خرید سمعک

خرید سمعک

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

خرید سمعک:

خرید سمعک: اصواتی که به گوش می رسند، توسط سمعک وارد گوش شده و آنها را متناسب با میزان شنوایی فرد مطابقت داده و در نهایت صدای تقویت شده را به گوش فرد کم شنوا می رساند. به طور کلی تمام مراحل ذکر شده به صورت آنی صورت می گیرد و سمعک ها به افرادی که مبتلا به کم شنوایی هستند این امکان را می دهد که صدا های محیط اطراف خود را بهتر و با کیفیت بیشتری متوجه شود، با دیگران ارتباط برقرار کنند و از زندگی خود لذت ببرد.

اجزا تشکیل دهنده سمعک

سمعک ها معمولا اجزای درونی مشابهی دارند و اجزاء تشکیل دهنده آنها به شرح زیر می باشد..

خرید سمعک
 • میکروفون
 • میکروچیپ یا همان پردازشگر
 • تقویت کننده
  باتری
  رسیور

قسمت بیرونی سمعک را میکروفون گفته می شود که دریافت صدا و تبدیل آن به سیگنالهای دیجیتال را به عهده دارد.  تقویت کننده، سیگنالهای دیجیتالی را تقویت می کند و پردازشگر بصورت یک مینی کامپیوتر، عمل مربوط به پردازش سیگنالهای دیجیتالی را بر عهده دارد و انجام می دهد و همچنین قابلیت برنامه پذیر بودن سمعک ها و سازگاری آنها با نیاز های شنیداری فرد به کمک این میکروچیپ ها صورت می گیرد و در نهایت سیگنال های دیجیتالی پزداش شده توسط رسیور مجدد به امواج شنیداری تبدیل می شوند.

اهمیت باتری های مورد استفاده در خرید سمعک

لازم به ذکر است که عمر مفید هر سمعک حدودا ۵ الی ۱۴ روز می باشد و بسته به زمانی که از سمعک خود استفاد ه می کنید، افزایش و یا کاهش می یابد. علاوه بر این، مدل و تقویت کننده ی موجود در سمعک نیز بی تاثیر نیست. فراموش نکنید که اگر سمعک شما با هر گونه مشکلی مواجه شود که عملکرد درستی را به دنبال نداشته باشد، حتما باید باتری سمعک خود را تعویض کنید. در هنگام خرید سمعک به این نکته نوجه داشته باشید که سمعک ها دارای سایز های متفاوتی هستند و انتخاب آنها بستگی به نوع سمعک شما دارد. در زمان خرید سمعک حتما از پزشک خود بخواهید که شما ر ا در این زماینه راهنمایی کند.

خرید سمعک

ویژگی مشترک تمامی سمعک ها

امروزه تمامی سمعک های موجود در بازارعلی رغم مدل، نوع و طراحی سمعک ها دارای ویژگی های نسبتا مشابهی هستند. به این صورت که اکثر سمعک ها به صورت کوچک و قابل استفاده در گوش طراحی شده اند و هدف مشترک آنها  به صورت کلی کمک به شنوایی افراد مبتلا به کم شنوایی است به این صورت که صداهای موجود در فضا را افزایش داده و به گوش و در نهایت مغز افراد منتقل می کند. لازم به ذک است که سمعک ها در فضاهای متفاوت، عملکردی متفاوت نیز دارد. برای مثال، در اتاق های شلوغ، مکالماتی که در آن بیش از دو نفر در حال صحبت هستند، فضاهای عمومی و … عملکردی متفاوت خواهند کرد. گفتنی است که در روز های اولیه استفاده از سمعک، نحوه ی عملکرد سمعک برای فرد نا آشنا و غریب است که این امری نرمال و طبیعی است. اما با توجه به استفاده ی مداوم از سمعک، بدن شما به ورود صدا به گوش و مغز عادت می کند .

عادت کردن مغز به شنیدن صداها از طریق سمعک

استفاده ی مداوم از سمعک به فرد کمک می کند که به مرور زمان  مغز به دریافت صدا ها از طریق سمعک عادت کند و کم کم فرد قادر خواهد بود که ازشنیدن صداها و برقراری ارتباط با افراد لذت ببرد. البته افرادی که برای اولین بار می خواهند از سمعک استفاده کنند نیاز است که به این نکته توجه داشته باشند که عادت به سمعک تا حدودی امری زمان بر است و نیاز است که صبور باشید. به منظور عادت زود هنگام به سمعک لازم است در شبانه روز فقط در زمان خواب، دستگاه سمعک را از گوش بیرون بیاورید و در طول روز به صورت مداوم از آن استفاده کنید.

خرید سمعک

انواع سمعک

 • سمعک های آنالوگ

ساده تربن نوع سمعک، سمعک آنالوگ می باشد. این نوع از سمعک، مانند دیگر نوع های سمعک امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و سپس این سیگنال ها به آمپلی فایر ارسال می شود. لازم به ذکر است که سمعک آنالوگ دارای امکان تنظیم صدا و کنترل زیر و بم بودن صدا نیز می باشد و فقط یک برنامه را می توان در آن ها تنظیم کرد. این نوع سمعک همه ی صدا ها را تقویت می کند و درواقع قادر به تشخیص این موضوع نیست که کدام صدا بیشتر و یا کمتر به تقویت شدن نیاز دارد. این مورد می توان تا حدودی ناراحتی بیمار را به دنبال داشته باشد به همین خاطر امروزه از این نوع سمعک ها کمتر استفاده می شود.

 • سمعک های دیجیتال
خرید سمعک

سمعک ای دیجیتال از سمعک های آنالوگ پیشرفته تر هستند و از پردازشگرهای سیلیکونی به منظور پردازش صدا استفاده می شود. سیگنال های صوتی پردازش شده به اصوات شنیداری تبدیل می شود و در سطوح مناسبی از صدا وارد گوش می شود. یکی از مزیت های این سمعک این است که قادر خواهد بود که تصمیم بگیرد که کدام صداها نیاز به تقویت و چه صداهایی نیاز به کاهش دارد. برای مثلا نویزهای محیطی و آلودگیهای صوتی می توانند براحتی فیلتر شوند. ان قابلیت سبب می شود که اصوات مشابه به صورت واضح از هم تشخیص داده شوند و در نهایت شنیده شوند. علاوه بر این، سمعک های دیجیتالی متناسب با نوع افت شنوایی فرد و نحوه رندگی و استفاده آنها از سمعک، می توانند تنظیم شوند و قابلیت سازگاری با محیط را دارد. برنامه هایی از پیش تعریف شده در این نوع سمعک ها نتظیم شده است به این منظور که در محیط های مختلف سازگار باشد. به عنوان مثال، فرد می تواند بسته به محیطی که در آن قرار دارد برنامه مناسب با آن محیط را انتخاب کرده و از شنوایی شفاف و دقیق لذت ببرد. و یا برای محیطهای پر سر و صدا مانند کنسرت و میهمانی، می توان برنامه مناسب را انتخاب کرد.

 • سمعک های هوشمند

سمعک های هوشمند نسل جدید و پیشرفته ی سمعک های دیجیتال به شمار می روند. یکی از ویژگی های جالب این سمعک ها این است که به علت داشتن ردیاب سیگنال گفتار، قادر خواهد بود که گوینده را در محیط اطراف جستجو کرده و صدای او را به صورت قابل چشمگیری تقویت می کند. علاوه بر این، سمعک های هوشمند به طور همزمان صداهای مزاحم محیط اطراف را حذف خواهند کرد. بیمارانی که از این سمعک ها استفاده می کنند، واضح بود صدا را به صورت فوق العاده ای احساس می کنند و از آن احساس رضایت بسیاری خواهند کرد. تنظیم این گروه سمعک، نیز با کامپیوتر انجام شده و بسته به نوع و مدل سمعک، در کانال ها و باندهای متفاوت به صورت عالی قابل تنظیم است.

خرید سمعک
 • سمعک های وایرلس

در عرصه خدمات تکنولوژی انقلابی به علت وجود و پیشرفت فن‌آوری های وایرلس  ایجاد شده است. جدیدترین نسل سمعک نیز از نظر پیشرفت در این زمینه نیز حرفی برای گفتن دارد. سمعک های وایرلس از همان نسل سمعک های هوشمند  می شوند. شنوایی و استفاده دو گوشی به صورت همزمان یکی از مزیت های بارز این سمعک محسوب می شود. هر دو سمعک در این تکنولوژی به یکدیگر مرتبط می باشند به این صورت که سمعک ها اطلاعات یکدیگر را دریافت کرده و شنوایی طبیعی را شبیه سازی می کنند.

مزایای شنوایی دو گوشی به شرح زیر می باشد:

 • درک بهتر سیگنال گفتار
 • وضوح بیش تر سیگنال گفتار
 • مکان یابی بهتر و دقیق تر منبع صوت
 • بالا رفتن میزان رضایت مندی بیمار از سمعک
 • احساس شنیدن صدای طبیعی توسط بیمار

برقراری ارتباط سمعک وایرلس با دیگر وسایل کمک شنیداری و تلفن های همراه هوشمند از دیگر مزایای این نوع سمعک به شمار می رود و می توان بدون هیچ واسطه فیزیکی از شنیدن صدا لذت برد. همچنین می توان کنترل بلندی صدا را نیز از طریق آن کنترل کرد.

خرید سمعک

مراقبت از سمعک های شنوایی

عملکرد درست سمعک تا حد بسیار زیادی مربوط به مراقبت از سمعک می باشد. توجه داشته باشید که اولین قدم برای ماقبت از سمعک، دور نگه داشتن آن از رطوبت می باشد و همچنین تمیز نگه داشتن این سمعک ها نسبت به نوع و مدل سمعک ها متفاوت می باشد. تعویض مداوم باتری های سمعک های شنوایی را فراموش نکنید. از استفاده اسپری های مو و سایر محصولات مورد استفاده برای مو دوری کنید چرا که می تواند به سمعک شما آسیب زند و عمر آنها را کاهش دهد .

چند نکته ی مهم در خصوص استفاده و خرید سمعک

 • توجه داشته باشید که سمعک ها، شنوایی افراد مبتلا به کم شنوایی را به آنها باز نمی گرداند و فقط به عنوان یک تقویت کننده ی صدا عمل خواهند کرد.
 •  به بدن خود اجازه دهید تا به استفاده از سمعک های شنوایی عادت کند و انتظار نداشته باشید که بدن شما به راحتی به این دستگاه ها عادت کنند.
 •  سمعک های شنوایی را درمحیط های مختلف امتحان کنید، استفاده کردن از این سمعک ها فقط در منزل نمی تواند مفید واقع شود.
 • مثبت بیاندیشید و نسبت به استفاده از سمعک های شنوایی صبور باشید.

خرید سمعک و قیمت آن به چه عواملی بستگی دارد؟

 • تعداد کانال و باند سمعک: تعداد کانال و باند سمعک هرچه افزایش یابد قیمت سمعک نیز بیشتر خواهد شد.
 • رده سمعک: سمعک های رده بالاتر به علت مدارات کاهش نویز و کاهش سوت سمعک قوی تری دارند قیمت بالاتری دارند.
 • قابلیت سیستم وایرلس: سمعک های وایرلس قیمت بیشتری دارند.
 • سایز سمعک: هرچه سایز سمعک کوچکتر شود قیمت سمعک بیشتر اقزایش می یابد.
 • قدرت سمعک: هرچه قدرت سمک بیشتر شود قیمت سمعک نیز بیشتر می شود.
 • تکنولوژی ساخت سمعک: برای مثال سمعک های تولید سال های ۲۰۱۶  و ۲۰۱۵ قیمت بالاتری دارند. همچنین سمعک ها انواع آنالوگ، دیجیتال و هوشمند دارند که سمعک های هوشمند قیمت بالاتری دارند.
 • مدت گارانتی سمعک: برای مثال سمعک های با ۳ سال گارانتی از سمعک های با ۲ سال گارانتی قیمت بیشتری دارند.
 • تکنولوژی نانو: سمعک های با پوشش نانو که ضد آب هستند قیمت بیشتری دارند.
خرید سمعک

خرید سمعک

برای خرید سمعک در ابتدا نیاز است ارزیابی شنوایی و تعیین میزان دقیق کم شنوایی و نوع کم شنوایی به صورت دقیق بررسی شود. توجه داشته باشید، در صورتی که شما تست شنوایی دارید دیگر نیازی به این مرحله نیست. اما اگر تست شنوایی شما بیشتر از یک سال پیش باشد لازم است تست مجدد انجام شود. متخصص شنوایی بر اساس نوار گوش بیمار به دست آمده، به منظور خرید سمعک، اناوع آنها را توضیح می دهد و در نهایت چندین گزینه را که برای بیمار مناسب هستند را معرفی می کند. در بزرگسالان یک سمت تعیین مدل سمعک را بیمار تعیین می کند اما تصمیم نهایی باید به متخصص مورد نظر واگذار شود.

چه کسانی به سمعک نیاز دارند؟

اگر شما هم جزو کسانی هستید که فکر می کنید صداهای اطراف خود را به خوبی نمی شنوید، شنوایی شما به هر علتی دچار مشکل شده است. شما می توانید از پزشکان متخصص در این حوزه برای استفاده از سمعک مشاوره بگیرید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که هر فرد کم شنوایی نیاز به سمعک ندارد و حتی برخی از این افراد، به دلایل مختلف آسیب های جدی به گوش داخلی آن ها وارد شده است.

به هر علت ممکن است تجهیزات سمعک به آن ها کمک نکند و سیگنال های قوی هم از طریق گوش آن ها قابل شنیدن نباشد. تشخیص این که مشکل شما با سمعک حل می شود یا نه توسط شنوایی شناس صورت می گیرد. همچنین شنوایی سنج هایی که با دستگاه های مدرن و پیشرفته به بررسی لایه های داخلی گوش می پردازند می توانند به شما در این مورد کمک کنند. استفاده از این دستگاه ها یک سری مزایا دارد که نمی توانید از آن بگذرید. بدون شک هنگامی که با ضعف شنوایی مواجه می شوید، در زندگی روزمره ی خود نیز دچار مشکل خواهید شد.

فعالیت های فردی به مقدار زیادی وابسته به حس شنوایی فرد است. به همین علت استفاده از سمعک در بیشتر افراد می تواند آن ها را به راحتی به دامان جامعه برگرداند و فعالیت های خود را بدون هیچ مشکلی ادامه دهند. در نتیجه، توجه داشته باشید که تمامی افرادی که دچار کم شنوایی هستند نمی توانند از سمعک استفاده کنند و تنها ۱ نفر از هر ۵ نفر می تواند برای بهبود شنوایی خود از این وسیله ی کاربردی استفاده نماید.

معمولا افراد زیر می توانند از سمعک استفاده کنند:

 • افرادی که گوش داخلی آن ها دچار آسیب شده است.
 • افرادی که عصب شنوایی آن ها (عصبی که گوش را با مغز ارتباط می دهد و باعث شنوایی می شود) آسیب دیده است.
چه کسانی به سمعک نیاز دارند؟
اگر شما هم جزو کسانی هستید که فکر می کنید صداهای اطراف خود را به خوبی نمی شنوید، شنوایی شما به هر علتی دچار مشکل شده است. شما می توانید از پزشکان متخصص در این حوزه برای استفاده از سمعک مشاوره بگیرید.
البته باید به این نکته توجه داشته باشید که هر فرد کم شنوایی نیاز به سمعک ندارد و حتی برخی از این افراد، به دلایل مختلف آسیب های جدی به گوش داخلی آن ها وارد شده است.
به هر علت ممکن است تجهیزات سمعک به آن ها کمک نکند و سیگنال های قوی هم از طریق گوش آن ها قابل شنیدن نباشد.
تشخیص این که مشکل شما با سمعک حل می شود یا نه توسط شنوایی شناس صورت می گیرد. همچنین شنوایی سنج هایی که با دستگاه های مدرن و پیشرفته به بررسی لایه های داخلی گوش می پردازند می توانند به شما در این مورد کمک کنند.
استفاده از این دستگاه ها یک سری مزایا دارد که نمی توانید از آن بگذرید. بدون شک هنگامی که با ضعف شنوایی مواجه می شوید، در زندگی روزمره ی خود نیز دچار مشکل خواهید شد.
فعالیت های فردی به مقدار زیادی وابسته به حس شنوایی فرد است. به همین علت استفاده از سمعک در بیشتر افراد می تواند آن ها را به راحتی به دامان جامعه برگرداند و فعالیت های خود را بدون هیچ مشکلی ادامه دهند.
در نتیجه، توجه داشته باشید که تمامی افرادی که دچار کم شنوایی هستند نمی توانند از سمعک استفاده کنند و تنها ۱ نفر از هر ۵ نفر می تواند برای بهبود شنوایی خود از این وسیله ی کاربردی استفاده نماید.
معمولا افراد زیر می توانند از سمعک استفاده کنند:
•	افرادی که گوش داخلی آن ها دچار آسیب شده است.
•	افرادی که عصب شنوایی آن ها (عصبی که گوش را با مغز ارتباط می دهد و باعث شنوایی می شود) آسیب دیده است.

ویژگی‌های یک سمعک خوب
1.ضدآب بودن
ضدآب بودن سمعک یکی از ویژگی‌های مهم آن است. اکثر سالمندان و افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند از خرابی سمعک پس از خیس شدن در برف و طوفان یا حتی استخر شاکی هستند. ضدآب بودن باعث می‌شود سمعک کارایی بسیار بهتری برای افراد داشته باشد. سمعک‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع و شدت ناشنوای در هر فرد متفاوت است. برای تقسیم بندی انواع سمعک دو معیار نوع مدار پردازشی و نحوه قرارگیری بر روی گوش را مد نظر قرار می‌دهند.

۲. تنوع در شکل ظاهری
هرچه شکل ظاهری سمعک‌ها متنوع‌تر باشد، شما راحت‌تر می‌توانید سمعک مناسب برای گوش خود را انتخاب کنید.

۳. طول عمر باتری
یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید سمعک به آن دقت کنید. نوع باتری و طول عمر آن است. باتری‌های بی کیفیت علاوه بر اینکه زود به ‌زود خراب و غیرقابل استفاده می‌شوند، ممکن است سمعک را هم خراب کنند.

۴. سمعک‌های مجهز به بولتوث
سمعک‌های بولتوث‌دار، قابلیت اتصال به هر ابزار دیگر دارای بلوتوث را برای شما فراهم می‌کنند و همچنین باعث آسان‌تر شدن استفاده از تلفن همراه می‌شوند.

انواع باتری سمعک
باتری جزء اصلی و منبع تولید انرژی یک سمعک است و در همه‌ی سمعک‌ها وجود دارد. به طور کلی باتری‌های سمعک‌ها ۴ نوع دارند:
•	باتری شماره ۱۰ با رنگ زرد: این نوع باتری که کوچکترین نوع آن است در سمعک های داخل گوشی و سمعک نامرئی به کار می رود. رنگ باتری سایز ۱۰ زرد بوده و طول عمر آن بین ۳ تا ۷ روز می باشد.
•	باتری شماره ۱۳ با رنگ نارنجی: این باتری بیشتر در سمعک های پشت گوشی به کار می رود و طول عمر آن بین دو تا سه هفته می باشد که بستگی به نوع باتری و نوع سمعک دارد.
•	باتری شماره ۳۱۲ با رنگ قهوه ای: این نوع باتری در سمعک های پشت گوشی کوچک وداخل گوشی به کار می رود. اندازه این باتری کوچک است و طول عمر آن بین ۱۰ تا ۱۵ روز می باشد.
•	باتری شماره ۶۷۵ با رنگ آبی: باتری ۶۷۵ دارای بزرگ‌ترین سایز می‌باشد. این باتری در سمعک‌های پشت گوشی به کار می‌رود و دارای بیشترین طول عمر در بین باتری‌های سمعک است. معمولا طول عمر آن بین سه تا چهار هفته بسته به نوع باتری و نوع سمعک است.

عوامل موثر در طول عمر باتری سمعک
•	شنوایی خیلی ضعیف: اگر فرد استفاده‌کننده از سمعک، شنوایی خیلی کم و عمیق داشته باشد برای جبران آن وضعیت باتری را در بیشترین حالت خود قرارمی‌دهد که همین نکته باعث کم شدن طول عمر باتری می‌شود.
•	محیط های گرم و مرطوب: گرما و رطوبت باعث زودتر خراب شدن باتری می‌شود.
•	استفاده مداوم از سمعک: هر چقدر سمعک به مدت بیشتری و به صورت مداوم روشن باشد طول عمر باتری نیز زودتر کاهش می یابد.
•	سایز و اندازه باتری: هر چه اندازه باتری بزرگ تر باشد طول عمر آن نیز بیشتر است.

اصول اولیه نگهداری از سمعک
به منظور طولانی شدن عمر سمعک خود لازم است در نگهداری آن نهایت حساسیت را به خرج دهید که در ادامه در این خصوص برای شما توضیح داده شده است.

شیوه روشن و خاموش کردن سمعک
در سمعک پشت گوشی و سمعک داخل گوشی با بسته شدن درب باتری سمعک بعد از چند ثانیه روشن می شود.
هنگامی که سمعک روشن باشد زمانی که سمعک در دست شما باشد سوت می زند
که نشان دهنده روشن بودن سمعک است.
 
قراردادن سمعک در گوش
ابتدا سمعک را در پشت گوش قرار دهید
با دست مخالف گوش را به سمت بالا و عقب بکشید
سپس نوک قالب را به آرامی در گوش قرار دهید
در نهایت سایر بخش های سمعک را در گوش قرار دهید
برای افرادی که به تازگی سمعک را تهیه کرده اند ابتدا در جلوی آئینه این تمرین را انجام دهند تا تسلط بیشتری نسبت به قراردادن سمعک در گوش پیدا کنند.
دقت فرمایید که در صورتی که قالب به خوبی در گوش قرار نگیرد سمعک سوت می زند.

استفاده از تلفن با سمعک
دقت فرمایید که نحوه قرار دادن تلفن در سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی متفاوت می باشد.
در سمعک پشت گوشی باید تلفن در نزدیک میکروفون سمعک که در پشت گوش است قرار بگیرد
اما در سمعک های داخل گوشی میکروفون سمعک در کانال گوش قرار دارد و همانند افراد نرمال باید روبه روی کانال گوش باشد.
 
تعویض باتری
طبق آموزش های داده شده هنگامی که صدای بوق هشدار باتری شنیده می شود یا صدای سمعک قطع شود باید باتری سمعک تعویض شود.
برای تعویض باتری، ابتدا برچسب باتری را جدا کنید و سپس درب باتری را به طور کامل باز کنید.
در هنگام قراردادن باتری دقت شود که باتری دارای علامت مثبت(سطح بزرگتر باتری) و منفی(سطح کوچکتر باتری) می باشد و باتری باید طوری قرار داده شود که علامت مثبت باتری با علامت مثبت درب باتری در یک سمت باشد.
در نهایت درب باتری به آرامی و بدون هیچ گونه فشاری بسته می شود.
توجه فرمایید که در صورت عدم جاگذاری صحیح باتری و فشار برای بستن درب باتری سبب شکسته شدن درب باتری می شود.
تمیز کردن قالب یا سمعک
مشکل اساسی در قالب سمعک بسته شدن ورودی صدا در نوک قالب توسط جرم گوش می باشد.
برای تمیز کردن جرم در نوک قالب می توان با استفاده از برس یا مسواک خشک نوک قالب را به آرامی تمیز کرد و سپس با پارچه نرم تمام بخش های قالب را پاک کرد.
بیماران محترم توجه کنند که گاهی به دلیل بسته شدن ورودی قالب، بیمار هیچ صدایی نمی شنود و تصور براین است که سمعک خراب شده است به همین دلیل ابتدا قالب از نظر جرم و بسته شدن ورودی صدا مورد بررسی قرار گیرد.
همچنین از شستن قالب یا شلنگ با الکل خودداری کنید زیرا الکل باعث خراب شدن قالب می شود.
هنگامی که از سمعک استفاده نمی کنید درب باتری را باز کنید تا سمعک خاموش شود و باتری سمعک مصرف نشود.
شب ها سمعک را خاموش کنید و درب باتری را باز کنید. توجه داشته باشید که این کار سبب خروج رطوبت و افزایش طول عمر باتری سمعک می شود.
سمعک را در مقابل آفتاب، گرما یا آتش قرار ندهید.
در هنگام استحمام، شنا کردن، در زیر باران شدید یا مکان های با رطوبت بالا از سمعک استفاده نکنید.
در موقعیت هایی مانند قرار گرفتن در دستگاه MRI یا رادیولوژی از سمعک استفاده نکنند
تاثیر کم شنوایی بر زندگی
در اکثر موارد فرد بعد از کم شنوایی به علت عدم ارتباطات مؤثر و کافی در زندگی خود ممکن است دچار مشکل شوند. به همین علت در معرض مشکلات دیگر مانند گوشه گیری و افسردگی نیز قرار می گیرند.
از این رو اگر می خواهید مشکلات عدیده ی بعد از کم شنوایی را به سمت خود نکشانید، بهتر است هر چه سریع تر این اختلال را درمان کرده یا از روش های تقویتی برای شنوایی مانند سمعک بهره ببرید. یکی از مشکلات در این مورد عدم استفاده از سمعک است که سبب می شود تا دیر به آن عادت کنند.

اهمیت تجویز سمعک برای کودکان
در تجویز بهترین نوع سمعک برای کودکان توسط متخصص شنوایی، مهمترین نکته ی مورد توجه برای متخصصین و والدین استفاده ی مداوم کودک از سمعک می باشد مخصوصا اگر کودک شما در رده ی سنی خیلی کمی قرار گرفته باشد، دلیل اهمیت این موضوع در ادامه توضیح داده می شود:
•	از بدو تولد تا سه سالگی مغز کودک به سرعت در حال توسعه است ورود صداهای پایدار به گوش می تواند به تقویت مسیرهای طبیعی در مغز و کمک به شنوایی و گفتار و زبان کمک کند.
•	برای توسعه و ارتقای زبان در کودکان حیاتی ست که از بدو تولد کودک از طریق شنوایی و صحبت اطرافیان بتواند مهارت های زبانی خود را تقویت کند. یادگیری زبان در کودکان با یادگیری یک زبان جدید در بزرگسالان متفاوت است، در عوض باید گفت که فراگیری زبان برای کودکان به گونه ایست که به هنگام شنیدن یک زبان در بازه ی زمانی خاص، کودک تصمیم به انتخاب یک کلمه ی خاص و استفاده از آن می کند، برای کودکان ناشنوا و کم شنوا متاسفانه این متد یادگیری جوابگو نیست و کودک نیاز به انجام تراپی گفتاری و زبانی دارد.
•	شنوایی استوار و مداوم برای کودکان الزامی است علل الخصوص برای نوزادان و کودکان نوپا به جهت ارتباط برقرار کردن و اخت شدن با والدینشان .

چگونه بدانم فرزندم به سمعک نیاز دارد یا به کاشت حلزون گوش
در مبحث تفاوت سمعک با کاشت حلزون باید گفت که کاشت حلزونی ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار گرفته و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق را فراهم می‌کند،کاشت حلزونی تنها شکل از مداخلات پزشکی است که می‌تواند به واسطه تحریک الکتریکی عصب شنوایی مقداری از شنوایی را به فرد ناشنوای مطلق بازگرداند در حالی که سمعک یک وسیله ی شنوایی برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) می باشد و متشکل از سه قسمت می باشد (میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو).
در حقیقت ما از طریق مغزمان می شنویم نه از طریق گوشمان، پس گوشمان در واقع مانند یک درب ورودی به مغز است که به آنچه که ما می شنویم معنا می دهد، شنوایی مغز به طور مستقیم به کودک می آموزد که چگونه صحبت کند. پس نمی توانیم بگوییم که استفاده از کدام نوع دستگاه کمک به شنوایی کودک می کند در نهایت هدف اصلی شما هدایت درست صداها به مغز فرزندتان می باشد که با کمک گرفتن از متخصصین مربوطه می توانیم انتخاب بهتری در نوع این دستگاه شنوایی داشته باشیم.

نحوه سمعک گذاشتن در گوش کودک
برای جایگذاری سمعک در داخل گوش فرزند خود هوشمندانه عمل کنید، زمان مناسب برای انجام این کار زمانی ست که کودک شما سرگرم انجام کاریست که از انجام آن لذت می برد ( مثلا هنگام خوردن اسنک و یا هنگام خواندن کتاب مورد علاقه و … ) و یا بهتر است که هنگام جایگذاری سمعک،کودک مشغول بازی با اسباب بازی در دستانش باشد که نتواند مانع شما شود.
گاها دیده شده که والدین برای رفع مشکل ذکر شده از کلاه های سبک برای پوشش گوش کودک استفاده کرده تا کودک کمتر به گوش خود دست بزند و سمعک را از گوش بیرون کشد، باید توجه داشت که استفاده از این کلاه ها اختلالی در نحوه ی عملکرد سمعک ایجاد نکند و مهمتر از همه سبب سوت کشیدن سمعک در داخل گوش کودک نگردد.

ویژگی‌های یک سمعک خوب

۱٫ضدآب بودن

ضدآب بودن سمعک یکی از ویژگی‌های مهم آن است. اکثر سالمندان و افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند از خرابی سمعک پس از خیس شدن در برف و طوفان یا حتی استخر شاکی هستند. ضدآب بودن باعث می‌شود سمعک کارایی بسیار بهتری برای افراد داشته باشد. سمعک‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع و شدت ناشنوای در هر فرد متفاوت است. برای تقسیم بندی انواع سمعک دو معیار نوع مدار پردازشی و نحوه قرارگیری بر روی گوش را مد نظر قرار می‌دهند.

۲. تنوع در شکل ظاهری

هرچه شکل ظاهری سمعک‌ها متنوع‌تر باشد، شما راحت‌تر می‌توانید سمعک مناسب برای گوش خود را انتخاب کنید.

۳. طول عمر باتری

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید سمعک به آن دقت کنید. نوع باتری و طول عمر آن است. باتری‌های بی کیفیت علاوه بر اینکه زود به ‌زود خراب و غیرقابل استفاده می‌شوند، ممکن است سمعک را هم خراب کنند.

۴. سمعک‌های مجهز به بولتوث

سمعک‌های بولتوث‌دار، قابلیت اتصال به هر ابزار دیگر دارای بلوتوث را برای شما فراهم می‌کنند و همچنین باعث آسان‌تر شدن استفاده از تلفن همراه می‌شوند.

انواع باتری سمعک

باتری جزء اصلی و منبع تولید انرژی یک سمعک است و در همه‌ی سمعک‌ها وجود دارد. به طور کلی باتری‌های سمعک‌ها ۴ نوع دارند:

 • باتری شماره ۱۰ با رنگ زرد: این نوع باتری که کوچکترین نوع آن است در سمعک های داخل گوشی و سمعک نامرئی به کار می رود. رنگ باتری سایز ۱۰ زرد بوده و طول عمر آن بین ۳ تا ۷ روز می باشد.
 • باتری شماره ۱۳ با رنگ نارنجی: این باتری بیشتر در سمعک های پشت گوشی به کار می رود و طول عمر آن بین دو تا سه هفته می باشد که بستگی به نوع باتری و نوع سمعک دارد.
 • باتری شماره ۳۱۲ با رنگ قهوه ای: این نوع باتری در سمعک های پشت گوشی کوچک وداخل گوشی به کار می رود. اندازه این باتری کوچک است و طول عمر آن بین ۱۰ تا ۱۵ روز می باشد.
 • باتری شماره ۶۷۵ با رنگ آبی: باتری ۶۷۵ دارای بزرگ‌ترین سایز می‌باشد. این باتری در سمعک‌های پشت گوشی به کار می‌رود و دارای بیشترین طول عمر در بین باتری‌های سمعک است. معمولا طول عمر آن بین سه تا چهار هفته بسته به نوع باتری و نوع سمعک است.

عوامل موثر در طول عمر باتری سمعک

خرید سمعک
 • شنوایی خیلی ضعیف: اگر فرد استفاده‌کننده از سمعک، شنوایی خیلی کم و عمیق داشته باشد برای جبران آن وضعیت باتری را در بیشترین حالت خود قرارمی‌دهد که همین نکته باعث کم شدن طول عمر باتری می‌شود.
 • محیط های گرم و مرطوب: گرما و رطوبت باعث زودتر خراب شدن باتری می‌شود.
 • استفاده مداوم از سمعک: هر چقدر سمعک به مدت بیشتری و به صورت مداوم روشن باشد طول عمر باتری نیز زودتر کاهش می یابد.
 • سایز و اندازه باتری: هر چه اندازه باتری بزرگ تر باشد طول عمر آن نیز بیشتر است.

اصول اولیه نگهداری از سمعک

به منظور طولانی شدن عمر سمعک خود لازم است در نگهداری آن نهایت حساسیت را به خرج دهید که در ادامه در این خصوص برای شما توضیح داده شده است.

 • شیوه روشن و خاموش کردن سمعک

در سمعک پشت گوشی و سمعک داخل گوشی با بسته شدن درب باتری سمعک بعد از چند ثانیه روشن می شود.

هنگامی که سمعک روشن باشد زمانی که سمعک در دست شما باشد سوت می زند

که نشان دهنده روشن بودن سمعک است.

 • قراردادن سمعک در گوش
خرید سمعک

ابتدا سمعک را در پشت گوش قرار دهید

با دست مخالف گوش را به سمت بالا و عقب بکشید

سپس نوک قالب را به آرامی در گوش قرار دهید

در نهایت سایر بخش های سمعک را در گوش قرار دهید

برای افرادی که به تازگی سمعک را تهیه کرده اند ابتدا در جلوی آئینه این تمرین را انجام دهند تا تسلط بیشتری نسبت به قراردادن سمعک در گوش پیدا کنند.

دقت فرمایید که در صورتی که قالب به خوبی در گوش قرار نگیرد سمعک سوت می زند.

 • استفاده از تلفن با سمعک

دقت فرمایید که نحوه قرار دادن تلفن در سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی متفاوت می باشد.

در سمعک پشت گوشی باید تلفن در نزدیک میکروفون سمعک که در پشت گوش است قرار بگیرد

اما در سمعک های داخل گوشی میکروفون سمعک در کانال گوش قرار دارد و همانند افراد نرمال باید روبه روی کانال گوش باشد.

 • تعویض باتری

طبق آموزش های داده شده هنگامی که صدای بوق هشدار باتری شنیده می شود یا صدای سمعک قطع شود باید باتری سمعک تعویض شود.

برای تعویض باتری، ابتدا برچسب باتری را جدا کنید و سپس درب باتری را به طور کامل باز کنید.

در هنگام قراردادن باتری دقت شود که باتری دارای علامت مثبت(سطح بزرگتر باتری) و منفی(سطح کوچکتر باتری) می باشد و باتری باید طوری قرار داده شود که علامت مثبت باتری با علامت مثبت درب باتری در یک سمت باشد.

در نهایت درب باتری به آرامی و بدون هیچ گونه فشاری بسته می شود. توجه فرمایید که در صورت عدم جاگذاری صحیح باتری و فشار برای بستن درب باتری سبب شکسته شدن درب باتری می شود.

 • تمیز کردن قالب یا سمعک

مشکل اساسی در قالب سمعک بسته شدن ورودی صدا در نوک قالب توسط جرم گوش می باشد. برای تمیز کردن جرم در نوک قالب می توان با استفاده از برس یا مسواک خشک نوک قالب را به آرامی تمیز کرد و سپس با پارچه نرم تمام بخش های قالب را پاک کرد.

بیماران محترم توجه کنند که گاهی به دلیل بسته شدن ورودی قالب، بیمار هیچ صدایی نمی شنود و تصور براین است که سمعک خراب شده است به همین دلیل ابتدا قالب از نظر جرم و بسته شدن ورودی صدا مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین از شستن قالب یا شلنگ با الکل خودداری کنید زیرا الکل باعث خراب شدن قالب می شود.

هنگامی که از سمعک استفاده نمی کنید درب باتری را باز کنید تا سمعک خاموش شود و باتری سمعک مصرف نشود. شب ها سمعک را خاموش کنید و درب باتری را باز کنید. توجه داشته باشید که این کار سبب خروج رطوبت و افزایش طول عمر باتری سمعک می شود.

سمعک را در مقابل آفتاب، گرما یا آتش قرار ندهید.

در هنگام استحمام، شنا کردن، در زیر باران شدید یا مکان های با رطوبت بالا از سمعک استفاده نکنید.

در موقعیت هایی مانند قرار گرفتن در دستگاه MRI یا رادیولوژی از سمعک استفاده نکنند

خرید سمعک

تاثیر کم شنوایی بر زندگی

در اکثر موارد فرد بعد از کم شنوایی به علت عدم ارتباطات مؤثر و کافی در زندگی خود ممکن است دچار مشکل شوند. به همین علت در معرض مشکلات دیگر مانند گوشه گیری و افسردگی نیز قرار می گیرند.

از این رو اگر می خواهید مشکلات عدیده ی بعد از کم شنوایی را به سمت خود نکشانید، بهتر است هر چه سریع تر این اختلال را درمان کرده یا از روش های تقویتی برای شنوایی مانند سمعک بهره ببرید. یکی از مشکلات در این مورد عدم استفاده از سمعک است که سبب می شود تا دیر به آن عادت کنند.

اهمیت تجویز سمعک برای کودکان

در تجویز بهترین نوع سمعک برای کودکان توسط متخصص شنوایی، مهمترین نکته ی مورد توجه برای متخصصین و والدین استفاده ی مداوم کودک از سمعک می باشد مخصوصا اگر کودک شما در رده ی سنی خیلی کمی قرار گرفته باشد، دلیل اهمیت این موضوع در ادامه توضیح داده می شود:

 • از بدو تولد تا سه سالگی مغز کودک به سرعت در حال توسعه است ورود صداهای پایدار به گوش می تواند به تقویت مسیرهای طبیعی در مغز و کمک به شنوایی و گفتار و زبان کمک کند.
 • برای توسعه و ارتقای زبان در کودکان حیاتی ست که از بدو تولد کودک از طریق شنوایی و صحبت اطرافیان بتواند مهارت های زبانی خود را تقویت کند. یادگیری زبان در کودکان با یادگیری یک زبان جدید در بزرگسالان متفاوت است، در عوض باید گفت که فراگیری زبان برای کودکان به گونه ایست که به هنگام شنیدن یک زبان در بازه ی زمانی خاص، کودک تصمیم به انتخاب یک کلمه ی خاص و استفاده از آن می کند، برای کودکان ناشنوا و کم شنوا متاسفانه این متد یادگیری جوابگو نیست و کودک نیاز به انجام تراپی گفتاری و زبانی دارد.
 • شنوایی استوار و مداوم برای کودکان الزامی است علل الخصوص برای نوزادان و کودکان نوپا به جهت ارتباط برقرار کردن و اخت شدن با والدینشان .
خرید سمعک

چگونه بدانم فرزندم به سمعک نیاز دارد یا به کاشت حلزون گوش؟

در مبحث تفاوت سمعک با کاشت حلزون باید گفت که کاشت حلزونی ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار گرفته و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق را فراهم می‌کند،کاشت حلزونی تنها شکل از مداخلات پزشکی است که می‌تواند به واسطه تحریک الکتریکی عصب شنوایی مقداری از شنوایی را به فرد ناشنوای مطلق بازگرداند در حالی که سمعک یک وسیله ی شنوایی برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) می باشد و متشکل از سه قسمت می باشد (میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو).

در حقیقت ما از طریق مغزمان می شنویم نه از طریق گوشمان، پس گوشمان در واقع مانند یک درب ورودی به مغز است که به آنچه که ما می شنویم معنا می دهد، شنوایی مغز به طور مستقیم به کودک می آموزد که چگونه صحبت کند. پس نمی توانیم بگوییم که استفاده از کدام نوع دستگاه کمک به شنوایی کودک می کند در نهایت هدف اصلی شما هدایت درست صداها به مغز فرزندتان می باشد که با کمک گرفتن از متخصصین مربوطه می توانیم انتخاب بهتری در نوع این دستگاه شنوایی داشته باشیم.

نحوه سمعک گذاشتن در گوش کودک

برای جایگذاری سمعک در داخل گوش فرزند خود هوشمندانه عمل کنید، زمان مناسب برای انجام این کار زمانی ست که کودک شما سرگرم انجام کاریست که از انجام آن لذت می برد ( مثلا هنگام خوردن اسنک و یا هنگام خواندن کتاب مورد علاقه و … ) و یا بهتر است که هنگام  جایگذاری سمعک،کودک مشغول بازی با اسباب بازی در دستانش باشد که نتواند مانع شما شود.

گاها دیده شده که والدین برای رفع مشکل ذکر شده از کلاه های سبک برای پوشش گوش کودک استفاده کرده تا کودک کمتر به  گوش خود دست بزند و سمعک را از گوش بیرون کشد، باید توجه داشت که استفاده از این کلاه ها  اختلالی در نحوه ی عملکرد سمعک ایجاد نکند و مهمتر از همه سبب سوت کشیدن سمعک در داخل گوش کودک نگردد.

سوالات متداول خرید سمعک

 • چه عواملی موجب سوت زدن سمعک می شود؟

سوت زدن سمعک معمولا به علت  انباشته شدن جرم درگوش، عدم جاگذاری صحیح قالب یا سمعک در گوش، ایجاد ترک یا شکاف در قالب گوش، تغییر در میزان کم شنوایی و نیاز به تنظیم مجدد سمعک ایجاد می شود. در مواردی که سوت سمعک با تنظیم قابل رفع است،برای حل این مشکل به کارشناس خود مراجعه کنید.

 • ارزیابی شنوایی نوزادان از چه سنی قابل اجرا است؟

غربالگری شنوایی نوزادان به این علت که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در بدو تولد (قبل از ترخیص از بیمارستان) انجام می شود. چنانچه شما کودکی دارید که در بدو تولد مورد ارزیابی شنوایی قرار نگرفته لازم است در اولین فرصت برای این امر مراجعه نمایید.

 • آیا غربالگری شنوایی نوزاد در بدو تولد کفایت می کند؟

غربالگری شنوایی در بدو تولد به منظور بررسی مشکلات مادرزادی شنوایی صورت می گیرد،اما از آنجا که عوامل متعددی بعد از تولد سبب بروز کم شنوایی اکتسابی می شود و همچنین به منظور کنترل کم شنوایی های تاخیری نیاز است تا ۲ سالگی چند مرحله غربالگری شنوایی تکرار شود.

خرید سمعک

برای کسانی که در هر دو گوش مشکل شنوایی دارند ،استفاده از دو سمعک بهتر از استفاده از یک سمعک است. مزایای استفاده از دو سمعک به این صورت می باشند که: توانایی جهت یابی اصوات بهتر می شود، فهم گفتار در محیط های پر سر و صدا بهبود می یابد، صداها بهتر و راحت تر شنیده می شوند، درک گفتار در مکالمه های گروهی افزایش می یابد و در نهایت کیفیت صدا بهتر می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *