خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل

Posted on Posted in خلیج فارس

خدمات فیزیوتراپی در منزل:

خدمات فیزیوتراپی در منزل : فیزیوتراپی متشکل از دو کلمه فیزیو (به معنای جسمانی) و تراپی (به معنای درمان) است که برای درمان بیماری هایی مانند اختلالات عصبی، ماهیچه ای و اسکلتی، خدمات فیزیوتراپی در منزل مناسب ترین روش محسوب می شود که با استفاده از ابزار ها و تجهیزاتی مکانیکی و درمان های دستی به بیمار کمک می کند. علاوه بر موارد ذکر شده، خدمات فیزیوتراپی شامل ورزش، پرتوهای فرابنفش، نور و جریان برق نیز به شمار می روند و سبب کاهش درد در بیمار خواهد شد. خدمات فیزیوتراپی در منزل به فرد کمک می کند که توانایی حرکتی خود را مجدد به دست آورد و علاوه بر برگشت به زندگی قبلی و نرمال بیمار، کیفیت زندگی فرد را نیز بالا می برد. هدف از انجام فیزیوتراپی در منزل، بهبود شرایط جسمانی فرد چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم می باشد و در نهایت عملکرد سیستم بدن شما را بهبود می بخشد.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

مزایا خدمات فیزیوتراپی در منزل

مشغله های زیادی که امروزه افراد دارند سبب شده است که رفت و آمد بیماران به مراکز و کلینیک های فیزیوتراپی دشوار باشد. به همین علت استفاده از خدمات فیزیوتراپی درمنزل کمک بسیار شایانی به این افراد می کند. بیماران می توانند با انجام خدمات فیزیوتراپی در منزل از خدمات زیر بهره مند شوند:

 • کار درمانی

 کاردرمانی به بیماران کمک می کند که هر چه سریعتر بهبود یابند و توانایی سروسامان دادن به فعالیت های جسمانی روزانه ی خود که عبارت اند از: مراقبت از خود، انجام کارهای خانه، رفت‌وآمد و…  را داشته باشند. کاردرمانی به افرادی توصیه می شود که دچار سکته شده باشند، مبتلا به اوتیسم یا دیگر اختلالات رشد، افرادی که تازه جراحی کرده اند، جانبازان، افراد کهنسال و اشخاصی که دچار افسردگی و اضطراب  باشند.

 • فیزیوتراپی

هدف از انجام فیزیوتراپی رشد فعالیت های فردی است و برای درمان بیماری هایی مانند اختلالات اسکلتی_عصب_عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش از طریق استفاده از درمان های دستی، ورزش، استفاده از وسایل کمکی برای انجام فعالیت های روزانه، آموزش، انگیزه دادن و حمایت از بیمار صورت می گیرد.

 • ویزیت

با استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل، بیمار در خانه خود ویزیت خواهد شد و فیزیوتراپیست وضعیت کلی وی را بررسی و مورد ارزیابی قرار می دهد.

 • ماساژ در منزل

در ماساژ درمانی با استفاده از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن انجام می شود. ماساژ درمانی سبب رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات می شود همچنینریال به بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک چشمگیری می کند.

خدمات فیزیوتراپی در منزل
 • گفتار درمانی

روشی که توانایی و گفتار کودکان و همچنین درک استفاده از زبان را حتی در ارتباط های غیر کلامی بهبود می بخشد را گفتار درمانی می گویند. برای مثال، در صورتی که فرزند دلبند شما از ناتوانی‌های گفتاری مانند مشکلاتی در تلفظ کلمات رنج می‌برد، گفتار درمانی می‌تواند رشد زبانی، ارتباط و مهارت‌های زبانی کاربردی کودک شما را بهبود ببخشد

 • پرستاری
 • نیازنداشتن به مراکز درمانی سطح شهر
 • عدم تحمل ترافیک و شلوغی‌های آزار دهنده شهر

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیماران ارتوپدی

متسفانه امروزه عوامل متعددی باعث شده اند که کارکرد و سلامت سیستم های عضلانی و همچنین اسکلتی انسان ها دچار مشکل و مخاطره شوند. برخی از این عوامل عبارت اند از: سبک غلط زندگی، استفاده بیش از حد از غذا های نا سالم، تحرک کم، زندگی ماشینی و بروز اکثر حوادث های غیر مترقبه همچون تصادف و … . مهمترین عواملی که موجب ایجاد آسیب و صدمه ارتوپدی می شوند شکستگی های ناحیه لگن، شانه، ساعد، ران، بازو، مچ دست و پا هستند چراکه شکستگی به بافت های نرم و به ویژه به عضلات آسیب وارد می کند. اما خبر خوب این است، در مراحل اولیه این بیماری ها پیشرفت نخواهند کرد و با استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل یا در مطب های درمانی می تواند از پیشرفت این عوارض پیشگیری کرد. به منظور دستیابی به بهبود هرچه سریعتر، افراد با همچین بیماری هایی که زیاد پیشرفت نکرده اند، فیزیوتراپی در منزل را شروع کرده اما آن دسته از افرا که دارای نوع حادی از این عوارض هستند نیاز است که پس از انجام عمل جراحی و تعویض مفصل، به یک فیزیوتراپیست مراجعه کند. توجه به محل های برش جراحی، اقدام به ترمیم بافت های وی نماید تا زندگی او بهبود یابد و از محدودیت هایی که در زندگی فردی رخ داده است، رهایی یابد. خدمات فیزیوتراپی در منزل برای چنین بیماری هایی، خدمات فیزیوتراپی در منزل با استفاده از تیم مجرب خود و استفاده از بهترین دستگاه ها به خانه شما می آیند تا فیزیوتراپی در منزل را برای شما انجام دهند و شما دیگر نگران ترافیک و شلوغی هایی خیابان ها نخواهید بود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای زنان باردار

اکثر افراد خیال می کنند که بارداری دوره ی استراحت و خوردن و خوابیدن است در صورتی که این باوری اشتباه می باشد. زنان در این دوره میتوانند حتی ورزش کنند و با استفاده از فعالیت های مفید این چنینی سلامت خود و فرزند خود را در طی دوره ی بارداری حفط خواهد کرد. در دوره ی بارداری عوارضی در بدن زنان به وجود خواهد آمد که عبارت اند از: مشکلات عضلانی اسکلتی و عروقی که می توانند به علت تغییرات هورمونی و تغییر در راستای بدنی به دنبال رشد جنین باشد مانند کمر درد، ورم اندام ها ،درگیری اعصاب به دنبال آن ، شلی در مفاصل و کاهش تعادل. در این دوره انجام تمرینات ساده مانع از بروز مشکلات اینگونه خواهد شد ویا آنها را درمان خواهد کرد.

فواید فیزیوتراپی و ورزش برای زنان باردار 

 • کنترل افرایش وزن مادر
 • بالا رفتن استقامت قلبی عروقی
 • کاهش ناراحتی های این دوره از جمله:خستگی، تهوع، ورم اندام،گرفتگی و درد پاها و کمر
 • کاهش یافتن زمان زایمان
 • سهولت در زایمان و کاهش نیاز به انجام جراحی برای خروج نوزاد
 • کاهش استرس مادر
خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیماران اعصاب و روان

لازم به ذکر است که یکی از اصلی ترین بنیاد در سلامت فرد و خانواده، سلامت روانی است. آمار نشان داده است که متاسفانه امروزه یکی از مهم ترین علل بزرگ ناتوانی، کیفیت پایین زندگی و کاهش بهره وری در زندگی افراد به علت سلامت روانی نامناسب و آسیب دیده است. در حال حاضر اصلاحات در نوع زندگی علی الخصوص برای کسانی که دارای بیماری روانی جدی هستند بسیار حائز اهمیت است و همچنین راهی مقرون به صرفه در جهت بهبود سلامت می باشد. اکثر افرادی که از بیماری روانی و اعصابی رنج می برند دارای خطر ابتلای بالای بیماری های شدید و کم تحرکی و تاثیرات جانبی دارویی مانند بیماری های قلب و عروق می باشند. علاوه بر این، سطح پایین فعالیت بدنی کسانی که دچار اختلالات روانی هستند، به عنوان عامل اصلی چاقی تصور شده و به افزایش دیابت و برخی سرطان ها کمک می کند.

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیماران سرطانی

از دیگر خدمات فیزیوتراپی در منزل میتوان به درمان سرطان نیز اشاره کرد. درمان در اینجا به مفهوم کاهش درد بیمار و همچنین بازیابی توانایی حرکتی خود در انجام فعالیت های روزانه. هدف از بهره بردن از خدمات فیزیوترای در منزل برای بیماران سرطانی بازیابی و حفظ و بهبودی توانایی بدنی عمومی  و سلامت بدنی است.  فیزیوتراپی در این زمینه شامل روشهای متفاوتی می باشد که به شرح زیر هستند:

خدمات فیزیوتراپی در منزل
 • درمان با جریان الکتریسیته
 • درمان با انجام حرکات ورزشی
 • فیبرومیالژیا
 • درمان با لیزر
 • آب درمانی
 • درمان گرم و سرد

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیماران قلبی و تنفسی

عوامل متعددی منجر به بروز بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی می شود. برخی از این عوامل که سبب افزایش احتمال خطر این نوع بیماری ها می شود، ذره های معلق است که دارای مواد آلاینده بسیار گوناگون و متنوعی می باشند و این ذرات نیز در سایز های مختلفی وجود دارند که مشکلات تنفسی و ریوی را ایجاد می کنند. علاوه بر این، عوامل دیگری نیز وجود دارند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم می توانند بر روی سیستم تنفسی و قلبی عروقی تاثیر بگذارند. پیشنهاد می شود این گونه بیماران تحت هیچ شرایطی از خانه بیرون نروند به این خاطر که سیستم قلب، عروق و تنفس آن ها بسیار آسیب پذیر است و در مواجه با محیط آلوده وضعیت آن ها وخیم تر خواهد شد. بنابراین بهترین گزینه و انتخاب در جهت بهبود در این شرایط بهره بردن از خدمات فیزیوتراپی در منزل می باشد. روش کار فیزیوتراپیست برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی و تنفسی به این صورت است که سعی در اصلاح صحیح الگوی تنفسی وی دارد، در جهت تقویت عضله های تنفسی، ترشحاتی که در داخل ریه و همچنین راه های تنفسی قرار دارند را تخلیه می کند. سپس در انتها قسمت رفلکس سرفه تحریک می شود و تمریناتی به منظور بهبود تنفس به بیمار داده می شود. هدف اصلی از انجام خدمات فیزیوتراپی در خانه برای بیمارن قلبی و تنفسی، بهبود وضعیت بیمار به افزایش و رشد کارایی در سامانه قلبی و عروقی وی می باشد. اکسیژن رسانی بهتر و بیشترزمانی صورت می گیرد که ریه های بیمار دچار مشکل شده باشد. بهبود بخشیدن به ریه بیمار یکی از اصول مقدماتی فیزیوتراپی و به عنوان پایه درمان به شمار می رود. همان طور که می دانید ریه و قلب بسیار به یک دیگر نزدیک هستند و بر روی هم اثر می گذارند، بنابراین فیزیوتراپی به صورت همزمان از تاثیر بسیار زیادی برخوردار است. به همین علت است که در زمان درمان بیماران قلبی باید فیزیوتراپی ریه نیز انجام شود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای کودکان

فیزیوتراپی در کودکان تا حدودی دشوار می باشد چرا که کار کردن با کودکان روحیه و صبر و تحمل بالایی را می طلبد. علاوه بر این نیاز است که توانایی بالایی در زمینه با انگیزه نگه داشتن کودکان داشت. استراتژی های متعددی مخصوص گروه های سنی متفاوت وجود دارد. انتخاب استراتژی ها بستگی به سطح پیشرفت بیمار دارند، بنابراین می توانید آزادانه از هر تکنیکی که بیشترین کارایی را برای شما دارد استفاده کنید.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی لگن در منزل

افزایش سن دشواری های حرکتی را سبب می شود که یمی از آنها ایجاد مشکل و اختلال در لگن زنان و مردان است و بترین راه درمان آن استفاده از فیزیوتراپی می باشد به این صورت که مانورهای دستی مورد استفاده منجر به افزایش جریان خون، کاهش اسپاسم عضلانی، افزایش انعطاف پذیری، افزایش سرعت ترمیم و در نهایت تسریع روند بازسازی بافت می شود. با انجام این روش ها، بهبودی بیمار سرعت گرفته و در دراز مدت پایداری بیشتری خواهد داشت. همچنین از تشکیل بافت های اضافه فیبروزی در درون عضله صدمه دیده که با عنوان بافت اسکار شناخته می شود نیز جلوگیری می کند. هم زمان با این درمان ها تجویز ورزش های درمانی هم بسیار مفید است. ورزش های درمانی مناسب، به کسب مجدد قدرت و تحمل عضلانی کمک می کنند. ورزش های ایزومتریک اغلب انتخاب نخست برای شروع تمرین درمانی هستند.

فواید خدمات فیزیوتراپی در منزل

در بعضی از اوقات فرد دچار درد در ناحیه لگن خود می شود و ممکن است این درد لگن برای بیمار غیر قابل تحمل باشد و سبب ایجاد اختلال در کارهای روزمره شود. برای درمان درد لگن و فیزیوترای لگن باید به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کرد چراکه در صورتی  که این درد شدید شود منجربه جراحی لگن و تعویض مفصل لگن می شود. می دانیم که عضلات کف لگن ممکن است با افزایش سن در فرد ضعیف تر شوند.

بیماریهای شایع در ناحیه لگن که می توانند به این مرکز مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرند عبارت اند از:

 • نیمه در رفتگی های لگن Hip Subluxation
 • شکستگی های ناحیه لگن و درد و محدویت، ناتوانی ناشی از عمل جراحی یا کشش درمانی
 • دررفتگی های ناحیه لگن
 • سندرم پریفرمیس
 • ضعف عضلات اطراف لگن
 • کشیدگی عضلات اطراف و تاندون و لیگامان ها به دنبال ورزش حرفه ای
 • بورسیت ساب تروکانتریک
 • تعویض مفصل هیپ و بازتوانی مورد نیاز به دنبال آن
 • نکروز سر استخوان فمور
 • استئوآرتریت یا همان آرتروز مفصل لگن

کار درمانی و فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی و کاردرمانی در منزل به روش های متعددی صورت می گیرد که متناسب با وضعیت جسمانی بیمار است. در ادامه چند روش را به شما ارائه خواهیم داد.


تمرین درمانی در خدمات فیزیوتراپی در منزل


تمرین درمانی در منزل شامل ماساژ درمانی، انجام ورزش ها و حرکات های گوناگون و مناسب برای کاهش درد می باشد که در ابتدا توسط فیزیوتراپ آموزش داده می شود و سپس تمریناتی به بیمار داده می شود که برای بهبود درد خود باید آن ها را روزانه انجام دهد. این اقدام برای افرادی مفید می باشد که درد چندانی ندارند و یا مراحل پایانی درمان خود را طی می کنند.


دستگاه الکتروتراپی در خدمات فیزیوتراپی در منزل


بیمارانی که درد های بسیار شدید دارند و یا آسیب جدی دیده اند و از گرفتگی و درد های ناشی از عضلات مانند درد های ناحیه مفصل، کمر درد و مانند این ها رنج می برند، استفاده از دستگاه الکتروتراپی برای آن ها بسیار مناسب است. این دستگاه با امواج الکتریکی کار می کند و سبب کاهش درد های از این نوع می شود. یکی از دلایل بسیار بارزی که سبب شده استفاده از این وسیله معنا پیدا کند این می باشد که دستگاه الکتروتراپی به صورت پرتال در دسترس است و تبدیل به یکی از مهم ترین و بارز ترین شاخه های مداوای این چنینی شده است که قابلیت حمل دارد و امکانات زیادی از جمله امکانات وسیله های موجود در مراکز درمانی را دارا می باشد و به راحتی مشکل شما در حمل و جا به جایی بیمارانتان که توانایی حرکت کردن را به خوبی ندارند، رفع می کند.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

روش ها و ابزار های خدمات فیزیوتراپی در منزل

چنانچه شما دچار آسیب اسکلتی عضلانی یا هرگونه اختلال حرکتی شوید ممکن است پزشکان شما را به منظور کاهش درد و بهبود حرکتتان به فیزیوتراپی ارجاع دهد. ممکن است مشکلات شما خفیف یا شدید و مخل زندگی شما باشد. در این حالت درمانگر شما از روش ها و ابزار های خاصی جهت تقویت پروسه درمانی به منظور دستیابی به اهداف بازتوانی استفاده خواهد کرد. گزینه های درمانی با توجه به شرایط بیمار و نیازتان توسط فیزیوتراپیست انتخاب خواهد شد. این ابزار ها ممکن است باعث کاهش درد و التهاب شما شده و یا مثل تمرین درمانی باعث افزایش استقامت، قدرت، دامنه حرکتی و چالاکی شما خواهد شد. معالجه گر شما باید در مورد علت کاربرد هرکدام از این ابزار و نحوه اثرگذاری آن و انتظاراتی که از آن می توان داشت اطلاعات و توضیح کافی به شما دهد

تمرین درمانی در خدمات فیزیوتراپی در منزل و نحوه کار آن

تمرین درمانی یک استرس و فشار فیزیکی کنترل شده و معین است که به منظور افزایش قدرت، دامنه حرکتی و یا انعطاف به بدن اعمال می شود.

 • فعال
 • غیر فعال
 • فعال کمکی


تمرین غیر فعال زمانی است که شما به حالت آرام استراحت می کنید و فرد دیگری فشاری به یک قسمت بدن شما می آورد که ممکن است باعث حرکت آن قسمت شود و یا نشود. مثلا کشش همسترینگ برای افرادی ورزشکاری که دچار حادثه و کشیدگی این عضله شده اند. در این حالت فرد پای بیمار را در حالت طاق باز به سمت بالا می آورد تا پشت ران کشیده شود. مثال دیگر این نوع تمرین حرکات انجام شده برای بیماران بستری است تا آنها دچار سفتی مفصلی نشده و از کوتاهی عضلانی و اختلال خونی عروق جلوگیری شود. تمرین فعال زمانی انجام می شود که شما با نیروی خود حرکتی کرده و یا فشار یا کششی به بدن خود وارد می کنید. مثل حرکت دادن دست و پا، دویدن، بلند کردن وزنه و … . تمرین فعال کمکی زمانی هست که فرد به تنهایی قادر به شروع یا انجام کامل و صحیح تمرین نبوده، اما با مقداری کمک این کار را به خوبی انجام می دهد. مثلا بلند شدن از روی صندلی با کمک یک فرد دیگر و یا بلند کردن دست یا پا با کمک فرد یا ابزار دیگر مثل فنر و … .

    فراصوت در خدمات فیزیوتراپی در منزل

فراصوت یک روش بی خطر و بدون عوارض جانبی برای انتقال انرژی به داخل بافت بدن بوده و با توجه به پارامتر های آن می تواند باعث تولید گرما، ماساژ بافتی و تحریک ترمیم و آزادسازی مواد ضد درد شود. از این ابزار برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی مثل التهاب تاندون، پیچ خوردگی یا کشیدگی استفاده می شود. امواج فراصوت توسط دستگاه فراصوت تولید شده و با توجه به تنظیمات فیزیوتراپیست اثرات خود را نشان خواهد داد. این دستگاه یک دسته اعمال موج داشته و از طریق پروپ موجود بر روی دسته امواج را ساطع خواهد کرد. برای عبور بهتر این امواج باید سطح بدن با ژل اولتراسوند آغشته شود. این پروپ در مسیرهای دایره ای در اطراف محل آسیب حرکت داده خواهد شد تا امواج همه آن ناحیه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

طریقه انجام تحریکات الکتریکی خدمات فیزیوتراپی در منزل

این تحریکات برای کاهش درد و التهاب و یا انقباض یک یا گروهی از عضله به منظور بازآموزی آن ها صورت می گیرد. در این روش جریان الکتریکی به وسیله الکترود های پهن و اسفنج های مرطوب وارد بدن شده و بسته به نوع جریان ممکن است حس سوزن سوزن شدن، ضربه و یا بی حسی شود. این پیام ها ممکن باعث بلوکه شدن مسیر درد و کاهش درد و اسپاسم و سفتی عضلانی شود. در بیمارانی مثل سکته مغزی و ای ال اس برای باز آموزی و تقویت عضلات ممکن است از تحریکات انقباضی استفاده شود. خوشبختانه با پیشرفت علم و فناوری امروز دستگاه های موچک، سبک و قابل حمل برای انجام فیزیوتراپی در منزل موجود است.
یونتوفروزیس نیز حالت خاصی از تحریکات الکتریکی است که به همراه تحریکات الکتریکی یک نوع ماده درمانی یا دارو به کمک جریان وارد بدن می شود تا بر روی عضلات، تاندون ها و رباط ها اثر کند.

نحوه انجام  فونوفروزیس خدمات فیزیوتراپی در منزل

این روش با استفاده از امواج فراصوت انجام شده و در آن مواد دارویی از طریق پوست با کمک امواج صوتی وارد بدن می شود. برای این کار از دستگاه فراصوت و ژل پزشکی در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. از این روش اغلب برای وارد کردن مواد دارویی مثل دگزامتازون یا پیروکسیکام و دیکلوفناک استفاده می شود. این روش اثرات جانبی اثبات شده ندارد.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

چگونگی انجام نور درمانی خدمات فیزیوتراپی در منزل

نور درمانی شامل استفاده از لیزر ‌ها و دیود‌ های نوری باعث بهبود پروسه ی ترمیم بافت آسیب دیده می شود. نور درمانی با استفاده از پرتو خالص یا همگن با طول موج خاص باعث کمک به بازسازی بافت آسیب دیده، کاهش درد، کاهش التهاب می شود این روش درمان همانند هر ابزار درمانی در صورت استفاده صحیح و استاندارد، بدون درد و عوارض جانبی بوده و معمولا ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می کشد. فیزیوتراپیست با توجه به نوع و محل آسیب پارامتر ‌های نور تابشی را تنظیم کرده و به صورت مستقیم به محل مورد نظر اعمال می کند. انواع تابش ها ممکن است برای افزایش خون رسانی، افزایش خاصیت ارتجالی بافت های بدن، افزایش جریان خون و برداشته شدن مواد التهابی و تامین مواد غذایی لازم جهت بهبود ناحیه آسیب دیده می شود. نور درمانی ممکن است برای درمان درد های مزمن، التهاب، انواع زخم ها من جمله زخم های دیابتیک استفاده شود. مکانیزم اثر نور درمانی در فیزیوتراپی بدین صورت است که فوتون ها یا بسته های نوری، انرژی را با خود حمل کرده و با توجه به نوع نور کاربردی به عمق یا سطح بافت بدن می رسانند و باعث بهبود فعالیت های ترمیمی بافت در بعد سلولی شده و سرعت ترمیم و کاهش درد را تسریع می کند. انواع پرتو های کاربردی در این زمینه شامل تابش های فروسرخ یا اینفرارد، لیزر های کم توان و پرتوان و اشعه فرابنفش خواهد بود.

 انجام جریان های الکتریکی TENS خدمات فیزیوتراپی در منزل به چه معناست؟

 تحریکات الکتریکی عصبی فراپوستی یا TENS به معنی گروهی از جریان های تحریک کننده ی اعصاب از روی پوست می باشند. این جریان ها توسط دستگاه های مجهز کلینیکی و یا در مواردی دستگاه های پرتابل خانگی برای کاهش درد از طریق اعمال جریان الکتریکی هستند که جریان الکتریکی توسط الکترود های قرار گرفته بر روی ناحیه مد نظر وارد می شود. با اعمال این جریان ها حس سوزن سوزن شدن بر روی پوست و عضله قرار گرفته در زیرالکترود ها احساس می شود. این سیگنال های تولید شده ی حسی باعث بلوکه شدن حس درد در اعصاب در برگیرنده ی ناحیه آسیب دیده می شوند که با اتمام این جریان بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. با کاهش حس درد انجام کار های فیزیوتراپی همانند حرکت در مفاصل انقباضات عضلانی و مانیپولاسیون راحت تر و با درد کمتری قابل انجام خواهد بود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

تحریکات الکتریکی انقباضی NMES به چه معناست؟

این جریان های الکتریکی برای ایجاد انقباض در یک یا گروهی از عضلات به صورت مصنوعی می شود فیزیو تراپیست با جا گذاری الکترود ها در محل های خاصی از پوست که به عضلات زیر آن مرتبط هست جریان الکتریکی را به گروه های خاصی از فیبر های عضلانی اعمال می کند انقباض عضلات از طریق تحریکات الکتریکی که NMES نامیده می شوند باعث انقباضات عضلات آسیب دیده یا مهار شده می شوند فیزیک تراپیست از طریق تغییر نوع و شدت این جریان ها م یتواند بسته به نیاز انقباضات ضعیف یا شدید ایجاد کند در طی استفاده از جریان ها علاوه بر افزایش قدرت عضلانی، جریان خون وارد شده به ناحیه افزایش میابد.
همچنین این جریان ها باعث باز آموزی عضلانی می شود به عبارتی بیمار هم زمان با انقباض مصنوعی در جهت انقباضات طبیعی تلاش کرده و به کار گیری گروه خاصی از عضلات را به صورت منفرد یاد می گیرد.

 برچسب یا تیپ یا نوار کا خدمات فیزیوتراپی در منزل چیست؟

چسب نواری یا نوار کا، این یک درمان نسبتا جدید در فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی است. در این روش، نوار پارچه ای مخصوصی به پوستتان چسبانده می شود تا با کم کردن درد به بهبود چرخه مواد و یا تسهیل عملکرد ماهیچه ها کمک کند. این نوار می تواند تا ۵ روز برای بهبود شرایط شما بماند. باید در استفاده از آن احتیاط شود. نوار کا یک درمان جدید است و مورد تحقیقات علمی دقیق قرار نگرفته است. در حقیقت، مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ هیچ تفاوتی را در درد شانه و حرکات بیمارانی که از نوار کا استفاده کردند در مقابل کسانی که از نوار جعلی استفاده شده، یافت نکرد. نوار از یک بافت انعطاف پذیر ساخته شده که تا جایی که شما حرکت می کنید، انعطاف می یابد که شامل موارد زیر است:

خدمات فیزیوتراپی در منزل
 • – مهار ماهیچه.
 • – تسهیل کردن ماهیچه  ای.
 • – کبود شدگی و مدیریت تورم.

نوار کا برای پوست بکار می رود و می تواند به مدت چند روز در محل نگه داشته شود. باید در استفاده از آن احتیاط شود، چون نوار کا یک روش مداوا جدید است و هنوز به طور کامل مورد آزمایش قرار نگرفته است و سود حاصل از آن ممکن است به خاطر اثر پلاسیبو باشد.

کشش: برای استفاده کشش کمری

در این روش شما به یک وسیله مکانیکی وصل می شوید. آن ها یک جلیقه هستند که دنده های شما را نگاه می دارد و یک دستگاه دیگر که دور لگن پیچیده می شود. جلیقه و وسیله لگن بوسیله تسمه های زین ثابت شده اند و نیروی مکانیکی ماشین به ستون فقرات شما اعمال می شود.
کشش گردن در حالت نشسته یا دراز به کار می رود. نشستن، یک تسمه به سر متصل می شود و یک سیستم قرقره با وزن کمی به آن متصل است. اگر شما روی صندلی راحتی بنشینید این وزن نیروی کششی تامین می کند. در حالت تکیه کرده یا طاق باز، یک وسیله خاص به کار می رود. شما باید به پشت دراز بکشید و پیشانی خود را به دستگاه متصل کنید. سپس از پمپ پنوماتیک برای نیروی کششی گردن کمک بگیرید. تئوری کشش به جداکردن مفصل ها و فضا های دیسک در قسمت پشت یا گردن کمک می کند که این به نوبه خود باعث کاهش فشار روی اعصاب می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *