جراح بینی

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

جراح بینی یکی از مهم ترین و موثرترین عوامل در رسیدن به نتایج مطلوب در خصوص جراحی بینی میباشد. برای پیدا کردن جراح بینی با تجربه، بیماری که تصمیم به جراحی دارد می بایست سوابق تحصیلی، سوابق کاری، اخلاق کاری و همچنین نمونه جراحی های بینی انجام شده توسط جراح بینی مورد نظر را  بررسی کرده و در نظر بگیرد.همانطور که تحقیقات و آمار نشان داده است، جراحی بینی یکی از مهم ترین و البته پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی می باشد که روزانه بسیاری از افراد برای انجام آن دست به کار میشوند. اشخاصی که قصد انجام این جراحی زیبایی را دارند به علت نتایج غیر قابل بازگشتی که جراحی بینی بر جای می گذارد دچار استرس و نگرانی میشوند اما انتخاب جراح بینی ماهد و با تجربه به کاهش استرس بیمار کمک بسیاری خواهد کرد. گفتنی است که انتخاب جراح بینی در نتیجه جراحی بینی تاثیر بسیارمثبت و مستقیمی دارد به گونه ای که در صورتی که جراح بینی مورد نظر و انتخاب شده، تجربه و تبحر لازم برای انجام چنین جراحی زیبایی را نداشته باشد افراد نمی توانند از نتایج ایده آلی بهره مند شوند.

 

nosejob

مشاوره قبل از عمل بینی

قبل از تصمیم برای انجام جراحی بینی حتما باید با جراح‌ بینی موردنظرتان خصوص عوامل مختلفی که می‌توانند بر روی نتیجه‌ی جراحی شما تأثیر بگذارند و همچنین عوارض عمل بینی صحبت کنید. هر جراح بینی روند کاری خودش را دارد، اما به‌طورکلی جلسه‌ی ملاقات با جراح بینی برای انجام عمل معمولا به‌شکل زیر است:

سوابق پزشکی‌تان را توضیح دهید

جراح بینی حتما از شما در مورد انگیزه و هدف‌تان از انجام عمل بینی خواهد پرسید. همچنین باید به سؤالاتی درباره‌ی سوابق پزشکی‌تان جواب دهید. این سؤالات احتمالا درمورد سابقه‌ی ابتلا به انسداد بینی، جراحی‌هایی که تا به حال  انجام داده‌اید یا داروهایی که مصرف می‌کنید، خواهند بود.

از زوایای مختلف بینی ‌تان عکس گرفته می‌شود

امکان دارد لازم باشد که در مطب موردنظر از زوایای مختلف بینی ‌تان عکس گرفته شود. به ‌این ‌ترتیب جراح بینی می‌تواند عکس‌ها را به ‌وسیله‌ی نرم‌افزارهای رایانه‌ای دستکاری کند و نتیجه‌ی احتمالی عمل را نشان‌ تان دهد. این عکس‌ها برای مقایسه‌ها و ارزیابی‌های قبل و بعد از عمل نیز کاربرد بسیاری خواهند داشت و اجازه می‌دهند تا درمورد اهداف جراحی بینی با جراح‌ خود صحبت کنید.

تحت معاینه‌ بالینی قرار می‌گیرید

شما به عنوان بیمار حتما باید تحت معاینه‌ بالینی کامل قرار بگیرید. جراح آزمایش‌هایی را که باید انجام دهید ازجمله آزمایش خون را برای‌ بیمار مشخص و همچنین پوست و داخل و بیرون بینی‌تان را معاینه خواهد کرد. این معاینات بالینی به جراح بینی کمک می‌کنند تا تغییرات لازم را تشخیص دهد و همچنین متوجه شود که باتوجه‌ به ویژگی‌هایی مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف بینی ‌تان چقدر می‌توانید بعد از عمل به نتیجه‌ی دلخواه‌ و ایده آلتان  برسید. علاوه براین جراح بینی با معاینات بالینی می‌تواند تأثیر عمل بینی روی تنفستان را هم بررسی کند.

 باید انتظاراتتان را توضیح دهید

باید با جراح‌ بینی مورد نظر خود  درباره انگیزه‌ها و انتظارات‌تان از عمل بینی و همچنین عوارض عمل بینی به‌طور واضح و مشخص صحبت کنید. جراح بینی به شما توضیح خواهد داد که می‌توانید از عمل‌تان چه انتظاراتی را داشته باشید و کدام خواسته‌هایتان شدنی و منطقی نیستند. شاید برای‌تان کمی سخت باشد که درمورد ظاهرتان راحت حرف بزنید، اما خیلی مهم است که تمام خواسته‌ها و اهداف‌تان را خیلی واضح به جراح‌تان توضیح دهید. شاید جراح‌تان با شما درمورد جراحی بزرگ‌کردن چانه صحبت کند، چراکه در برخی افراد چانه‌ی کوچک موجب می‌شود بینی بزرگ‌تر به‌نظر برسد. نه اینکه جراحی چانه در چنین مواردی الزامی باشد، اما گاهی می‌تواند نیم‌رخ صورت را متعادل‌تر کند. پس انتظارات‌تان را خوب توضیح دهید تا جراح بینی ببیند که از چه راهی می‌تواند کمک‌تان کند.

زمانی که رینوپلاستی انجام شد، چند روزِ اولِ بعد از بیهوشی ممکن است دچارافت حافظه، کندی واکنش یا اختلال قضاوت شوید. به همین خاطر حتما از کسی بخواهید تا چند روزی در کنارتان بماند و در انجام کارها کمک‌تان کند. اگر هم قرار است جراحی سرپایی انجام دهید، باید کسی را همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند.

 

nosejob

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی دوری نمایید به این علت که موجب کاهش اکسیژن موجود در خون حین عمل جراحی بینی خواهد شد.
 • به مدت دو هفته از داروهایی از قبیل آسپرین و بروفن که منجر به اختلال در انعقاد خون خواهند شد، خودداری کنید. به این دلیل که مصرف این داروها خطر خونریزی حین جراحی بینی را افزایش خواهد داد و عمل بینی را دچار اختلال خواهد کرد.
 • شب قبل از جراحی بینی شام سبک میل  کنید و حدود ۶ الی ۸ ساعت چیزی نخورید تا زمان عمل بینی معده خالی باشد، چنانچه معده در حین عمل خالی نباشد محتویات معده برگشت خواهد داشت و وارد مجرای تنفسی خواهد شد.
 • انجام آزمایش خون قبل از عمل بینی که جراح بینی برای شما تجویز کرده است را انجام دهید و آزمایشات قبل از عمل جراحی بینی را در روز تعیین شده برای عمل بینی به همراه داشته باشید.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید و تحت درمان داروی خاصی هستید یا حتی به داروی خاصی حساسیت دارید جراح بینی خود را مطلع سازید.

بی‌حسی موضعی به‌همراه آرام بخش  در جراحی بینی

معمولا استفاده از این نوع بیهوشی در جراحی‌های سرپایی ترجیح داده می‌شود و فقط قسمت مشخصی از بدن را بی‌حس می‌کند. در این روش در جهت جلوگیری از احساس درد داروی بی‌حسی به بافت‌ بینی تزریق می‌شود. داروی آرام‌ بخش را نیز با تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. به‌این‌ترتیب حالت بی‌حالی و سستی پیدا می‌کنید، اما به خواب نمی‌روید.

بیهوشی عمومی

در این روش داروی بیهوشی را ازطریق استنشاق یا تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. برای تزریق وریدی لوله‌ی کوچکی در یکی از رگ‌های دست‌، گردن یا قفسه‌ سینه کار می‌گذارند. بیهوشی عمومی بر روی کل بدن تأثیر خواهد داشت و منجر به ناهشیاری موقتی می‌شود. در این نوع بیهوشی به لوله‌ی تنفسی نیز نیاز خواهید داشت. بعد از انجام جراحی بینی به قسمت ریکاوِری انتقال داده می‌شوید. در قسمت ریکاوِری،  پرستاران مراقبت‌تان خواهند بود تا زمانی که به‌هوش بیایید. بسته به شرایط‌تان امکان دارد همان روزِ عمل یا روز بعد مرخص شوید.

nosejob

مراقبت های پس از جراحی بینی

بعد از انجام عمل بینی حتما در تخت استراحت کنید، آن هم در حالتی که سرتان بالاتر از قفسه‌ سینه قرار بگیرد تا خون‌ریزی و ورم کمتر شود. شاید به‌خاطر ورم یا اِسپلینت‌هایی که در طی جراحی داخل بینی قرار میدهند احساس گرفتگی و پُری در بینی داشته باشید. در اکثر موارد پانسمان‌های داخلی باید به مدت یک تا هفت روز بعد از جراحی بینی باقی بمانند. همچنین احتمال دارد که جراح‌ برای محافظت و حفظ شکل بینی برای‌ شما اِسپلینت یا گچ بینی بگذارد که نوعی قالب پلاستیکی میباشد و معمولا باید حدود یک هفته تحملش کنید.

مقداری خونریزی و تخلیه‌ی مخاط و خون کهنه تا چند روز بعد از عمل یا پس از برداشتن پانسمان‌ها طبیعی میباشد. شاید جراح بینی برای‌تان در قسمت زیر بینی پد قطره‌گیر بگذارد. این پد درواقع تکه‌ای گاز پانسمان کوچک است که زیر بینی چسبانده میشود تا تخلیه‌ها را به خود جذب کند. باید این گاز را طبق دستور جراح بینی عوض کنید و نباید خیلی هم سفت به بینی‌تان ببندید. برای کاهش احتمال خونریزی و ورم و همچنین برای کاهش عوارض عمل بینی‌تان، ممکن است جراح‌تان صلاح ببینید که موارد زیر را در هفته‌های بعد از عمل رعایت کنید:

 • از فعالیت‌های شدید مثل ورزش های هوازی  و دویدن و به‌طورکلی جست‌وخیز شدید دوری کنید.
 • زمانی که روی بینی‌تان پانسمان دارید، در وان حمام کنید و زیر دوش نایستید.
 • فین نکنید.
 • در جهت جلوگیری از یبوست، مواد غذایی پر فیبر مثل میوه و سبزیجات بخورید چراکه یبوست باعث می‌شود که زور بزنید و به محل جراحی فشار بیاورید.
 • از ابراز شدید احساسات با صورت مثل لبخندزدن یا خندیدن دوری  کنید.
 • دندان‌هایتان را آرام مسواک بزنید تا لب بالایی‌تان کمتر حرکت کند.
 • لباس‌هایی بپوشید که از جلو بسته می‌شوند تا مجبور نباشید لباس‌تان را از سر بپوشید یا دربیاورید.

ضمنا نباید تا حداقل چهار هفته بعد از جراحی از استفاده ازعینک آفتابی یا طبی روی بینی‌تان اجتناب کنید، چراکه عینک می‌تواند به بینی فشار وارد کند. درعوض می‌توانید از عینک‌هایی استفاده کنید که روی پل بینی قرار نمی‌گیرند. یا حتی می‌توانید عینک‌تان را با یک تکه چسب به پیشانی‌ بچسبانید. ممکن است به مدت دو تا سه هفته بعد از عمل، بینی دچار ورم یا تغییر رنگ موقتی پلک شوید. اما ورمِ خود بینی کمی طول می‌کشد تا بخوابد. برای اینکه ورم‌تان زودتر رفع شود، بهتر است سدیم مصرفی‌تان را کاهش بدهید.

نکته آخر اینکه فراموش نکنید بینی انسان، چه عمل بینی انجام داده باشید و چه نه، در طول عمر تغییر خواهد کرد. به‌همین‌خاطر به‌سختی می‌توان گفت که چه زمانی بینی شخص عمل‌کرده دقیقا به نتیجه‌ی نهایی رسیده است. البته نگران نباشید، چون بیشتر ورم بینی در عرض یک سال ازبین‌ می‌رود.

روز جراحی چه انتظاراتی داشته باشیم؟

جراحی شما امکان دارد در یک بیمارستان معتبر، یک مرکز جراحی سرپایی یا کلینیک و یا در مطب جراح بینی انجام شود. اکثر جراحی های بینی بین دو تا سه ساعت زمان می برد اما در بعضی موارد ممکن است کمی بیشتر شود.

 • داروهایی برای راحتی شما در طول جراحی بینی تجویز خواهد شد.
 • در اکثر جراحی های بینی از بیهوشی عمومی استفاده می شود اما در بعضی موارد که مشکلات بینی خفیف و جراحی ساده تر است ممکن است با بی حسی موضعی هم قابل انجام باشد.
 • برای حفظ امنیت شما در طول جراحی، از مانیتور های مختلفی در جهت بررسی علائم حیاتی، فشار خون، ضربان قلب و میزان اکسیژن خون و … استفاده می شود.
 • جراح بینی شما برنامه ی جراحی را که قبلا با شما درباره ی آن صحبت کرده است پیاده می کند.
 • بعد از اینکه مراحل جراحی بینی به پایان رسید، شما را به محل ریکاوری می برند و در آنجا نیز وضعیت شما از نزدیک نظارت می شود. شما یک اسپلینت روی بینی خود خواهید داشت که از شکل جدید بینی تا زمان بهبود محافظت می کند. برای محافظت از ساختار داخلی بینی نیز ممکن است از تامپون استفاده شود.

پس از اتمام جراحی و بعد از یک مراقبت کوتاه مدت، می توانید مرخص شوید و به خانه ی خود برگردید مگر اینکه شما و جراحتان برای بهبود بعد از عمل، برنامه ی دیگری داشته باشید.

 

nosejob

 

جراحی بینی افرادی که مبتلا به دیابت هستند

اغلب قبل از انجام عمل بینی، جراح بینی  یکسری آزمایش در ارتباط با میزان قند خون انجام می دهد. در صورتی که میزان قند خون بیمار تنظیم نباشد و عدد آن حدوداً ۱۵۰ واحد و کمتر باشد، ابتدا قبل از جراحی بینی کنترل قند خون بیمار توسط جراح بینی صورت می گیرد و سپس عمل بینی بدون بروز هیچ نوع مشکلی انجام می شود.

آمادگی فرد دیابتی قبل از جراحی بینی

طبق گفته ی جراح بینی، مهمترین موضوعی که قبل از انجام عمل بینی باید به آن توجه کرد افت قند خون بیمار است. چراکه به صورت معمول بیماران از شب قبل از انجام عمل بینی باید ناشتا بمانند و همین موضوع برای افراد دیابتی امکان افت قند خون را در پی خواهد داشت. جراح بینی اغلب  به بیمارانی که دیابت هستند پیشنهاد می کند که ۲ ساعت قبل از انجام جراحی بینی ۱ لیوان آب میوه طبیعی بنوشند. این عمل موجب می شود که قند خون بیمار تقریباً کنترل شود و جراحی بدون مشکلی را پزشک میتواند انجام دهد.

توصیه جراح بینی در خصوص جراحی بینی افراد دیابتی

جراح بینی توصیه می کنند در صبح روز انجام عمل بینی دوز انسولین خود را تزریق نکنید و داروی خوراکی نیز حتی مصرف نشود. لازم به ذکر است همه ی توصیه ها و موارد گفته شده راه حل های عمومی می باشد و حتماً بیمار در صورتی که دیابتی است در جلسات مشاوره قبل از جراحی بینی احتمالات را به پزشک اعلام کند و پیشنهاد های جراح بینی خود را قبل از عمل بینی انجام دهد تا  جراحی بینی افراد دیابتی بدون هیچ مشکلی انجام بشود.

noesjob

جراحی بینی در بارداری

در نظر داشته باشید عمل بینی در دوره ی بارداری به هیچ وجه توصیه نخواهد شد. چرا که برای انجام جراحی بینی شخص بیهوش خواهد شد و یا نیاز به مصرف  دارو و قرص بعد از جراحی زیبایی دارد و این موضوع بر جنین تاثیر بدی خواهد گذاشت . قبل از جراحی تست حاملگی برای خانمها تجویز میشود چنانچه مثبت باشد و خانمی باردار باشد اجازه جراحی به او داده نمیشود.

بارداری بعد ازعمل بینی

جراحی بینی جزو عمل های پیچیده ای می باشد که برای نتیجه گیری به زمان نیاز دارد. خانم هایی که جراحی بینی انجام داده اند دغدغه بارداری بعد ازعمل بینی را دارند. به گفته جراح بینی، خانم ها زمانی که می توانند پس از جراحی زیبایی بینی برای بارداری اقدام کنند که به وضعیت ثابتی رسیده باشند یا به عبارت دیگر ساختار نهایی بینی شان شکل گرفته و استخوان آن از استحکام کافی برخوردار باشد. در این شرایط خانم ها می توانند با خیالی آسوده برای بارداری اقدام کنند.

noesjob

اقدامات بعد از جراحی بینی

دستورالعمل هایی وجود دارد که رعایت آن ها پس از جراحی بینی بسیار مهم و ضروری است. در ادامه به چند مورد از این دستورالعمل ها خواهیم پرداخت.

 • در روز های ابتدایی خوب استراحت کنید و برای انجام فعالیت های روزانه سعی کنید از فردی کمک بگیرید.
 • استفاده از کیسه یخ می تواند به روند بهبودی تان سرعت بخشد.
 • نحوه صحیح چسب زدن بینی پس از از عمل زیبایی بینی بسیار مهم است زیرا در کاهش تورم و شکل دهی به بینی نقش بسیار مهمی دارد.
 • کاهش مصرف نمک به بهبودی هرچه سریع تر تورم و کبودی کمک بسیاری می کند.

نقش پوست بینی در جراحی بینی

اکثرا همه می توانند دو مدل بینی را از هم تشخیص دهند. در صورتی که پوست سر بینی های گوشتی  را با دو انگشت فشار دهیم چربی از سوراخ های ریزی که بر روی بینی قرار دارد بیرون میزند اما در بینی های استخوانی اغلب این حالت وجود ندارد. هر چقدر از سمت بالای بینی به سمت پایین آن حرکت کنیم تاثیر پوست در شکل دادن و زیبایی بینی در عمل بینی بیشتر می شود و بنا به نوع پوست و کیفیت آن نتیجه ی حاصل شده پس از عمل بهتر خواهد بود. اما اگر کوچکترین مشکلی وجود داشته باشد برای مثال لبه ی استخوان مقداری تیز باشد به آسانی از زیر پوست نمایان می شود. لذا از نظر برخی جراحان عمل جراحی بینی های دارای پوست نازک به مراتب مشکل تر از عمل جراحی بینی گوشتی می باشد.

noesjob

سؤال رایج درمورد عمل بینی

دوره‌ نقاهت عمل بینی چقدر طول می‌کشد؟

خودتان را آماده کنید تا یک هفته‌ای از محل کار و مدرسه یا هر مسئولیت دیگری که دارید مرخصی بگیرید. در طول هفته‌ی اول با گذشت هر روز، بهبودی بیشتری احساس خواهید کرد و تا زمانی که نوبت ویزیت هفته‌ی اول‌تان برسد، به‌ مقدار قابل ‌توجهی بهبود خواهید یافت. بعد از عمل، مقداری ورم خواهید داشت و این ورم ماه‌های زیادی طول می‌کشد تا از بین برود و این مورد از رایج‌ترین عوارض عمل بینی میباشد. البته بیشتر افراد پس از چند ماه، دیگر توجهی به این ورم نخواهند داشت. بیشتر افراد معمولا می‌توانند بعد از یک هفته اغلب فعالیت‌هایی را که داشتند از سر بگیرند و بعد از دو تا چهار هفته دوباره به تمام فعالیت‌های سابق ‌شان برگردند.

آیا جراحی بینی دردناک است؟

میزان درد نیز به عوامل متفاوتی بستگی دارد و یکی از عوارض عمل بینی است که می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد. اما رینوپلاستی برای اکثر افراد آن‌قدرها هم دردناک نیست. اغلب افراد میزان دردشان را در ویزیت بعد از عمل بین ۰ تا ۴ از ۱۰ ارزیابی می‌کنند.

کدام جراح بینی را انتخاب کنیم؟

جراحی بینی اغلب توسط جراح پلاستیک، جراح پلاستیک صورت یا متخصص گوش‌ و حلق بینی صورت میگیرد. کسی را برای انجام عمل بینی انتخاب کنید که دارای تخصص و مدارک حرفه‌ای است و مکررا این عمل را انجام می‌دهد. همچنین جراحی را انتخاب کنید که تجربه و اعتبارش در میان بیماران و دیگر پزشکان زبانزد باشد و نیز اطمینان حاصل کنید که جراح کارتان را در بیمارستانی با امکانات مجهز انجام دهد. با رعایت این موارد می‌توانید عوارض عمل بینی‌تان را به کمترین مقدار برسانید. ضمنا لازم است که جراح روند عمل را به زبان ساده برای‌تان توضیح بدهد تا از آنچه قرار است روی بینی‌تان انجام بگیرد آگاه باشید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *