rinophelasty

جراحی بینی

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

انواع جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز ،یکی از جدیدترین روش های جراحی بینی  است. در این روش برش پوستی روی کلوملا داده می‌شود، پوست روی بینی کاملاً به سمت بالا کشیده شده تا جراحی زیر دید مستقیم انجام شود. مشکل این روش این است که نیاز به برش پوستی کلوملا و تورم بیشتر پس از جراحی نسبت به روش بسته است اما دید مستقیم جراح در طی جراحی، کمک بسیار زیادی در رسیدن به نتیجه ای مطلوب و قابل پیش بینی‌ میکند و اصلاح غیر قرینگی ها و کجی بینی برای جراح راحت تر و امکان پذیر تر خواهد بود. انتخاب هر یک از روش های جراحی بینی بستگی به نظر جراح بینی و بعد از آن سلیقه بیمار دارد .در صورتی که بخواهیم برتری هریک از روش ها را بر دیگری بگوییم ، نمی‌توان گفت کدام یک از انواع روش های جراحی بینی بهتر از دیگری است. جراحان اروپایی بیشتر از روش عمل جراحی بینی بسته و جراحان آمریکایی بیشتر از روش عمل جراحی بینی باز استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن تبحر جراح بینی بسیار تاثیر گذار است .

جراحی بینی به روش بسته

جراحی بسته بینی تکنیکی است که در آن اصلاحات و تغییر شکل‌های بینی از درون بینی انجام می‌شود، تا دیگر نیازی به ایجاد برش در قاعده بینی نباشد. این تکنیک برای بیمارانی مناسب است و مورد استفاده قرار میگیرد که برای اولین بار جراحی بینی داشته‌اند. یکی از تفاوت‌های اصلی بین تکنیک‌های باز و بسته این است که در تکنیک بسته نیازی به استفاده از برش شبیه v معکوس در قاعده بینی نیست. بنابراین، در تکنیک بسته هیچ اسکاری (جای زخم) در بیرون بینی به جا نمی‌ماند. افراد مناسب برای جراحی بسته بینی اغلب دارای بدشکلی‌های غیرپیچیده، تقارن نوک بینی و یک پل بینی متناسب و متقارن بوده و سابقه ضرب‌دیدگی شدید بینی ندارند. بینی‌های شدیداً کج یا نامتقارن گزینه‌های مناسبی برای این تکنیک نیستند.

rinophelasty

مزایای جراحی بینی به روش بسته

زمان کوتاهتر جراحی

جراحی بینی به روش بسته به زمان کمتری احتیاج دارد؛به این مفهوم که بیمار نیاز به بی حسی کمتری برای جراحی بینی دارد. برای بعضی از بیماران، همین نکته یکی از مهمترین عوامل در انتخاب بین جراحی بینی به روش باز یا بسته است. به علاوه، با برش کمتر، زمان انجام جراحی تا پایان، ۳۰ دقیقه کوتاه تر می شود و هیچ زخم خارجی برجای نمی ماند.

گردش خون بیشتر در پوست نوک بینی

نکته بسیار مهمی که باید در جراحی بینی به روش بسته درنظر داشته باشیم گردش خون در پوست است. از آنجایی که در روش جراحی بینی بسته نیازی به برش در سراسر کلوملا وجود ندارد، گردش خون پوست از بین نمی رود. پوست پس از جراحی در جای خود باقی می ماند. بعد از یک جراحی بینی به روش بسته، تورم بینی کمتر خواهد بود چراکه کانال های تخلیه طبیعی پوست در طی عمل جراحی دست نخورده است. به همین دلیل بینی این بیماران نسبت به اشخاصی که جراحی بینی به روش باز را انتخاب می کنند زودتر بهبود پیدا خواهد کرد.

زخم کمتر

با توجه به این نکته که هیچ برش خارجی در جراحی بینی بسته ایجاد نمیشود، هیچ زخم خارجی نیز به جا نمی ماند. این روش در نواحی داخلی بینی صورت میگیرد و جراح مطمئن می شود که هیچ نشانه موثری از عمل جراحی، مخصوصا در کلوملا، که ستون پوستی بین دو حفره بینی است، بوجود نمی آید.

rinophelasty

معایب عمل بینی به روش بسته

نیاز به مهارت افرون تر

از آنجا که این روش بدون نیاز به بلند کردن پوست بینی انجام می شود، جراح تمام تغییرات را از طریق دهانه های باریک سوراخ بینی انجام می دهد. این روش  به اصطلاح “کور” است و همه چیز از طریق احساس و ظاهر بیرونی انجام می شود. به همین دلیل اطمینان از مهارت جراح بسیار مهم است.به این مفهوم که برای جراح شما جراحی بینی مهمتر از هر جراحی زیبایی دیگری باشد. به علاوه جراح شما باید متخصص درجراحی بینی  به روش بسته باشد.

دشواری تجسم بینی در حالت طبیعی

در عمل بینی به روش بسته ، پوست بینی به منظور دسترسی به قسمت داخلی بینی، کشیده می شود. این عمل می تواند غضروف بینی را تحریک کند که موجب می شود دیدن وضعیت طبیعی بینی دشوار شود. فراموش نکنید که جراح شما بهترین توصیه را در مورد تکنیک ها خواهد داشت، در هر دو حالت یعنی جراحی بینی به روش باز یا بسته، مهم  اهداف شما و آن چیزی است که می خواهید انجام دهید. مزایا و معایب جراحی بسته بینی به طور کامل در جلسه مشاوره  مورد بحث قرار می گیرد و نهایتا بهترین تصمیم را خواهید گرفت.

محدودیت در موارد اصلاحی

جراحی بینی به روش بسته تعداد بازبینی هایی را که پزشک می تواند انجام دهد محدود می کند. به همین علت این روش فقط برای افرادی که مایل به تغییر جزئی هستند پیشنهاد می شود. افرادی که نیاز به تغییرات پیچیده در بینی دارند، باید جراحی بینی به روش باز را انتخاب کنند. روش های جراحی ترکیبی باز و بسته به علت پیچیدگی در معرض قرار گرفتن و عدم دسترسی به آن غیر ممکن است.

rinophelasty

بیمار چگونه باید برای جراحی بسته بینی آماده شود؟

بیمار ابتدا باید با جراح مشاوره کند تا گزینه‌های موجود برای او توضیح داده شوند. در اینجا جراح تعیین خواهد کرد که بیمار متقاضی مناسب برای عمل بسته بینی هست یا خیر. در صورتی که بیمار سیگاری باشد، جراح از وی می‌خواهد، در جهت جلوگیری از بروز برخی عوارض، مدتی قبل از جراحی از کشیدن سیگار اجتناب کند. از آنجا که برخی داروها می‌توانند در فرایند بهبود منجر به ایجاد اختلال کنند، بیمار می‌بایست در زمان ارائه تاریخچه پزشکی خود به جراح، نام داروهایی که مصرف می‌کند را نیز ذکر کند. از آنجا بینی هر شخصی با دیگری تفاوت دارد، در هنگام جراحی شکل، پوست و وضعیت کلی بینی بیمار نیز در نظر گرفته می‌شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

عکس برداری

قبل از جراحی بینی، از صورت بیمارعکس برداری می شود. برای اینکه جراح بینی بتواند ایرادات بینی را به شکلی دقیق بررسی کند از عکس هایی که از زوایا ی مختلف بالا و پایین ،نیم رخ و تمام رخ و همچنین در حالت هایی مثل خنده استفاده می کند و می تواند تمامی نامنظمی های بینی را مشاهده کرد همچنین دیگر امر مهمی که در این عکس ها برای پزشک مورد نظر مشخص می شود هماهنگی بینی با دیگر اجزای صورت همانند چانه،لب و دهان و گونه ها می باشد. در بعضی از موارد جراحی بینی به طور هم زمان در کنار جراحی های دیگر انجام می شود.

rinophelasty

رژیم غذایی مناسب قبل از جراحی بینی

معمولا مراقبت قبل از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست و داشتن یک رژیم غذایی متوازن و سرشار از پروتئین بهترین راه برای ترمیم زخم های ایجاد شده در بدن پس از جراحی است. جالب توجه است که پروتئین نقش اساسی در بهبود بافت بدن دارد و به این منظور نیاز است پروتئین مورد نیاز از منابع مناسب تهیه و مصرف شود. مواد پروتئینی مثل مرغ، تخم مرغ، سبوس، و گوشت قرمز برای این منظور ایده آل هستند. همچنین باید توجه داشت مصرف زیاد ماهی می تواند خون بیمار را رقیق کرده و احتمال ایجاد کبودی در آن بعد از عمل جراحی بینی را افزایش دهد. بعضی از مواد غذایی که اخیراً برخی افراد آنها را مصرف می کنند، دارای سطح کربو هیدرات بالا و چربی کم هستند و نمی توانند پروتئین لازم را برای بدن تامین نمایند. در حقیقت به منظور اجتناب از چاق شدن، فرد سعی می کند از منابع غذایی دارای سطح پایین پروتئین در رژیم غذایی خود استفاده نماید. به هر حال، مقدار بهینه مصرف پروتئین ۵۰ تا ۶۰ گرم در روز برای خانم ها و ۷۰ تا ۹۰ گرم در روز برای آقایان است، یا باید در حدود نیم گرم پروتئین برای هر پوند وزن بدن توسط فرد مصرف شود.

مصرف ویتامین و مکمل های غذایی پیش از غذا

 استفاده از یک مولتی ویتامین مناسب، سه هفته قبل از عمل بینی مردان و زنان، می تواند   به بهبود سریع تر زخم آنها کمک نماید. شما باید سطح ویتامین بدن خود را قبل از عمل جراحی در حد بهینه تنظیم کنید و نباید یک ویتامین خاص را بیش از حد مصرف کنید. تنها استثنا برای این موضوع ویتامین سی (C) است. در واقع نتایج بررسی های انجام شده در این حوزه نشان می دهد مقدار زیاد ویتامین سی می تواند به بهبود سریع تر زخم کمک کند. همچنین لازم است در این زمان در ارتباط با مصرف ویتامین ای (E) مراقب باشید. میزان زیاد ویتامین ای (بیش از ۴۰۰ میلی گرم در روز) می تواند احتمال ایجاد کبودی و خون ریزی بیمار را افزایش دهد. همچنین نباید در این دوره از مکمل های هومئوپاتی استفاده کرد. در این رابطه بسیاری از مکمل ها می توانند منجر به افزایش کبودی و خون ریزی بیمار شوند. در این حالت با وجود تبلیغاتی که نشان می دهد مصرف این مکمل ها برای حفظ سلامت شما مفید هستند، اما بسیاری از آنها می تواند در عمل جراحی اختلال و مشکل ایجاد نمایند.

rinophelasty

روز های قبل از جراحی بینی

از دو هفته پیش از جراحی داروهای مانند آسپرین و بروفن که باعث رقیق شدن خون می شوند را کنار بگذارید. زیرا احتمال دارد خونریزی در حین انجام عمل زیاد شود.

دو هفته قبل ازجراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا سیگار اکسیژن خون را کم می نماید و در ترمیم بافتها و سلامتی ریه ها اثر منفی دارد.

 البته اکسیژن موجود در خون در حین عمل مهم بوده و مدام توسط دستگاه کنترل می شود

. هشت ساعت قبل از جراحی بیمار نباید هیچ گونه مواد غذایی را مصرف کند اگر در زمان بیهوشی معده بیمار خالی نباشد ممکن است محتویات برگشت کرده و راه تنفسی شخص را مختل کند و پیشنهاد می شود شب پیش از جراحی غذایی سبک میل کند.

 روز قبل از عمل با یک نفر برای رساندن شما به بیمارستان یا مطب و برگرداندن شما به خانه بعد از عمل جراحی هماهنگ کنید

 با یک نفر برای مراقبت از خود به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول پس از عمل جراحی هماهنگ کنید (برای این کار می توانید از خدمات یک پرستار برای ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی استفاده کنید).

 نسخه پزشک خود را قبل از عمل بینی تهیه کنید (بطور خاص تجویز پزشک برای داروهای مسکن و آنتی بیوتیک های مورد نیاز).

 از برنامه زمان بندی مناسب برای مصرف داروهای خود استفاده کنید.

دماسنج، صابون ضد باکتری، مرهم و گاز استریل خریداری کنید

 داروهای مورد نیاز خود را خریداری کرده و درباره صرف آنها با دکتر خود صحبت کنید.

شب قبل از عمل بینی فضای لازم برای ریکاوری در خانه را مهیا کنید. برای مثال تعداد زیادی پشتی، کتاب، روزنامه و مجله خریداری کنید، کنترل تلویزیون، ویدیو و آهنگ های مورد علاقه خود را در دسترس قرار دهید، بخار ساز، اسپری بینی و پدهای گرمایش و کیسه آب گرم تهیه کنید، همچنین لازم است سطل دارای سرپوش برای مواقعی که ممکن است حالت تهوع به شما دست دهد، در اختیار داشته باشید.

rinophelasty

 پرده ها را بکشید تا بتوانید در طول روز استراحت بهتری داشته باشید.

 از سوت، زنگ، واکی تاکی یا سیستم های تماس داخلی برای درخواست کمک استفاده کنید.

 گوشت لازم را برای مصرف دو هفته و به صورت یخ زده در اختیار داشته باشید. برای تغذیه از غذاهایی که سریع تهیه شده و به راحتی در دسترس هستند استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از اسنک های فوری، سوپ، غذاهای یخ زده، ماست، سوپ جو، پنیر بومی، آب میوه (برای نوشیدن راحت تر از قبل نی تهیه کنید) استفاده کنید.

 مطمئن شوید پروتئین کافی مورد نیاز در طول دوره درمان به بدن شما می رسد. با پزشک خود درباره استفاده از غذاهایی که حاوی سطح سدیم کمتری هستند، صحبت کنید.

 بسته های یخ را برای کاهش ورم بعد از جراحی تهیه کنید (برای این کار شما می توانید از بسته های یخ زده سبزیجات یا میوه ها و موارد مانند آن نیز استفاده کنید).

 از گیره های بزرگ برای نگه داشتن بسته یخ در جای خود استفاده کنید.

 از مرطوب کننده، کرم های التیام دهنده زخم و ژل های مخصوص در محل بریدگی استفاده کنید. (البته در صورتی که عمل جراحی بینی شما به صورت باز انجام شده است)

 از داروهای ضد یبوست استفاده کنید. (استفاده از داروهای مسکن اغلب باعث یبوست می شود)

 از قطره چشمی استفاده کنید. (پس از هر عمل جراحی، چشم ها معمولاً دچار خشکی می شوند)

دوش دستی و صندلی حمام برای استفاده در مواقع لازم تهیه کنید.

 از گوشی مجهز به اسپیکر در نزدیک تخت خود استفاده کنید. (قبل از خواب زنگ تلفن را قطع کنید تا در هنگام خواب به واسطه زنگ خوردن تلفن مشکلی برای شما ایجاد نشود)

 در روز عمل جراحی، از لباس های نرم و گشاد استفاده کنید که امکان در آوردن آنها به سادگی وجود داشته باشد. (یک پیراهن با دکمه در جلوی آن)

  به دستورات پزشک جراح خود در مورد رژیم غذایی و مصرف دارو و موارد مشابه دقت کنید و آن ها را به صورت کامل انجام دهید.

noesjob

انواع بینی گوشتی

بینی های گوشتی به دو دسته تقسیم می شوند :

  • بینی های گوشتی با غدد سبابه بسیار زیاد در پوست بینی و تولید چربی زیاد
  • بینی های گوشتی با بافت زیرپوستی زیاد که عموما حالتی براق و قرمز دارند.

 

جراحی بینی گوشتی و نتیجه آن

گفتنی است که بینی گوشتی به طور معمول ظاهری پهن دارد واین امر تاثیر منفی بر زیبایی چهره دارد. بینی گوشتی به بینی ای گفته می شود که غضروف کم و ضخامت پوستی زیادی دارد. کوچک شدن نوک بینی برای کسانی که بینی گوشتی دارند بسیار مهم است و نسبت به فرم دهی بینی حساسیت بسیار بالایی دارند. نوع بینی بر نتیجه جراحی بینی قطعا بسیار تاثیرگذار است به همین علت متقاضیان جراحی بینی گوشتی باید مشاوره های موردنیاز در خصوص با فرم بینی را دریافت کنند. اکثر متقاضیان به علت جملات منفی که در ارتباط با عمل بینی گوشتی شنیده اند از انجام این جراحی واهمه دارند. مهارت جراح بینی مهم ترین عامل در کسب نتیجه ایده آل است به همین دلیل در صورتی که متقاضیان جراح بینی ماهری را انتخاب کنند دیگر نباید نگران فرم بینی باشند. هرچند که متقاضیان عمل جراحی بینی گوشتی باید سطح انتظار خود از نتیجه جراحی بینی را پایین آورند. بینی گوشتی به علت ضخامت پوست بینی برای فرم فانتزی مناسب نیستند و بهتر است به صورت طبیعی جراحی شود . افتادگی نوک بینی گوشتی پس از عمل بینی از دیگر دغدغه های متقاضیان جراحی زیبایی بینی گوشتی می باشد . جراح بینی خوب با رعایت اصول و تقویت غضروف بینی مانع از افتادگی بینی می شود. در اصل برای کسب یک نتیجه رضایت بخش از عمل بینی گوشتی ، در ابتدا نیاز است یک جراح بینی ماهر را انتخاب کنید. سوال رایجی که در بین متقاضیان جراحی بینی گوشتی شنیده می شود مرتبط با بازگشت فرم بینی گوشتی پس از مدتی به حالت اولیه است. رعایت نکات مراقبتی در طی دوره نقاهت و مهارت جراح بینی تاثیر بسزایی در نتیجه عمل بینی دارد. بینی گوشتی در صورتی که توسط جراح بینی با تجربه ای جراحی شود بهترین فرم را خواهد داشت و نتیجه جراحی نیز ماندگار خواهد بود.

noesjob

جراحی بینی گوشتی توسط لیزر

کوچک کردن بینی گوشتی بدون انجام عمل جراحی و همچنین توسط روش های غیر تهاجمی متقاضیان بسیاری دارد چراکه بیهوشی و تیغ جراحی برای بعضی از افراد ترس زیادی را به همراه دارد. برای تغییر فرم بینی خصوصاً بینی گوشتی ، ضروری است که پوست و غضروف اضافه از بینی خارج شود و تکنیک هایی برای تقویت غضروف بینی صورت گیرد که این کارها بدون برش و دسترسی غیر مستقیم به بینی امکانپذیر نیست. به همین دلیل انجام عمل بینی گوشتی و تغییر فرم بینی با لیزر امکانپذیر نمی باشد.

 

آیا نتیجه جراحی بینی گوشتی قابل برگشت است؟

همانطور که میدانید یکی از مهم ترین ویژگی بینی های گوشتی ، پوست ضخیم و غضروف نازک آن ها می باشد. در گذشته  با بکارگیری تکنیک های قدیمی ، جراحی بینی های گوشتی عموما کاهنده بود به این معنی که به این نحو صورت میگرفت که طی آن غضروف و استخوان بینی تراش داده می شد. طبیعتا در صورت تراش غضروف های نازک و ضعیف بینی ، بعد از گذشت چند وقت از جراحی بینی به دلیل واکنش های زیرپوستی ، بینی به سمت پایین حالتی افتاده به خود می گیرد و اصطلاحا می گویند بینی برگشت کرده است. اما امروزه با ورود تکنیک های نوین به جراحی بینی ، جراحان از طریق تقویت غضروف بینی اقدام به جراحی می کنند و دیگر از میزان غضروف یا استخوان بینی نمی کاهند و به این ترتیب برگشت پذیری بینی های گوشتی پس از عمل را به حداقل می رسانند.

 

تزریق آمپول کورتون به بینی گوشتی

پس از جراحی بینی ، در جهت کاهش میزان تورم اقدامات متعددی صورت می گیرد. توجه داشته باشید که در حالت کلی بخش پشت بینی باید دارای قوسی ظریف و جزئی باشد ، معمولا پس از انجام جراحی بینی می بایست حدودا بعد از یک الی دو هفته این قوس قابل روئیت باشد. در صورتی که بعد از جراحی بینی گوشتی ، بینی در نواحی معینی از جمله نوک بینی حتی بعد از گذشت یک الی دو هفته همچنان متورم باشد و قوس مورد نظر مشخص نباشد می توان به بینی کورتون تزریق نمود. به طور کلی آمپول کورتون بیشتر به بینی های گوشتی تزریق می شود ، چرا که این نوع از بینی ها دارای پوستی بسیار ضخیم می باشند. تزریق آمپول کورتون طی دو مرحله تزریق سطحی و تزریق عمقی صورت می گیرد و تزریق آن حتما باید توسط جراح بینی انجام شود ، چرا که در تزریق های سطحی به دلیل امکان نازک شدن پوست ممکن است پوست بینی دچار تغییر رنگ یا زخم شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *