درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

Posted on Posted in خلیج فارس

درمان دیسک کمر:

درمان دیسک کمر: دیسک های موجود در کمر از ژل های نرمی به نام نوکلئوس پولپوزوس ساخته شده اند که این ژله ها با حلقه ی سخت تری از جنس عضروف به نام آنولوس فیبروز احاطه شده اند. و در نهایت ساختمان دیسک کمر را ساخته اند. دیسک های بین مهره ای منجر به اتصال مهره ها به یکدیگر می شود. گفتنی است که دیسک بین مهره ای همانند بالشتکی عمل میکند که از شدت ضربه ای که به آن وارد می شود، می کاهد و همچنین منجر به افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات می‌شود. هنگامی که قسمت نرم دیسک کمر دچار برآمدگی شود و به نخاع نفوذ می کند، عارضه دردناک دیسک کمر رخ می دهد. علاوه بر این، این عارضه می تواند ریشه عصب را فشرده ساخته و به آن آسیب برساند. دردی که در هنگام مبتلا شدن به دیسک کمر احساس خواهید کرد، ازناحیهٔ پایینی ستون فقرات در کمر حس می شود. گاهی ممکن است این درد تبدیل به بی حسی، مور مور یا ضعف در ناحیه ران یا پا شود. امکان دارد در اثر جراحت کوچکی، دیسک کمر رخ دهد و به آرامی متوجه آن شوید و همچنین خیلی ناگهانی پایان یابد. دیسک کمر به سه دسته ی خفیف، شدید و متوسط تقسیم بندی می شود.

درمان دیسک کمر

دیسک کمر خفیف

پارگی آنولار شروع دیسک کمر خفیف است. درواقع هنگامی که شما دچار دیسک کمر خفیف می شوید به این معناست که ساختمان دیسک کمر شما سالم است و فقط در لایه بیرونی دیسک، ترکی جزئی وجود دارد. زمانی فرد به مرحله پرولاپس دیسک وارد می شود که دیسک کمی شدید تر شده است. در این حالت، دیسک بین مهره ای (هسته پالپوس) که از موادی همانن ژل تشکیل شده است، هنوز به لایه بیرونی متصل است اما از موقعیت طبیعی خود خارج شده است. فیزیوتراپی کمر در منزل در این مرحله برای کنترل درد توصیه می شود. همچنین داروهای ضدالتهاب (NSAIDS) مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن می‌توانند برای کنترل درد دیسک کمر خفیف مورد استفاده قرار می گیرد.

دیسک کمر شدید

مرحله اول دیسک کمر شدید، بیرون زدگی دیسک است. در این مرحله هسته نرم در لایه بیرونی سخت، که پوششی قوی است که قسمت خارج از دیسک بین مهره را تشکیل می‌دهد و از مواد نرم که در مرکز دیسک وجود دارد محافظت می‌کند، شکسته است. مرحله جدا سازی دیسک هنگامی که دیسک کمر شدیدتر شده است، آغاز می شود و مواد درونی دیسک که هسته پالپوس نام دارد به علت پارگی در دیواره ی بیرونی دیسک کمر، نشت می کند و در نهایت از دیسک جدا می شود. گاهی درد ناشی از دیسک کمر به قردی زیاد است که بیمار دائما در حال رنج بردن می باشد، در این حال توصیه می شود که عمل جراحی صورت گیرد.

درمان دیسک کمر

چه عواملی خطر بروز دیسک کمر را افزایش می‌دهند؟

 • سن

معمولا افراد بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی دچار این عارضه می شوند.

 • عادات روزانه

عواملی در روز مره برخی افراد وجود دارد که احتمال بروز دیسک کمر را افزایش می دهد. این عوامل عبارت اند از: مصرف تنباکو یا کشیدن سیگار، قرارگیری بدن در حالت ناصحیح و…

 • بیماری

دیابت از جمله بیماری هایی است که میتواند سبب آسیب به عصب سیاتیک شود.

 • شغل

نشستن طولانی مدت و همچنین حمل مداوم وزنه می‌تواند به دیسک آسیب وارد کند.

 • وزن

ستون فقرات شما با توجه به اضافه وزن شما میتواند آسیب ببیند. این بدان معنی است که افرادی همچون زنان باردار یا افراد چاق شانس بیشتری برای دچار شدن به دیسک کمر دارند.

درمان دیسک کمر

علائم رایج دیسک کمر

 • درد پایین کمر
 • درد در پا یا افزایش درد در هنگام نشستن
 • درد در باسن
 • سوزش یا مورمور در پایین پا
 • ضعف، بی حسی یا مشکل داشتن در حرکت دادن ران یا پا
 • تیر کشیدن پا به سمت پایین که بر خاستن را مشکل می‌کند
 • از دست دادن کنترل روده و مثانه
 • اغلب، درد به پایین کمر گسترش یافته و بسته به اینکه دیسک کمر به کجا اثر کرده باشد بر یکی از پاها اثر می‌کند.
 • حتی امکان دارد درد به انگشتان شما نیز برسد.

روش های درمان دیسک کمر

 • داروها
درمان دیسک کمر

به منظور کاهش درد و بهبود تورم در اثر دیسک کمر میتوانید از دارو های ضد دردی مانند ایبوبروفن (مورتین، ادویل) یا ناپروکسن (اَلِو، ناپروسین) استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از ۱۰روز از این دارو ها و بدون مشورت با پزشک، اشتباه است و مصرف بیش از حد این دارو ها می تواند اختلالات شدیدی را در بدن شما ایجاد کند. برای مثال، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب می‌توانند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و خون‌ریزی را افزایش دهند. داروهای مخدر (آرام بخش) مثل کدئین یا اکسی کدون_استامینوفن (پروکست) نیز در صورتی که داروهای دیگر اثر نکنند توسط پزشک شما تجویز می‌شوند که البته این داروها نیز باید در کوتاه مدت مصرف شوند.

داروهایی مانند آمیتریپتیلین (الاویل، واناتریپ)، دولوکستین (سیمبالتا)، گاباپنتین (نورونتین)، پریگابالین (لیریکا) و ترامادول (اولترام) نیز گزینه‌هایی برای کاهش دردهای عصبی می باشند.‌

 • استراحت

به مدت چند روز استراحت کنید چراکه ایجاد محدودیت در حرکت و استراحت در کاهش تورم بسیار موثر است. از انجام فعالیت هایی همچون ورزش کردن، بلند کردن اجسام سنگین، نشستن های طولانی مدت دوری کنید. این نکته را فراموش نکنید که استراحت برای طولانی مدت پیشنهاد نمیشود چراکه بی حرکت ماندن بیش از حد پاها منجر به سخت شدن و آسیب بیشتر به مفاصل و ماهیچه ها می شود. در صورتی که از درد کمر رنج می بردید، میتوانید که یخ و یا حرارت استفاده کنید به این صورت که یک بسته یخ یا یک حولهٔ گرم مرطوب را در قسمت دردناک کمر خود قرار دهید.

درمان دیسک کمر
 • فیزیوتراپی

گفتنی است بعضی تمارین حرکتی فیزیوتراپی کمر در منزل نقش بسیار موثری در بهبود علائم دیسک کمر دارند.

برخی برنامه‌های فیزیوتراپی عبارت اند از:

 • تمرینات کششی برای حفظ انعطاف پذیری ماهیچه‌ها
 • تمرینات هوازی مثل پیاده روی یا دوچرخه ثابت
 • ماساژ
 • یخ و گرما
 • درمان دیسک کمر به روش فراصوتی
 • تحریک عضلانی الکتریکی
 • آب درمانی

در این روش همانطور که مشخص است از آب استفاده می شود. چراکه به علت وجود خواص فیزیکی و مکانیکی آب برای دردهای اسکلتی و عضلانی بسیار مفید است. علاوه بر این،خاصیت خاصیت شناوری بدن در آب سبب میشود که فشار وارده به مهره های ستون فقرات را به طور چشمگیری کاهش می دهد. حرکات آب درمانی فیزیوتراپی کمر در منزل بسیار ساده می باشند و فقط نیاز است در یک وان بنشینید و یا زیر دوش آب گرم قرار بگیرید و یا در استخر قدم بزنید.

درمان دیسک کمر

مزایای درمان دیسک کمر به روش آب درمانی شامل موارد زیر می باشند :

 • کاهش فشار در مفاصل دردناک
 • بهبود جریان خون
 • افزایش گردش خون و هضم
 • آرام سازی عضلات
 • کاهش حساسیت بدن نسبت به درد
 • گرما و سرما درمانی

از گرما به منظور افزایش جریان خون در نواحی مورد نظر استفاده می شود. چراکه جریان خون با تامین اکسیژن و مواد غذایی اضافه، به بهبود ناحیه آسیب دیده مورد نظر کمک میکند. همچنین، این جریان ضایعات شیمیایی ناشی از اسپاسم عضلات را از محل خارج می کند. در مقابل گرما درمانی، سرما درمانی برای درمان دیسک کمر وجود دارد که به بهبود گردش خون در بدن کمک می کند. علاوه بر این منجر به کاهش التهاب اسپاسم عضلات و درد می شود. به منظور خنک کردن بافت های ملتهب میتوان از اسپری مخصوصی به نام فلوئورومتان و یا ماساژ یخ بهره ببرید.

 • کشش کمر

کشش درمانی، استفاده از نیروی کشش چند بعدی ستون فقرات به طور ملایم به منظور ایجاد فاصله میان مهره های ستون فقرات می باشد. این روش درمان دیسک کمر بدون نیاز به جراحی است و در بهبود دیسک کمر نقش به سزایی دارد چراکه با کشیده شدن آرام ستون فقرات، استخوان ها از هم فاصله می گیرند و در نهایت فتق دیسک کمر کاهش میابد.

درمان دیسک کمر

عواملی همچون مهارت پزشک مورد نظر برای درمان دیسک کمر با کشش، زاویه و جهت کشش، در نحوه قرار دادن بیمار روی تخت کشش و … در نتیجه درمان بسیار موثر است.

 • ایجاد ثبات در عضلات مرکزی بدن

عضلات مرکزی شامل ماهیچه های ستون فقرات ، شکم و پایین کمر می باشد. میزان قدرت عضلات مرکزی بدن بر سلامت ستون فقرات تاثیر گذار است.

با ضعیف شدن عضلات مرکزی  فشار بیش از حد به عضلات کمر وارد می شود. این ضعف عضلانی درد بیشتری را در ناحیه کمر بیمار ایجاد می کند. با انجام نرمش های تقویتی برای عضلات مرکزی ، درد بیمار کاهش پیدا می کند ، و مقاومت ستون فقرات در مقابل درد بیشتر می شود.

متخصص فیزیوتراپی می تواند آموزش های لازم را در ارتباط با تمرین های تقویتی و تثبیت کننده عضلات مرکزی بدن ارائه کند. این روش درمانی از فواید فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر می باشد.

درمان دیسک کمر به روش جراحی

دیسککتومی

در این روش درمان دیسک کمر، پزشک مورد نظر برای برطرف کردن فشار موجود  بر روی اعصاب را با از بین بردن دیسک آسیب دیده، بر طرف می کند. با ایجاد برش در پشت یا گردن، دیسککتومی باز انجام می شود. میکرودیسککتومی توسط یک برش بسیار کوچک صورت می گیرد. جراح با استفاده از لوله باریکی که در یک سمت آن دوربینی قرار دارد، وارد برش های ایجاد شده می کند که قادر به دیدن و برداشتن بخش آسیب دیده باشد.

درمان دیسک کمر

بیمار در جراحی میکرودیسککتومی کمری استاندارد، بیهوش خواهد شد و به حالت دمر قرار داده می‌شود. شکم باید تا حد امکان آزاد باشد تا فشار خون وریدی کاهش یابد و همچنین برای باز کردن فضای بین زاویه ای، باسن را به حالت خم نگه می دارند. توجه داشته باشید که پاها بیش از حد خم نشوند. . پشت به موازات زمین قرار داده ‌شود. قبل از جراحی به منظور تثبیت و تعیین محل دقیق عمل، رادیوگرافی با سوزن انجام می‌شود. پس از تزریق بی حس کنندهٔ موضعی، برشی به اندازه ۳ سانتی متر بر روی فضای دیسک ایجاد کرده. سوزاندن (کوئتری) یکپارچه به منظور تخلیهٔ چربی زیر جلدی از خط میانی استفاده می‌شود. عضلات از لامینا جدا می‌شوند. رادیوگرافی مجدد برای تعیین محل مناسب صورت می گیرد.

سیله ای که جراحی لامینوتومی کوچک با آن ایجاد می‌شود، مته یا رونژور است. رباط با رونژورها یا یک چاقو برداشته شده است و از یک میکروسکوپ جراحی استفاده می‌شود. پس از آنکه ریشهٔ عصب شناسایی شد، عقب زده می‌شود. قطعه دیسک زیر ریشهٔ عقب افتاده است. قطعات جدا شده از دیسک در فضای بینابینی حذف می‌شوند. البته ریشهٔ عصب در تمام طول عمل، با یک ابزار زاویه‌ای لمس شده تا اطمینان حاصل شود که فشردگی کافی را دارد. در مورد میزان مطلوب دیسککتومی، متناسب با شدت بیماری اختلاف قابل ملاحظه‌ای وجود دارد.

 لامینوتومی کمر

برخی مواقع جراح یک قطعهٔ کوچک از استخوان به نام لامینا را از ستون مهره‌ها برمی‌دارد. لامینا استخوانی است که یک پوشش محافظ بر روی نخاع را تشکیل می‌دهد. از بین بردن تمام یا بخشی از آن به جراح این امکان را می دهد که به دیسک آسیب دیده دسترسی پیدا کند. علاوه بر این، فشار وارد شده بر اعصاب را کاهش می‌دهد و درد پا و سیاتیک را از بین می‌برد. لامینا همچنین می‌تواند در طول دیسککتومی برداشته شود یا شما ممکن است طی یک عمل جراحی جداگانه آن را بردارید.

درمان دیسک کمر با جراحی دیسک مصنوعی

فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به دیسک کمر گزینه‌های خوبی برای جراحی دیسک مصنوعی به حساب می آیند، چراکه این نوع جراحی فقط روی دیسک‌های خاصی در قسمت پایین بدن کار می‌کند. اما در صورتی که پزشک شما این گزینه را انتخاب کند، دیسک آسیب دیده را با یک پلاستیک یا فلز جایگزین خواهد کرد. دیسک جدید به حفظ پایهٔ ستون فقرات کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد راحت‌تر حرکت کنید.

درمان دیسک کمر

مواد غذایی مناسب برای پیشگیری از درد دیسک کمر

 در صورتی که در روند درمان دیسک کمر از غذاهای سالم و مکمل‌هایی که برای بافت‌های بدن مفید هستند، استفاده کنید، روند بهبودی درمان کمر درد خود را سرعت می بخشید و همچنین قادر خواهید بود که از صدمات بیشتر جلوگیری می کنید. در ادامه چند مورد از مواد غذایی بسیار مفید برای درمان کمر درد را به شما ارائه داده ایم.

 • اسیدهای چرب امگا ۳: اسیدهای چرب امگا ۳ دارای خواص کلاژن سازی می بتشند و با استفاده از خود بدن مورد بهره وری قرار می‌گیرند تا از ایجاد آسیب به غضروف و دیسک‌ها در اثر التهاب پیشگیری کنند و سبب ترمیم صدمات وارد شده به دیسک شوند.
 • فیبر: با گنجاندن فیبر در رژیم غذایی روزانه درمان دیسک کمر، کمک بزرگی به سیستم گوارش خود کرده‌اید چراکه فیبر، روند گوارش و هضم غذا رابهبود می بخشد و از ایجاد هر گونه فشار ناشی از افزایش حجم معده (شکم) روی دیسک‌ها را منع می کند. همچنین مصرف فیبر ستون فقرات را در سطح سلولی بهبود می‌بخشد.
 •  آبگوشت استخوان: یکی از مهمترین و همچنین اولین قدم به منظور ایجاد روند بهبود مشکل بیرون زدگی دیسک یا برآمدگی دیسک، رساندن مواد مغذی مورد نیاز به بدن است. توجه داشته باشید که به منطور انجام این کار، نیاز است یک رژیم غذایی حاوی کلاژن را دنبال کنید که سبب بهبود روند ترمیم دیسک‌ها یا بافت‌های آسیب دیده می شود. کلاژن مورد نیاز در پروتئین‌های آبگوشت استخوان یا مایع آن یافت می‌شود. لازم به ذکر است، رژیم غذایی حاوی کلاژن به مفهوم مصرف منظم آبگوشت استخوان است. برای تهیه آبگوشت استخوان، آن را می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید. مصرف آبگوشت یخ زده بهتر و بیشتر توصیه می شود و به عنوان یک شرط مطلق برایدرمان دیسک کمر، مصرف دو وعده از آبگوشت استخوان در روز نیاز است. به عنوان یکی از درمان‌های خانگی، شما می‌توانید جوجه، هویج، پیاز و دیگر مواد را با آبگوشت استخوان ترکیب کنید و این به شما کمک می‌کند بدون هیچ مشکلی کلاژن را مصرف کنید. لازم به ذکر است، آبگوشت مواد مغذی لازم را برای بدن فراهم کرده و به تدریج منجر به کاهش و در نهایت از بین بردن درد در پشت، سفتی گردن و سایر مشکلات ناشی از بیرون زدگی دیسک می‌شود.
درمان دیسک کمر
 • پروتئین‌ها: پروتئین‌هایی که از هیدرولیز شدن کلاژن ژلاتین به دست می‌آیند بسیار مفید می باشند، چراکه این پروتئین‌ها قادر هستند که دقیقاً آن دسته از اسید آمینه‌های مورد نیاز و ضروری به منظور ترمیم ساختار تشکیل دهنده‌ی دیسک را تامین کنند. متأسفانه، بسیاری از افراد دقیقاً بر خلاف آن چه که برایشان مفید است را مصرف می‌کنند. به دلیل رواج یافتن رژیم‌های غذایی بدون چربی، اکثر افراد از چربی‌ها دوری می‌کنند، در حالی که در فقط کافی است از چربی‌های ترانس در رژیم غذایی خود استفاده نکنند. چربی‌های اشباع شده و با کیفیت بسیار سالم هستند و موادی ضروری برای سلامتی بدن محسوب می شوند. بدترین بخش این است که آن دسته از افرادی که این نوع رژیم غذایی را دنبال می‌کنند معمولا معتقدند که سالم هستند و بنابراین متقاعد کردن آن‌ها بسیار دشوار است. همچنین بسیاری از پروتئین‌هایی که اکثر افراد استفاده می‌کنند دارای کیفیت بسیار پایینی هستند و حاوی هورمون‌ها و آنتی بیوتیک‌ها نیز می‌باشند. به منظوردریافت پروتئین با کیفیت بالا، افراد باید حداقل تئوری مصرف غذای طبیعی و انواع گوشت‌ها را بپذیرند. مواد غذایی که از حیواناتی به دست آمده که در مراتع پرورش یافته‌اند و از علف، مواد ارگانیک و طبیعی استفاده کرده‌اند، همیشه بهترین راه به شمار می رود.
 • محصولات حاوی سویا: لازم به ذکر است که محصولات حاوی سویا دارای مقادیر بسیار بالایی از جنیستین هستند. اعتقاد بر این است که جنیستین مسئول تولید کلاژن می‌باشد و همچنین فعالیت هر آنزیم طبیعی که منجر به کاهش تولید کلاژن می‌شود را متوقف می‌کند.
درمان دیسک کمر

رژیم غذایی ضدالتهابی برای بیرون زدگی دیسک

مزیتی که رژیم غذایی ضدالتهابی برای بیرون زدگی دیسک این است که سبب قوی شدن بدن می شود. علاوه بر این، این رژیم غذایی خطر بیرون زدگی دیسک و همچنین دیگر اختلالات ستون فقرات و مفاصل را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. رژیم غذایی ضدالتهابی همچنین می‌تواند وزن شما را مدیریت کند و قادر به کاهش سایش و فرسایش ساختار نخاعی است. غذاهای ایجاد کننده‌ی التهاب که باید از مصرف آن‌ها اجتناب کنید به شرح زیر می باشند.

 • کلیه فست فود ها و غذاهای سرخ شده
 • سعی کنید تا حد امکان از مصرف گوشت گاو یا گوشت خوک در رژیم غذایی خود بپرهیزید. به جای این نوع گوشت‌ها می‌توانید از مواد غذایی حاوی پروتئین‌های سبک و در عین حال سالم مانند ماهی، بوقلمون یا مرغ بدون پوست، آجیل، حبوبات و لوبیا استفاده نمایید.
 • کلیه میان وعده‌ها و نوشیدنی‌های حاوی شکر
 • کلیه‌ی غذاهای فرآوری شده
 • سعی کنید تقریباً از مصرف هر نوع ماده‌ی غذایی که روی بیرون زدگی دیسک تاثیر منفی دارد اجتناب کنید: آرد سفید، برنج سفید، نان سفید، پاستای سفید و البته شکر سفید.
 • از مصرف محصولات لبنیاتی با درصد چربی بالا در رژیم غذایی اجتناب شود. شیر، ماست و پنیر کم چرب یا بدون چربی جایگزین‌های مناسبی هستند.
 • روغن‌های نسبتاً هیدروژنه
 • هر نوع کافئین
درمان دیسک کمر

به خاطر داشته باشید که شروع یک رژیم غذایی جدید و همچنین سالم می‌تواند چالش برانگیز باشد! تکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که با ایجاد تغییرات شدید و ناگهانی در رژیم غذایی، ناامید و خسته خواهید شد. تلاش کنید که گام‌های کوچک را به صورت مرحله به مرحله و همچنین آرام در جهت بهبود عادات غذایی خود با حذف مصرف مواد غذایی التهابی توصیه شده برای درمان بیرون زدگی دیسک بردارید. این روند امکان دارد به افزایش شانس شما برای ایجاد یک رژیم غذایی مخصوص درمان دیسک کرد و همچنین سلامت ستون فقرات کمک کند.

اولین اقدامات برای کنترل درد ناشی از پارگی دیسک کمر

هنگامی که برای اولین بار، علائم درد شدید پارگی دیسک کمررا احساس می کنید، کنترل درد بسیار ضروری است. از جمله اقداماتی که به منظور کنترل درد می‌توان انجام داد به شرح زیر می باشند:

 • استفاده از یخ: به منظور کاهش درد ناشی از پارگی دیسک کمر می‌توان از کیسه آب سرد و یخ برای کاهش التهاب و اسپاسم بهره برد. ماساژ با یخ هم می تواند ایده خوبی محسوب شود. یخ تا ۴۸ ساعت بعد از شروع کمر درد، مؤثرترین درمان خواهد بود.
 • داروهای رفع درد: پزشکان اغلب در جهت رفع درد دیسک کمر در زمان درد دیسک کمرو یا شروع پارگی دیسک کمر، داروهایی بدون نیاز به نسخه مانند داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) (ایبوپروفن یا ناپروکسن) را برای رفع درد و التهاب پیشنهاد می‌کنند.
 • شُل‌کننده ماهیچه: احتمال وقوع اسپاسم و گرفتگی عضلات همراه با پارگی دیسک کمر بسیار بالا است. استفاده از داروهای شل‌کننده ماهیچه به کاهش درد اسپاسم کمک بسیار می‌کند.
 • درمان با گرم کردن: استفاده از گرما و کیسه آب گرم تا ۴۸ ساعت بعد از پارگی دیسک کمر مفید واقع می‌شود. کیسه آب گرم، کمپرس آب گرم و نوارهایی مخصوص که با چسباندن در ناحیه درد گرما ایجاد می‌کنند هم گزینه‌های خوبی برای رفع درد هستند. گرمای مرطوب مانند گرمای حمام نیز اثرات مثبتی را داراست.
 • ترکیب یخ و گرما: بعضی از افراد در جهت کاهش درد به صورت متناوب از کیسه یخ و آب گرم استفاده می‌کنند.
درمان دیسک کمر

نکته حائز اهمیت این است که استراحت مطلق و خوابیدن در رختخواب بهتر است به یک تا دو روز محدود کنید، زیرا استراحت بیش‌ازحد سبب خشک شدن بدن و درد بیشتر می‌شود. توصیه می شود بعد از یک تا دو روز استراحت، فعالیت‌های سبک و حرکات تمرینی تکرارشونده‌ای (با در نظر گرفتن وقفه و استراحت) صورت گیرد. پرهیز از وزنه‌برداری و حرکات ورزشی شدید نیز امری ضروری است.

آیا استفاده از روغن برای درمان دیسک کمر مفید است؟

 توجه داشته باشید که بهره وری از روغن‌ها در جهت تسکین درد کمر کار سختی نیست اما لازم است قبل از استفاده از آنها از چند نکته مهم پیروی کنید. مهمترین کاری که نیاز است انجام گیرد، مشورت با پزشک خود است و همچنین نظر او را در خصوص استفاده از این روغن‌ها بخواهید. برای مثال در صورتی که شما باردار هستید یا از آسم و آلرژی رنج می‌برید امکان دارد استفاده از این روغن‌ها برای شما مضر باشند. دیگر نکته ی حائز اهمین این است که همیشه این نکته را در خصوص روغن ها به خاطر بسپارید که هرگز نباید این روغن‌ها را به صورت مستقیم روی پوست خود بمالید بلکه نیاز است آنها را رقیق کنید. به بیان دیگر هر یک قطره روغن خالص را با ۱۲ قطره روغن پایه ترکیب کنید. در خصوص روغن پایه باید گفت که روغن‌های حامل مانند روغن نارگیل، روغن زیتون یا روغن بادام است. نکته بعدی که باید به خاطر داشته باشید، این است که نباید این روغن‌ها خورده شوند یا استشمام شوند یا بیش از یک ساعت روی پوست باقی بمانند. زمانی که شروع به استفاده از این روغن‌ها می‌کنید بهترین کار این است که برای شروع کار از مقدار بسیار کمی از آنها استفاده کنید چرا که به این ترتیب اطمینان حاصل می‌کنید که دچار عوارض جانبی نخواهید شد و ریسک بروز راش پوستی یا هرگونه واکنش آلرژیک به حداقل خواهد رسید. در صورتی که شما پس از استفاده از این روغن‌ها دچار علائم و نشانه‌های مختلفی شدید لازم است از مصرف آنها جلوگیری کنید و با پزشک خود مشورت نمایید.

برای استفاده از روغن به منظور درمان دیسک کمر روش‌های متعددی وجود دارد. بیمار با توجه به شرایط خود ترجیح میدهد که در منزل از آن‌ها استفاده کنید یا در جلسات ماساژ درمانی خود. روش‌هایی که در ادامه توضیح داده شده اند را برای استفاده از روغن می توانید امتحان کنید.

درمان دیسک کمر
 • رایج ترین روش برای استفاده از این روغن‌ها استفاده از پخش کننده است. شما می‌توانید آنها را درون دستگاهی که در منزل یا ماشین خود قرار می‌‌دهید بریزید و به این ترتیب بوی آنها را استشمام کنید و به مدت یک ساعت بین آنها به بینی شما خواهد رسید. شما همچنین می‌توانید چند قطره از روغن را به یک تکه پارچه بزنید و جلوی بینی خود قرار دهید و به طور طبیعی نفس بکشید.
 • روغن‌های مورد نظر را با یک روغن حامل ترکیب کرده و آن را به صورت مستقیم روی پوست خود بمالید. توجه داشته باشید که حتماً از یک روغن حامل مانند روغن نارگیل، روغن زیتون یا روغن بادام استفاده کنید و آن را رقیق کنید. می‌توانید روغن را بر روی ناحیه مورد نظر بمالید سپس یک تکه پارچه گرم روی را آن قرار دهید.
 • بعد از گرفتن یک دوش آب گرم می‌‌تواند ۶ تا ۸ قطره از این روغن‌ها را به آن اضافه کرده که در این حالت آب نقش تعیین کننده ایفا خواهد کرد. حمام آب گرم سبب افزایش آرامش می‌شود و در همین حین شما می‌توانید از مزایای حاصل از این روغن نیز بهره مند شوید.
 • با پزشک خود در مورد استفاده از این روغن‌ها در جلسات ماساژ درمانی صحبت کنید.دانش بالای پزشک به شما کمک می کند که کدام روغن اثرگذاری بهتر و بیشتری دارد. این روش با تاثیرات مثبت بیشتری بر روی سیستم عصبی و شل شدن عضلات همراه است.

برخی از بهترین روغن ها برای درمان دیسک کمر به شرح زیر می باشند:

درمان دیسک کمر

 روغن اکالیپتوس  

 روغن اکالیپتوس از نظر خواص ضد التهابی و همچنین افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن بسیار شناخته شده است و به منظور تسکین درد عضلات و مفاصل و درد کمر بسیار ارزشمند می باشد. علاوه بر این، سبب می‌شود که سیستم ایمنی بدن در برابر آنفولانزا و سرماخوردگی، واکنش‌های پوستی و عفونت مجاری تنفسی نیز تقویت شود.

 روغن زنجبیل  

 روغن زنجبیل یک روغن ضد التهابی است و اخیرا در تحقیقاتی که صورت گرفته است، متوجه شده اند که اثرات آن در کنترل دردبسیار سودمند است. برای مثال یکی از تحقیقات انجام شده ثابت کرده است که استفاده از این روغن در کنار ماساژ سوئدی می‌‌تواند سبب کاهش درد پایین کمر شود.

 روغن اسطوخودوس 

 روغن اسطوخودوس دارای کاربردهای متعددی است . برای مثال در کاهش استرس، بی ‌خوابی، سردرد و همچنین درد عضلانی بسیار مفید عمل می کند. از این روغن در جهت درمان سوختگی و راش پوستی و انواع سردرد استفاده می‌شود. اثر تسکین دهندگی و آرام بخشی آن سبب شده یک روغن بسیار مناسب و مفید محسوب شود.

درمان دیسک کمر

 روغن نعنا فلفلی 

 روغن نعنا فلفلی حاوی منتول است و به علت خاصیت های خنک ‌کنندگی که دارد بسیار مفید است. لازم به ذکر است که منتول یک ضد التهاب بسیار قوی به شمار میرود و برای درمان دیسک کمر بسیارعالی است. این روغن در تسکین دردهای عضلانی و همچنین کاهش اسپاسم عضلات بسیار مفید است. تحقیقات نشان داده که این روغن با نتایج بسیار خوبی در تسکین سردرد خارش و عفونت همراه است.

 روغن مرزنگوش  

از دیگر روغن‌هایی که از نظر خواص ضد التهابی، کاهش استرس، بی خوابی و درد معروف است میتوان به  روغن مرزنگوش اشاره کرد. مرزنگوش یک روغن ضروری مفید به منظور کنترل درد است تا به کاهش گرفتگی عضلات که در کمر درد مشاهده می‌شود مفید خواهد بود.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *