Rhinoplasty

رینوپلاستی

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

 

رینوپلاستی، جراحی زیبایی بینی میباشدکه به طور خلاصه موجب تغییر فرم بینی با ایجاد تغییر در ظاهر بینی و یا همراه با تغییر در تیغه بینی خواهد بود. جراحی بینی برای زیباسازی ظاهر بینی و یا بهبود بخشیدن به عملکرد بینی و یا برطرف کردن نواقص بینی صورت میگیرد. رینوپلاستی متناسب به افراد مختلف، می تواند منجر به کوچک یا بزرگ شدن اندازه بینی، تغییر شکل بینی، پهن تر یا باریک تر شدن نوک بینی و یا تغییر ارتفاع یا طول بینی منجر شود. باید نظرات بیمار در خصوص ظاهر بینی خود ارزیابی شود. با وجود پیشرفت‌های فنی در وسایل کاربردی، بیهوشی و مواد زیستی که جراحی زیبایی صورت را ایمن، بی‌خطر و قابل پیش‌بینی کرده است، در این راه مشکلاتی نیز وجود دارد که بیماران باید پیش از جراحی از آن آگاه شوند. از این رو انجام ارزیابی روانی قبل از جراحی ضروری است. بیمارانی که تصور می‌کنند جراحی زیبایی امکان ازدواجی بهتر را فراهم می‌کند یا تفاهم بیشتری را در زندگی مشترک برقرار می‌سازد، غالباً موارد نامناسبی برای این گونه جراحی‌ها هستند و باید تحت مشاوره پزشکی قرار گیرند.  قدمت رینوپلاستی مدرن به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بازمی گردد. در ایران از دهه ۴۰ شمسی افراد اقدام به جراحی زیبایی بینی کردند. بعد از انقلاب اولین گروهی که به جراحی زیبایی رینوپلاستی اقدام کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در رو به  افزایش روزافزون میباشد که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.

رینوپلاستی بینی های استخوانی و گوشتی

بینی به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم میشود که نوع دارای ویژگی های خاص و همچنین نحوه جراحی مجزایی میباشد.

ویژگی بینی استخوانی

اولین قدم برای گرفتن تصمیم مبنی بر جراحی بینی،  آگاهی از نوع بینی خود میباشد. بینی های استخوانی معمولا پوست نازک تری نسبت به بینی های گوشتی دارند و جزئیات غضروف بینی قابل مشاهده است. استحکام غضروف در بینی استخوانی بیشتر است و همین موجب شده است که جراحی بینی استخوانی بهتر انجام شود و کمتر شاهد برگشت بینی به حالت اولیه باشیم. بینی استخوانی دارای استخوان باریکی است که به راحتی قابل تشخیص می باشد. مشاهده انحراف یا برآمدگی در این گونه بینی ها بیشتر قایل رویت است. شکل بینی استخوانی هم مثلثی و هرمی شکل می باشد.

 

Rhinoplasty

چه کسی برای عمل بینی استخوانی مناسب است؟

جراحی بینی استخوانی به هر فردی توصیه نمی شود. شما باید مجموعه ای از ملاک های لازم برای عمل بینی استخوانی را داشته باشید. دو موضوع در انتخاب فرد مناسب برای جراحی بینی حائز اهمیت است. اول این که فردی که قصد عمل بینی استخوانی را دارد، باید ویژگی های این نوع بینی را داشته باشد. منظور این است که در صورتی که شما دارای بینی گوشتی و با پوست ضخیمی هستید، نمی توانید از تکنیک های عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی بهره مند شوید. نکته دوم این است که آیا بینی شما نیاز به عمل جراحی زیبایی دارد یا خیر. رینوپلاستی اغلب به افرادی توصیه می شود که دارای انحراف ظاهری بینی، قوز بینی، بزرگ بودن بینی، عدم تناسب بینی با دیگر اجزا صورت، مشکلات دیگر بینی و … می باشند. افرادی که قبلا تجربه عمل جراحی بینی استخوانی را داشته اند، مورد مناسبی برای عمل مجدد بینی نیستند.

گفتنی است که سن یکی از معیار های بسیار مهم و حائز اهمیت برای جراحی بینی استخوانی و معیار تاثیر گذار در نتیجه عمل است. به همین خاطر رینوپلاستی به هر شخصی و با هر سنی پیشنهاد نمی شود. مگر این که راه حل دیگری برای درمان فرد وجود نداشته باشد. حداکثر سن برای انجام عمل بینی ۶۰ سال تعیین شده است. البته این سن می تواند تا حدودی متغیر باشد. یعنی این سن به میزان زیادی به سلامت عمومی فرد بستگی دارد. ولی به علت کهولت سن امکان دارد رینوپلاستی در سنین بالا نتایج خوبی را به همراه نداشته باشد. حداقل سن برای عمل نیز برای خانم ها ۱۶ و برای آقایان ۱۸ سال تعیین شده است. افراد کمتر از این سن نباید عمل جراحی بینی استخوانی یا گوشتی را انجام دهند.

جراحی بینی استخوانی

یکی از مشکلات بینی که زیبایی آن را دچار مشکل می کند، بینی قوز دار میباشد. این مورد بیشتر در آقایان و در بینی های استخوانی به چشم می خورد. مخصوصا بیشتر افرادی که به این مشکل دچار هستند از عکس نیم رخ خود ناراضی هستند. در این  نوع عمل بینی استخوانی جراح تلاش می کند ناحیه موسوم به پل بینی و غضروف های آن را بتراشد تا حالت قوزدار بینی را برطرف کند. نهایت کاری که برای این نوع بیماران انجام می شود همین کار است. البته بعضی از افراد و مخصوصا خانم ها می خواهند پس از برطرف شدن قوز بینی، کار بیشتری روی بینی شان صورت گیرد و بینی حالت فانتزی به خود بگیرد. در این مواقع می توان پل بینی را بیشتر تراشید و قوس به بینی داد تا حالت فانتزی به خود بگیرد. این نوع عمل جراحی بینی استخوانی معمولا برای خانم ها انجام می شود.

اما لازم به ذکر است که بعضی از مردان نیز دچار مشکلاتی هستند که موجب می شود تصمیم به رینوپلاستی بگیرند. برای مثال کروی بودن نوک بینی، بزرگ بودن بینی، سر پایین بودن بینی و … باعث می شود، مردان نیز تقاضا عمل جراحی زیبایی بینی را داشته باشند. اما نکته ای که در عمل جراحی بینی استخوانی مردان مطرح میباشد، این است که بینی حالت مردانگی خود را از دست ندهد و در عین حال زیبایی خود را به دست بیاورد. معمولا در این گونه افراد بینی تا حد کمی کوچک می شود یا مشکل مورد نظر رفع می شود. اما جراح درصدد فانتزی کردن بینی بر نمی آید. مگر این که خود بیمار چنین تقاضایی داشته باشد که در بین آقایان این مورد کمتر دیده می شود.

Rhinoplasty

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

پس از انجام عمل بینی باید یک سری نکات را رعایت کنید و مراقبت های لازم را انجام دهید.

 • به مدت ۷۲ ساعت پس از رینوپلاستی حتما از کمپرس یخ بر روی گونه ها و صورت خود استفاده کنید.
 • تا یک هفته پس از جراحی در زمان استراحت باید چند بالش زیر سر خود قرار دهید.
 • از حدود ۴ ساعت پس از عمل جراحی می توانید مایعات و غذاهای آبکی بخورید.
 • از خوردن خوراکی هایی که نیاز به حرکت شدید فک هستند جلوگیری کنید.
 • پانسمان زیر بینی را با گاز استریل تعویض کنید.
 • اگر ترشحات و خون روشن دیدید، حتما پزشک معالع خود را در جریان بگذارید.
 • چیزی که در مراقبت های بعد از عمل جراحی مهم است تا دوران نقاهت خوبی را سپری کنید، زمان استراحت شما می باشد. تلاش کنید به مدت یک هفته از انجام کارهای روتین خود جلوگیری کنید و استراحت کنید. معمولا دوران نقاهت حدودا به مدت ۱ الی ۲ هفته می باشد. از این پس شما می توانید وارد جامعه شده و به کارهای روزمره خود بپردازید.

بینی گوشتی

بینی گوشتی (Thick Skin Nose) دارای پوستی ضخیم میباشد و در ناحیه نوک بینی و بالای آن بافت چربی تجمع یافته است. همچنین در این نوع بینی، بافت غضروف ضعیف و نازک میباشد. از مشخصات بینی گوشتی میتوان به نشانه های پایین اشاره کرد:

 • چربی ذخیره شده در ناحیه بالای نوک بینی (Supratip)
 • منافذ باز روی بینی
 • چربی پوست بینی
 • حس کردن ضخامت پوست بینی هنگام لمس
 • گاهاً ورم بینی

Rhinoplasty

نحوه جراحی بینی های گوشتی

در گذشته جراحان با برداشتن و جدا کردن بخش عمده‌ای از غضروف بینی و همچنین کاهش بافت چربی، بینی را باریک‌تر می‌کردند. در این روش پس از گذشت زمان کوتاهی، غضروف‌های بینی تضعیف شده و به دلیل خالی بودن فضای زیرین بینی، در ناحیه Supratip فرورفتگی ایجاد می‌شد.  امروزه متخصصین پس از تغییر شکل و برداشتن قسمتی از غضروف‌های بینی، مقداری از بافت نرم ناحیه Supratip را برش داده و در بخش‌های مورد نیاز استفاده می‌کنند؛ در نتیجه با استفاده از این روش، زیباسازی بینی گوشتی بدون هیچ گونه مشکل و تغییر شکل ناخواسته انجام خواهد شد.

اقدامات بعد از رینوپلاستی

 • در زمان ترخیص برای شما مسکن،آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین تجویز می شود.
 • پس از جراحیغذای شما در ابتدا به صورت مایعات و از روز بعد معمولی میشود. به مدت دو هفته از مصرف خوردنیهایی که منجر به حرکت زیاد لبها باشد (مثل سیب و ساندویچ )پرهیز کنید.
 • در زمان استراحت پس از جراحی بینی سرتان باید کمی بالا تر از بدنتان قرار دهید.
 • روی چشمها به مدت ۴۸ ساعت کیسه حاوی یخ (کمپرس سرد) قرار دهید. این امر منجر به کاهش ورم بینی خواهد شد. میزان ورم در مدت سه روز به حداکثر می رسد.
 • کبودی بعد از جراحی طبیعی است و ظرف ۲ هفته از بین می رود.
 • ترشح از بینی تا ۷۲ ساعت پس از جراحی بینی کاملا طبیعی می باشد. در صورت لزوم گاز کوچک جلوی بینی را تعویض کنید.
 • گچ بعد از حدود یک هفته( بنا به تشخیص پزشک) برداشته میشود. حمام کردن در طی این مدت بدون خیس شدن گچ بلا مانع است.
 • شل شدن چسبها در طی ۵ روز اول طبیعی است.
 • می توانید با گوش پاک کن داخل بینی را به آرامی تمیز کنید.
 • بعد از برداشتن گچ تا ۳ هفته از زدن عینک خودداری نمایید. و از آن پس به مدت ۳ هفته باید با چسب عینک را به پیشانی بچسبانید.
 • تا سه هفته پس از جراحی بینی از فین کردن از طریق بینی باید اجتناب شود و در صورت بروز عطسه باید با دهان باز باشد.
 • از فعالیت و ورزشهای سنگین مانند ایروبیک ،وزنه برداری ،خم شدن طولانی مدت برای ۳ هفته بعد از جراحی بینی پرهیز شود.
 • از ورزشهای تماسی مانند کشتی، ورزشهای رزمی، فوتبال و غیره تا ۳ ماه خودداری نمایید.
 • پوست بینی شما بعد از جراحی بینی نسبت به نور خورشید حساس است، بنابراین تا ۲ ماه در معرض آفتاب طولانی مدت قرار نگیرید یا از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمائید.
 • بعد از جراحی بینی حس نوک بینی شما کاهش می یابد که البته ظرف چندین هفته به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت.

Rhinoplasty

عوارض رینوپلاستی

رینوپلاستی هم همانند دیگر جرای های زیبایی دارای عوارض احتمالی میباشد که عبارت اند از: خون دماغ، عفونت، ایجاد لخته خون در دیواره بینی، سوراخ شدن دیواره بینی، چسبندگی‌های داخل بینی، آنوسمی(از بین رفتن بویائی)، بی‌حسی کام و دهان، باقی ماندن یا برگشت بد شکلی‌های بینی و نکروز پوست است.
▪ خون دماغ

 جریان آزاد خون در طول جراحی می‌تواند موجب ایجاد مزاحمت شود و اغلب ناشی از پارگی مخاط است که گاهی در طی جراحی اتفاق می‌افتد. معمولاً با پگ نمودن داخل بینی پس از اتمام جراحی کنترل می‌شود. خونریزی شدید نادر است.
▪ عفونت
عفونت اغلب ناشی از وجود میکروب‌های داخل بینی میباشد که به طور نرمال وجود ندارد. اگر عفونت بینی قبل از عمل تشخیص داده شود، باید کشت صورت گیرد و پس از استفاده از آنتی‌بیوتیک مناسب قبل از عمل جراحی، انجام عمل جراحی با تأخیر صورت گیرد.
▪ هماتوم سپتوم یا خونریزی داخل غضروف
اگر چه یک عارضه غیرشایع میباشد اما عارضه ای جدی میباشد. غضروفی که خون‌رسانی آن قطع شده باشد، جذب می‌شود و احتمال ایجاد عفونت نیز دارد لذا درمان هماتوم سپتوم باید سریع صورت گیرد.
▪ سوراخ شدن تیغه میانی بینی
زمانی که پارگی دو طرفه مخاط دیواره میانی رخ دهد، امکان سوراخ شدن دیواره میانی بینی وجود دارد. از علل دیگر سوراخ شدن تیغه میانی بینی، عفونت پس از عمل، پگ نمودن وسیع بینی، بخیه‌های بسیار محکم و خونریزی داخل غضروف بینی، می‌باشد.
▪ چسبندگی‌های داخل بینی
معمولاً بدنبال ضربات داخل بینی و دست‌کاری‌های مکرر می‌تواند ایجاد شود که موجب انسداد راه بینی و مشکلات تنفسی برای بیمار شود.
▪ آنوسمی یا از بین رفتن حس بویایی

می‌تواند در اثر جراحی بینی ایجاد شود، اگر چه یک عارضه شایع نیست.
▪ بی‌حسی کام و دندان
جداسازی انتهاهای عصبی مشخص در منطقه جلوی بینی در بالای دندان‌های پیشین فک فوقانی در طی جراحی منجر به بی‌حسی در ناحیه کام و دندان پیشین فک فوقانی می‌شود که معمولاً این بی‌حسی قابل برگشت و کوتاه مدت میباشد.
▪ بازگشت یا باقی ماندن بدشکلی بینی
این مورد میتواند یکی از بدترین عوارض جراحی بینی باشد که به دنبال جراحی‌های وسیع، برداشتن غضروف و استخوان ایجاد خواهد شد. پس از مدتی فضاهای بینی با بافت اسکاری پر می‌شود و منجر به چسبندگی و جمع‌شدگی شده و منجر به درهم کشیده شدن غضروف‌های بینی می‌شود .گاهی باعث تشکیل برجستگی‌های غیر حقیقی روی استخوان و غضروف‌های بینی و نوک بینی شده و گاهی موجب افتادگی نوک بینی می‌شود. با توجه به اینکه تغییرات فوق به تدریج و در دراز مدت ایجاد می‌شود، اجتناب از برداشتن مقادیر زیاد غضروف و استخوان در جراحی‌های بینی شدیدا پیشنهاد میشود.

Rhinoplasty

چند نکته حائز اهمیت برای موفقیت در رینوپلاستی

در کسب بهترین نتایج در جراحی زیبایی عوامل زیر می تواند به عنوان عوامل کلیدی در موفقیت عمل بینی مطرح باشد.

نوع بینی : همانطور که در بالا توضیح داده شد اغلب دو نوع بینی استخوانی و گوشتی در افراد دیده میشود . نتیجه عمل در بینی های استخوانی بسیار بهتر از بینی های گوشتی میباشد. در مجموع سه بافت استخوان ، غضروف و پوست بینی عوامل تاثیر گذار بر روی عمل رینوپلاستی هستند. به عنوان مثال پوست ضخیم و چربی موجود در بینی های گوشتی اجازه کوچک کردن زیاد را به جراح نمیدهد.

تکنیک جراح : مهمترین عامل در رینوپلاستی به جراح بینی و تکنیکهای جراحی وی و از همه مهمتر به تجربه جراح بستگی دارد. یک جراح با تجربه میتواند با استفاده و بهره بردن از تکنیکهای مناسب بهترین نتیجه را در جراحی بینی بدست آورد.

مراقبت های پس از عمل جراحی بینی : این عامل عمدتا به خود فرد بستگی دارد. تمامی توصیه های لازم بعد از عمل جراحی بینی توسط پزشک به بیمار به صورت مکتوب ارجاع داده میشود.اجرای دقیق این توصیه ها و مراجعات لازم به پزشک معالج ، تاثیر مهمی در رسیدن به نتیجه دلخواه را دارد.

باید یادآور شد که علاوه بر سه عامل فوق آگاهی فرد از جراحی بینی و محدودیت های آن و نوع انتظار فرد از این جراحی ، تاثیر مهمی در رسیدن به نتیجه دلخواه را خواهد داشت.

 

رینوپلاستی چه مشکلاتی را حل میکند؟

عمل بینی علاوه بر رینوپلاستی، شامل اقدامات زیر می شود:

rhinoplasty

 • زاویه ی بین لب و بینی

در صورتی که به عکس نیمرخ خود توجه کنید، زوایه ی بین لب و بینی از دو خط تشکیل شده است: خطی که از نوک بینی تا محدوده ی لب بالایی کشیده می شود و خطی که از لب بالایی تا زیر بینی و محل جدا شدن دو سوراخ بینی ادامه می یابد. در بیشتر موارد، جراح رینوپلاستی تلاش می کند که با استفاده از عمل بینی زاویه ی میان لب و بینی را در مردان به ۹۵-۹۰ درجه و در زنان به ۱۰۵-۱۰۰ برساند.

 • عرض بینی

از سمت  پایین به بینی بعضی از اشخاص افراد دقت کنید، سوراخ های بینی و نوک آنها یک مثلث را می سازند. در صورتی که طول ضلع پایینی این مثلث (پهنای بینی) خیلی زیاد باشد، آن بینی پهن است و نیاز به رینوپلاستی دارد.

 • پره های بینی

عمل پره های بینی یا آلار منجر به کوچک تر شدن سوراخ های بینی می شود. آلا به لبه ی خارجی سوراخ های بینی گفته میشود که اصلاح آن معمولا با کاهش عرض این لبه همراه است. جراح مورد نظر با حذف یک قسمت از بافت پره بینی از عرض سوراخ های بینی می کاهد.

 • عمل انحراف بینی

دیواره ی بینی که حفره بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کند، تیغه یا سپتوم بینی نام دارد. این تیغه از قسمت بالایی بینی تا نوک بینی ادامه دارد و از بالا به جمجمه متصل می شود. تیغه بینی از چندین تکه ی غضروفی و استخوانی تشکیل شده است. هنگامی که دیواره بر اثر ضربه یا به صورت مادرزادی به یک سمت حفره بینی مایل شود، انحراف تیغه بینی ایجاد می شود و در این صورت، دو مجرای بینی متقارن نخواهند بود. گفتنی است که انحراف تیغه بینی یا انحراف بینی به شکل های S یا C پدیدار می شود. گرفتگی مجرای هوا در بینی و آسیب به بافت نرم آن از پیامدهای ضربه به بینی هستند. جراح با توجه به محل انحراف، ممکن است قسمت استخوانی و بالایی بینی یا قسمت پایینی و غضروفی را با استفاده از سپتوپلاستی تغییر شکل دهد.

rhinoplasty

 • شاخک های بزرگ بینی

رینوپلاستی  همچنین می تواند شاخک های بزرگ بینی را اصلاح کند. جالب است بدانید که شاخک ها، استخوان های بلند و ظریفی هستند که از هر دو طرف سپتوم بیرون زده اند و انتهای آن ها شبیه به یک دکمه ی کوچک است. در صورتی که این شاخک ها بیش از اندازه بزرگ شود و یا در موقعیت نادرستی قرار بگیرند، مشکلاتی از قبیل تنفسی و بیماری های دیگری را نیز در پی خواهند داشت. عمل شاخک های بینی می تواند شاخک های متورم شده بر اثر آلرژی یا دیگر محرک ها را اصلاح کند. در بعضی از موارد، یک شاخک به علت انحراف بینی منقبض و ضعیف می شود. در نتیجه، شاخکی که در سوراخ بینی روبرویی قرار دارد، شروع به بزرگ شدن می کند تا زمانی که انقباض شاخک روبرویی را جبران کند و در نهایت، باعث گرفتگی بینی می شود.

 • پولیپ بینی

پولیپ بینی هم همچون شاخک های بزرگ شده با آلرژی و محرک های محیطی در ارتباط است. این غده های خوش خیم که همانند ژله نیز هستند در داخل مجراهای بینی رشد خواهند کرد. جراح مورد نظر رینوپلاستی در طول عمل پولیپ بینی با استفاده از یک وسیله پولیپ را دام انداخته و آن را می تراشد.

 • شکستگی بینی

انواع متعددی از شکستگی بینی وجود دارد. چنانچه درمان بینی شکسته نادیده گرفته شود، بیمار با مشکلاتی از قبیل بینی کج یا بدشکل روبرو خواهد شد. انواع مختلف شکستگی بینی به انواع مختلف جراحی استئوتومی احتیاج دارد. همانطور که قبل تر اشاره شد، رینوپلاستی فقط به معنی جراحی زیبایی بینی نیست. به همین خاطر، منظور از عمل بینی می تواند جراحی در جهت بهبود ظاهر و یا عملکرد بینی باشد. در صورتی که فقط برای زیبایی بینی به کلینیک موردنظر مراجعه می کنید، بهتر است از کلمه ی رینوپلاستی استفاده کنید تا منظورتان به درستی به جراح موردنظر خود  القا شود. این نکته را فراموش نکنید که انتخاب جراح بینی خوب و ماهر برای هر نوع عمل بینی جزو مهم ترین فاکتور است. هدف از عمل بینی هرچه که باشد، یک جراح بینی باتجربه می تواند بهترین مشاوره عمل بینی را به شما داده و همچنین بهترین نتیجه را در صورت شما پیاده کند.

rhinoplasty

 • ارتفاع نوک بینی

جالب است بدانید که ارتفاع نوک بینی، میزان برآمدگی نوک بینی از سطح صورت است. در صورتی که نوک بینی بیش از حد سربالا باشد، تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر کلی بینی خواهد گذاشت. از طرف دیگر، بینی را بسیار کوچک نشان خواهد داد و منجر به نامتناسب دیده شدن آن با دیگر اجزای صورت می شود. برای کاهش ارتفاع نوک بینی، جراح قسمتی از غضروف نوک بینی را حذف خواهد کرد و یا غضروف اضافی نوک را به بخش های بالایی انتقال می دهد که بینی ظاهری متناسبی به خود بگیرد. در صورتی که هم نوک بینی سربالا نباشد، امکان دارد  جراح از گرافت غضروف به منظور اصلاح آن استفاده کند.

 • فرورفتگی یا قوز بینی

رادیکس (radix) قسمت استخوانی بالای بینی است. رادیکس و غضروف زیر آن احتمال دارد بزرگ باشند که منجر به، به وجود  آمدن  قوز بینی می شود. در صورتی که رادیکس فرورفته باشد، فرورفتگی پل بینی را ایجاد می کند. با عمل قوز بینی می توان قسمت های اضافی را از بین برد. ممکن است جراح با اضافه کردن تکه ای از غضروف دیگر قسمت های بینی بیمار، قسمت فرورفته بینی را پر و پل بینی را صاف کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *