Maxillofacial Surgery

جراحی فک

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

 

جراحی فک یا ارتوگناتیک یکی از جراحی های مشکل است که به منظور اصلاح ناهنجاری های فک، اسکلتی، دندانی جزئی و اساسی از جمله نامرتبی فک و دندان‌ها و همچنین زاویه دار کردن صورت انجام می شود و توسط یک جراح دهان و فک و صورت انجام می‌شود. اشخاصی که تحت جراحی فک پایین قرار می‌گیرند از مزیت بهبود عملکرد مفاصل فک (برای مثال، جویدن، صحبت کردن و تنفس) بهره‌ خواهند برد. با اینکه امکان دارد ظاهر بیمار در اثر جراحی بطور چشمگیری بهبود یابد، اما جراحی فک عمدتاً جهت اصلاح مشکلات عملکردی صورت میگیرد.

در چه شرایطی عمل جراحی فک لازم است؟

همانطور که در بالا توصیح داده شد، جراحی فک به اصلاح بی نظمی و عدم تقارن استخوان های فک برای بهبودی عملکرد دندان ها و بایت می پردازد. با انجام این تغییرات احتمال دارد  ظاهر صورت فرد نیز بهبود پیدا کند. برای اصلاح مشکلات جدی مربوط به فک که با ارتودنسی درمان نشده اند، می توان از جراحی فک کمک گرفت. در اغلب موارد، قبل و همچنین بعد از جراحی فک و تا زمان بهبودی کامل، بریس های ارتودنسی روی دندان بیمار باقی خواهند ماند. جراحی فک پس از توقف رشد که حدودا در سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی برای خانم ها و ۱۷ تا ۲۱ سالگی برای آقایان میباشد، قابل انجام است.

Maxillofacial Surgery

چه اشخاصی به جراحی فک نیاز دارند؟

اصلاح فک با استفاده ازارتودنسی قابل درمان نمی‌باشد. مشکلات نامرتبی فک و دندان می‌توانند ریشه ی ژنتیکی، مادرزادی یا تکاملی داشته باشد، به همین علت یا در بدو تولد وجود دارند و یا در حین رشد فرد ایجاد خواهد شد. آسیب فک و مفاصل فک و همچنین پاتولوژی (مراکز رشد غیرعادی، تومورها و غیره) نیز می‌توانند موجب بدشکلی‌های فک و دندان در هر سنی شوند. علائمی که ممکن است یک فرد مبتلا به ناهنجاری فک و دندان داشته باشد عبارتند از:

 • عدم تقارن صورت
 • عدم قرارگیری دندان‌ها روی یکدیگر
 • درد در عضلات یا مفاصل فک
 • ناتوانی در خوردن و جویدن بطور صحیح
 • مشکلات راه هوایی بخصوص برای تنفس
 • رشد بیشتر یا کمتر از حد طبیعی در هر دو فک
 • مشکلات گفتاری ناشی از ناهنجاری
 • اپن بایت که در آن دندان‌هایی جلویی یا عقبی هنگام تماس دندان‌های دیگر روی هم قرار نمی‌گیرند.

آمادگی های لازم قبل از عمل جراحی فک

معمولا، قبل از عمل جراحی فک نیاز است به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد و درمان ارتودنسی را آغاز کرد. مدت زمان ارتودنسی اغلب ۱۲ تا ۱۸ ماه می باشد و پس از طی کردند این زمان دندان ها ردیف و صاف خواهند شد و برای جراحی فک آماده می باشند. همانطور که قبل تر گفته شد، متخصص ارتودنسی و جراح فک برای پیاده کردن برنامه درمانی بیمار با یکدیگر همکاری می کنند. تهیه عکس های ایکس ری و مدل هایی از دهان و همچنین دندان ها بخشی از برنامه جراحی فک هستند. گاهی تفاوت در روی هم قرار گرفتن دندان ها نیازمند تغییر شکل دندان ها، پوشیده شدن با روکش اینله انله  و یا هر دوی آنهاست.

انواع جراحی فک

انواع جراحی فک را میتوان در سه دسته جراحی ارتوگناتیک فک پایین ، جراحی فک بالا و جراحی زاویه سازی صورت با استفاده از پروتز فک تقسیم بندی کرد.

Maxillofacial Surgery

روش اول

این نوع از جراحی فک به جراحی های ارتوگناتیک معروف می باشد این مدل زمانی برای بیمار به استفاده میشود که فک پایین بر روی فک بالا، تراز نشده به صورتی که از آن جلوتر و یا عقب تر باشد.  که می تواند متناسب با میزان مشکل، طی یک جراحی ساده یا دشوار و از طریق به کار بردن پروتز فک انجام شود.

رفع و اصلاح جلو آمدگی فک پایین

در این روش، با جدا کردن استخوان واقع در بخش عقبی فک از قسمت جلویی آن، اصلاح فک صورت میگیرد. در نتیجه این جراحی  بخشی از فک پایین که دندان ها بر روی آن قرار دارد به عقب کشیده می شود و همین امر منجر به  تراز شدن آن با فک بالایی و همچنین بهبود مشکلات قبل از عمل در این ناحیه می شود.

رفع و اصلاح عقب رفتگی فک پایین

در این مدل نیز مانند روش قبلی قسمت عقب فک از قسمت جلوی آن جدا می شود و بدشکلی آن اصلاح می شود. تنها تفاوت در این است که در جراحی عقب رفتگی فک پایین، ناحیه ای از فک که دارای دندان است این بار به سمت جلو آورده می شود تا از این طریق تراز و هماهنگی چانه با فک بالا اتفاق بیفتد.

روش دوم

در این روش از جراحی فک فقط به این دلیل استفاده می شود که بتوان با درمان جلو آمدگی فک بالا مشکلاتی همچون بزرگ به نظر رسیدن بینی را برطرف کرد. چرا که در صورت درمان مشکلات فک، دیگر نیازی به جراحی بینی نمی باشد. این عمل به منظور اصلاح و درمان فاصله بین دندان های قدامی (open bite) بدین شکل انجام می شود که ناحیه ای از استخوان بالایی فک را که در برگیرنده دندان ها می باشد جدا می کنند. بعد از آن فک بالا را با استفاده از پیچ در جای خود تثبیت می کنند تا دوباره در جای خود محکم شود.

روش سوم

این نوع جراحی به منظور فرم دهی صورت و زاویه دار کردن فک پایین به شکلی که به زیبایی هر چه بیشتر چهره فرد منتهی شود انجام می شود. این نوع عمل که به جراحی زاویه دار کردن صورت نیز معروف است اغلب با استفاده از پروتز فک در ناحیه چانه، صورت می گیرد.

Maxillofacial Surgery

عوارض جراحی فک چیست؟

بطور کلی یک جراح فک با تجربه و ماهر تمام پیچیدگی های ساختار فک و صورت را به خوبی برررسی و در نهایت به جراحی فک اقدام می کند. گفتنی است که مهارت جراح فک یکی از مهمترین عوامل میباشد که ممکن است موجب بروز عوارض شود و با جراحی را با بهترین تنیجه پشت سر بگذارید. با این وجود برخی از مشکلات و عوارض احتمالی جراحی فک عبارت اند از:

 • عفونت

در اکثر جراحی ها امکان ایجاد عفونت وجود دارد به همین خاطر هم در حین جراحی و هم بعد از جراحی به شما آنتی بیوتیک داده می شود که در صورتی که قرار است عفونتی ایجاد شود به راحتی درمان شود.

 • بی حس شدن

بعد از انجام جراحی فک، در نواحی اطراف فک دچار بی حسی خواهید شد.اگر فک بالا عمل شده باشد ، بالای دندان ها بی حس خواهد شد و اگر فک پایین عمل شده باشد لب پایین و چانه بی حس خواهد شد و زمانی که رشته های عصبی در حال بهبود هستند با احساس سوزن سوزن شدن روبرو خواهید شد. احساس عادی معمولا پس از ۶ ماه یا کمتر باز خواهد گشت.

 • خونریزی

خونریزی جزئی بعد از جراحی فک طبیعی است و امکان دارد یک تا دو هفته پس از جراحی فک، خون دماغ شوید. خونریزی داخل بافت نرم منجر به کبودی آن قسمت می شود و می تواند خیلی گسترده باشد. در مراحل اولیه، کبودی آرواره را می پوشاند اما در صورتی که گسترش پیدا کند تا پایین گردن و بالای قفسه ی سینه را نیز در بر خواهد گرفت. خونریزی غیر معمول وقتی است که هنگام جراحی احتیاج به انتقال خون باشد با این حال گاهی اوقات امکان دارد بیمار به تزریق خون نیاز داشته باشد. برخی از بیماران قبل از جراحی خون خود را اهدا می کنند و اگر در زمان عمل نیاز بود از آن استفاده می کنند.

 • کاهش وزن

اوایل دوره ی بعد از جراحی ،کاهش وزن تا ۲.۵ کیلو پیش بینی می شود. در اکثر موارد کاهش وزن به علت کاهش اشتها می باشد که به پوشیدن الاستیک ها مربوط می شود. پس از هفته ی اول اشتهای شما باید به اندازه ی کافی بهبود یابد که بتواند وزن از دست رفته ی شما را جبران کند.

 • سفتی فک و صدای مفاصل فک

پس از جراحی فک، مفاصل فک به مدت چند ماه سفت خواهد بود. بهترین تمرین برای غلبه بر سفتی مفاصل ،فعالیت های عادی فک مانند جویدن است .گاهی اوقات احتمال دارد صدای ساییده شدن در مفاصل در زمان شروع حرکت فک اتفاق بیفتد. این صداها ممکن است دائمی باشد اما کاربرد فک را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

 • گرفتگی بینی

گرفتگی بینی می تواند ناشی از لوله هایی باشد که در داخل سوراخ های بینی در هنگام جراحی جاگذاری شده اند و یا اینکه پس از جراحی فک بالا اتفاق بیفتد.وقتی که بینی دچار احتقان می شود می توان به وسیله اسپری های پاک کننده ی مخصوص بینی این مشکل را برطرف کرد. پنبه ی آغشته به آب گرم نیز می تواند برای بیرون آوردن ترشحات بینی مفید باشد. گرفتگی بینی معمولا یک تا دو هفته پس از جراحی ادامه خواهد داشت و پس از آن برطرف خواهد شد.

 • تورم

تورم از خصوصیات بارز دوره‌ی بهبودی بعد از جراحی فک است. قرار دادن یخ بر روی صورت در ۴۸ ساعت اول در کم کردن تورم بسیار موثر است. پس از آن گرمای خارجی به شکل پدهای حرارتی یا کمپرس گرم به کاهش تورم کمک می‌کند.

Maxillofacial Surgery

اقدامات بعد از جراحی

اغلب بیماران در روز پس از جراحی به منزل باز میگردند، هرچند گاهی امکان دارد  بسته به شرایط خانه دو شب بستری در بیمارستان پیشنهاد شود. یک هفته پس از جراحی باید مجدداً به کلینیک مراجعه کنید.

 • رژیم غذایی: در ابتدا باید یک رژیم غذایی بسیار نرم مورد استفاده قرار گیرد و جهت آماده‌سازی غذا نیاز به یک غذاساز در خانه میباشد. پس از گذشت هفته اول می‌توانید غذاهای نرم استفاده کنید از جمله شیر، اسموتی، سوپ‌های غلیظ و غیره. همچنین از مکمل‌ها می‌توان استفاده کرد. پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته می‌توان غذاهای معمولی را به لیست غدایی خود بازگردانید.
 • مراقبت از دهان: ممکن است پس از برگشت به خانه بتوانید با ملایمت دندان‌های خود را مسواک بزنید. علاوه بر این، شست‌شوی منظم با آب، آب نمک یا دهان‌شویه به تمیز نگه داشتن دهان بخصوص پس از وعده‌های غذایی کمک می‌کند.
 • تورم: تورم از خصوصیات بارز دوره‌ی بهبودی بعد از جراحی فک است. قرار دادن یخ بر روی صورت در ۴۸ ساعت اول در کم کردن تورم بسیار موثر است. پس از آن گرمای خارجی به شکل پدهای حرارتی یا کمپرس گرم به کاهش تورم کمک چشمگیری می‌کند.
 • سفتی دهان: سفتی فک پس از جراحی شایع است. این وضعیت به تدریج برطرف خواهد شد.
 • بی‌حسی: یکی از عوارض جانبی متداول جراحی، بی حسی است. در اکثر اوقات، بی‌حسی در چند هفته یا چند ماه بهبود می‌یابد. احتمال دارد بخشی از تغییر در احساس دائمی باشد.
 • عفونت: اطمینان از بهبودی این ناحیه بدون عفونت نیز الزامی است، بنابراین در حین بستری در بیمارستان از طریق یک رگ در بازو آنتی‌بیوتیک تزریق می‌شود. پس از بازگشت به خانه نیز باید از آنتی‌بیوتیک و دهان‌شویه ضد باکتری استفاده شود.
 • تغییر رنگ پوست: تغییر رنگ پوست به رنگ متمایل به آبی، سبز یا زرد پس از جراحی شایع میباشد. این حالت به علت تجزیه خون قدیمی پس از جراحی می‌باشد. تغییر رنگ طی چند روز یا چند هفته پراکنده شده و از گردن پایین می‌رود.
 • کش‌های لاستیکی: این کش‌ها اغلب پس از جراحی فک و صورت جهت کمک به حرکت فک استفاده می‌شوند.
 • خونریزی: در ابتدا خون مخلوط با بزاق وجود خواهد داشت و برای جراحی فک بالا ترشح خون از بینی مشاهده می‌شود. ترشحات بینی به خاطر تجمع خون در نواحی سینوس می‌باشد. بیشتر این خون از انتهای گلو به پایین می‌رود. خونریزی به تدریج طی چند روز اول از بین خواهد رفت.
 • گلو درد: این درد پس از جراحی متداول است و به علت استفاده از لوله تنفسی در حین جراحی می‌باشد. گلو درد طی یک یا دو روز برطرف می‌شود.

jaw

دلایل ناهماهنگی فک

علاوه بر اینکه شایع ترین دلیل برای عدم هماهنگی فک ها مرتبط با ارثی بودن می باشد اما علل دیگری همچون شکستگی فک در دوران کودکی، سندروم میکروزومی همی فشیال و ترمیم لب شکری یا شکافته نیز می تواند داشته باشد. اگر چه این عدم انطباق دو فک از همان ابتدا در چهره مشخص و هویداست اما در سنین بالاتر بهتر نمایان و قابل روئیت می شود. بهترین و مناسب تربن زمان برای استفاده از مزایای جراحی فک پایان دوره نوجوانی است. چراکه در این زمان رشد فک به حد نهایی خود می رسد و به همین علت می توان آن را جراحی کرد. این سن در مردان معادل ۱۶ تا ۱۸ سال و در زنان برابر با ۱۳ تا ۱۵ سالگی است. جراحی  فک یا همان ارتوگناتیک می باشد. این جراحی از ارتودنسی و جراحی فک تشکیل شده است. تطبیق دادن فک تاثیر بسیار بسزایی در صورت و بینی دارد. نیمرخ این افراد دارای مشکل است. برای بهتر شدن چانه های ضعیف و کوچک، چانه کمی به سمت جلو برده می شود. این کار منر به تغییر اندازه بینی می شود. در این عمل چانه برجسته و بینی کوچک می شود. گاهی نیز بینی در صورت بیش از اندازه دیده می شود. این مسئله به علت عدم رشد کافی آرواره فک بالا می باشد.  در این حالت باید فک بالا به جلو کشیده شود. از مزایای جراحی فک تغییر چهره به صورت آشکار است. این تغییر چهره به حدی است که فرد با دیدن خود در آینه دچار وحشت می شود. نتایج جراحی فک کم کم نمایان خواهد شد. صورت بعد از عمل بسیار ملتهب و متورم است. هنگامی که فک به جلو سوق داده می شود، نوک بینی کمی بالا می رود. ضمن اینکه عده ای نیز در همین جراحی فک بالا، برای مشخص شدن چهره از ایمپلنت های گونه استفاده می کنند. نگران نباشید این صورت جدید شما همان حد استانداردی از انطباق فک هاست که باید وجود می داشت. برای ارتودنسی پیش از جراحی به دوره درمانی ۶ تا ۱۲ ماه نیاز دارید. جراحی فک ابتدا توسط برنامه های کامپیوتری و تصاویر سه بعدی اشعه ایکس برنامه ریزی می گردد.

jaw

جراحی فک در کودک

جراحی فک پس از اتمام رشد فک در کودک باید انجام شود. سیم چین ها باید به همراه کودک به خانه آورده شوند. ضمن اینکه همیشه با کودک باشند. بعد از اینکه لوله بینی- معده کودک برداشته شد، کودک به خوردن مایعات از راه سرنگ روی می آورد. سر سرنگ لاستیکی است و برای قسمت گونه کودک مناسب می باشد. این روند تا زمانی که کودک قادر به خوردن با دهان گردد، ادامه می یابد. بعد از این اتفاق، دیگر مایعات سرنگی تزریق نمی شوند. دو روز بعد از جراحی، کودک می تواند مرخص و به خانه بازگردانده شود.

 

چگونه برای جراحی فک کاندید می شویم؟

همانطور که می دانید فک ما از طریق رشد و نمو عادی بالغ می شود ،و این امکان وجود دارد که فرآیند رشد فک متوقف شود و یا زودتر از موقع تکامل پیدا کند و عملکرد و ظاهری نامناسب بر جای بگذارد. دلایل متعدد و بسیاری  وجود دارد که می تواند موجب داشتند عدم هماهنگی در عملکرد فک و ظاهر نامناسب آن بشود. دلیل این عدم هماهنگی و عدم تناسب معمولا زمانی اهمیت پیدا می کند که شما یک برنامه ی درمانی نهایی برای خود تعیین کنید.

دلایل این عدم هماهنگی و عدم تناسب می تواند جزو موارد زیر باشد:

 • حالت رشد نامطلوب ژنتیکی (شایع ترین دلیل)
 • سابقه ی آسیب قبلی
 • فعالیتی غیرطبیعی از مرکز رشد با دلیلی ناشناخته (به عنوان مثال در منطقه TMJ)TMJ  به معنای مفصل فک می باشد که دقیقا روبروی کانال گوش قرار گرفته است و استخوان فک را به جمجمه وصل می کند)
 • تومور یا آسیب شناسی دیگر

خوشبختانه، بیشتر عدم تناسبی که در فک ایجاد می شود به دلیل رشد نامطلوب وابسته به ژنتیک می باشد. در نتیجه اکثر برنامه های درمانی در جهت بازگشت تناسب صورت و بازگشت عملکرد متعادل آن جهت دار شده است.

jaw

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی برای هر فرد با دیگری متفاوت است و همچنین با توجه به چند پارامتر محاسبه میشود. در زیر به اختصار به این موارد اشاره میکنیم:

هزینه اتاق عمل و بیمارستان، گفتنی است که هر عمل جراحی این هزینه ها را شامل میشود. بیمار بعد از جراحی فک یک شب را در بیمارستان میماند و فردای آن روز از بیمارستان مرخص خواهد شد.

هزینه مدل جراحی، قبل از جراحی پزشک معالج یک مدل از جنس گچ را میسازد تا در اتاق عمل از آن برای جانمایی درست فک استفاده کند، که این مدل شامل هزینه است.

هزینه پیچ و پلاک فک، زمانی که جراح استخوان های فک را جدا میکند، نیاز دارد تا بوسیله این ابزارها جای فک را محکم کند و این اقلام شامل هزینه میباشند.

 

دوران بهبود بعد از جراحی فک

امروزه پیشرفت تکنولوژی این امکان را به وجود آورده است که عمل جراحی فک از داخل دهان انجام شود در نتیجه جای زخمی بر جای نخواهد ماند. در گذشته افرادی که عمل جراحی فک را انجام می دادند معمولا به مدت ۷ هفته دندان هایشان با سیم بسته می شد تا استخوان ها جوش بخورند. در این مدت بیماران نمی توانند دهانشان را باز کنند. در صورتی که با بیماران چند دهه ی قبل صحبت کرده باشید متوجه خواهید شد که یکی از بزرگترین ناراحتی های آنها بعد از عمل جراحی فک، بسته شده دندان هایشان با سیم بوده است. آنها مجبور بودند این کار را انجام بدهند. اما امروزه بسته شدن دندان به وسیله سیم به ندرت صورت میگیرد. در روش های جراحی نوین برای ثابت نگهداشتن فک از پیچ و پلیت هایی استفاده می شود که به بیماران  این امکان را می دهد که بتوانند حدودا بلافاصله بعد از جراحی فک، حرکات فک خود را دوباره از سر بگیرند. به عنوان مثال صحبت کردن خمیازه کشیدن و سرفه کردن. تنها کاری که از بیماران بعد از عمل ارتوگناتیک خواسته می شود . این وجه تشابه تقریبا بین همه ی بیمارانی که تحت عمل جراحی فک قرار گرفته اند مشترک است. آنها باید در رژیم غذایی خود به مدت حداقل ۶ هفته فقط غذاهای نرم و آبکی (مانند پوره ی سیب زمینی ،تخم مرغ نیمرو ، سوپ و … ) را بگنجانند تا بهبود استخوان های فک بدون فشار انجام شود.

jawsurgery

جراحی های مکمل جراحی چانه

امکان دارد نیاز باشد برای زیبایی چهره علاوها بر جراحی فک نیاز به جراحی های دیگر همچون جراحی زیبایی بینی نیز باشد، در جراحی پلاستیک و زیبایی صورت باید تناسب تمام اجزای صورت را در نظر گرفت. در برخی از موارد ظاهر بینی در صورت امکان دارد بزرگ بنظر برسد و علت بزرگ به ظاهر رسیدن آن کوچکی فک بالا باشد . در برخی از موارد بعد از جراحی  فک دیگر فرم و ظاهر بینی متناسب با سایر اجزای دیگر صورت نمی باشد در این حالت پیشنهاد می شود جراحی زیبایی بینی صورت گیرد تا فرم زیبایی در چهره ایجاد شود . پیشنهاد می شود قبل از جراحی فک ، جراحی زیبایی بینی صورت نگیرد  چراکه احتمال دارد جراحی فک بعد از جراحی بینی منجر شود که بینی جراحی شده تناسب و زیبایی خود را از دست بدهد که این حالت بخصوص در جراحی فک بالا قابل مشاهده می باشد . بنابرین پیشنهاد می شود در صورتی که بیمار قرار است تحت دو عمل جراحی زیبایی بینی و جراحی فک قرار گیرد، در ابتدا جراحی فک صورت می گیرد مخصوصا فک بالا و بعد از آن جراحی زیبایی بینی . برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی زیبایی بینی و جراحی  فک می توانید مشاوره های لازم را از پزشک مورد نظر خود  دریافت نمایید.

 

بهترین کاندید جراحی فک

عمل جراحی فک، عمل بزرگی است که انجام آن برای همه افراد مناسب نمی‌باشد. در زیر مواردی ارائه شده است که می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا عمل جراحی فک برای شما مناسب است یا خیر:

 • اگر شما از سلامتی خوبی برخوردارید، قادر به تحمل عمل جراحی فک هستید و رشد اجزای صورتتان تکمیل شده
 • از شکل و اندازه‌ی چانه خود ناراضی هستید.
 • اندازه کلی چانه شما نسبت به سایر اجزای صورتتان یا خیلی بزرگ است یا خیلی کوچک
 • اگر چانه شما دارای فرورفتگی یا برجستگی واضحی است.
 • چانه شما نامتقارن است
 • چنانچه دچار آسیب‌دیدگی شده‌اید که منجر به بروز مشکلات فوق‌الذکر در شما شده است.

jawsurgery

بعد از جراحی فک چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟

بعد از جراحی فک مقداری تورم و احتمالا کمبودی بوجود خواهد آمد اما با استفاده از چسب و سایر مواد بهتر شود. این چسب حدود یک هفته بعد از انجام جراحی فک برداشته می شد. درد و ناراحتی تا چند روز بعد از عمل امکان دارد وجود داشته باشد که با مصرف مسکنهای خوراکی بهتر می شود. بعضی از حرکات صورت مثل صحبت کردن یا لبخند زدن امکان دارد تا چند روز بعد از عمل، دشوار باشد. بسیار مهم است که به تمام پیشنهادهای جراحتان در جهت به حداقل رساندن کاهش خطرات و افزایش سرعت بهبودی به دقت عمل کنید.

 

سوالات متداول جراحی فک

 • زمان جراحی فک چه مدت است ؟

برای جراحی فک مقدار دقیقی را نمی توان بیان کرد ، اما معمولا زمان جراحی فک یک الی دو ساعت طول می کشد . اما اگر هر دو فک جراحی شود نیاز به ۶ ساعت زمان است ، البته جراحی دو فک بسته به حال عمومی بیمار است که در برخی از مواقع شخص نیاز است یک الی دو روز در بیمارستان بستری شود .

 • آیا جراحی فک جای زخم روی صورت فک باقی می گذارد ؟

اولین سوالی که اشخاص قبل از انجام جراحی فک می پرسند این است که با انجام جراحی فک جای زخم روی صورت باقی می ماند . به این علت که برش جراحی فک از داخل دهان صورت میگیرد هیچ جای زخمی بر روی صورت شخص برجا نمی گذارد . با توجه به تکنیک های امروزه پزشکان جراح فک انجام می دهند پس از عمل هیچ جای زخمی بر روی صورت باقی نخواهد ماند.

 • جراحی فک را از چه سنی می توان انجام داد ؟

اغلب پس از سن ۱۸ سالگی می توان جراحی فک را انجام داد ، معمولا به این علت که جراحی فک به منظور زیبایی انجام می شود در سنین جوانی اقدامات لازم برای جراحی فکصورت میگیرد.

jawsurgery

 • آیا جراحی فک عوارض دارد ؟

در صورتی که جراحی فک به شکل صحیح توسط پزشک انجام شود عوارضی ندارد ، داشتن تبحر و تجربه جراح فک در جراحی نقش به سزایی دارد . داشتن تبحر و مهارت کافی جراح فک علاوه بر تاثیر در جنبه درمانی از نظر ظاهر نیز تاثیر گذار است .

 • آیا جراحی فک درد زیادی دارد ؟

بعد از جراحی فک معمولا اشخاص از محدودیت های مانند عدم حرف زدن ، خوردن و … شکایت دارند که پس از زمان کوتاهی می توان تمامی کارهای ذکر شده را انجام داد ، بنابراین شخص با رعایت این نکات به درمان و روند درمان کمک کرده است ، پس از جراحی فک شخص درد کمی را تجربه خواهند کرد. با مصرف مسکن ها و داروهای که پزشک تجویز کرده است می توان این درد را کاهش داد ، البته جای نگرانی در این خصوص نیست چراکه  پس از گذشت مدت زمان کوتاه این درد برطرف می شود .

 • زمان نقاهت جراحی فک چه مدت است ؟

دوران نقاهت جراحی فک اغلب ۶ الی ۹ هفته است ، اشخاص پس از ۱۴ روز می توانند به استحمام بپردازند ، انجام کارهای روزانه یک هفته پس ازعمل امکان پذیر است .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *