درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن

Posted on Posted in خلیج فارس

درمان دیسک گردن:

درمان دیسک گردن: ستون فقرات تشکیل شده از استخوان ها متصل شده به نام مهره می باشد. وظیفه ی مهره ها محافظت از آسیب دیدگی نخاع میباشد و در واقع نخاع را در میان گرفته اند. برای برقرار شدن ارتباط در میان مغز و بدن، عصب ها از نخاع منشعب می شوند. دیسک تشکیل شده از بافت های پیوندی محکمی است که مهره ها را بر روی یکدیگر نگه می دارد. دیسک بین مهره‌ای مانند ضربه‌گیر یا محافظ بین مهره‌ها عمل می‌کند. آنولوس فیبروزوس لایه ای سخت است که دیسک را می سازد و نوکلئوس پولپوزوس ماده ژلاتینی مرکزی آن است. آب موجود در ماده میانی دیسک با توجه به افزایش سن، کمتر شده و در نهایت خاصیت ضربه‌گیری دیسک کاهش می یابد.توجه داشته باشید که احتمال پاره شدن لایه خارجی دیسک در اثر ساییدگی و تحلیل رفتن دیسک پیش می آید. هنگامی که دیسک پاره شود، ماده میانی دیسک از راه ترک ایجاد شده در لایه خارجی بیرون می‌زند و وارد فضایی می‌شود که عصب‌ها و نخاع در آن قرار دارند.

درمان دیسک گردن

علت بیرون زدگی دیسک گردن چیست؟

مهم ترین دلایل ایجاد آسیب دیدگی دیسک گردن به شرح زیر می باشند:

 • حرکات مکرر کششی و چرخشی به ویژه ترکیب حرکات با یکدیگر.
 • سیگار کشیدن خطر ساییدگی و فتق دیسک را افزایش می‌دهد.
 • دیسک‌ها در زمان نشستن یا خم شدن بیشترین آسیب‌پذیری را دارند، چراکه فشار روی دیسک در این وضعیت‌ها به جلوی دیسک وارد شده و محتویات دیسک را به عقب و به سمت بخش جانبی آنولوس فیبروزوس می‌راند که ضعیف‌تر و نازک‌تر است.
 • سقوط ناگهانی یا آسیب‌هایی مانند تصادف وسایل نقلیه موتوری
 • آسیب‌های استرسی مکرر مانند آسیب‌های ناشی از حرکات بالای سر و بلند کردن اشیاء سنگین
 • ساییدگی یا تحلیل رفتن که سبب متلاشی شدن دیواره‌های دیسک می‌شود.
 • عامل‌های ژنتیکی احتمال بیماری‌های دیسک بین مهره‌ای را افزایش می‌دهد.

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن

روش های غیر جراحی برای کسانی که مبتلا به پارگی و بیرون زدکی دیسک گردن شده اند اولین توصیه می باشد. از رایج ترین راه های درمان دیسک گردن تجویز دارو های مسکن به منظور کاهش درد است که استاده از آنها نیازی به تجویز پزشک ندارد. این داروها می‌تواند شامل داروهای استروئیدی یا داروهای ضد التهاب غیر استروئید باشد. همچنین پیشنهاد استراحت کردن نیز از دیگر روش های درمان دیسک کمر محسوب می شود. گاهی پزشک متخصص برای کاهش درد و گرفتگی عضلات توصیه می کند از روش‌های درمان دستی یا فیزیوتراپی در منزل استفاده کنند.

دیگر روش های درمان دیسک گردن عبارت اند از:

 • استفاده از گردن بند طبی

بسته به میزان و نوع آسیب وارد شده به عصب امکان دارد محدودیت هایی را پزشک ایجاد کند که میتوان از گردن بند طبی برایمدتی مشخص استفاده کرد. این گردن بند طبی به کاهش فشار وارد شده به مهره های گردن کمک چشمگیری می کند.

 • درمان با امواج شوکی

از جدید ترین روش های درمان دیسک گردن میتوان به امواج شوکی اشاره کرد که به صورت دائمی از شدت درد در بافت های آسیب دیده کم می کند و پس از ۱ الی ۳ جلسه درمان می شود. بنابراین، درمان دیسک گردن با امواج شوکی از بهترین روش ها به منظور درمان پارگی و بیرون‌زدگی دیسک در ناحیه گردن و همچنین درمان دیگر آسیب‌دیدگی‌های بافت‌های نرم می‌باشد که منجر به ایجاد درد کنترل نشده برای بیمار شده است.

درمان دیسک گردن
 • فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی روش های درمان دیسک گردن است که متناسب با نوع مشکلی که برای گردن ایجاد شده است، روس هایی متنوع و کار ساز را ارائه می دهد. برخی از مهم‌ترین و رایج ترین روش‌های مورد استفاده در فیزیوتراپی می توان به ترکشن یا کشش گردن، گرما و سرما درمانی، ماساژ درمان، بایوفیدبک، الکترود درمانی و آموزش نحوه صحیح انجام حرکت‌های روزمره اشاره کرد.

 • تزریق استروئید

برای کاهش دردی که در اثر بیرون زدگی دیسک گردن احساس می شود، از تزریق استروئید به ناحیه اپیدورال می توان استفاده کرد. اما باید توجه کرد که از این روش درمان دیسک گردن نمیتوان به عنوان روشی برای طولانی مدت استفاده کرد. بنابراین، اغلب از این روش به منظور اجتناب از عمل جراحی ستون فقرات استفاده می شود. این عمل جراحی می‌تواند عوارض جدی برای بیمار به همراه داشته باشد.

 • اوزون تراپی

اوزون تراپی میتواند سبب بهبود علائم آسیب وارد شده و همچنین کاهش فشار وارد شده به دیسک شود. مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد که استفاده از ازون تراپی ۷۰ درصد موفقیت آمیز تر از دیگر روشها بوده است و زمانی که از این روش به همراه تزریق استروئید استفاده شود، اثربخشی آن تا ۷۸% نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • درمان دستی

از روش‌های دیگر مورد استفاده به منظور درمان دیسک گردن می توان به درمان دستی اشاره کرد. سطح محافظه‌کاری این درمان در مقایسه با دیگر روش‌های فیزیوتراپی بسیار بیشتر و موثر تر است. در این حالت فرد معالج کانال نخاعی و مهره‌های ستون فقرات را دستکاری می‌کند تا به این ترتیب وضعیت آن‌ها را اصلاح کرده و به کاهش علائم مشکل کمک کند.

درمان دیسک گردن
 • تمرین‌های حرکتی و تقویتی

یکی از مهم ترین عوامل خشکی مفاصل گردن و شانه و احساس درد در این نواحی، نشستن های طولانی مدت پشت میز است. به همین خاطر لازم است فرد به صورت منظم از حرکت‌های کششی استفاده کند. برای مثال، در هر ساعت و یا در تمام طول روز یا در هنگام احساس کردن خشکی مفاصل از حرکاتی کششی استفاده کند. علاوه بر این، مطمئن شوید که به‌طور منظم از پشت میز خود بلند شده و در اطراف دفتر در زمان احساس خشکی در مفاصل قدم می‌زنید. با انجام دادن این کار به مرور به بهبود شرایط شما کمک چشمگیری می شود همچنین می توان از بروز آسیب به گردن و کمر شما تا حدودی جلوگیری شود. علاوه بر این بسیار مهم است که قدرت عضلات ناحیه پایین و بالای کمر افزایش پیدا کند تا به این ترتیب بتوان فشار وارد شده به ساختارهای استخوانی را به عضلات و بافت‌های نگه‌دارنده منتقل کرده و فشار وارد شده به ساختارهای استخوانی را کاهش داد. در این زمان لازم است بیمار از بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت‌های شدید خودداری کند.

 • عمل جراحی

فقط زمانی برای بیمار عمل جراحی  مورد استفاده قرار میگیرد که دیگر روش‌های غیر جراحی نتواند به بهبود فرد کمک کند. علاوه بر این، عمل جراحی در مواردی لازم است که پارگی و بیرون‌زدگی دیسک منجر به وارد شدن فشار مستقیم به یک عصب یا کانال نخاعی شده و در عملکرد عادی فرد اختلال ایجاد کند.

عوامل موثر در بروز دیسک گردن

 • فشار آمدن بر گردن در زمان کار با تلفن همراه
  فشار زیادی به گردن شما وارد خواهد شد در صورتی که مشغول کار با تلفن همراه هستید و از بالا در حال نگاه کردن به گوشی خود می باشید. به مرور زمان، فشار اضافه شده روی مفاصل، رباط‌ها و دیسک‌ها در گردن شما می‌تواند به تغییرات دژنراتیو زودرس در گردن منجر شود. به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه آسیبی ناشی از استفاده از تلفن همراه این نکات را رعایت کنید: بالا آوردن تلفن یا موبایل تا سطح چشم، به حداقل رساندن زمان ارسال پیام، تکیه دادن دست‌ها و دستگاهتان روی یک بالش، و ایجاد وقفه‌های مکرر در هنگام کار با گوشی است.
درمان دیسک گردن

 • گردنتان را ورزش دهید و بکشید
  عضلات گردن‌ خود را با انجام ست‌های کوتاه از تمرینات تقویت کننده و کششی در طول روز، قوی نگه دارید. از ساده ترین تمریناتی که می‌توانید انجام دهید، تمرین چین تاک، یا غب غب می باشد. این تمرین سبب می شوند که عضلاتی که منجر به کشیدن سر برای هم تراز شدن با شانه‌ها می‌شوند، تقویت شوند. همچنین، عضلات اسکالن و زیر پشت سری را امتداد می‌دهد. این تمرین را به این صورت انجام دهید: در حالی که کمر و گردن شما صاف و شانه های شما کمی عقب باشند، بنشینید یا بایستید. تا جایی که احساس درد نکنید و یک کشیدگی خفیف تا متوسط احساس شود، چانه خود را پایین و عقب بیاورید.

 • طمینان حاصل کنید که مانیتور کامپیوتر شما در سطح چشمتان قرار دارد
  برای مطمئن شدن از حالت درست کامپیوتر خود، جلوی کامپیوترتان بنشینید، و چشم‌هایتان را ببندید. زمانی که آنها را باز می‌کنید، نگاه شما باید به صورت مستقیم در وسط صفحه نمایش کامپیوترتان باشد. در صورتی که متوجه شدید که باید به پایین نگاه کنید، حتما چیزی مانند چند کتاب و یا جعبه ای که به آن احتیاج ندارید را در زیر مانیتورتان قرار دهید تا بالاتر بیاید. معمولا لپ تاپ‌ها ، شما را مجبور می‌کنند که برای دیدن صفحه، سرتان را پایین بیاورید، بنابراین متصل کردن لپ‌تاپ تان به یک مانیتور یا صفحه نمایش جداگانه، اغلب بسیار مفید است.
درمان دیسک گردن

 • هیدراته بمانید
  از دیگر دلایل نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز، تغذیه و آبرسانی به دیسک‌هاست. دیسک‌ها، ساختارهای اسفنج مانندی دارند که بین مهره‌ها در گردن شما قرار گرفته اند. این دیسک‌ها عمدتا از آب ساخته شده اند، بنابراین بخوبی هیدراته ماندن، به قوی و منعطف نگه داشتن دیسک‌های شما کمک چشمگیری خواهد کرد. به طور معمولا، تلاش کنید روزانه حداقل ۸ لیوان بزرگ آب بنوشید. چند مورد از گزینه‌های زیر را امتحان کنید و دقت کنید که کدام یک برایتان مناسب است:
  یک بطری آب با خودتان داشته باشید و در طول روز، جرعه جرعه از آن بنوشید.
  زنگ ساعت یا گوشی‌تان را برای هر ۲ ساعت یکبار تنظیم کنید و هر بار که به صدا در آمد، یک لیوان آب سر بکشید.
  با هر وعده غذایی، ۲ تا ۳ لیوان بزرگ آب بنوشید.
 •  درد نقطه‌ای ماشه‌ای را تسکین دهید

التهاب در مفصل فاست مهره‌های پایین گردن، می‌تواند به دردهای نقطه‌ای ماشه‌ای عضلانی منجر شود. نقاط ماشه‌ای، گره‌های کوچکی در عضله یا فاسیا (که یک لایه از بافت زیر پوست دور عضله شماست) هستند که می‌توانند به سبب بروز درد شود. ماساژهای خاصی وجود دارند که می‌توانید برای کار کردن روی این نقاط ماشه‌ای و کاهش درد، خودتان آنها را انجام دهید.

درمان دیسک گردن
 •  یک بالش جدید را امتحان کنید

به منظور ایجاد راحتی و حمایت از گردن شما در زمان خواب، گزینه‌های متعددی وجود دارند، و امکان دارد شما برای پیدا کردن آنچه بیشتر از بقیه برایتان مفید است، به مقداری آزمون و خطا نیاز داشته باشید. بعنوان یک قاعده کلی، بهتر است از بالشی استفاده کنید که ستون فقرات گردنی شما را در هم ترازی خنثی نگه می‌دارد، به این معنی که انحنای طبیعی گردن شما، پشتیبانی و حمایت شود. گزینه‌های مختلفی وجود دارد و آنچه که بیشتر از همه برایتان مفید است، تا حد زیادی بر اساس علت مشکل گردنتان و همچنین اولویت‌های خوابتان تعیین خواهد شد. در اینجا به بیان چند نمونه می پردازیم: برخی افراد متوجه می‌شوند که گردن دردشان در هنگامی‌کاهش می‌یباد که به پشت دراز می‌کشند و سرشان توسط یک بالش نسبتا تخت یا یک بالش ارتوپدی (که دارای یک فرورفتگی عمیق‌تر در جایی که سر قرار می‌گیرد و پشتیبانی اضافی در زیر گردن است) حمایت می‌شود.

درمان دیسک گردن

سایر افراد در می‌یابند که خوابیدن با پشتیبانی با یک بالش در هنگامیکه به پهلو دراز می‌کشند، برایشان راحت‌تر است.  برخی دیگر، لم دادن در یک صندلی یا مبل راحتی، و یا خوابیدن در یک تخت قابل تنظیم که قسمت بالای بدن در شیب قرار می‌گیرد را ترجیح می‌دهند. در این موقعیت لم می دهند، آنها می‌توانند از یک بالش کوچک یا نسبتا تخت استفاده کنند. در صورتی که شما مانند اکثر افراد باشید، وضعیت خوابیدن‌تان را در طول شب تغییر می‌دهید، بنابراین مطمئن شوید که یک بالش (یا بیشتر از یک بالش) دارید که برای هر یک از موقعیت‌های خوابتان مناسب هستند.

هدف حرکات کششی گردن

اهداف تمرینات کششی گردن عبارتند از:

 • کشش عضلات گردن
 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • بازیابی دامنه‌ی حرکتی کامل گردن
 • فعال نگه داشتن مفاصل گردن در بیمارن مبتلا به آرتروز و فرسایش ستون فقرات گردنی
 • افزایش دامنه حرکتی گردن
 • کاهش گرفتگی و خشکی کردن
 • کاهش درد و التهاب گردن
 • توانایی انجام دادن کارهای روزمره بدون درد و گرفتگی گردن (برای مثال، حرکت دادن گردن برای دیدن نقطه کور در هنگام رانندگی، بدون آنکه گردنتان بگیرد یا درد داشته باشد)
 • پیشگیری از گردن‌درد و درد در بالای کمر در پایان روز و بعد از چندین ساعت کار کردن با کامپیوتر
درمان دیسک گردن

در ستون فقرات گردنی، هدف از انجام حرکات کششی، افزایش دامنه‌ی حرکتی در موارد زیر می‌باشد:

 • خم کردن گردن به سمت جلو (نزدیک کردن چانه به قفسه سینه)
 • خم کردن گردن به سمت عقب (مانند زمان نگاه کردن به سقف)
 • خم کردن جانبی گردن (نزدیک کردن گوش راست به شانه‌ی راست یا گوش چپ با شانه‌ی چپ)
 • چرخش گردن (چرخاندن گردن به طرفین)

علائم دیسک گردن 

 • درد گردن 

شایعترین علائم بیماری دیسک گردن،  درد گردن است. درد گردن از نوع درد های مکانیکی است ، به این معنی که با حرکت بدتر می شود و با استراحت بهتر می شود. درد گردن گاهی در شب ها افزایش پیدا می کند. زیرا در شب ها عضلات ما شل می‌شوند و گردن دیگر حالت مستقیم خود که در حالت بیداری دارد را از دست می دهد. در واقع فشار بیشتری به ستون مهره ها وارد می شود. عبارت ساده تر ، عضلات موقتی که بیماری همچون یک گردنبندی دور گردن را گرفته است و حرکت آن را محدود می کند اما زمانی که میخوابیم این عضلات شل می شوند و به همین خاطر درد ناشی از دیسک گردن در شب ها افزایش پیدا می کند.

درمان دیسک گردن
 • علائم ریشه‌ای 

دومین علامت شایع دیسک گردن به علت فشار به ریشه های عصبی ایجاد می شود و بر حسب این که بر کدام یک از ریشه های عصبی فشار وارد شود ، درد ممکن است به شانه ، بازو ، ساعد و یا انگشتان دست انتشار پیدا کند. چون دیسکها در اکثر موارد در یک طرف مثلاً طرف راست یا چپ دچار می‌شوند، معمولاً درد اندام فوقانی بیمار یک طرفه است.

علائم ریشه ای عبارتند از :

 • انتشار درد از گردن به شانه

انتشار درد از گردن به شانه ، که معمولاً یک طرفه است و بیماری که دچار درد شانه است و معمولاً ریشه عصبی پنجم گردنی که C5 نامیده می‌شود تحت فشار است.  ریشه عصبی C5 در اثر پارگی های دیسک ۴ و ۵  (C4-C5) تحت فشار قرار می گیرد.

 • انتشار درد از گردن به ساعد 

دردهایی که در قسمت جلو یا کناره خارجی ساعد انتشار پیدا می کنند ، معمولاً در اثر فشار به ریشه عصبی ششم گردنی یا C6 است ، و دردهایی که به پشت ساعد تیر می کشد نشانه فشارعصبی هفتم گردنی یا C7 است.

درمان دیسک گردن
 • انتشار درد از گردن به بازو

 گاهی درد بیمار به بازو انتشار پیدا می کند که اگر در قسمت جلو بازو انتشار پیدا کند ، نشانه فشار به ریشه عصبی ششم گردنی یا C6 است و اگر درد به پشت بازو انتشار پیدا کند ، معمولاً نشانه فشار به ریشه عصبی هفتم گردن یا C7 است.

 • انتشار درد به انگشتان دست 

دردی که به انگشت شست تیر میکشد ، نشانه فشار بر روی ریشه ششم گردنی یا C6 است و دردی که به دو انگشت سبابه یا میانی تیر می کشد نشانه فشار بر روی ریشه هفتم گردنی یا C7 است و دردی که به انگشت کوچک یا انگشت حلقه می زند ، نشانه فشار بر روی ریشه هشتم گردنی C8 است. در صورتی که بیمار در چند سطح دیسک دچار بیماری دیسک باشد معمولاً مخلوطی از این علائم را نشان می دهد.

پس بطور خلاصه پارگی دیسک بین مهره‌ای سوم و چهارم C3-C4 سبب فشار بر روی ریشه عصبی چهارم گردن یا C4 می شود و این بیماران فقط مبتلا به درد گردن هستند و اغلب به اندام های فوقانی تیر نمی کشد. 
پارگی دیسک بین مهره چهار و پنجم C4-C5 منجر به وارد کردن فشار بر روی  ریشه عصبی پنجم گردن C5 می شود و این بیماران درد تیر کشنده به شانه دارند.

درمان دیسک گردن


پارگی دیسک بین مهره پنجم و ششم C5-C6 باعث فشار بر ششم گردنی یا C6 می‌شود. این بیماران درد شان به جلو بازو ساعد و یا انگشت شست تیر می کشد. گاهی درد به ساعتت تیر می کشد به قسمت خارجی ساعتی می کشد ولی بیماران احساس گزگز و خواب رفتگی و بی حس شدن انگشت شصت دست را دارند.
پارگی دیسک بین مهره ششم و هفتم C6-C7 بر روی ریشه عصبی هفتم گردنی فشار وارد می‌کند. درد این گونه بیماران به پشت بازو و به پشت ساعد و انگشت سبابه یا انگشت میانی تیر می کشد. در بعضی از افراد به جای تیر کشیدن بیمار احساس خواب رفتگی و گزگز و بی حسی در انگشت سبابه و انگشت میانی دارند.
پارگی دیسک بین مهره ای هفتم و اول سینه ای بر روی ریشه عصبی هشتم گردنی C8 فشار وارد می کند. درد و اینگونه بیماران به قسمت میانی بازو، قسمت میانی ساعد و سپس انگشت کوچک یا انگشت حلقه تیر می کشد. و گاهی به جای تیر کشیدن ، بیمار احساس خواب رفتگی و گزگز و بی حسی در انگشت کوچک دست یا انگشت حلقه می کند.

درمان دیسک گردن

 بیماری های دیسک کدام اند؟

 • بد کار کردن دیسک

در این گونه موارد در ام آر آی دیسک ، اشکال مهمی در دیسک دیده نمی شود ، اما ساختمان های مولکولی آن به هم خورده است. دو نوع ماده مهم در هسته دیسک گردن وجود دارد. که یکی از آنها کراتین سولفات و نوع دیگر آن کندرویتین سولفات است. هرچه ما جوان تر باشیم میزان و کندری سولفات ها بیشتر از کراتین سولفات است و در کسانی که دیسک آنها در معرض خرابی است به دلایل ژنتیک ، میزان کندرویتین سولفات کم است. همچنین در حلقه دیسک دو نوع کلاژن ۲ و ۱ وجود دارد. با افزایش سن کلاژن نوع ۲ کم شده و جای خود را به کلاژن نوع یک می دهد .در این صورت در گردن ترکهای به وجود می آید که این ترک ها با افزایش حرکت ، مانند : همان چرخ پنچر که مثال زدیم باعث ترک خوردن بیشتر می شوند.

 • ترکهای که در دیسک به وجود می آید

به دلایل ژنتیکی در عده ای از افراد با گذشت زمان ترک هایی در داخل دیسک گردن پیدا می شود. اصولاً در دیسک گردن ، سه نوع ترک در سه محور طولی ، عرضی و ارتفاعی به وجود می آید. این ترک ها اگر از حدی بزرگتر شوند در ام آر آی دیده می شوند.

 • از دست دادن آب دیسک

مقدار قابل توجهی از ساختمان دیسک گردن را آب تشکیل می دهد و قاعدتاً ، هرچه دیسکی پرآب تر باشد نرم تر حرکت می کند و کار خود را بهتر انجام می دهد. اما با گذشت زمان در عده‌ای از افراد به دلایل ژنتیکی دیسک گردن ، آب خود را زودتر از افراد دیگر از دست می‌دهد. اصولاً مقاومت دیسک در برابر نیرویی که به آن وارد می شود بسته به میزان آبی که دارد در داخل دیسک وجود دارد هرچه دیسک ماف تر باشد ، نیروی کمتری را می توانند تحمل کند. وقتی آب دیسک کم می شود ، دیسک گردن مستعد ترک خوردن می شود. کم آب شدن دیسک را دهیدراتاسیون می گویند ، که در ام آر آی دیده می شود. در ام آر آی فرد طبیعی ، دیسک های نرمال ، خاکستری رنگ هستند. اما دیسکی که آب خود را از دست داده در ام آر آی به رنگ سیاه دیده می شود. به همین جهت آن را دیسک سیاه Black Disc می گویند. 

درمان دیسک گردن
 • جدا شدن قطعه ای از دیسک گردن

در این موارد قطعه ای از هسته که بیرون آمده است ، ارتباط خود را با هسته دیسک از دست می دهد و باعث فشار و ریشه عصبی می شود.

 • برجسته شدن دیسک گردن

همانطور که ذکر شد : حلقه دیسک از ۲۰ لایه کلاژن به هم تنیده شده مانند تایر ماشین درست شده است. و اگر مثلاً ده لایه از این لایه های کلاژن از داخل پاره شوند ، دیسک در آن قسمت برجسته می‌شود. درست مانند اینکه تایر ماشین در قسمتی برجسته و قلمبه شود. 

 • باریک شدن و از بین رفتن دیسک

در این حالت دیسک از بین می‌رود و ارتفاع فضایی دیسکی کم می شود.

 • پارگی دیسک

در این موارد ترک های کوچکی که در داخل دیسک به وجود می آیند به تدریج به هم می پیوندند و بزرگتر می شوند و با یک افزایش فشار دیسک ، مثلاً با بلند کردن یک جسم سنگین یا یک سرفه ، هسته دیسک در داخل یکی از این شکاف ها وارد شده و آن را گشاد می کند و به بیرون می ریزد و بر روی ریشه عصبی فشار می‌آورد. 

درمان دیسک گردن

پارگی دیسک گردن

پارگی دیسک گردن سه نوع علامت ایجاد می‌کند : درد گردن ، درد اندام فوقانی و علایم فشار بر نخاع.
شایع‌ترین محل پارگی دیسک‌های بین مهره‌ای گردن در قسمت پایینی گردن یعنی بین مهره‌ای پنجم و ششم گردنی و نیز مهره ششم و هفتم گردنی است . علت پارگی دیسک این است که در حلقه فیبری در دیسک ترک‌هایی بوجود می‌آید و سرانجام هسته‌ دیسک از طریق یکی از این ترک‌ها به بیرون می‌ریزد درصورتی‌که ضایعه خفیف باشد پارگی فقط باعث درد گردن می‌شود زیرا دیسک به لیگامان طولی عقبی فشار وارد می‌آورد . در صورتی که بیرون زد گی دیسک بیشتر شود باعث فشار به ریشه عصبی و یا نخاع می‌شود .
دیسک‌های گردن یا در مرکز یا در قسمت کناری دیسک پاره می‌شوند . درصورتی‌که پارگی دیسک مرکزی باشد باعث فشار به نخاع ویا فشار به ریشه‌های عصبی دو طرفه و در صورتی که پارگی دیسک کناری باشد باعث فشار به ریشه عصبی یک طرف می‌شود .درتعدادی از بیماران درد بیمار بتدریج بهبود میابد . در این افراد دیسک پاره شده و بیرون زده آب خود را از دست داده و جمع می‌شود و دور آن ماده فیبروز درست می‌شود و بدین ترتیب درد بیماران کاهش می یابد .

تشخیص مشکلات دیسک گردن

 • میلوگرافی

در موارد خاصی که نمی‌توان برای بیمار MRI انجام داد درخواست می‌شود .در این روش با گذاشتن یک سوزن در کمر بیمار مقداری ماده حاجب به داخل کانال نخاعی تزریق می‌شود و سپس رادیوگرافی یا سی‌تی‌اسکن انجام می‌شود .این روش در بیمارانی که دارای ترکش در بدن هستند یا در بیمارانی که باطری قلبی یا کاشت حلزون مصنوعی در گوش دارند انجام می‌شود .

درمان دیسک گردن
 • آزمایش الکترومیوگرافی

بررسی توان انتشار عصبی و فعالیتهای الکتریکی عضلات٬ در تشخیص فتق دیسک و یافتن ریشه گرفتار شده کمک کننده‌است. در این روش با زدن سوزن به عضلات فعالیتهای خود بخودی و نیز ارادی عضلات اندازه‌گیری می‌شود . در صورتیکه عصب تحریک شده باشد کشف میشود .

 • MRI

بهترین وسیله تشخیصی دیسک گردن می‌باشد . وقتی در روی کاغذ براده آهن ریخته می‌شود و زیر آن یک آهنربا قرار داده شود .براده های آهن مانند آهنربا های کوچک عمل می‌کنند و همه در جهت شمال و جنوب می ایستند .در هنگام انجام ام آر آی گردن بیمار در یک آهنربای قوی قرار میگیرد و مولکول‌های بدن وی مانند آهنرباهای کوچک به طور منظم در جهت میدان مغناطیسی قرار می گیرند . سپس امواج رادیو فرکانس به آنها تابانده میشود .مولکولها از حالت منظم خارج میشوند در نتیجه از خود انرژی آزاد میکنند و وقتی امواج رادیو فرکانسی قطع میشود مولکولها دوباره به حالت منظم در می آیند و انرژی جذب میکنند . از روی میزان این انرژی های جذب شده و آزاد شده تصاویری دقیق از گردن تهیه می شود که ام آر ای نامیده می شود .

درمان دیسک گردن

عوامل خطر برای دیسک گردن

 • تصادفات،تروما، شغل هایی مانند راننده و بانکداری
 • ماساژ غیر حرفه ای
 • حرکات نادرست گردن و موقعیت های اشتباه
 • استرس روانی و خستگی
 • ضعف در عضلات گردن
 • استفاده طولانی مدت از کامپیوتر
 • فعالیت هایی مانند کارهای خانه، گلدوزی ، تمیز کردن عوامل افزایش دهنده گردن درد هستند. بنابراین، میزان بروز گردن درد در زنان بیشتر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *