسب به اندازه ۱۰ الی ۱۲ سانتی‌متر

 • مرحله چهارم

چسباندن قطعات بریده شده چسب روی بینی

در مقابل آیینه قرار بگیرید. از بالای بینی به پایین به صورت عرضی شروع به چسباندن تکه چسب‌های ۳ الی ۴ سانتی‌متری کنید. متناسب به سایز بینی ۳ الی ۴ تا چسب روی بینی می‌زنید، طوری ‌که مقداری از هر کدام در زیر دیگری قرار بگیرد. سپس به آرامی این قطعات را فشار می‌دهید تا به خوبی بچسبند.

حالا نوبت استفاده از تکه چسب‌های ۱۰ الی ۱۲ سانتی‌متری است. به صورت طولی و به شکل U حرف U انگلیسی، اقدام به چسباندن این قطعه در زیر بینی می‌کنید. وسط نوار چسب باید در زیر نوک بینی قرار گرفته و ادامه نوار از کنار بینی به سمت بالا برود و لبه‌های نوار باید تا نزدیکی زیر چشم ادامه پیدا کنند. فراموش نکنید که نباید چسب‌ها جلوی سوراخ بینی را بگیرند تا منجر به ایجاد اختلال در تنفس شوند. این بخش را که چسباندید روی آن را به آرامی مالش دهید تا روی بینی تثبیت شود. به همین ترتیب یک قطعه چسب ۱۰ الی ۱۲ سانتی‌متری دیگر نیز مطابق دستورالعمل بالا مجدد روی چسب قبلی می‌زنیم. اکنون از پایین بینی به بالا به صورت عرضی مجدد شروع به چسباندن تکه چسب‌های ۳ الی ۴ سانتی‌متری می‌کنید. بسته به سایز بینی ۳ الی ۴ تا چسب روی بینی می‌زنید، طوری‌ که مقداری از هر کدام در زیر دیگری قرار بگیرد. سپس به آرامی این قطعات را فشار می‌دهید تا به خوبی بچسبند. در پایان، قسمت کوچک از قطعه چسب که از نوک بینی بیرون زده را به دقت قیچی کرده و جدا می‌کنید. فراموش نشود در زمانی که مشغول چسب زدن بینی هستید، از فشار زیاد بر روی بینی اجتناب کنید.

rinoplastya

انحراف تیغه بینی

انحراف بینی با توجه به شیوع خیلی زیاد در میان مردم و به این علت که تأثیرات بسیار زیادی بر نحوه زندگی و سلامت افراد می‌گذارد، بحث حائز اهمیت و  مهمی به شمار می‌آید. وقتی در مورد انحراف بینی صحبت می‌کنیم، اولین مسأله‌ای که به ذهن ما خطور می‌کند گرفتگی بینی می‌باشد که این مسأله تا حدود بسیار زیادی درست می‌باشد. اگرچه مهم‌ترین مسأله در انحراف بینی گرفتگی بینی می‌باشد اما باید مد نظر داشته باشیم که انحراف تیغه بینی ممکن است منجر به  ایجاد مسایل دیگری از جمله سردرد و عفونت سینوس‌ها گردد. در عین حال ممکن است که کسی انحراف بینی داشته باشد ولی با مشکل خاصی هم  روبه‌رو نباشد. انحراف تیغه بینی در اکثر افراد قابل رویت است. با این حال نمی‌توان اظهار کرد که تمامی این موارد از اهمیت کلینیکی بر خوردار هستند و در صورتی که کسی  دچار انحراف تیغه بینی باشد الزاما باید تحت مراقبت و درمان قرار بگیرد.

تیغه بینی تیغه‌ای بسیار نازک است که در قسمت‌های مختلف ضخامت آن بین ۱ تا ۲ میلیمتر می‌باشد که دو حفره بینی را از هم جدا می‌کند و قاعدتا باید دقیقا در وسط بینی قرار بگیرد ولی همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، انحراف جزیی آن به طرفین الزاما با مشکل خاصی همراه نخواهد بود.تیغه بینی از لحاظ ساختمانی دارای دو قسمت می باشد، یکی قسمت جلویی که ساختاری غضروفی دارد و دیگری قسمت پشتی و بالایی که از استخوان تشکیل شده است. گفتنی است که غضروف بافتی نیمه سخت می باشد که از قوام و پایداری خوبی برخوردار است و دارای حالتی ایستاده می‌باشد اما در مقایسه با استخوان به مراتب نرم‌تر و انعطاف پذیرتر می‌باشد و به راحتی قابل بریده شدن است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که قسمت جلویی و پایینی بینی از غضروف تشکیل شده این است که حالت ارتجاعی داشته باشد و بینی بتواند به طرفین حرکت بکند و خداوند این قسمت از بینی را به این صورت خلق کرده که بینی صرفا یک عضو کاملا ثابت نباشد و بتواند به طرفین حرکت مختصر و راحتی داشته باشد. از دیگر دلایل غضروفی بودن قسمت پایین بینی این است که به این علت که این قسمت بیشتر در معرض ضربه قرار دارد در صورت وارد آمدن ضربه به این قسمت دچار شکستگی نشود. این در حالی است که قسمت استخوانی که سخت‌تر و محکم تر می‌باشد در صورت وارد شدن ضربه شکننده‌تر است. لازم به ذکر است که بر روی این دو قسمت تیغه، یک پوشش مخاطی نازک قرار دارد که علی‌رغم نازک بودن از اهمیت به سزایی برخوردار می‌باشد، هم از لحاظ خون رسانی به تیغه بینی و هم از این لحاظ که این پوشش در تنظیم درجه حرارت دما و کیفیت تنفسی و بویایی مهم می‌باشد.

 

آیا روش عمل بینی استخوانی و بینی گوشتی متفاوت است؟

همان طور که پیشتر به آن اشاره شد اکثر بینی های  نژاد ایرانی  ترکیبی از بینی های گوشتی و استخوانی  و دارای پوست ضخیم و چرب  هستند به همین علت استفاده از تکنیکی مناسب را باید مورد استفاده قرار داد . در بینی های استخوانی هدف از عمل بینی کاهش حجم بینی و شکل دهی به بینی است ، در مقابل  در بینی های گوشتی هدف عمل بینی پیوند غضروف به نوک بینی و پل بینی است .  در بینی های گوشتی بافت افزودنی غضروفی اغلب از تیغه بینی برداشته می‌شود . ولی گاهی به دلیل سابقه ضربه یا شکستگی یا به دلیل نامشخص تیغه غضروفی بینی، از بین می رود و قابل استفاده نیست. در این زمان اغلب انتخاب دوم، غضروف گوش است. معمولا برای استفاده از غضروف در بینی هایی که غضروف ندارند پزشک مورد نظر عمل بینی در جراحی میتواند از غضروف گوش و یا دنده بدون هیچ نگرانی و تاثیری در زیبایی این اعضا استفاده کند و بهره ببرد.

nosejob

بهبودی در بینی استخوانی سریع تر است یا بینی گوشتی

هنگامی که در عمل بینی هدف اصلی اصلاح بزرگی و بدفرم بودن استخوان های بینی باشد بهبودی به سرعت اتفاق می افتد ، اما در صورتی که بافت نرم بینی را که دارای پوست ضخیم ( بینی گوشتی ) باشد بهبودی طولانی تر خواهد بود . لازم به ذکر است که بدانید که بیماران بینی های گوشتی  باید صبر داشته باشند تا تورم ناشی از جراحی بهبود یابد سپس به قضاوت در خصوص جراحی بینی بپردازند .

 

آیا پس از جراحی بینی گوشتی با بینی استخوانی متفاوت است ؟

طبق آماری که در ایران منتشر شده است به ندرت با شخصی برخورد می کنیم که صرفا فقط بینی استخوانی یا صرفا فقط بینی گوشتی داشته باشد ،  در ایران معمولا اشخاص ترکیبی از بینی استخوانی و یا گوشتی را دارند . پزشکان و متخصصان عمل بینی با ترکیب هردو روش به انجام جراحی می پردازند . جراح بینی گوشتی سعی در کاهش بافت بینی دارد اما در بینی های استخوانی ، جراح بینی استخوانی سعی در شکل دهی و حجم بینی دارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *